Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

UE bez serca. Organizacja broniąca praw człowieka Amnesty International oskarżyła kraje unijne o to, że bronią się przed napływem uchodźców z ogarniętej konfliktem Syrii. „Przywódcy UE powinni pochylić głowy ze wstydu” – głosi komunikat organizacji.

Caritas Internationalis prowadzi kampanię: „Jedna rodzina ludzka – żywność dla wszystkich”. Poparcie dla tej inicjatywy wyraził Ojciec Święty Franciszek, który w swoim orędziu wezwał do podjęcia starań o to, aby wszyscy mieli dostęp do pożywienia, co jest „prawem danym przez Boga”. Kampania jest wspólną akcją 164 Caritas, które działają w 200 krajach świata. Obecnie ponad 840 mln ludzi na świecie nie ma dostępu do odpowiedniej żywności.

Człowiekiem roku amerykańskiego magazynu „Time” został papież Franciszek. – Rzadko się zdarza, by nowy aktor na światowej scenie przyciągnął tak szybko tyle uwagi zarówno młodych, jak i starszych, wierzących i wątpiących – wyjaśniała Nancy Gibbs, redaktor naczelna „Time’a” .

Kapłan o polskich korzeniach – ks. Joseph R. Kopacz został ogłoszony przez papieża Franciszka biskupem amerykańskiej diecezji Jackson w stanie Missisipi. Biskup nominat urodził się w 1950 r. w mieście Dunmore w stanie Pensylwania (diecezja Scranton).

Sąd Najwyższy Australii anulował „małżeństwa” homoseksualne zawarte w stolicy kraju – Canberze. Podkreślił, że to do parlamentu należy decyzja o legalizacji takich związków, które na poziomie federalnym są zakazane, gdyż małżeństwo jest zdefiniowane jako związek mężczyzny i kobiety.

Belgijski Senat opowiedział się za eutanazją dzieci. 12 grudnia br. poparł znaczną większością głosów projekt skandalicznej ustawy, przewidującej rozszerzenie prawa do eutanazji na śmiertelnie chore osoby niepełnoletnie, jeżeli opiekunowie wyrażą na to pisemną zgodę.

W Indii Sąd Najwyższy uznał, że stosunek homoseksualny jest „niezgodnym z naturą czynem przestępczym”, utrzymując w mocy prawo pochodzące z czasów kolonialnych.

Kard. Lubomyr Huzar

Emerytowany arcybiskup większy kijowsko-halicki kard. Lubomyr Huzar stwierdził, że obecny rząd „nie postępuje normalnie”. – Władza powinna dziękować Bogu, że naród zachowuje się tak delikatnie, nawet jeśli zajęto jeden czy drugi budynek, bo może być znacznie gorzej – powiedział. Taki pogląd wyraził w rozmowie z jednym z działaczy z tzw. sektora społecznego Euromajdanu w Kijowie. Zdaniem hierarchy, tej władzy nie można tolerować, trzeba ją potępić za to, co robi. Należy głośno mówić, jak ona postępuje i „niech potem nie dziwi się, że dochodzi do takich wybryków, bo jest to głos narodu”. Zdaniem kard. Huzara, władza przegrywa, ponieważ nie jest godna swego ludzkiego powołania.

W poszukiwaniu dróg wyjścia z kryzysu

Reklama

Trzej byli prezydenci Ukrainy: Leonid Krawczuk, Leonid Kuczma i Wiktor Juszczenko spotkali się 12 grudnia br. z członkami grupy inicjatywnej „Pierwszego Grudnia” w celu znalezienia sposobów wyjścia z kryzysu, jaki przeżywa obecnie ten kraj, oraz nawiązania dialogu między władzą a narodem. Było to już drugie spotkanie byłych prezydentów z przedstawicielami społeczeństwa. Dzień wcześniej rozmawiali oni z reprezentantami inteligencji, ludźmi Kościołów i środowiskami twórczymi, którzy zaprosili ich do dialogu.
Z komunikatu wynika, że członkowie grupy inicjatywnej „Pierwszego Grudnia” chcą włączyć do dialogu szeroki krąg uczestników, przedstawicieli i zwolenników różnych sił politycznych.
Szef państwa Wiktor Janukowycz zaprosił wszystkie siły polityczne, środowiska społeczne i duchowieństwo do ogólnonarodowego dialogu. 11 grudnia wysoki przedstawiciel Unii Europejskiej ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Cathrine Ashton oświadczyła, że prezydent Ukrainy obiecał jej, iż w ciągu doby podejmie wysiłki w celu rozwiązania obecnej sytuacji w kraju.
Ukraina zapewnia, że wciąż jest zainteresowana umową stowarzyszeniową z Unią Europejską. Wicepremier Serhij Arbuzow powiedział w Brukseli, że rząd w Kijowie w bliskiej przyszłości podpisze unijno-ukraińskie porozumienie. Przekonywał, że Ukraina nie zamierza zboczyć z drogi zbliżenia z Unią Europejską. Podczas rozmów w Brukseli uzgodniono m.in., że Ukraina i Unia Europejska opracują mapę drogową wprowadzenia w życie umowy stowarzyszeniowej, a w ramach dwustronnych konsultacji dogłębnie przeanalizowane zostaną wszystkie kwestie z nią związane. – Nie ma lepszego sygnału, jaki można by wysłać obywatelom, którzy pokojowo protestują i chcą bezpiecznej i dostatniej przyszłości, niż szybkie podpisanie umowy stowarzyszeniowej – powiedział unijny komisarz ds. rozszerzenia Stefan Fuele. Jego zdaniem, biorąc pod uwagę pogarszającą się sytuację ukraińskiej gospodarki, szybkie działania w tym celu są konieczne. Fuele dodał, że nie rozmawiano o rozmiarze pomocy finansowej dla Ukrainy.
Przypomnijmy: manifestacje na Placu Niepodległości w Kijowie rozpoczęły się 21 listopada 2013 r. po tym, jak rząd ogłosił, że rezygnuje z podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Początkowo miały one charakter wyłącznie prozachodni. Po brutalnej pacyfikacji milicji 30 listopada hasła stały się otwarcie antyrządowe.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Feministyczny projekt wylądował w koszu

Słowami: „Zwyciężyliśmy! Feministyczny gniot został wyrzucony do kosza” europoseł Konrad Szymański skomentował odrzucenie przez Parlament Europejski tzw. sprawozdania Estreli. Przyjęto alternatywny projekt złożony przez konserwatystów (EKR) i chadeków (EPP). – Sprawozdanie Estreli było oparte na całkowicie bezpodstawnym założeniu, że tzw. prawa reprodukcyjne są prawami człowieka. Na tym kłamliwym fundamencie zbudowano monstrualny tekst, który notorycznie ingerował w kompetencje wyłączne państw członkowskich UE – skomentował po głosowaniu europoseł Szymański. Wyjaśnił, że w sprawozdaniu wielokrotnie przywoływane były prawa człowieka w kontekście aborcji, obowiązkowej edukacji seksualnej czy antykoncepcji. – Sprawozdanie było jednym wielkim nadużyciem prawa międzynarodowego, traktatów UE i procedur parlamentarnych.

cudzysłów

Nigdy nie wolno sprzedawać czy kupować osoby ludzkiej jak jakiegoś towaru. Ten, kto jej używa i ją wykorzystuje, także choćby pośrednio, staje się wspólnikiem w tym uciemiężeniu.
Papież Franciszek

Nowenna w intencji polityków

Po wielkich i pokojowych manifestacjach w głównych miastach całej Francji, a zwłaszcza po dwóch ogólnokrajowych manifestacjach w Paryżu, z których każda liczyła ponad milion uczestników, socjalistyczny rząd francuski z prezydentem na czele, pokazał, że wcale nie zamierza liczyć się z narodem w sprawach szanowania najbardziej podstawowych, a tym samym najważniejszych praw natury ludzkiej i wywodzących się z niej podstaw naszej cywilizacji i kultury. Na szczęście Francuzi, a zwłaszcza katolicka młodzież, często nazywana pokoleniem „Jana Pawła II”, nie mają wcale zamiaru rezygnować z dalszej walki.
Najnowszym tego przykładem jest akcja z ostatnich dni. Wobec faktu, że władza w ogóle nie liczy się z narodem i jego prawdziwym dobrem, grupa młodzieży francuskiej z Tuluzy, Aix-en-Provence, Nantes i okręgu paryskiego zwróciła się do wszystkich „obywateli dobrej woli”, którym zależy na ratowaniu Francji, z propozycją użycia najsilniejszej broni: modlitwy i postu w czasie Wielkiej Nowenny przed Uroczystością Niepokalanego Poczęcia Maryi.
Zaproponowano odmawianie specjalnych modlitw, zatwierdzonych przez Kościół, przez dziewięć dni Nowenny i post ścisły w piątek, 6 grudnia 2013 r. w intencji parlamentarzystów i pokoju w kraju, a szczególnie w intencji prezydenta republiki i wszystkich członków jego socjalistycznego rządu. Inicjatorzy spodziewają się, że Nowenna sprawi, iż katolicy francuscy zrozumieją i uświadomią sobie obowiązek i ważność stałej modlitewnej pamięci za tych, którzy nami rządzą, a tym samym, włączenia ich do codziennego pacierza.
Ks. Jan Robakowski

2013-12-17 14:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Marek Jędraszewski odebrał nagrodę im. Henryka Pobożnego

2025-04-06 09:27

ks. Waldemar Wesołowski

Tym razem laureatem był arcybiskup Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

- Ideą nagrody jest promowanie i nagradzanie osób, które poprzez odwagę, bezkompromisowość, wiedzę, kulturę i różne formy działalności publicznej idą we współczesnym świecie drogą ukazaną niegdyś przez patronów Bractwa: księcia Henryka Pobożnego i jego małżonkę Annę, osób, które w życiu publicznym stają w obronie cywilizacji łacińskiej i chrześcijańskiej, Ojczyzny, życia i godności człowieka - czytamy na stronie Bractwa Henryka Pobożnego.
CZYTAJ DALEJ

Rozważania na niedzielę: Szatan to szermierz lęku

2025-04-04 14:42

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

mat. prasowy

Historia z długą deską, zarówno na podłodze, jak i zawieszoną między dachami, doskonale ilustruje, jak różne sytuacje mogą wywoływać w nas strach. Choć deska jest ta sama, perspektywa zmienia wszystko. Lęk staje się narzędziem, które może nas paraliżować i ograniczać nasze działania. Tak jak w życiu, gdzie nowe wyzwania mogą wydawać się przerażające, ale ich pokonanie otwiera przed nami nowe możliwości.

Przeszłość często niesie ze sobą bagaż, który może nas przytłaczać, ale warto pamiętać, że trudne doświadczenia mogą prowadzić do przemiany. Historia Jacques’a Fescha, który w celi więziennej przeżył nawrócenie i odnalazł wiarę, jest tego dowodem. Nawet w najtrudniejszych chwilach Bóg może działać, przynosząc dobro z pozornie negatywnych sytuacji.
CZYTAJ DALEJ

Franciszek i s. Francesca - nieoczekiwane spotkanie papieża z 94-letnią zakonnicą

2025-04-06 17:32

[ TEMATY ]

spotkanie

Watykan

papież Franciszek

Bazylika św. Piotra

s. Francesca

Włodzimierz Rędzioch

Widok pustej Bazyliki św. Piotra robi duże wrażenie

Widok pustej Bazyliki św. Piotra robi duże wrażenie

Siostra Francesca Battiloro przeżyła największą niespodziankę swojego życia w wieku 94 lat, z których 75 lat spędziła jako wizytka za klauzurą. „Poprosiłam Boga: 'Chcę spotkać się z papieżem'. I tylko z Nim! Nikt inny... Myślałam, że to niemożliwe, ale to Papież przyszedł się ze mną spotkać. Wygląda na to, że kiedy Go o coś proszę, Pan zawsze mi to daje...”. Podczas pielgrzymki z grupą z Neapolu, s. Francesca Battiloro, siostra klauzurowa modliła się dzisiaj w Bazylice św. Piotra, gdy nagle spotkała papieża.

Zakonnica, która wstąpiła do klasztoru w wieku 8 lat, złożyła śluby w wieku 17 lat, w czasie, gdy jej życie było zagrożone z powodu niedrożności jelit. Dziś opuściła Neapol wczesnym rankiem z jednym pragnieniem: przeżyć Jubileusz Osób Chorych i Pracowników Służby Zdrowia w Watykanie. Wraz z nią przyjechała grupa przyjaciół i krewnych. Poruszająca się na wózku inwalidzkim i niedowidząca siostra Francesca - urodzona jako Rosaria, ale nosząca imię założyciela Zakonu Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny św. Franciszka Salezego, który, jak mówi, uzdrowił ją we śnie - chciała przejść przez Drzwi Święte Bazyliki św. Piotra. Biorąc pod uwagę jej słabą kondycję, pozwolono jej przeżyć ten moment całkowicie prywatnie, podczas gdy na Placu św. Piotra odprawiano Mszę św. z udziałem 20 000 wiernych.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję