Reklama

Niedziela Przemyska

Orszak Trzech Króli w Przemyślu

W uroczystość Objawienia Pańskiego, 6 stycznia 2025 r., z Bazyliki Archikatedralnej na przemyski Rynek przeszedł kilkutysięczny Orszak Trzech Króli. Wydarzenie poprzedziła Eucharystia pod przewodnictwem abp. Adama Szala.

2025-01-07 09:47

Marian Boczar

Wydarzenie zgromadziło wielu wiernych

Wydarzenie zgromadziło wielu wiernych

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

We wstępie do wspólnej modlitwy metropolita przemyski przypomniał, że przyjście Syna Bożego na ziemię to znak Bożej Miłości, to znak Bożego Serca otwartego dla każdego człowieka. – Co niesiemy w zamian za to przeżywając w dalszym ciągu Tajemnicę Wcielenia, Tajemnicę Bożego Narodzenia? Przynosimy Bogu to, co dla nas jest najcenniejsze, czyli nasze serca wolne od grzechu, napełnione dobrem, zwłaszcza tym które było naszym udziałem w czasie świąt Bożego Narodzenia – powiedział hierarcha.

Z kolei w homilii metropolita przemyski przypomniał, że Gwiazda Betlejemska, która prowadziła mędrców do Zbawiciela wyraża tęsknotę. – Tęsknotę za prawdą, światłem, za szczęściem. Tęsknotę, która została wpisana w serce ludzkości po upadku pierwszych rodziców. To wyraz pragnienia każdego człowieka, bo w każdym człowieku została wpisana nadzieja na przyjście Zbawiciela – powiedział kaznodzieja.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zastanawiając się nad celem uroczystości Objawienia Pańskiego, hierarcha mówił, że zbawienie jest udziałem całej ludzkości. – Każdy człowiek może skorzystać z tej oferty, jaką Pan Bóg daje – przekonywał. – Chrystus przyszedł na świat po to, aby uszczęśliwić całą ludzkość, nie tylko naród wybrany. Mędrcy reprezentują całą ludzkość, każdego człowieka – dodał.

Reklama

Metropolita przemyski przypomniał, że Trzej Królowie stali się ludźmi podążającymi ku prawdziwemu Światłu. – W ich umyśle była mocna nadzieja, że ich wędrówka ma sens – wyjaśniał kaznodzieja. – Zrozumieli, że ostali wysłani i trzeba im iść do Betlejem – dodał wskazując, że mędrcy byli zasłuchani w Słowo Boże. – Dlatego nadzieja połączona z wysiłkiem fizycznym i duchowym, zaowocowała spotkaniem z Jezusem – podkreślił i wytłumaczył, że przynosząc dary: złoto – moc Bożą, kadzidło – modlitwę i mirrę – zapowiedź męki i śmierci. – Mędrcy przynieśli to, co mieli najcenniejszego. Otrzymali w zamian dar samego Boga. I tak jest w naszym życiu. Przynosimy do Pana Boga samych siebie, swoje dobre uczynki, swoje szlachetne postepowanie, przynosimy także grzechy, z których zostaliśmy uwolnieni – mówił arcybiskup i wskazał, że efektem podróży monarchów, jak i podróży każdego człowieka powinno być przylgnięcie do Pana Boga i uznanie w Jezusie Zbawiciela, Króla i Pana.

Jak przypomniał abp Szal, poznanie Pana Boga zawsze daje wewnętrzną i zewnętrzną radość. – Ważne jest to, że Prawdę, której doświadczyli przekazali innym (…) można powiedzieć, że byli pierwszymi misjonarzami głoszącymi Dobrą Nowinę o zbawieniu – podkreślił kaznodzieja i zachęcał do wdzięczności wobec świadectwa wiary rodziców, wychowawców i opiekunów.

Metropolita przemyski prosił także o wsparcie modlitewne i finansowe działalności misyjnej Kościoła. – Modlimy się dzisiaj także w intencji mięsiarzy, którzy w naszym imieniu głoszą Ewangelię tym, których reprezentują mędrcy, a więc pracują w różnych placówkach rozsianych po całym świecie. W naszej przemyskiej archidiecezji jest około dwudziestu kapłanów i wiele sióstr zakonnych, a nawet osoba świecka pracuje na misjach – przypomniał arcybiskup.

Na zakończenie homilii abp Szal wzywał do niesienia wiary innym. – Także nasz udział w dzisiejszym orszaku jest niesieniem wiary. Nasze rozśpiewanie, nasza muzyka, towarzyszenie orkiestrze, jest świadectwem tego, że wierzymy w Chrystusa – powiedział kaznodzieja. – Niech ta dzisiejsza uroczystość i nasze życie będzie też okazją do bycia misjonarzem w naszym środowisku, do pokonywania trudności których nie brakuje w codziennym życiu, ale przede wszystkim do przekazania wiary dzieciom – zachęcał metropolita przemyski.

Reklama

Po błogosławieństwie kredy i kadziła oraz zakończeniu Mszy świętej w Bazylice Archikatedralnej, uczestnicy modlitwy uformowali piękny, barwny orszak, by następnie ze śpiewem kolęd na ustach wyruszyć ulicami Franciszkańską i Kazimierzowską i dotrzeć na rynek miasta Przemyśla, gdzie znajduje się szopka.

Na zakończenie spotkania dzieci zgromadzone na miejskim rynku zostały obdarowane cukierkami.

Organizatorami Orszaku Trzech Króli w Przemyślu byli: Prezydent Miasta Przemyśla Wojciech Bakun, Centrum Kultury i Nauki „Zamek” oraz Radio FARA – Rozgłośnia Archidiecezji Przemyskiej.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Francja: protesty rodziców przeciw programowi wychowania seksualnego

2025-01-18 17:30

[ TEMATY ]

protest

Francja

szkolnictwo

edukacja seksualna

organizacje rodzinne

Adobe Stock

Edukacja seksualna

Edukacja seksualna

Organizacje rodzinne oraz szkolnictwo katolickie we Francji protestują przeciwko programowi wychowania seksualnego.

Od nowego roku szkolnego ma on obowiązywać we wszystkich placówkach oświatowych, zarówno publicznych, jak i prywatnych. Tymczasem francuskie prawo zobowiązuje państwo do poszanowania działań wychowawczych rodzin, a Karta Praw Podstawowych Unii Europejskiej wymaga od państwa poszanowania prymatu rodziców w sprawach wychowawczych – przypomina sekretarz generalny Edukacji Katolickiej
CZYTAJ DALEJ

Wojskowi ewangelizatorami? Ruszył specjalny kurs

2025-01-18 10:02

[ TEMATY ]

ordynariat polowy

bp Wiesław Lechowicz

kurs ewangelizatora wojskowego

Ordynariat Polowy Wojska Polskiego

Bp Wiesław Lechowicz zainaugurował kurs ewangelizatora wojskowego

Bp Wiesław Lechowicz zainaugurował kurs ewangelizatora wojskowego

Mszą św. sprawowaną w kaplicy Matki Bożej Zwycięskiej pod przewodnictwem biskupa polowego Wiesława Lechowicza rozpoczął się kurs ewangelizatora wojskowego. Kurs potrwa do niedzieli bierze w nim udział 15 żołnierzy z całego kraju. Podczas jego trwania uczestnicy będą zastanawiać się nad tym, jak dotrzeć z Dobrą Nowiną do środowiska wojskowego.

Na początku Mszy św. bp Wiesław Lechowicz podziękował ks. mjr. Mateuszowi Korpakowi za zorganizowanie kursu, który jest pierwszym takim w historii Ordynariatu Polowego. Słowa wdzięczności skierował też do pomysłodawcy spotkania por. Jarosława Zacharzewskiego z 19. Nadbużańskiej Brygady Obrony Terytorialnej. - Dzisiaj przeżywamy wspomnienie św. Antoniego, opata, który był jednym z pierwszych mnichów w historii Kościoła. W stosunkowo w młodym wieku postanowił się udać na pustynię. Tam się modlił, pokutował, prowadził życia ascetyczne, dożywając wieku 100 lat. Jak więc widać, Duch sprzyja ciału i z tą też nadzieją rozpoczynamy dzisiejszą Eucharystię, wierząc, że to, co tutaj przeżyjemy, będzie sprzyjać całemu naszemu życiu, wpływać pozytywnie na waszą służbę wojskową i na tych, z którymi dla dobra naszej Ojczyzny służycie - powiedział.
CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. Piotr Nowosielski

2025-01-19 09:26

[ TEMATY ]

diecezja legnicka

Diec. Legnicka

Informujemy w nadziei życia wiecznego, że w niedzielę 19 stycznia br. odszedł do Pana ks. Piotr Nowosielski, wikariusz parafii pw. Trójcy Świętej, redaktor Niedzieli Legnickiej, kolportażu prasy katolickiej w diecezji legnickiej oraz członek Diecezjalnej Rady ds. Powołań Diecezji Legnickiej/

Jego duszę polecamy pamięci modlitewnej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję