Reklama

Jasna Góra

Ze Świętymi – pielgrzymka diecezji bydgoskiej

Na Jasnej Górze trwa 13. Pielgrzymka Diecezji Bydgoskiej w roku obchodów 20. rocznicy jej powstania. Pielgrzymom towarzyszy figura św. Michała Archanioła z Gargano i relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Za ich przyczyną polecany jest Kościół, a zwłaszcza ci, którzy go z różnych przyczyn opuścili, jedność w narodzie, by „brat nie zabijał brata słowem”.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

#Pielgrzymka

Diecezja bydgoska

BPJG

13. Pielgrzymka Diecezji Bydgoskiej na Jasnej Górze

13. Pielgrzymka Diecezji Bydgoskiej na Jasnej Górze

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- 19 października przypada 40. rocznica męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. I właściwie ta jego droga ostatnia prowadziła z Bydgoszczy – przypomniał ks. Mirosław Pstrągowski proboszcz parafii św. Łukasza Ewangelisty i św. Rity w Bydgoszczy, organizator pielgrzymki. 19 października 1984 r. ks. Popiełuszko wracał z Bydgoszczy, gdzie odprawił Mszę św. dla ludzi pracy w kościele Świętych Polskich Braci Męczenników. W okolicach Górska, w niezabudowanym terenie, został zatrzymany przez trzech funkcjonariuszy IV Departamentu MSW, który zajmował się zwalczaniem Kościoła katolickiego, a następnie brutalnie zamordowany. Jego ciało wrzucono do Wisły w pobliżu tamy we Włocławku.

- W naszej modlitwie przez wstawiennictwo ks. Jerzego będziemy przede wszystkim polecać tych, którzy pogubili się w życiu wiary. To święty na nasze czasy, bo wciąż brat obraża brata, zabija słowem – mówił kapłan.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Od 8 kwietnia br. we wszystkich parafiach diecezji trwa także peregrynacja figury św. Michała Archanioła. O tym, że peregrynacja jest też okazją do scalania lokalnego bydgoskiego Kościoła - mówił michalita ks. Rafał Szwaja. Zauważył, że cieszy renesans zainteresowania tym światem duchowym.

Reklama

- Żebyśmy dzięki św. Michałowi odnaleźli drogę do Boga, żeby święty Michał Archanioł nas prowadził do Boga, bo jego imię brzmi: „któż jak Bóg”, a nie „Któż jak” – podkreślił michalita.

Edward Pasternak z Bydgoszczy w pielgrzymce uczestniczy po raz pierwszy. – Jasna Góra to dla mnie ważne miejsce; święte i historyczne. Dla mnie tradycja to jest też świętość, trzeba wiedzieć kim się jest – podkreślał bydgoszczanin. Pani Grażyna z Bydgoszczy modli się szczególnie za wnuki, które tracą wiarę w Boga.

Pielgrzymi diec. bydgoskiej odprawili już Drogę Krzyżową. Przed nimi Apel Jasnogórski. Mszy św. o północy przewodniczyć będzie ordynariusz bydgoski bp Krzysztof Włodarczyk. Odbędzie się zawierzenie diecezji Matce Bożej Jasnogórskiej.

Diecezja bydgoska została ustanowiona 24 lutego 2004 roku przez papieża Jana Pawła II dekretem uzupełniającym bullę „Totus Tuus Poloniae populus”, który wszedł w życie 25 marca.

Diecezja swoim obszarem obejmuje 5200 kilometrów kwadratowych i liczy ponad 620 tys. wiernych, w tym ponad 580 tys. katolików. Jej stolicą jest Bydgoszcz. Kościół lokalny tworzą 153 parafie, w których posługuje ponad 280 księży diecezjalnych i prawie sto osób konsekrowanych.

2024-10-11 18:50

Ocena: +6 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Góralska Piesza Pielgrzymka dotarła na Jasna Górę

[ TEMATY ]

Jasna Góra

#Pielgrzymka

Karol Porwich/Niedziela

Góralska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę dotarła do celu. Po 9 dniach drogi do Częstochowy przybyło ponad 770 pątników. W duchowej łączności z uczestnikami Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie modlili się o odwagę dla młodych i radość wyznawania Chrystusa.

- Piękno tej pielgrzymki to nie tylko wyjątkowo barwne regionalne stroje kobiet i mężczyzn, muzyka i śpiew, ale żywo wyznawana wiara, rodzinność górali - podkreślają paulini, którzy pielgrzymkę prowadzą. Z góralami jak każdego roku szli też mieszkańcy innych regionów Polski, a nawet z Paragwaju.
CZYTAJ DALEJ

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie każdemu z nas - rozważania czerwcowe

Tak często myśląc o Bogu czujemy stres i strach. Odległy Stwórca Wszechrzeczy karzący ludzi za ich potknięcia - wielu z nas taki właśnie obraz Boga nosi w sercu. A jaki naprawdę jest Bóg? Jakie jest Jego serce?

Czerwiec to w Kościele miesiąc szczególnie poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Nabożeństwa z litanią, zwane potocznie czerwcowymi, mają za cel zbliżyć nas do serca Boga. Ukazać Jego miłość do nas.
CZYTAJ DALEJ

Rocznica drugiego objawienia w Fatimie: Ważniejsza treść objawień, a nie fakt, że się wydarzyły

2025-06-13 07:58

[ TEMATY ]

Matka Boża Fatimska

objawienia fatimskie

Adobe Stock

Rocznica objawień fatimskich pozwala nam dostrzec bardziej treść tych objawień, a nie ich fakt, że się wydarzyły – mówi w rozmowie z Family News Service ks. dr Krzysztof Czapla SAC – dyrektor Sekretariatu Fatimskiego na Krzeptówkach w Zakopanem. 13 czerwca przypada kolejna rocznica drugiego objawienia Matki Bożej w Fatimie.

Od 13 maja do 13 października 1917 roku w Cova da Iria Maryja ukazywała się Łucji dos Santos oraz rodzeństwu – Hiacyncie i Franciszkowi Marto. Za ich pośrednictwem Matka Boża wzywała ludzi do modlitwy różańcowej, nawrócenia oraz podjęcia pokuty.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję