Reklama

Niedziela Przemyska

Festiwal Bathos

W domu rekolekcyjnym w Rzepepdzi odbyła się II edycja Festiwalu Bathos. W dniach od 19-23 sierpnia ponad 100 osób z całej Polski uczestniczyło w spotkaniach, warsztatach, koncertach i modlitwie, które miały pogłębić ich relację z Bogiem.

Wiktor Dziura

Uczestnicy budowali wspólnotę wiary.

Uczestnicy budowali wspólnotę wiary.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pomysłodawcą wydarzenia jest ks. Mateusz Rutkowski, który poprzez to wydarzenie zaprasza młodych ludzi, aby wchodzili w głębie relacji z Bogiem, ale też głębie relacji z drugim człowiekiem i samym sobą. Służą temu warsztaty odbywające się podczas festiwalu. Jednym z nich były gra terenowa prowadzona przez grupę związaną z logoterapią. Następnego dnia warsztaty relacji międzyludzkich prowadzili Iga i Konrad Grzybowscy. Ponadto uczestnicy mogli spotkać się z Jaskiem Melą – znanym podróżnikiem.

Jednym z gości festiwalu był także Metropolita Przemyski abp Adam Szal. Pasterz Archidiecezji Przemyskiej spotkał się z młodymi podczas Eucharystii. W homilii abp Szal mówił o powołaniu i roli każdego człowieka we wspólnocie Kościoła: -cieszę się, że pod koniec wakacji zdobyliście się na to, aby przyjechać tutaj uczestniczyć w Festiwalu Bathos, można powiedzieć festiwalu młodości i zaangażowania w życie Kościoła. Chciałbym prosić Was o to, abyście poczuli się zaproszenie, nie przez biskupa, nie przez proboszcza, ale przez samego Chrystusa do pracy w swoim Kościele, w swojej parafii – mówił abp Adam Szal.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Jak wskazywali uczestnicy festiwalu to ważny czas, w którym mogą zatrzymać się na chwilę, przyjrzeć się ich relacji do Pana Boga i poświęcić więcej na modlitwę. – myślę że wspólnie przeżywana adoracji byłą dla mnie najważniejszym czasem tego spotkania. To taki mój czas przeżywany sam na sam z Bogiem. W tym byliśmy razem i bardzo odczułam naszą jedność, że to nie są przypadkowe osoby tylko Bóg nas tu wszystkich zgromadził żebyśmy razem przeżywali to i żebyśmy się razem w tym jednoczyli – mówiła jedna z uczestniczek wydarzenia.

- Najciekawsza dla mnie była gra terenowa Cuder – z osobami, które przyjechały do nas, rozmawiali o logoterapii. Byliśmy podzieleni na grupy z różnymi ludźmi nawet z tymi, z którymi nie znaliśmy się i to mnie tak poruszyło, że zjednoczyliśmy się razem, że słuchaliśmy siebie nawzajem, co robimy w tej grze, jakie są następne kroki i mimo, że nie znałam tych ludzi wcześniej, tak się zjednoczyliśmy i super bawiliśmy się razem, złapaliśmy kontakt i to było dla mnie bardzo ważne – mówiła jedna z uczestniczek festiwalu.

Uczestnicy mieli okazję przyjrzeć się także swoim relacjom do innych ludzi. Podczas warsztatów prowadzonych przez Igę i Konrada Grzybowskich uczestniczyli odkrywali bogactwo relacji międzyludzkich. - Najbardziej ujęło mnie ich świadectwo miłości. To jak oni się zachowywali względem siebie. Oprócz tego, że mówili o miłości mężczyzny do kobiety to też było widać od nich jak oni wzajemnie się kochają i jak ta ich miłość wygląda na co dzień, to było przeurocze i wielkie świadectwo dla nas - mówił Szymon – uczestnik Festiwalu Bathos.

W tegorocznej edycji Festiwalu Bathos bierze udział ponad 100 młodych osób, które do Rzepedzi przyjechały z całej Polski. Spotkanie zakończy się w piątek, 23 sierpnia 2024 r.

2024-08-26 10:04

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Meksyk w strachu: Księża udzielają błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem na... dachu

2026-02-26 21:09

[ TEMATY ]

Meksyk

Ksiądz Ricardo López Díaz/FB

„W niedzielę napięć, kiedy ludzie nie mogli wyjść ze swych domów, z wysokości dzwonnicy udzielone zostało błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem” – napisał ksiądz Ricardo López Díaz z parafii pw. Świętego Krzyża w El Salto w meksykańskim stanie Jalisco. Kapłan modlił się o zakończenie przemocy wywołanej zastrzeleniem bosa meksykańskiej mafii.

W niedzielę 22 lutego meksykańskie siły bezpieczeństwa śmiertelnie postrzeliły Nemesio „El Mencho” Oseguerę Cervantesa, szefa Cártel Jalisco Nueva Generación (Kartel [stanu] Jalisco Nowe Pokolenie, CJNG). El Mencho został zraniony czasie operacji wojskowej przeprowadzonej w Tapalapie w stanie Jalisco i zmarł, gdy był transportowany do szpitala. Należał do najgłośniejszych baronów narkotykowych, który przez wiele lat szefował CJNG – organizacji określanej w USA jako terrorystyczna.
CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący KEP wręczył Nagrodę im. Ks. Bp. Romana Andrzejewskiego za rok 2025 dr. Mateuszowi Szpytmie

2026-02-26 19:16

[ TEMATY ]

Nagroda im. bp. Romana Andrzejewskiego

BP KEP

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC wręczył Nagrodę im. Ks. Bp. Romana Andrzejewskiego za rok 2025 dr. Mateuszowi Szpytmie, historykowi, współtwórcy Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, badaczowi ruchu ludowego w Polsce, wiceprezesowi Instytutu Pamięci Narodowej. Gala odbyła się 26 lutego br. w Sekretariacie KEP.

„Uhonorowano olbrzymią pracę naukową i popularyzatorską Laureata na temat ruchu ludowego i represji komunistycznego aparatu bezpieczeństwa wobec stronnictw ludowych. Dr Mateusz Szpytma ukazał także inny obraz wsi i rolników polskich w brutalnych czasach wojny. Józef i Wiktoria Ulmowie byli ludźmi, którzy z wyznawanych wartości czerpali odwagę i siłę, ale także inspirację dla własnego rozwoju, pogłębiania wiedzy, aktywności społecznej i rozwijania zainteresowań kulturalnych. Tworzyli formację inteligencji wiejskiej, fenomen nie często dostrzegany przez badaczy ówczesnej sytuacji i zachowań mieszkańców wsi” – podaje komunikat Kapituły.
CZYTAJ DALEJ

Pierwsze wspomnienie liturgiczne bł. Stanisława Streicha

2026-02-27 12:51

[ TEMATY ]

bł. ks. Stanisław Streich

BP Episkopatu

Bł. Stanisław Streich

Bł. Stanisław Streich

27 lutego 2026 r. po raz pierwszy przeżywamy wspomnienie liturgiczne Błogosławionego Stanisława Kostki Streicha.

Urodził się 27 sierpnia 1902 r. w Bydgoszczy w pobożnej, chrześcijańskiej rodzinie. Święcenia prezbiteratu przyjął 6 czerwca 1925 r. Pracował jako wikariusz w Poznaniu i kontynuował studia. Był również kapelanem zgromadzeń zakonnych oraz nauczycielem religii. W roku 1933 objął parafię pw. św. Barbary w Żabikowie, a dwa lata później został proboszczem w nowoutworzonej parafii pw. św. Jana Bosko w Luboniu, z zadaniem wybudowania kościoła. Wszędzie dał się poznać jako gorliwy i sumienny duszpasterz, wspierający potrzebujących i odważnie głoszący Ewangelię. Zatroskany o zbawienie swoich parafian, poświęcał się im bez reszty, czerpiąc siły ze sprawowanych sakramentów św. 27 lutego 1938 r. został zamordowany w czasie Mszy św., w lubońskim kościele, przez zagorzałego komunistę.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję