Reklama

Kościół

Radio Maryja wzywa do przeprosin

Radio Maryja wezwało w środę polityków KO europosła Dariusza Jońskiego i posła Romana Giertycha do przeprosin i zaniechania wypowiedzi nt. publicznych dotacji dla rozgłośni i o. Tadeusza Rydzyka.

2024-08-22 11:15

[ TEMATY ]

Radio Maryja

wezwanie

przeprosiny

D. Joński

R. Giertych

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Publikujemy treść wezwania posła D. Jońskiego oraz list do mec. R. Giertycha:

WEZWANIE
DO ZANIECHANIA NARUSZEŃ PRAWA
ORAZ PRZEPROSZENIA

Panie Pośle,
W wywiadzie, udzielonym red. Tomaszowi Terlikowskiemu (19 sierpnia 2024/RFM FM) z ust Pana Posła mocno wybrzmiewa motyw środków publicznych, jakie rzekomo otrzymać miał o. Tadeusz Rydzyk. Kilkukrotnie mówi Pan o potrzebie rozliczenia Radia Maryja i o. Tadeusza Rydzyka, którzy rzekomo byli beneficjentami środków, płynących z rządowych i publicznych projektów, ministerstw, etc. Używa Pan sformułowania „wyłudzenie” w stosunku do o. Tadeusza Rydzyka i Radia Maryja.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jako kierownictwo Radia Maryja stanowczo sprzeciwiamy się rozpowszechnianiu nieprawdziwych informacji na temat rozgłośni oraz osób z nią związanych. Z Pana wypowiedzi można wywnioskować, iż finansowanie Radia Maryja oraz innych instytucji jest szczegółowo badane przez obecną władzę i postawienie zarzutów karnych (także o. Tadeuszowi Rydzykowi), to tylko kwestia czasu.

Zaznaczamy, iż Radio Maryja, ani o. Tadeusz Rydzyk osobiście nigdy nie otrzymało żadnej dotacji publicznej. Radio jest instytucją społeczną i utrzymuje się z darowizn słuchaczy.

Reklama

Pana wypowiedź to oczywista obraza osób oraz instytucji. Rozpowszechnia Pan informacje o przekazywaniu setek milionów złotych o. Tadeuszowi Rydzykowi w sytuacji, gdy kapłan żadnych środków nie otrzymał. Wyraża Pan oczekiwanie stawiania zarzutów karnych oraz konfiskat mienia. Dopuszcza Pan konfiskatę mienia Radia Maryja i Telewizji Trwam (to według Pana wymaga tylko właściwej analizy prawnej umów). Zapowiada Pan stosowanie aresztów. Dopuszcza Pan aresztowanie o. Tadeusza Rydzyka. Feruje Pan przyszłe wyroki tak, jakby to Pan miał być sędzią w sprawach i znał Pan te sprawy, a tymczasem z treści wywiadu wynika, że się Pan z nimi nie zapoznał.

Wszystko to wskazuje, iż mamy tu do czynienia z celową nagonką i przemyślaną kampanią medialną.
Wobec powyższego wzywamy Pana do zaniechania rozpowszechniania podobnych informacji oraz przeproszenia Radia Maryja oraz o. Tadeusza Rydzyka za nieprawdziwe i zniesławiające wypowiedzi.

Redakcja Radia Maryja


List otwarty do mec. R. Giertycha

Panie Mecenasie,
nie milkną telefony od słuchaczy Radia Maryja zaniepokojonych Pana wypowiedzią, że należy odebrać rozgłośni toruńskiej koncesję na nadawanie. Katolicy skupieni wokół Rada Maryja są oburzeni treścią oraz formą Pana bezprecedensowej wypowiedzi.

Odczytujemy Pana wpis jako bezprawny atak na Radio Maryja, katolików skupionych wokół Radia Maryja oraz o. Tadeusza Rydzyka. Wpis obraża instytucje oraz osoby. Wypowiedź Pana to zresztą prosta kontynuacja brutalnej nagonki na Radio oraz jego kierownictwo, którą obserwujemy od wielu lat, zaś aktualnie nagonka ta przybrała na sile, co Pana wpis tylko potwierdza.

Reklama

Panie Mecenasie, podaje Pan szereg nieprawdziwych zniesławiających informacji, dodatkowo wskazując, że jeszcze „wiele informacji dotrze do opinii publicznej”. Wypowiedź tę łączy Pan m.in. z rzekomą korupcją i z rzekomym nielegalnym wpływem o. Tadeusza Rydzyka na działania prokuratury. Formułuje Pan bardzo poważne zarzuty. Czy zapowiedź ujawnienia kolejnych rzekomych nadużyć mamy traktować jako groźbę? Czy w ten sposób stara się Pan nas zastraszyć? Czy jako prawnik zdaje Pan sobie sprawę z treści tej wypowiedzi?

Panie Mecenasie, dlaczego rozpowszechnia Pan nieprawdziwą informację, że Radio Maryja otrzymywało państwowe dotacje? Informację tę zamieścił Pan w podsumowaniu wypowiedzi, co nadaje jej szczególnego znaczenia. Powiązana została z postulowanym przez Pana odebraniem koncesji.

Panie Mecenasie, Radio Maryja nigdy nie otrzymało żadnej dotacji publicznej, o czym Pan doskonale wie. Radio jest instytucją społeczną i utrzymuje się z darowizn słuchaczy.

Panie Mecenasie, co Pan ma na myśli wskazując, iż Fundacja Lux Veritatis to „prywatna instytucja o. Tadeusza Rydzyka”?

Jako adwokat dobrze Pan wie, że Fundacja Lux Veritatis nie jest prywatną instytucją o. Tadeusza Rydzyka. Fundacja jest osobą prawną. Realizuje cele statutowe, podobnie jak tysiące innych fundacji działających w Polsce. Wszystkie dochody Fundacja przeznacza wyłącznie na realizację celów statutowych. Panie Mecenasie, przecież zna Pan te fakty. Dlaczego jako adwokat rozpowszechnia Pan nieprawdę?

Reklama

Panie Mecenasie, zarzuca Pan o. Tadeuszowi Rydzykowi uprawianie korupcji politycznej, a w podsumowującej części wypowiedzi stawia Pan nawet wprost zarzuty korupcyjne. To bardzo poważne zarzuty, których żadna instytucja w żadnym postępowaniu nigdy nie potwierdziła. To ogromne zniesławienie. Czemu jako adwokat, a także polityk piastujący poważne funkcje państwowe nie złożył Pan w tym zakresie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa? Dlaczego Pan to ukrywał i to przez 20 lat? Czy jako adwokat i wysoki urzędnik państwowy nie wiedział Pan, co z tym „faktem” trzeba zrobić? Czy tak postępują adwokaci i poważni politycy?

Panie Mecenasie, dobrze wiemy, że nie było żadnych propozycji korupcyjnych wobec Pana osoby ani też żadnej innej osoby ze strony kierownictwa Radia Maryja. Proszę nie wypowiadać kłamstw. Żadne postępowanie nigdy tego nie potwierdziło.

Panie Mecenasie (tu zwracamy się do Pana jako do katolika), Radio Maryja nie narusza Konkordatu. Jak Pan dobrze wie, Radio Maryja realizuje zarówno cele ewangelizacyjne, jak też ważne cele społeczne. Zachęcamy tu do lektury książki „Cud w eterze” stanowiącej wywiad z o. Tadeuszem Rydzykiem, gdzie kapłan szeroko odniósł się także do tej kwestii. Zresztą trudno, aby Radio Maryja zachowywało milczenie wobec takich zagadnień społeczno-religijnych (popularnych politycznie) jak aborcja, obecność krzyży w szkołach i instytucjach publicznych czy w temacie lekcji religii w szkołach. Będzie mówić o prawie rodziny do wychowywania swoich dzieci w wierze ojców, o prawie do poszanowania godności każdego człowieka, o prawie katolików do równego traktowania przez rządzących w Polsce. Będzie mówić o prawie do kształcenia polskich dzieci i młodzieży na najwyższym poziomie, o prawie samostanowienia i wolności narodu polskiego. O tym trzeba mówić i o tym nasze Radio mówić będzie, a nawet będzie krzyczeć. Tego nie zmienimy.

Trudno zrozumieć, że adwokat zamieścił w publicznej przestrzeni tak kłamliwy, obraźliwy oraz zniesławiający wpis.

Wzywamy do usunięcia przedmiotowego wpisu ze wszelkich źródeł przekazywania informacji, gdzie wpis się ukazał (w tym serwisu X). Wzywamy do zaniechania rozpowszechniania nieprawdy o Radiu Maryja i jego kierownictwu. Wzywamy do przeproszenia za ujawniony wpis.

Redakcja Radia Maryja

Ocena: +21 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

USA: powstanie Narodowe Sanktuarium św. Andrzeja Boboli!

2024-09-12 10:37

[ TEMATY ]

USA

św. Andrzej Bobola

Archiwum parafii

Rozpoczęły się starania, aby w Stanach Zjednoczonych zostało utworzone Narodowe sanktuarium św. Andrzeja Boboli. Poinformował o tym pochodzący z diecezji radomskiej ks. Krzysztof Korcz, proboszcz parafii Dudley, w stanie Massachusetts, której patronem jest właśnie męczennik, brutalnie zamordowany w XVII wieku roku przez Kozaków.

Ks. Korcz posługę duszpasterską w USA pełni od ponad 24 lat. Pracował w kilku amerykańskich parafiach. Był również proboszczem parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Worcester, a obecnie opiekuje się wspólnotą św. Andrzeja Boboli w Dudley. Parafia powstała w 1954 roku i była pierwszą w zachodniej części USA, parafią dedykowaną św. Andrzejowi Boboli.
CZYTAJ DALEJ

Łowicz: bp Wojciech Osial – nowym biskupem łowickim

2024-09-12 12:02

[ TEMATY ]

bp Wojciech Osial

BP KEP

Bp Wojciech Osial

Bp Wojciech Osial

Nowy biskup łowicki ma 53 lata, jest doktorem habilitowanym nauk wychowawczych. Jako biskup pomocniczy diecezji łowickiej posługiwał od ponad 8 lat. Od 9 marca br. pełnił też funkcję administratora apostolskiego sede vacante. W Konferencji Episkopatu Polski jest przewodniczącym Komisji Wychowania Katolickiego oraz Zespołu roboczego ds. kontaktów z Rządem RP w sprawie lekcji religii w szkole. Jest też członkiem Komisji Duszpasterstwa i Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży. Jego dewizą biskupią są słowa: „Dominus Cor Intuetur” (Pan patrzy w serce).

Bp Wojciech Tomasz Osial urodził się 19 listopada 1970 roku w Łowiczu. Święcenia prezbiteratu przyjął 25 maja 1995 roku. Ukończył studia specjalistyczne z katechetyki na Papieskim Uniwersytecie Salezjańskim w Rzymie a w 2001 roku uzyskał doktorat nauk wychowawczych. W 2014 r. został doktorem habilitowanym m.in. na podstawie rozprawy: „Historia katechizmu. Geneza i rozwój katechizmu w Kościele Katolickim od I do XVI wieku”. W diecezji łowickiej pełnił m.in. funkcję notariusza kurii, referenta ds. katechetycznych i wizytatora nauki religii. W latach 2001-2005 uczył religii w Klasycznym Liceum Ogólnokształcącym w Skierniewicach. Był też wykładowcą katechetyki w Wyższym Seminarium Duchownym w Łowiczu, w Wyższym Seminarium Duchownym Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego w Ołtarzewie oraz na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Posługiwał też jako rzeczoznawca do spraw oceny programów nauczania religii i podręczników katechetycznych Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski. W 2012 roku został członkiem Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia Katechetyków Polskich.
CZYTAJ DALEJ

Papież u singapurskich jezuitów

2024-09-12 17:37

[ TEMATY ]

jezuici

Franciszek w Azji i Oceanii

Singapur

PAP/ALESSANDRO DI MEO

Zaraz po przybyciu do Singapuru Franciszek spotkał się z posługującymi tam jezuitami. Podkreślił znaczenie Azji jako kluczowego kontynentu. Wskazał na przykład o. Matteo Ricciego, jezuickiego misjonarza w Chinach w XVI i XVII w oraz o. Pedra Arrupe, misjonarza w Japonii i generała Towarzystwa Jezusowego, który dokonał posoborowej transformacji zakonu. Papież przyznał, że postać o. Arrupe jest mu bardzo bliska, chce doprowadzić do jego beatyfikacji i kanonizacji.

Spotkanie z jezuitami trwało godzinę, uczestniczyło w nim 25 zakonników. Jak powiedział Radiu Watykańskiemu towarzyszący Papieżowi o. Antonio Spadaro, Franciszek nie dokonał bilansu swej podróży do Azji i Oceanii. Na to jest jeszcze za wcześnie - podkreślił włoski jezuita, podsekretarz watykańskiej Dykasterii ds. Kultury i Edukacji. Papież zdał się na inicjatywę singapurskich jezuitów, chciał poznać ich potrzeby i pytania.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję