Reklama

Z kraju

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Częstochowa

Modlitwa w intencji ludzi mediów

W dniu wspomnienia patrona dziennikarzy św. Franciszka Salezego, 24 stycznia, ludzie mediów spotkali się w kościele rektorackim pw. Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie na wspólnej Mszy św. pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, przewodniczącego Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP. Powiedział on do dziennikarzy: - Chciałbym podziękować Bogu za to, że jesteście na drogach mojej posługi i mojego życia. Niech rozwój techniki i technologii nie odsuwa na drugi plan prawdy. W homilii przypomniał, że osoby pracujące w środkach społecznego przekazu są współpracownikami prawdy. - Kimkolwiek jesteśmy i gdziekolwiek jesteśmy, zawsze powinniśmy dążyć do doskonałości. Potrzebujemy tylko posługi myślenia - kontynuował Metropolita Częstochowski. Odnosząc się do rzeczywistości medialnej w dzisiejszych czasach, podkreślił, że „nowomowa jest nie tylko dziwactwem czasów, ale także próbą tworzenia sensu życia człowieka i etyki bez Boga”. - Prawda ma nami kierować i nas prowadzić. Prawda ma być w nas i przez nas ma być obecna w świecie - mówił abp Depo. Zaapelował również, „aby w każdej rodzinie czytane było pismo katolickie jako kontrinformacja wobec doniesień z innych źródeł”.

Reklama

- Św. Franciszek Salezy był człowiekiem niezwykłej twórczości. Musimy czerpać z jego serca i myśli - powiedział ks. inf. Ireneusz Skubiś, ukazując nowatorskie na tamte czasy metody ewangelizowania świętego patrona dziennikarzy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Mszę św. z abp. Depo koncelebrowali: ks. inf. Marian Mikołajczyk - wikariusz generalny archidiecezji częstochowskiej, ks. inf. Ireneusz Skubiś - redaktor naczelny „Niedzieli”, wikariusz biskupi ds. mediów w archidiecezji częstochowskiej, ks. Teofil Siudy - redaktor „Częstochowskich Studiów Teologicznych”, o. Dariusz Cichor - definitor generalny Zakonu Paulinów i przewodniczący Komisji ds. Mediów przy Kurii Generalnej Zakonu Paulinów, ks. Tomasz Lubaś - dyrektor generalny Edycji Świętego Pawła, ks. Mikołaj Węgrzyn, ks. Piotr Zaborski - dyrektor Archidiecezjalnego Radia Fiat i rzecznik prasowy archidiecezji częstochowskiej oraz księża redaktorzy z „Niedzieli”: ks. Jacek Molka i ks. Mariusz Frukacz. Służbę liturgiczną ołtarza pełnili alumni Niższego Seminarium Duchownego w Częstochowie.

Ks. Mariusz Frukacz

Kraków

Dar europejskich bractw strzeleckich

Reklama

Krakowskie Bractwo Kurkowe gościło delegację Europejskiego Stowarzyszenia Strzelców Historycznych (EGS) z sekretarzem generalnym Peterem-Olafem Hoffmannem na czele. Stowarzyszenie zrzesza w Europie ponad 9 mln członków. Wraz z przedstawicielami krakowskiego Bractwa Kurkowego delegacja Stowarzyszenia została przyjęta 18 stycznia przez metropolitę krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza. W czasie spotkania przekazano w formie czeku kolejny dar europejskich bractw strzeleckich na budowę Centrum im. Jana Pawła II „Nie lękajcie się” w Łagiewnikach. Później członkowie Stowarzyszenia uczestniczyli w Mszy św. w katedrze na Wawelu, której przewodniczył ks. inf. Jerzy Bryła - kapelan Bractwa.

19 stycznia delegacja EGS zapoznała się z postępem prac budowlanych w Centrum im. bł. Jana Pawła II i wzięła udział w dobroczynnym balu krakowskiego Bractwa, wydanym przez króla kurkowego Kazimierza Loranca i jego marszałków - Józefa Durbasa i Władysława Kufreja. W tym roku dochód z balu - ok. 75 tys. zł - trafił do sióstr albertynek, które prowadzą w Krakowie Przytulisko św. Brata Alberta dla Bezdomnych Kobiet.

Adam Wojnar

Cudzysłów

Ludzie mówią: „Czas to pieniądz”. A ja wam mówię: Czas to miłość.

Udręczonemu Kościołowi i całej zmęczonej ludzkości coraz bardziej potrzeba macierzyńskich ramion Matki!

Nie myślmy za dużo o tym, co było, ani o tym, co będzie. Któż z nas jest panem przeszłości albo przyszłości? Nasza jest tylko teraźniejszość.

Potrzeba nam dzisiaj wiary, która góry przenosi, miłości, która wszystkich jednoczy, i nadziei, która nigdy nie zawodzi. Można stracić wszystko, byle nie to!

O wartości życia rozstrzygają nie czyny, choćby wielkie, ale miłość, choćby mała.

Stefan Kardynał Wyszyński

Krótko

Ks. prał. Piotr Sawczuk, dotychczasowy wikariusz generalny, został mianowany przez Benedykta XVI biskupem pomocniczym diecezji siedleckiej.

Sejm odrzucił 25 stycznia wszystkie projekty ustaw dotyczących związków partnerskich, wniesione przez SLD, Ruch Palikota i Platformę Obywatelską.

Polscy logistycy, którzy przebywali niedawno na rekonesansie za naszą wschodnią granicą, stwierdzili, że możliwe jest przywiezienie wraku Tu-154, który rozbił się pod Smoleńskiem, ale w przyszłości, bo Rosja nadal nie chce go oddać, zasłaniając się toczącym się śledztwem.

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o referendum lokalnym, która rozszerza katalog spraw, w których referenda będą mogły być przeprowadzane, m.in. o istotne sprawy społeczne lub gospodarcze.

Michał Kobosko przestał być redaktorem naczelnym słabnącego tygodnika „Wprost”. Jego następcą został Sylwester Latkowski.

Zbiórka podpisów pod projektem nowelizacji ustawy antyaborcyjnej, prowadzona przez Fundację PRO-Prawo do Życia, rozpocznie się w kwietniu. Obywatelski projekt, pod którym organizacja chce zebrać milion podpisów, ma usunąć z obecnego prawa możliwość dokonywania aborcji ze względu na upośledzenie płodu.

Jan Dworak - przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji nałożył 70 tys. zł kary na spółkę Superstacja (właściciela TV Superstacja) za nieposzanowanie przekonań religijnych w programie „Krzywe zwierciadło”.

Komenda Główna Policji planuje likwidację 10 izb dziecka w całym kraju. Do takich placówek trafiają osoby w wieku 13-17 lat za tzw. czyny karalne.

Na kolei 25 stycznia odbył się 2-godzinny strajk ostrzegawczy. Kolejarze protestowali przeciwko jakimkolwiek zmianom w systemie naliczania ulg dla pracowników spółek kolejowych oraz dla kolejowych emerytów.a

2013-01-29 13:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Siostra aresztowana za handel ludźmi. Po latach została uniewinniona

2026-06-23 11:53

[ TEMATY ]

handel ludźmi

Siostra zakonna

uniewinniona

Karol Porwich /Niedziela

Sąd w indyjskim stanie Jharkhand uniewinnił zakonnicę ze Zgromadzenia Misjonarek Miłości i dwie inne oskarżone w nagłośnionej na całym świecie sprawie o domniemany handel ludźmi. Kończy to ośmioletnie postępowanie prawne, które doprowadziło do poważnych oskarżeń wobec zgromadzenia założonego przez św. Matkę Teresę z Kalkuty (1910-1997).

Decyzja Sądu Rejonowego w Ranchi z 18 czerwca dotyczy Siostry Concilii MC, która została aresztowana w 2018 roku wraz z dwiema pracownicami domu dla niezamężnych matek w mieście Ranchi. W oparciu o skargę złożoną przez lokalną agencję ochrony dzieci, zostały one oskarżone o nielegalne przekazanie 14-dniowego niemowlęcia. W trakcie postępowania oskarżona została początkowo tymczasowo aresztowana, a zwolniono ją za kaucją dopiero po 14 miesiącach. Wcześniej wniosek o przedterminowe zwolnienie odrzucił Sąd Najwyższy Indii.
CZYTAJ DALEJ

Modlitwa do Maryi, Królowej Pokoju

[ TEMATY ]

modlitwa

Królowa Pokoju

Adobe Stock

Ave Regina Pacis, Królowa Pokoju w Santa Maria Maggiore

Ave Regina Pacis, Królowa Pokoju w Santa Maria Maggiore
Maryjo, Królowo Pokoju,
CZYTAJ DALEJ

Polski jezuita zamordowany za pomoc Żydom - kandydatem na ołtarze

2026-06-23 16:21

[ TEMATY ]

O. Adam Sztark

Vatican Media/Centrum Heschela KUL

W przeddzień 90. rocznicy święceń kapłańskich o. Adama Sztarka powraca pamięć o jezuicie, który w czasie Zagłady ratował Żydów w Słonimie na Polesiu, a za udzielaną pomoc zapłacił życiem. Uhonorowany przez Instytut Jad Waszem tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, polski kapłan jest także kandydatem na ołtarze.

Dla Sylwii Sztark postać o. Adama Sztarka, brata jej dziadka, przez lata nabierała kolejnych znaczeń. „Dla mnie przede wszystkim był Sprawiedliwym wśród Narodów Świata” – mówi. Gdy w 2001 r. został uhonorowany przez Instytut Jad Waszem, uczyła się w liceum. „Byłam bardzo wzruszona i dumna jednocześnie, kiedy dowiedziałam się, że Adam został odznaczony tym medalem” – wspomina.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję