Reklama

Felietony

Tropienie Mszy świętych. Bez błogosławieństwa na nowy rok szkolny?

Jeszcze nie tak dawno rok szkolny w polskiej szkole powszechnie inaugurowały Msze święte odprawiane w parafiach w intencji młodzieży, grona pedagogicznego i rodziców. Obecnie, w okresie „alergii na religię” w szkołach, spadającej liczby wiernych, niewielu dyrektorów placówek oświatowych ma odwagę zamówić Mszę świętą czy choćby wysłać sztandar szkoły do kościoła w pierwszych dniach września. Czy to nowa odsłona walki z religią w szkołach? Czy udział w Mszy świętej to ograniczanie wolności i narzucanie wyznania?

[ TEMATY ]

korepetycje z oświaty

Andrzej Sosnowski

Red.

Andrzej Sosnowski

Andrzej Sosnowski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pierwszy dzień września

Rozpoczęcie roku szkolnego ma w polskiej tradycji ustalony, dość sztampowy charakter. Uczniowie (choć już coraz rzadziej) przychodzą do szkoły w tradycyjnym stroju szkolnym. Must have to czarne lub granatowe spodnie albo spódnica oraz biała koszula lub bluzka. W bardziej tradycyjnych szkołach o godzinie 9.00 wysłuchuje się krótkiego przemówienia ministra edukacji narodowej, następnie jest krótki montaż słowno-muzyczny, przywitanie uczniów przez dyrektora i spotkanie z wychowawcami w salach lekcyjnych. Do niedawna, czas od godz.8.00 do 8.45. był zarezerwowany na Mszę świętą. Był… Dlaczego tak się już nie dzieje? Podobno…

…Msza święta na rozpoczęcie roku to ograniczanie wolności i narzucanie wiary

Reklama

Tak twierdzą przedstawiciele organizacji pozarządowych domagający się laickości życia publicznego i walczący głównie z Kościołem Katolickim. Fundacja „Wolność od religii” prowadzi swoistego rodzaju „tropienie” dyrektorów szkół uwzględniających msze święte w dniu rozpoczęcia roku szkolnego. Takim wpisem chwalą się m.in. w odniesieniu do dyrektora Szkoły Podstawowej nr 13 w Częstochowie (wpis 11 czerwca br.). Fundacja twierdzi, że odprawiane wówczas msze święte łamią konstytucyjną zasadę rozdziału świeckiego państwa od Kościoła i wskazują, że szkoła zupełnie nie liczy się z uczuciami uczniów i rodziców. W piśmie do dyrektora powołują się na treść m.in. art. 30 i 53 Konstytucji RP, w których znajdują się zapisy o wolności (w tym wolności sumienia) i prawom do niej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

In iudicando criminosa est celeritas (Prędkość w sądzeniu jest jednak przestępcza). Na te same bowiem zapisy powołuje się w swym przewodniku „Prawo nauczycieli do postępowania w zgodzie z własnym sumieniem” Fundacja Ordo Iuris. Jednakże autorzy poradnika dowodzą, że „bezstronność” nie oznacza „świeckości”, czy „neutralności”, a już na pewno stosowa nie tej zasady nie może sprowadzać się do aktywnego promowania laicyzmu czy jakichkolwiek innych ideologii. Władze szkolne (w tym dyrektor szkoły jako jeden z organów) mają obowiązek zapewnienia możliwości ekspresji religijnej oraz przekazania uczniom treści związanych z wpływem chrześcijaństwa na kulturę narodową. To z kolei oznacza, że organy szkoły nie mogą być „neutralne” wobec tych wartości, które z mocy prawa leżą u podstaw systemu edukacji. W działalności szkoły musi znaleźć się miejsce na inicjatywy służące jej zachowaniu, np. organizację jasełek, „wigilii” szkolnej bądź klasowej, akademii poświęconej ważnym świętom czy wydarzeniom o charakterze chrześcijańskim (katolickim) czy spotkania z biskupem Kościoła Katolickiego. Każde z tego typu przedsięwzięć nie ma charakteru ściśle konfesyjnego (choć pierwiastek religijny jest niezaprzeczalny), a właśnie edukacyjny, pozwalający uczniom na zrozumienie roli religii chrześcijańskiej, zwłaszcza katolickiej, w kulturze polskiej.

Novus rex, nova lex – Nowy król, nowe prawo

Reklama

Oczywiście, trudno się spodziewać, aby obecne kierownictwo resortu oświaty wydało pozytywną rekomendację w tym względzie. Co najwyżej można się założyć, iż minister edukacji narodowej, Barbara Nowacka powtórzy to, co powiedziała na antenie TVP Info w sprawie lekcji religii. Stwierdziła wówczas, że szkoła jest od tego, żeby uczyć a nie wychowywać:

– Dziecko musi mieć więcej przedmiotów, które dają wiedzę, niż zajęć formatywnych – zaznaczyła.

Punk widzenia resortu zależy jednak od tego, kto nim kieruje. Niespełna bowiem rok temu to samo ministerstwo na swej stronie www. poinformowało, że cyt. „Msza święta na rozpoczęcie roku szkolnego i katechetycznego 2023/2024” zostanie odprawiona o godz. 8.00 w kościele parafialnym pw. NMP w Nowym Wiśniczu. Ot, i jednak można było.

Czy w szkole publicznej można odmawiać modlitwę podczas uroczystości szkolnych?

Rozporządzenie MEN z dnia 14 kwietnia 1992 roku w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach w § 12 dopuszcza odmawianie modlitwy w szkole, zaznacza, że odmawianie modlitwy w szkole powinno być wyrazem wspólnego dążenia uczniów oraz taktu i delikatności ze strony nauczycieli i wychowawców”.

W stronę rozwiązania zagadnienia

Warto w tym miejscu zwrócić uwagę, że Sąd Najwyższy w wyroku z 20 września 2013 r. (sygn. akt II CSK 1/13, Lex 1388592) stwierdził, że „osoba, która deklaruje się jako niewierząca, nie może […] oczekiwać, że nie będzie miała kontaktu z osobami wierzącymi, ich praktykami i symbolami religijnymi”. Jak podkreślił Sąd Najwyższy prawem osoby niewierzącej jest oczekiwanie, że nie będzie poddawana praktykom religijnym wbrew swej woli czy zmuszana do udziału w nich albo do posługiwania się symbolami religijnymi.

Niemniej jednak, msza jako wydarzenie o charakterze wyznaniowym powinna pozostawać poza regułami szkolnymi, co pozwoli na nieujawnianie wyznania przez osoby nie chcące brać udziału w takim wydarzeniu, jak również na zachowanie konstytucyjnych standardów niedyskryminacji i równego traktowania.

Mając powyższe na uwadze, Dyrektor szkoły jako organ władzy publicznej, i jako podmiot powołany w drodze ustawy do wykonywania zadań publicznych, może rozważyć takie formułowanie komunikatów o rozpoczęciu roku szkolnego, aby informacja o mszy świętej znajdowała się przed oficjalnym rozpoczęciem roku szkolnego i nie stanowiła jego części. Ważne są w tym zakresie zarówno lingwistyka tekstu, jak i sama struktura graficzna komunikatu, zawierającego harmonogram inauguracji roku szkolnego. Warto skorzystać z frazy Kurii Archidiecezji Krakowskiej informującej o „ (…) odprawieniu Mszy św. na rozpoczęcie roku szkolnego w parafii…” przed oficjalną inauguracją w budynku szkoły/ placówce oświatowej. Dyrektor szkoły jako organ zobligowany do współpracy z lokalnymi interesariuszami szkoły, nie powinien się obawiać takich wpisów na oficjalnej stronie www. szkoły. Nie utożsamia przecież mszy świętej z rozpoczęciem roku szkolnego. Ważna jest w tej kwestii roztropność. Dyrektorzy, "Bądźcie więc roztropni jak węże, a nieskazitelni jak gołębie" Mt 10, 16.

2024-08-03 01:30

Ocena: +36 -4

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Klauzula sumienia nauczycieli. Ostatni ratunek przed „uśmiechniętą szkołą”

[ TEMATY ]

korepetycje z oświaty

Andrzej Sosnowski

Red.

Andrzej Sosnowski

Andrzej Sosnowski

Klauzula sumienia (inaczej sprzeciw sumienia) – to możliwość odmowy wykonywania czynności ze względu na swoje przekonania. Akt ten nie dotyczy jedynie lekarzy, pielęgniarek i położnych, ale także przedstawicieli innych zawodów zaufania społecznego, w tym nauczycieli. Ma swoje podstawy między innymi na kartach Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. A w przypadku pedagogów wynika z przepisów Karty Nauczyciela oraz pośrednio z innych ustaw szeroko rozumianego systemu oświaty. Właśnie Fundacja Ordo Iuris przygotowała przewodnik „Prawo nauczycieli do postępowania w zgodzie z własnym sumieniem”. W opracowaniu są także przydatne informacje na temat praw rodziców w szkole.

Za Tomaszem z Akwinu możemy powtórzyć, że „(…) sumienie świadczy, zobowiązuje lub pobudza, a również oskarża lub gryzie, względnie wyrzuca (…). Ponadto, ten Doktor Kościoła stwierdza, że gdy rozpoznajemy, że coś uczyniliśmy lub nie uczyniliśmy, wówczas mówimy, że sumienie świadczy. Z kolei, gdy osądzamy w naszym sumieniu, że coś należy czynić lub czegoś czynić nie należy, mówimy, że sumienie pobudza lub zobowiązuje. Po trzecie, gdy w sumieniu osądzamy, czy coś, co zostało spełnione, zostało uczynione dobrze, czy też nie dobrze; wówczas mówimy o sumieniu, że usprawiedliwia lub oskarża względnie gryzie. Zatem ma rację narrator w powieści St. Żeromskiego pt. „Przedwiośnie”, który stwierdza, że sumienie to głos wewnętrzny, który mówił Cezaremu Baryce, co ma robić a czego ma nie robić. Nieco bardziej ironicznie i przewrotnie podchodzi do kwestii sumienia Stanisław Jerzy Lec, pisząc: „Sumienie mam czyste, bo nigdy go nie używałem”.
CZYTAJ DALEJ

Brutalny napad na plebanię. Pobito proboszcza

2024-11-03 21:37

[ TEMATY ]

kapłan

kapłan

Karol Porwich/Niedziela

Na plebanii w Szczytnie doszło do napadu. Pobity został proboszcz. Trwają poszukiwania sprawcy - podało RMF24.pl

O zdarzeniu na plebanii poinformował policję świadek. Z jego relacji wynika, że mężczyzna wtargnął do budynku i dotkliwie pobił duchownego. Ksiądz ma bardzo poważne obrażenia podali dziennikarze RMF24.pl
CZYTAJ DALEJ

Marsz Papieski w Nienadówce

2024-11-03 18:10

Elżbieta Motyl

Marsz Papieski w Nienadówce

Marsz Papieski w Nienadówce

Marsz zainicjowany przez ks. Proboszcza Jerzego Uchmana zgromadził około 300 parafian.

O godzinie 14:00 wierni zgromadzili się w kościele, gdzie odbyła się modlitwa oraz przygotowanie do marszu. Podczas ceremonii parafianie zabrali ze sobą relikwie św. Jana Pawła II, św. Andrzeja Boboli, św. Krzyża, błogosławionej rodziny Ulmów oraz św. Charbela. Procesja wyruszyła w kierunku Nienadówki dolnej.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję