Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Kapłan, mistrz, profesor

Niedziela szczecińsko-kamieńska 51/2012, str. 1, 3

[ TEMATY ]

jubileusz

Szczecin

Ks. Edmund Cybulski

Ks. inf. prof. zw. dr hab. Andrzej Offmański

Ks. inf. prof. zw. dr hab. Andrzej Offmański

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jubileusze to momenty ważne w życiu kapłana. 30 listopada br. jubileusz czterdziestolecia pracy naukowej i siedemdziesięciolecia urodzin obchodził ks. inf. prof. zw. dr hab. Andrzej Offmański. Uroczystość w auli Wydziału Teologicznego zgromadziła wielu gości, których powitał dziekan WT US ks. kan. prof. zw. dr hab. Henryk Wejman. Zaznaczył, że „Jubileusz człowieka nauki to święto każdej wspólnoty akademickiej, który podnosi głowę ku Bogu, spoglądając pokornie na swoje dokonania”.

Laudację wygłosił rektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie ks. prof. dr hab. Stanisław Dziekoński, w której nawiązał do życiorysu Jubilata, kariery naukowej i dorobku publicystycznego. Ks. prof. A. Offmański urodził się 23 sierpnia 1942 r. w Krzywczach (archidiecezja lwowska). W 1949 r. rozpoczął naukę w szkole podstawowej, a następnie w Niższym Seminarium Duchownym w Gorzowie, zdając maturę w Liceum Ogólnokształcącym w Gorzowie (władze komunistyczne zlikwidowały niższe seminarium w 1960 r.). W latach 1960-62 rozpoczął studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym w Paradyżu. W perspektywie przerwy wojskowej podjął studia pedagogiczne w Studium Nauczycielskim w Zielonej Górze. Następnie w latach 1966-70 kontynuował studia teologiczne w Paradyżu i równocześnie za sugestią bp. Wilhelma Pluty studia polonistyczne w trybie zaocznym na Wydziale Filologicznym UAM w Poznaniu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Święcenia kapłańskie przyjął 28 czerwca 1970 r. w Świnoujściu i podjął posługę wikariusza parafii pw. Świętego Krzyża w Stargardzie Szczecińskim, następnie w parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Szczecinie-Dąbiu i pełnił obowiązki duszpasterza akademickiego. W latach 1972-2010 był pracownikiem Kurii Metropolitalnej (wizytator diecezjalny, Dyrektor Wydziału Wychowania Katolickiego, wikariusz biskupi ds. wychowania).

15 maja 1978 r. bp Jerzy Stroba mianował go kanonikiem gremialnym Kapituły Katedralnej Szczecińskiej. W 1980 r. organizował i prowadził zajęcia w Studium Katechetycznym w Szczecinie, przekształconym w 1997 r. w sekcję katechetyczną Archidiecezjalnego Kolegium Teologicznego. 30 maja 1984 r. uzyskał doktorat z nauk teologicznych w zakresie katechetyki na ATK w Warszawie na podstawie rozprawy pt. „Wychowanie młodzieży do życia w Kościele w ujęciu polskich programów i materiałów katechetycznych w latach 1971-1980” (promotor o. prof. dr hab. Jan Charytański). W latach 1984-98 był członkiem Komisji Katechetycznej Episkopatu Polski. 1 października 1993 r. został kierownikiem Punktu Konsultacyjnego Instytutu Studiów nad Rodziną UKSW w Szczecinie, prowadził wykłady z katechezy rodzinnej i andragogiki. W latach 1995-2005 kierował Archidiecezjalnym Kolegium Teologicznym, a w 1997-2003 - wykładał na Wydziale Teologicznym UAM w Poznaniu. W 1997 r. otrzymał medal Komisji Edukacji Narodowej za wybitne zasługi dla polskiej oświaty. 28 stycznia 1998 r. podniesiony przez Jana Pawła II do godności prałata honorowego. W latach 2000-2005 był konsulatorem Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski oraz ekspertem ds. awansu zawodowego nauczycieli MEN.

Reklama

21 maja 2001 r. na podstawie dorobku naukowego, rozprawy habilitacyjnej: „W kierunku katechezy ewangelizacyjnej. Polska katecheza młodzieżowa w latach 1945-2000” oraz kolokwium Rada Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie nadała mu stopień doktora habilitowanego. W latach 2003-2012 był profesorem Uniwersytetu Szczecińskiego, prodziekanem ds. nauki WT US w Szczecinie, kierownikiem katedry katechetyki, członkiem Senatu Uniwersytetu Szczecińskiego, senackiej komisji ds. nauki i rady naukowej Uniwersyteckiego Wydawnictwa Naukowego. 1 września 2010 r. ustanowiony został przez abp. A. Dzięgę delegatem ds. nowo powołanej Archidiecezjalnej Rady Katechetycznej. 17 listopada 2011 r. na wniosek Wydziału Teologicznego UKSW w Warszawie i Centralnej Komisji Stopni i Tytułu Naukowego otrzymał z rąk Prezydenta RP tytuł profesora nauk teologicznych na podstawie osiągnięć naukowych i rozprawy pt. „Koncepcja katechezy o charakterze ewangelizacyjnym według zasad katechumenatu”. Od 9 grudnia 2011 r. jest kierownikiem szczecińskiej sekcji Polskiego Towarzystwa Teologicznego. 12 maja 2012 r. Benedykt XVI podniósł go do godności protonotariusza apostolskiego (infułata).

Ks. prof. A. Offmański wypromował dwóch doktorów i blisko 350 magistrów. Jest autorem trzech recenzji w procedurach habilitacyjnych i pięciu prac doktorskich.

W dalszej części laudator odczytał list kard. Kazimierza Nycza, w którym zaznaczył m.in. wielki wkład Jubilata poprzez liczne publikacje, działalność dydaktyczną i organizacyjną, wystąpienia na sympozjach i konferencjach, dzieląc się wiedzą i doświadczeniem - w rozwoju myśli katechetycznej w Polsce.

Z kolei abp Andrzej Dzięga w liście skierowanym do ks. prof. Offmańskiego podkreślił duszpasterskie i akademickie walory pracy Jubilata. Zauważył niecodzienną systematyczność i doskonałą osobistą organizację pracy, umiłowanie życia Kościoła, szczególnie w odniesieniu do spraw katechetycznych aż do zwykłego posługiwania wiernym w parafii, także na urzędzie proboszcza.

Z okazji jubileuszu ks. prof. A. Offmańskiego Wydział Teologiczny Uniwersytetu Szczecińskiego wydał księgę jubileuszową pt. „Ku doświadczeniu wiary”, która wskazuje dodatkowo na kontekst ogłoszonego przez Benedykta XVI Roku Wiary. Zawartość księgi przedstawił ks. dr Krzysztof Kantowski. Opracowanie to stanowi również podziękowanie płynące ze strony autorów za inspiracje, jakich dostarcza im myśl katechetyczna dostojnego Jubilata.

Czcigodnemu ks. inf. prof. dr. hab. Andrzejowi Offmańskiemu należą się ogromne słowa gratulacji, wdzięczności i uznania z okazji jubileuszu za niezwykle bogatą działalność na rzecz katechezy, za zaangażowanie naukowe i pastoralne w Kościele szczecińsko-kamieńskim i w Polsce.

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jubileusz w Bytnicy

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 27/2022, str. VI

[ TEMATY ]

jubileusz

Bytnica

Karolina Krasowska

Ks. Sławomir Strzyżykowski

Ks. Sławomir Strzyżykowski

Parafia Bytnica świętuje 65-lecie. Jubileusz to okazja do dziękczynienia za dobro, które każdego dnia dzieje się w parafii. A dzieje się tu naprawdę bardzo wiele.

Parafia pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Bytnicy została erygowana 28 czerwca 1957 r. Należą do niej miejscowości Bytnica, Budachów, Dobrosułów, Grabin, Gryżyna i Struga. Parafia liczy ok. 2500 wiernych. – Mamy cztery zabytkowe kościoły. Te świątynie obejmujemy szczególną troską, aby zawartą w nich substancję historyczną przekazać następnemu pokoleniu – mówi proboszcz ks. Sławomir Strzyżykowski.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: świeccy nie mogą głosić kazań podczas Mszy św.

2026-06-23 16:28

[ TEMATY ]

kazanie

homilia

Adobe. Stock.pl

Dykasteria ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przypomina, że homilia jest integralną częścią Liturgii Słowa, a głoszenie jej jest wypełnianiem posługi nauczania (łac. munus docendi), powierzonej kapłanom i diakonom na mocy święceń. Dlatego też nie można zastąpić jej kazaniem, głoszonym przez osobę świecką. Niemniej jednak prawo kanoniczne przewiduje liczne możliwości poza Mszą św., w których świeccy mogą głosić Słowo Boże i je komentować.

Swoje stanowisko watykańska instytucja, zajmująca się m.in. troską o właściwe sprawowanie sakramentów i liturgii, oraz objaśnianie dotyczących ich przepisów, przypomina w związku z prośbą, dotyczącą Kościoła katolickiego w Niemczech.
CZYTAJ DALEJ

Diecezja kaliska: Dekret w sprawie powołania Rady ds. Posług i Święceń Diakonatu Stałego

2026-06-24 10:03

[ TEMATY ]

Diecezja Kaliska

diakonat stały

Adobe Stock

W związku z kan. 230, 236, 1032– 1039 Kodeksu Prawa Kanonicznego oraz normami prawa powszechnego i diecezjalnego dotyczącymi wymagań określonych dla kandydatów do przyjęcia posług i święceń diakonatu stałego, po należytym rozważeniu sprawy, z dniem 01 lipca 2026 roku powołuję Radę ds. Posług i Święceń Diakonatu Stałego w Diecezji Kaliskiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję