Reklama

Niedziela Świdnicka

Zmiany personalne duchowieństwa diecezji świdnickiej

Zmiany personalne wśród duchowieństwa diecezji świdnickiej, które weszły w życie z dniem 1 lipca 2024 roku.

[ TEMATY ]

diecezja świdnicka

zmiany personalne

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Zmiany personalne w diecezji świdnickiej

Zmiany personalne w diecezji świdnickiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wykaz zmian za Świdnickimi Wiadomościami Kościelnymi Rok XXII (2024) nr 2 (82), kwiecień-czerwiec 2024 r.

Zachęcamy wszystkich wiernych do modlitwy w intencji naszych kapłanów oraz do wsparcia i zrozumienia w czasie tego okresu przejściowego. Niech Bóg błogosławi naszej diecezji, jej pasterzom i wszystkim wiernym, umacniając nas w wierze, nadziei i miłości.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zmiany proboszczów

Reklama

1. ks. Zbigniew Bartosiewicz, dotychczasowy proboszcz parafii pw. Matki Bożej Bolesnej w Strudze, został skierowany do pomocy duszpasterskiej w katedrze świdnickiej.
2. ks. Ryszard Filipski, dotychczasowy proboszcz parafii pw. św. Jerzego w Wojborzu, przeszedł na urlop.
3. ks. Kazimierz Gniot, dotychczasowy proboszcz parafii pw. św. Mikołaja w Pszennie, przeszedł na emeryturę.
4. ks. Marek Hames, dotychczasowy proboszcz parafii pw. św. Marcina w Roztokach, został ustanowiony proboszczem parafii pw. św. Andrzeja Apostoła w Trzebieszowicach.
5. ks. Daniel Kapłon, dotychczasowy administrator parafii pw. św. Barbary w Gniewkowie, został ustanowiony proboszczem tejże parafii.
6. ks. Łukasz Kowalczuk, dotychczasowy wicedyrektor Caritas, został ustanowiony administratorem parafii pw. św. Marcina w Roztokach.
7. ks. Mariusz Kubik, dotychczasowy administrator parafii pw. św. Jadwigi w Ostroszowicach, został ustanowiony proboszczem tejże parafii.
8. ks. Piotr Michalski, dotychczasowy wikariusz w parafii pw. św. Michała Archanioła w Bystrzycy Kłodzkiej, został ustanowiony administratorem parafii pw. Matki Bożej Bolesnej w Strudze.
9. ks. Sebastian Nawrocki został ustanowiony administratorem parafii pw. św. Anny w Przyłęku.
10. ks. Marek Nowak, dotychczasowy administrator parafii pw. św. Michała Archanioła, został ustanowiony proboszczem tejże parafii.
11. ks. Ryszard Pasieka, dotychczasowy administrator parafii pw. św. Andrzeja Apostoła w Trzebieszowicach, przeszedł na emeryturę.
12. ks. Przemysław Pojasek, dotychczasowy wikariusz w parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika oraz św. Wacława Męczennika w Świdnicy, został ustanowiony administratorem parafii pw. św. Mikołaja w Pszennie.
13. ks. Daniel Rydz, dotychczasowy proboszcz parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Starczowie, został ustanowiony proboszczem parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Wałbrzychu.
14. ks. Marcin Sobiło, dotychczasowy duszpasterz w Polskiej Misji Katolickiej w Niemczech, został ustanowiony proboszczem parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Starczowie.
15. ks. Paweł Szałek, dotychczasowy wikariusz w parafii pw. św. Józefa Robotnika w Wałbrzychu, został ustanowiony administratorem parafii pw. św. Jerzego w Wojborzu.
16. ks. Ryszard Szkoła, dotychczasowy proboszcz parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Wałbrzychu, przeszedł na emeryturę.

Zmiany wikariuszy

1. ks. Mateusz Bandura, neoprezbiter, został ustanowiony wikariuszem w parafii pw. św. Mikołaja w Nowej Rudzie.
2. ks. Jarosław Buczyński został zwolniony z funkcji wikariusza w parafii pw. św. Jana Apostoła w Dziećmorowicach.
3. ks. Ireneusz Cymborski, neoprezbiter, został ustanowiony wikariuszem w parafii pw. Chrystusa Króla w Dzierżoniowie.
4. ks. Grzegorz Fabiński, dotychczasowy wikariusz w parafii pw. Narodzenia NMP w Lądku-Zdroju, został ustanowiony wikariuszem w parafii pw. św. Józefa Robotnika w Wałbrzychu.
5. ks. Krzysztof Faron, dotychczasowy wikariusz w parafii pw. św. Mikołaja, został ustanowiony kapelanem Schroniska Brata Alberta w Świdnicy.
6. ks. Krzysztof Frącek, dotychczasowy wikariusz w parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Szczawnie-Zdroju, został ustanowiony wikariuszem w parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Nowej Rudzie-Słupcu.
7. ks. Arkadiusz Harbar został odwołany z funkcji wikariusza w parafii pw. Ducha Świętego w Świdnicy.
8. ks. Piotr Kos, dotychczasowy kapelan w parafii pw. św. Michała Archanioła w Ludwikowicach Kłodzkich, został ustanowiony wikariuszem w parafii pw. NMP Królowej Polski w Głuszycy.
9. ks. Michał Kropidłowski, dotychczasowy wikariusz w parafii pw. Wniebowzięcia NMP i św. Jakuba Starszego w Kamieńcu Ząbkowickim, został ustanowiony wikariuszem w parafii pw. św. Michała Archanioła w Mieroszowie.
10. ks. Grzegorz Kupczyk, dotychczasowy wikariusz w parafii pw. św. Franciszka z Asyżu w Wałbrzychu, został ustanowiony wikariuszem w parafii pw. św. Jana Apostoła w Dziećmorowicach.
11. ks. Grzegorz Ławniczak został ustanowiony wikariuszem w parafii pw. Ducha Świętego w Świdnicy.
12. ks. Adam Makiel, dotychczasowy wikariusz w parafii pw. Chrystusa Króla w Głuszycy, został ustanowiony wikariuszem w parafii pw. św. Michała Archanioła w Bystrzycy Kłodzkiej.
13. ks. Janusz Małysiak, neoprezbiter, został ustanowiony wikariuszem w parafii pw. św. Jerzego w Dzierżoniowie.
14. ks. Mateusz Matusiak, dotychczasowy wikariusz w parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Polanicy-Zdroju, został ustanowiony wikariuszem w parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Kudowie-Zdroju.
15. ks. Artur Merholc, dotychczasowy wikariusz w parafii pw. św. Jerzego i MB Różańcowej w Wałbrzychu, został ustanowiony wikariuszem w parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Polanicy-Zdroju.
16. ks. Daniel Mosór, dotychczasowy wikariusz w parafii pw. św. Jerzego w Dzierżoniowie, został ustanowiony wikariuszem w parafii pw. św. Jerzego i MB Różańcowej w Wałbrzychu.
17. ks. Marceli Mrozek, dotychczasowy wikariusz w parafii pw. św. Katarzyny Dziewicy i Męczennicy w Kudowie-Zdroju, został skierowany do posługi duszpasterskiej w Polskiej Misji Katolickiej w Niemczech.
18. ks. Wojciech Pawlina, dotychczasowy wikariusz w parafii pw. Chrystusa Króla w Dzierżoniowie, został ustanowiony wikariuszem w parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Szczawnie-Zdroju.
19. ks. Michał Pietraszek, dotychczasowy wikariusz w parafii pw. św. Mikołaja w Nowej Rudzie, został ustanowiony wikariuszem w parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Kamieńcu Ząbkowickim.
20. ks. Adrian Pliszka, dotychczasowy wikariusz w parafii pw. św. Michała Archanioła w Mieroszowie, został ustanowiony wikariuszem w parafii pw. św. Michała Archanioła w Bystrzycy Kłodzkiej.
21. ks. Paweł Schanne, dotychczasowy wikariusz w parafii pw. Najśw. Serca Pana Jezusa w Żarowie, został ustanowiony wikariuszem w parafii pw. św. Mikołaja w Świebodzicach.
22. ks. Rafał Szuba, dotychczasowy wikariusz w parafii pw. NMP Królowej Polski w Głuszycy, przeszedł na urlop.
23. ks. Bartosz Tusiński, dotychczasowy wikariusz w parafii pw. św. Michała Archanioła w Bystrzycy Kłodzkiej, został ustanowiony wikariuszem w parafii pw. Najśw. Serca Pana Jezusa w Żarowie.
24. ks. Grzegorz Wołoch, dotychczasowy wikariusz w parafii pw. św. Jerzego w Dzierżoniowie, został ustanowiony wikariuszem w parafii pw. Chrystusa Króla w Głuszycy.
25. ks. Błażej Zwolennik został ustanowiony wikariuszem w parafii pw. św. Jerzego w Dzierżoniowie.

Zmiany funkcyjne

1. ks. Tomasz Gwizdek został mianowany kanonikiem honorowym Kapituły kolegiackiej w Strzegomiu.
2. ks. Gabriel Horowski został ustanowiony wicedziekanem dekanatu Nowa Ruda-Słupiec.
3. ks. Krzysztof Krauzowicz, dotychczasowy rezydent w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Wałbrzychu, został ustanowiony wicedyrektorem DKE.
4. ks. Jan Kustasz, dotychczasowy wicedziekan dekanatu Nowa Ruda-Słupiec, został ustanowiony dziekanem tegoż dekanatu.
5. ks. Kamil Pawlik, dotychczasowy student w Rzymie, został skierowany do posługi duszpasterskiej w Polskiej Misji Katolickiej w Niemczech.
6. ks. Jan Tracz został zwolniony z funkcji kapelana Schroniska Brata Alberta w Świdnicy.

2024-07-02 00:30

Oceń: 0 -3

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W diecezji świdnickiej trwa Jerycho Różańcowe

[ TEMATY ]

diecezja świdnicka

Jerycho Różańcowe

archiwum prywatne

Baner promujący Jerycho w diecezji świdnickiej

Baner promujący Jerycho w diecezji świdnickiej

Kolejny dekanat włączył się w diecezjalne Jerycho Różańcowe. Po Kłodzku i Kudowie – Zdroju, w sierpniu modlitewną sztafetę podjął dekanat Nowa Ruda.

24 - godzinne modlitewne czuwania przed Najświętszym Sakramentem, odbywały się w następujących kościołach: św. Barbary w Nowej Rudzie - Drogosławiu, św. Michała Archanioła w Ludwikowicach Kłodzkich, św. Marcina w Sokolcu, św. Marcina w Dzikowcu, św. Katarzyny w Nowej Rudzie Słupcu - Słupcu, św. Piotra Kanizjusza we Włodowicach i św. Mikołaja w Nowej Rudzie. W każdej świątyni modlitwa rozpoczęła się i kończyła Eucharystią o godz. 18. Wierni noworudzkiego dekanatu przez kolejne dni modlili się o nowe powołania kapłańskie do seminariów diecezjalnych oraz do zgromadzeń zakonnych.
CZYTAJ DALEJ

Czy kobiety w ciąży muszą w Środę Popielcową i Wielki Piątek zachowywać post ścisły?

[ TEMATY ]

post

bp Adam Bałabuch

tasha/pixabay.com

Czy kobiety w ciąży muszą w Środę Popielcową i Wielki Piątek zachowywać post ścisły? Czy stan błogosławiony, w którym kobieta powinna szczególnie dbać o siebie i swoje dziecko, zwalnia ją z tego obowiązku? - Matka sama musi podjąć decyzję o przestrzeganiu postu ścisłego - tłumaczy KAI bp Adam Bałabuch, przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP.

Zarówno Kodeks Prawa Kanonicznego jak i inne przepisy Episkopatu Polski nie wyjaśniają jednoznacznie kwestii dyspensy od postu ścisłego dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. Zdania duchownych na ten temat bywają podzielone. Niektórzy tłumaczą, że "ciąża to nie choroba", tylko stan błogosławiony, dlatego należy pościć, chyba, że lekarz zaleci inaczej. Inni podkreślają, że z postu zwolnione są osoby poniżej 14 roku życia, a więc i nienarodzone dzieci, którym pożywienia dostarczają matki.
CZYTAJ DALEJ

Jerozolima: setki chrześcijan na Drodze Krzyżowej w Wielki Piątek

2025-04-18 14:12

[ TEMATY ]

Droga Krzyżowa

Jerozolima

Wielki Piątek

Adobe Stock

Setki chrześcijan różnych wyznań zgromadziło się w Wielki Piątek na tradycyjnej procesji Drogi Krzyżowej na Starym Mieście w Jerozolimie. Przy letniej pogodzie pielgrzymi przeszli wzdłuż Via Dolorosa, aby modlić się przy 14. stacjach męki Jezusa, od wyroku do ukrzyżowania i grobu. Z powodu wojny wśród uczestników było znacznie mniej zagranicznych grup pielgrzymkowych niż w poprzednich latach.

Od wczesnych godzin porannych wierni różnych Kościołów, często niosący misternie zdobione krzyże, szli ulicami jerozolimskiego Starego Miasta. Procesje Drogi Krzyżowej rozpoczęli licznie zgromadzeni etiopscy chrześcijanie, a następnie wierni grecko-prawosławni, którzy wyruszyli z dużym opóźnieniem. Następnie katolicy obrządku łacińskiego dołączyli do franciszkanów. Za nimi podążali arabskojęzyczni katolicy jerozolimscy. Izraelska policja zabezpieczyła trasę, która zakończyła się przy Bazylice Grobu Pańskiego.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję