Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Bp Greger: uczmy się trudnej sztuki przebaczania innym

„Kaplica to szkoła, gdzie uczymy się trudnej, ale możliwej sztuki przebaczania innym, nie pomijając nieprzyjaciół i tych, z którymi nie jest nam czasem po drodze” - zwrócił uwagę bp Piotr Greger, który 17 czerwca przewodniczył Mszy św. w klasztorze sióstr redemptorystek w Bielsku-Białej. Hierarcha, który pobłogosławił wewnętrzną kaplicę pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła, podjął w homilii refleksję nad trudnym tematem przebaczenia i miłości nieprzyjaciół w kontekście chrześcijańskim.

[ TEMATY ]

bp Piotr Greger

Diecezja bielsko-żywiecka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bp Greger, wspominając Mszę św. odprawioną niedawno w warszawskim sanktuarium błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, przywołał dramatyczne wydarzenia z października 1984 roku, kiedy to ciało księdza Popiełuszki zostało odnalezione w Wiśle.

„Byłem wtedy alumnem drugiego roku Wyższego Seminarium Duchownego w Katowicach. Człowiek w randze generała obwieszczał publicznie, że w wodach Wisły odnaleziono ciało ks. Jerzego Popiełuszki. W tym samym czasie trwała Msza św. w kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu w intencji zaginionego kapłana. Do tej pory wszyscy mieli nadzieję, że ks. Jerzy żyje” - relacjonował i zwrócił uwagę, na przytłaczające wówczas uczucia: żalu, buntu, bezradności, a chwilami i nienawiści do sprawców tej zbrodni.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Przebaczenie win naszym winowajcom jest jedyną aktywnością, jakiej domaga się od nas Jezus w Modlitwie Pańskiej. Wszystkie inne wezwania tej modlitwy są prośbą o zaangażowanie Pana Boga: bądź wola Twoja, daj nam dzisiaj chleba, nie wódź nas na pokuszenie. Od człowieka Bóg oczekuje jednego zadania, ale bardzo trudnego, przebaczenia nieprzyjaciołom, więcej: umiłowania nieprzyjaciół” - skomentował.

Jak zaznaczył, miłość nieprzyjaciół polega na powstrzymaniu się od zemsty, akceptacji doznanej krzywdy i modlitwie za prześladowców. Zdaniem biskupa, modlitwa za nieprzyjaciół wyraża pragnienie ich przemiany i powrotu na godną drogę życia.

Wskazał, że choć przebaczenie może wydawać się niemożliwe, Bóg daje ludziom łaskę potrzebną do jego realizacji. Podkreślił zarazem znaczenie modlitwy za nieprzyjaciół i zaakceptowania krzywdy w przekonaniu, że Bóg potrafi wyprowadzić dobro ze zła.

Przesłanie to odniósł kaznodzieja także do pobłogosławienia nowej kaplicy dla sióstr zakonnych. „Każda przestrzeń sakralna jest miejscem, gdzie doświadczamy Bożej miłości i uczymy się przebaczania, w tym także naszym nieprzyjaciołom. Przebaczenie daje siłę do realizacji słów Jezusa: „dobrze czyńcie tym, którzy was nienawidzą” (Łk 6, 27), co jest krokiem dalej niż samo przebaczenie. Ks. Jerzy Popiełuszko przypomina nam, że zło należy zwyciężać dobrem, co jest zasadą ponadczasową i aktualną” - podsumował.

Reklama

Bp Greger odczytał dekret podpisany przez biskupa bielsko-żywieckiego Romana Pindla o erygowaniu kaplicy wewnętrznej w klasztorze redemptorystek. Siostry odśpiewały wspólnie „Magnificat”, wyrażając radość i wdzięczność Bogu za dar tego miejsca modlitwy. Bp Piotr poświęcił też filię zakonnej biblioteki.

Siostry redemptorystki, nazywane także mniszkami Zakonu Najświętszego Odkupiciela, noszą charakterystyczne, ciemnoczerwone habity. Zakon powstał w Scala we Włoszech w 1731 r. Jego założycielką była włoska mistyczka s. Maria Celeste Crostarosa, która w 2016 roku została beatyfikowana. Na świecie jest ok. 40 klasztorów redemptorystek, obecnych na wszystkich kontynentach.

Klasztor redemptorystek znajduje się na Trzech Lipkach - wzgórzu, z którego rozciąga się jedna z najpiękniejszych panoram Bielska-Białej i Beskidów.

2024-06-17 20:20

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oddane wyłącznie Bogu

Niedziela bielsko-żywiecka 28/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Bielsko‑Biała

bp Piotr Greger

dziewice konsekrowane

BP

Trzy kobiety dołączyły do grona dziewic konsekrowanych

Trzy kobiety dołączyły do grona dziewic konsekrowanych

Trzy kobiety – Wioleta Rzepa z parafii Złote Łany w Bielsku-Białej, Ewa Hutniczak z parafii św. Urbana w Kobiernicach, oraz Bogumiła Dunikowska z parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Skoczowie oddały się Bogu w liturgicznym akcie konsekracji.

Dziewictwo konsekrowane nie jest żadną ucieczką od życia, nie jest dystansowaniem się od problemów codzienności, ale jest dobrowolną rezygnacją z życia małżeńskiego i świadomym pójściem za Jezusem ze względu na całkowitą, oblubieńczą miłość Mu okazywaną. Konsekracja dziewic jest jedną z wielu dróg obecnych w Kościele, mających znamiona daru i powołania; wszystkie te drogi stają się wezwaniem i realizacją powołania do świętości – powiedział bp Piotr Greger 25 czerwca podczas uroczystej Eucharystii z obrzędem konsekracji dziewic.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: strzeżmy się dyktatury działania!

2024-07-21 13:06

[ TEMATY ]

Franciszek

Vatican Media

Przed zbytnim aktywizmem przestrzegł papież Franciszek w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański” w Watykanie. Jednocześnie Ojciec Święty zachęcił do kontemplowania przyrody i dzielenia czasu z osobami, które kochamy i nie zaniedbywania dialogu z Bogiem.

Franciszek nawiązał do słów Pana Jezusa z czytanego dzisiaj fragmentu Ewangelii (Mk 6, 30-34): „Pójdźcie wy sami osobno na pustkowie i wypocznijcie nieco” (w. 31). Zwrócił uwagę, że Pan Jezus przejmuje się zmęczeniem uczniów i nie chce, by padli ofiarą przesadnego aktywizmu. „Strzeżmy się dyktatury działania!” - zaapelował papież.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję