Reklama

Kościół

Kard. Parolin po konferencji w Szwajcarii: Stolica Apostolska pragnie wpierać pokój

Stolica Apostolska, zgodnie ze swą naturą i statusem obserwatora wstrzymała się od podpisania końcowego oświadczenia, chociaż wyraziła poparcie dla konkluzji szczytu wysokiego szczebla w sprawie pokoju dla Ukrainy, który odbywał się w Szwajcarii 15-16 czerwca 2024 r. - czytamy w oświadczeniu wydanym przez Sekretarza Stanu kard. Pietro Parolina.

[ TEMATY ]

Stolica Apostolska

Włodzimierz Rędzioch/Niedziela

Kard. Pietro Parolin

Kard. Pietro Parolin

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Oto tekst dokumentu w tłumaczeniu na język polski:

W dniach 15-16 czerwca 2024 r. Stolica Apostolska, przyjmując wspólne zaproszenie prezydent Federacji Szwajcarskiej Violi Amherd i prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, uczestniczyła jako obserwator w szczycie wysokiego szczebla na rzecz pokoju na Ukrainie, który odbył się w Szwajcarii, reprezentowana przez kardynała sekretarza stanu Pietro Parolina, któremu towarzyszyli nuncjusz apostolski w Szwajcarii abp Martin Krebs i ks. prał. Paul Butnaru, urzędnik Sekcji ds. relacji z państwami i organizacjami międzynarodowymi Sekretariatu Stanu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zgodnie z samą naturą Stolicy Apostolskiej i jej statusem obserwatora, a także zgodnie z praktyką niepodpisywania wspólnych oświadczeń, Delegacja Stolicy Apostolskiej wstrzymała się od podpisania oświadczenia końcowego, chociaż wyraziła poparcie dla konkluzji szczytu, jak stwierdzono w przemówieniu wygłoszonym przez kardynała Parolina podczas końcowej sesji plenarnej.

Stolica Apostolska z zadowoleniem przyjmuje zwołanie szczytu wysokiego szczebla w sprawie pokoju na Ukrainie, którego współgospodarzami są Szwajcaria i Ukraina. Jest to wydarzenie o znaczeniu globalnym, starannie przygotowane przez Ukrainę, która, podejmując ogromne wysiłki w celu obrony przed agresją, pracowała również nieustannie na froncie dyplomatycznym, pragnąc osiągnąć sprawiedliwy i trwały pokój.

W obliczu wojny i jej tragicznych konsekwencji ważne jest, aby nigdy się nie poddawać, ale nieustannie poszukiwać sposobów na zakończenie konfliktu z dobrymi zamiarami, zaufaniem i kreatywnością. Jest to przesłanie, które przekazuje papież Franciszek, w szczególności rządzącym państwami, poprzez nieustanne apele o pokój na Ukrainie. Ważne jest, aby podkreślić, że jedynym środkiem zdolnym do osiągnięcia prawdziwego, trwałego i sprawiedliwego pokoju jest dialog między wszystkimi zaangażowanymi stronami. Stolica Apostolska wyraża nadzieję, że wysiłki dyplomatyczne promowane obecnie przez Ukrainę i wspierane przez tak wiele krajów zostaną udoskonalone, aby osiągnąć rezultaty, na które zasługują ofiary i na które liczy cały świat.

Reklama

Zgodnie ze swoim charakterem Stolica Apostolska uczestniczy jako obserwator, przywiązując szczególną uwagę na poszanowanie prawa międzynarodowego i kwestii humanitarnych. W odniesieniu do pierwszego aspektu, pragnie potwierdzić ważność fundamentalnej zasady poszanowania suwerenności każdego kraju i integralności jego terytorium.

Stolica Apostolska wyraża wielkie zaniepokojenie tragicznymi konsekwencjami humanitarnymi i jest szczególnie zaangażowana w ułatwianie repatriacji dzieci i wspieranie uwalniania więźniów, zwłaszcza ciężko rannych żołnierzy i osób cywilnych.

Zjednoczenie małoletnich z ich rodzinami lub opiekunami prawnymi musi być nadrzędną troską dla wszystkich stron, a jakiekolwiek wykorzystywanie ich sytuacji jest niedopuszczalne. Dlatego konieczne jest wzmocnienie każdego dostępnego kanału, aby ułatwić ten proces. Ponadto Stolica Apostolska uczestniczy jako obserwator w pracach Międzynarodowej Koalicji na rzecz repatriacji ukraińskich dzieci z Rosji. Oprócz tego utrzymuje bezpośredni kontakt zarówno z władzami ukraińskimi, jak i rosyjskimi w celu zwiększenia skuteczności mechanizmu ad hoc utworzonego po wizycie kardynała Matteo Zuppi w Kijowie i Moskwie, w celu rozwiązania konkretnych przypadków.

W odniesieniu do więźniów, zarówno cywilnych, jak i wojskowych, istnieje duże zaniepokojenie okresowymi raportami o nieprzestrzeganiu Konwencji Genewskich. W szczególności dotyczy to Czwartej Konwencji, która najbardziej bezpośrednio dotyczy ludności cywilnej, oraz trudności w utworzeniu, wraz z Międzynarodowym Komitetem Czerwonego Krzyża, Wspólnej Komisji Medycznej, która mogłaby ocenić sytuację jeńców wojennych potrzebujących pilnej opieki medycznej. Pomimo wszystkich wyzwań, Stolica Apostolska pozostaje zaangażowana w utrzymywanie regularnej komunikacji z władzami ukraińskimi i rosyjskimi oraz pozostaje gotowa do pomocy we wdrażaniu potencjalnych inicjatyw mediacyjnych, które są akceptowalne dla wszystkich stron i przynoszą korzyści osobom poszkodowanym. Jednocześnie Stolica Apostolska zachęca kraje i innych członków społeczności międzynarodowej do zbadania sposobów udzielania pomocy i ułatwiania mediacji, zarówno o charakterze humanitarnym, jak i politycznym. Ufamy, że wspierając te wysiłki, możemy pomóc w znalezieniu konsensusu i zapewnieniu terminowej realizacji tych projektów.

W imieniu papieża Franciszka pragnę potwierdzić jego osobistą bliskość z udręczonym narodem ukraińskim i jego niezachwiane zaangażowanie na rzecz pokoju.

2024-06-17 17:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Gallagher: rozbrojenie, rozwój i pokój są współzależne

[ TEMATY ]

pokój

Stolica Apostolska

abp Gallagher

Szef watykańskiej dyplomacji zabrał głos podczas internetowego spotkania ministrów spraw zagranicznych, zorganizowanego w ramach tegorocznej konferencji rozbrojeniowej.

Abp Paul Gallagher wyraził nadzieję, że zbliżający się szczyt stron Układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej, doprowadzi do konkretnych działań mających na celu zaprzestanie atomowego wyścigu zbrojeń i rozpoczęcie procesu pozbywania się arsenałów.

CZYTAJ DALEJ

„Meblowanie głów”

2024-07-20 09:20

[ TEMATY ]

Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Samuel Pereira

Obejrzałem rozmowę Wojciecha Szczęsnego z Jakubem Wojewódzkim na kanale Onetu, żebyście Wy nie musieli. To naprawdę ciekawe doświadczenie zobaczyć jak swoje rozmowy prowadzi ten, udający młodego człowieka 60-latek. On nawet w czapce z daszkiem występuje, siedząc w studiu radiowym, żeby wyglądać młodziej. To jednak nie kompleksy Wojewódzkiego przebijały się najmocniej w jego rozmowie, a przynajmniej nie to najbardziej zapadło mi w pamięć.

Coś, co ciężko było nie zauważyć to usilna potrzeba przerywania gościowi tego, co mówi – swoimi dykteryjkami. To tak jakby nie Wojciech Szczęsny był według Wojewódzkiego najważniejszą osobą w studio, ale sam Wojewódzki. I nie chodzi mi o przerywanie, które nieraz w wywiadach jest niezbędne, gdy np. gość umyślnie unika odpowiedzi na pytanie, ale to pretensjonalne wrzucanie kawałków o sobie. Wojewódzki nawet gdy zadawał wydawać by się mogło dla niego oczywiste pytanie, to robił to z podprowadzeniem, że on to robi, ale inni dziennikarze się boją o to pytać. Zastanawiacie się pewnie co to za kwestia, którą tak odważnie poruszył Wojewódzki. Chodziło o Orlen. „Miałeś kiedykolwiek, jakiekolwiek przejawy etycznego kaca nosząc na piersi logo Orlenu obok naszego orzełka?” — zapytał Jakub Wojewódzki, a gdy Wojciech Szczęsny odpowiedział „nie”, usłyszał od gospodarza programu, że „firma Orlen, w jakimś sensie stała się symbolem opresyjnego państwa bez jakieś kontroli”, a noszenie koszulek z logo największej polskiej firmy paliwowej to dla młodego-starego celebryty „moralnie tykająca bomba i każdy o tym wie”. Ta końcówka, czyli podkreślanie, że to, co mówi Wojewódzki, to prawda objawiona, oczywista oczywistość – to też charakterystyczna cecha prowadzenia przez niego rozmów.

CZYTAJ DALEJ

Kult św. Maksymiliana w dekanacie Gubin coraz większy

20 lipca do kościoła w Wężyskach wprowadzono relikwie św. Maksymiliana Kolbego i ogłoszono go współpatronem Ochotniczej Straży Pożarnej w całym dekanacie.

Po niespełna 85 latach od historycznej obecności o. Maksymiliana Marii Kolbego w obozie internowania Stalag IIIB Amtitz, czyli na terenie dzisiejszych Gębic koło Gubina, kult tego świętego męczennika się poszerza. Wyrazem tego była uroczystość patronalna kościoła pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Wężyskach (parafia Chlebowo) i wprowadzenie do świątyni relikwii św. Maksymiliana, którego dokonał biskup pomocniczy Adrian Put. – Proboszcz z Chlebowa, ks. Henryk Laszczowski, chciał, aby w Wężyskach uczcić św. Maksymiliana – mówi ks. Piotr Wadowski, zaangażowany w propagowanie kultu św. o. M. Kolbego. Na uroczystość przybył franciszkanin br. Janusz Kulak, prezes OSP w Niepokalanowie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję