Reklama

Niedziela Przemyska

Złoty jubileusz kapłaństwa w Przemyślu

W dniach 3-5 czerwca 2024 r., swoje jubileuszowe rekolekcje kapłańskie w murach Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu przeżywali księża z rocznika święceń 1974. W tym roku świętują oni złoty jubileusz kapłaństwa, a zwieńczeniem czasu rekolekcji była uroczysta Eucharystia, której w Dolnej Kaplicy seminaryjnej przewodniczył abp Adam Szal, wygłaszając także okolicznościową homilię do Księży Jubilatów.

2024-06-05 15:44

Łukasz Sztolf

Jubilaci z abp. Szalem

Jubilaci z abp. Szalem

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Metropolita przemyski swoją refleksję oparł na zdaniu z Ewangelii: “Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem i przeznaczyłem was na to, abyście szli i owoc przynosili”, który po łacinie jest umieszczony na jednym z fresków kaplicy seminaryjnej. – Przecież nie wszyscy w szkole średniej uczyliśmy się języka łacińskiego. Dopiero tutaj mozolnie trzeba było odczytywać ten napis i go ciągle mieć przed oczyma. Nie tylko wtedy kiedy rozpoczynaliśmy naszą formację seminaryjną, ale także i później, także i teraz – powiedział kaznodzieja. – To zdanie jest bardzo ważne i mimo upływu pięćdziesięciu lat od nałożenia rąk nam towarzyszy, bo rozpoczął w nas niezwykłą misję, niezwykłą przygodę – dodał. Jak wskazał arcybiskup, jubileusz to czas wyjątkowy, czas łaski. – Dziękujemy dzisiaj za tę łaskę, za łaskę kapłaństwa i ciągle odnawiamy w sobie ten charyzmat, który został nam przekazany przez włożenie rąk śp. abp. Ignacego Tokarczuka – przypomniał hierarcha. – Jesteśmy powołani do tego, by odnawiać oblicze ziemi. Nawet ci, którzy są na tzw. emeryturze, chociaż w życiu kapłana nie powinno być emerytury, jesteśmy wybrani aby być solą ziemi, aby odnawiać to, co zepsute. Jest to możliwe przez nasza obecność w Kościele – podkreślił metropolita przemyski zachęcając, aby w czasie jubileuszu podziękować za dar swoich rodziców, rodzeństwa, wychowawców, przełożonych i profesorów seminaryjnych, przyjaciół i znajomych. Na zakończenie abp Szal mówił, że rok jubileuszowy to czas wdzięczności, przepraszania za wszelkie zło, ale także czas prośby. – Prośmy o to, żeby każdy z nas kapłanów mógł do końca spełnić swoją misję, do końca naszych dni. Obyśmy tam stanęli z naręczami dobrych uczynków, byśmy ten owoc o którym mówi ten napis umieszczony w kaplicy przynieśli obfity – życzył kaznodzieja. W tym roku rekolekcje dla Księży Jubilatów prowadził ks. prał. Andrzej Skiba, emerytowany proboszcz parafii farnej w Sanoku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Spotkanie, które łączy pokolenia

2024-06-17 14:05

Marzena Cyfert

Międzypokoleniowe Spotkanie z Piosenką Religijną we Wrocławiu-Osobowicach

Międzypokoleniowe Spotkanie z Piosenką Religijną we Wrocławiu-Osobowicach

Na Świętym Wzgórzu na Osobowicach odbyło się doroczne „Międzypokoleniowe Spotkanie z Piosenką Religijną”. Rozpoczęło się Mszą św. a po niej nastąpił przegląd zespołów.

– Na naszym Świętym Wzgórzu, w naszym sanktuarium, przeżywamy kolejne już, 21. spotkanie z piosenką religijną; spotkanie, które łączy wszystkie pokolenia. Tak jak napisano w tytule, jest ono międzypokoleniowe, bo znajdą tutaj coś dla siebie dzieci, młodzi, starsi i najstarsi. Bardzo serdecznie witam wszystkich gości, naszych parafian, wszystkie zespoły, które chcą siebie dzisiaj zaprezentować – mówił proboszcz parafii ks. Krzysztof Jankowiak. Przypomniał krótko historię miejsca aż do ustanowienie i inauguracji sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Osobowickiej na Świętym Wzgórzu.

CZYTAJ DALEJ

Incydent z cudzoziemcami: niemiecka policja zadziałała wbrew procedurom

2024-06-17 18:36

[ TEMATY ]

imigranci

Adobe.Stock

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński potwierdził w poniedziałek, że niemiecka policja zatrzymała cudzoziemców, których przewiozła na stronę polską i tam pozostawiła. Dodał, że to działanie wbrew procedurom. O sprawie podczas wizyty w Berlinie ma rozmawiać szef MSWiA.

Do sprawy po południu odniósł się na platformie X (dawniej Twitter) premier Donald Tusk. "Będę za chwilę rozmawiał z kanclerzem Scholzem o niedopuszczalnym incydencie z udziałem niemieckiej policji i rodziny migrantów po naszej stronie granicy" - napisał. Podkreślił, że "sprawa musi być szczegółowo wyjaśniona".

CZYTAJ DALEJ

Kard. Parolin po konferencji w Szwajcarii: Stolica Apostolska pragnie wpierać pokój

2024-06-17 17:51

[ TEMATY ]

Stolica Apostolska

Włodzimierz Rędzioch/Niedziela

Kard. Pietro Parolin

Kard. Pietro Parolin

Stolica Apostolska, zgodnie ze swą naturą i statusem obserwatora wstrzymała się od podpisania końcowego oświadczenia, chociaż wyraziła poparcie dla konkluzji szczytu wysokiego szczebla w sprawie pokoju dla Ukrainy, który odbywał się w Szwajcarii 15-16 czerwca 2024 r. - czytamy w oświadczeniu wydanym przez Sekretarza Stanu kard. Pietro Parolina.

Oto tekst dokumentu w tłumaczeniu na język polski:

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję