Reklama

90 lat parafii Świętej Rodziny w Pankach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia Panki jako samodzielna jednostka została wyłączona w całości z parafii Truskolasy i erygowana przez biskupa włocławsko-kaliskiego Stanisława Zdzitowieckiego 24 września 1919 r. Pierwszym proboszczem i organizatorem parafii był ks. Antoni Mietliński. Staraniem proboszcza i parafian, w 1921 r. rozpoczęto budowę murowanej świątyni, modrzewiowej plebanii, domu parafialnego oraz cmentarza. Do czasu ukończenia budowy Msze św. odprawiano w drewnianej kaplicy. Kościół stanął na fundamentach dawnej huty żelaza, jego projektantem był architekt Kudera. Poświęcił go dziekan kłobucki ks. Zygmunt Zawadzki, a 4 sierpnia 1929 r. ordynariusz częstochowski bp Teodor Kubina dokonał konsekracji nowego kościoła. Parafii w Pankach patronuje Święta Rodzina - Jezus, Maryja i Józef, natomiast patronem kościoła jest św. Andrzej Bobola. 16 lutego 1975 r. decyzją bp. Stefana Bareły utworzony został dekanat truskolaski, w skład którego wchodzi parafia Panki. Najważniejsze dni w parafii to 16 maja - odpust ku czci św. Andrzeja Boboli i 2 sierpnia - odpust Matki Bożej Anielskiej.
Kościół parafialny zbudowany jest z cegły i kamienia na planie krzyża łacińskiego, ma cechy typowe dla tzw. „stylu polskiego” (styl mieszany renesansowo--barokowy). Wystrój wnętrza był realizowany stopniowo po wybudowaniu kościoła. Ołtarz główny poświęcony jest Matce Bożej Anielskiej. Obraz przedstawiający Matkę Bożą stojącą na półksiężycu, ubraną w białą suknię i niebieski płaszcz, w otoczeniu aniołów namalował na płótnie w 1929 r. Bolesław Rutkowski. W górnej części ołtarza wisi obraz św. Andrzeja Boboli, patrona kościoła. Po prawej stronie kościoła znajduje się boczny ołtarz Najświętszego Serca Jezusowego, po lewej - ołtarz Świętej Rodziny z Nazaretu. W 1936 r. z inicjatywy ks. A. Mietlińskiego zostały wykonane stacje drogi krzyżowej wyrzeźbione przez Jana Szostaka, profesora Państwowej Szkoły Przemysłu Drzewnego w Zakopanem.
Równocześnie postępowała „budowa” Kościoła duchowego. W latach międzywojennych działała orkiestra parafialna, chór, Katolickie Stowarzyszenie Mężów i Druhów oraz Kobiet i Druhen, Apostolstwo Modlitwy, Stowarzyszenie Pań Miłosierdzia, koła różańcowe.
W 1936 r. parafię objął ks. Stanisław Kopeć. Po wojnie szybko odbudował parafię. Staraniem ks. Kopcia kościół otrzymał nową polichromię, radiofonię, ufundowano nowe organy, dwa dzwony, otynkowano mury zewnętrzne, ogrodzono cmentarz przykościelny. W 1971 r. ks. Stanisław Kopeć przeszedł na emeryturę. Zmarł 26 lutego 1974 r.
W latach 1971-85 proboszczem parafii był ks. Franciszek Kaczmarek. Staraniem ks. Kaczmarka ponownie pokryto ściany wewnętrzne nową polichromią, położono drewnianą boazerię. Cmentarz przykościelny zyskał nowy parkan z przęsłami metalowymi. Wybudowano w stanie surowym plebanię. Na placu przy kościele wybudowano kaplicę ku czci Najświętszej Maryi Panny, z tablicami wspominającymi zmarłych proboszczów parafii. Następca ks. Franciszka Kaczmarka - ks. Zenon Kulejewski (185-92) dokończył budowę plebanii. W kościele wykonano z drewna modrzewiowego 58 ławek i ołtarz „soborowy”. Ks. Zenon Kulejewski zmarł w 1992 r. i jest pochowany na cmentarzu w Pankach.
W 1992 r. proboszczem parafii został ks. Eugeniusz Sikorski. Parafia liczy ok. 3350 mieszkańców i obejmuje miejscowości: Panki, Cyganka, Jaciska, Konieczki, Koski I, Koski II, Krzyżówka, Pacanów, Praszczyki, Zwierzyniec III, Żerdzina. Katecheza prowadzona jest w Szkole Podstawowej w Pankach i Konieczkach oraz w Gimnazjum w Pankach i w przedszkolu.
Od 1992 r. świątynia staje się coraz piękniejsza. Przede wszystkim Ksiądz Proboszcz zadbał o ogrzewanie w kościele. Zostały zabezpieczone i wzmocnione fundamenty kościoła. Następnie odnowiono elewację zewnętrzną, wymieniono rynny, pomalowano dach. Zostało również odnowione ogrodzenie kościoła. Dzięki ofiarodawcy kościół otrzymał zewnętrzne oświetlenie. Wymieniono instalację elektryczną i nagłośnienie. Jedna z kaplic bocznych została zaadaptowana na kaplicę przedpogrzebową. Szczególnym wotum dziękczynnym parafian dla kościoła złożonym Bogu za dar Roku Jubileuszowego 2000 był nowy ołtarz, ambonka i chrzcielnica wykonane z marmuru, z którego również wykonano posadzkę prezbiterium a w następnych latach wyłożono ściany kościoła. Konsekracji nowego ołtarza dokonał 24 grudnia 2000 r. abp Stanisław Nowak. Parafianie ufundowali również dwa witraże w prezbiterium przedstawiające Świętą Rodzinę i św. Andrzeja Bobolę, fotel dla celebransa, dziewięć krzeseł dla służby liturgicznej i piękny zegar szafkowy. Wnętrze kościoła zostało pomalowane, wszystkie ołtarze poddano renowacji. Plac wokół kościoła i plebanii wyłożono kostką brukową i obsadzono różnymi gatunkami drzew i krzewów. Z inicjatywy ks. Eugeniusza Sikorskiego, w ciągu tych lat przeprowadzono również wiele prac na plebanii i cmentarzu - wykonano nowe posadzki i ocieplenie, urządzono świetlicę dla młodzieży, na cmentarzu położono ok. 320 m2 kostki brukowej, wykonano kutą z metalu bramę z furtką, wybudowano nowy ołtarz.
Praca ks. Sikorskiego to nie tylko materialne zabezpieczenie świątyni. Ksiądz Proboszcz troszczy się przede wszystkim o rozwój duchowy swoich parafian. Dzięki niemu parafianie każdego roku wyjeżdżają na pielgrzymki do sanktuariów w Polsce i Europie. Byli we Włoszech, w Paryżu i Lourdes we Francji, w Wiedniu i Mariazell w Austrii i u Matki Bożej Ostrobramskiej w Wilnie. Często wyjeżdżają do Lichenia, Kalwarii Zebrzydowskiej i do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie Łagiewnikach. Ksiądz Proboszcz chętnie wędrował z młodzieżą szkolną po Tatrach, podczas gdy dorośli modlili się w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem czy w kaplicy na Kalatówkach. Ks. Sikorski jest diecezjalnym duszpasterzem rolników, więc co roku w maju parafianie Panek uczestniczą w pielgrzymce do Matki Bożej Gidelskiej, po drodze odwiedzając Świętą Annę i Matkę Bożą Patronkę Rodzin w Leśniowie. W sierpniu uczestniczą w pieszej pielgrzymce na Jasną Górę. Przez wiele lat uczestniczyli w czuwaniach modlitewnych na Jasnej Górze. Bardzo uroczyście przygotowywane są w parafii I Komunia św. i bierzmowanie. Dzieci i młodzież również aktywnie uczestniczą w życiu parafii - pod kierunkiem katechetek i nauczycieli przygotowują montaże słowno-muzyczne z okazji różnych uroczystości. Młodzież KSM organizuje spotkania opłatkowe dla osób samotnych. Od 1997 r. wydawana jest gazetka parafialna „Pod wiatr…”. W 2007 r. powstała schola młodzieżowa, która śpiewem i grą na instrumencie ubogaca uroczystości kościelne. Starsi śpiewają w chórze parafialnym oraz należą do Koła Żywego Różańca. Jest także grupa ministrantów i lektorów.
Z parafii Panki pochodzą księża: Stefan Alan Chrząstek OFM Conv. (1943), Edward Chrzęstek (1960), Stanisław Kochel (1959), Henryk Rabenda (1987), Jan Wieczorek (1987) oraz Janusz Piotr Parkitny (1996).
Wielkim przeżyciem dla mieszkańców było Nawiedzenie Obrazu Jezusa Miłosiernego w 2003 r. a później wędrówka Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Ważnym dniem w parafii jest Doba Eucharystyczna z 12 na 13 września, kiedy adorowany jest Najświętszy Sakrament. Od kilku lat w okresie Wielkiego Postu jedna Droga Krzyżowa odbywa się na ulicach Panek. Chorzy każdego roku we wrześniu modlą się w Sanktuarium Matki Bożej Truskolaskiej w czasie Dekanalnego Dnia Chorych. Od 2005 r. w każdym miesiącu parafianie modlą się modlitwą Apelu Jasnogórskiego o beatyfikację i kanonizację Ojca Świętego Jana Pawła II.
Przygotowanie do Jubileuszu 90-lecia parafii pozwoliło wiernym lepiej poznać jej historię i docenić wkład pracy kapłanów i wielu pokoleń parafian w jej rozwój.
Uroczysta Msza św. dziękczynna koncelebrowana przez abp. Stanisława Nowaka będzie miała miejsce w sobotę 26 września o godz. 18.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: To człowiek chowa się przed Bogiem!

2024-06-07 16:13

[ TEMATY ]

rozważania

bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

9 czerwca 2024, X niedziela zwykła, rok B

CZYTAJ DALEJ

Kult Niepokalanego Serca Maryi

Niedziela Ogólnopolska 25/2004

[ TEMATY ]

Matka Boża

BOŻENA SZTAJNER/ NIEDZIELA

Do ogłoszenia przez Piusa IX 8 grudnia 1854 r. dogmatu o Niepokalanym Poczęciu przyczynił się niewątpliwie kult Serca Najświętszej Maryi Panny. Rozwijał się równolegle z kultem Najświętszego Serca Jezusa, a swymi początkami sięgał czasów średniowiecza. Już w XIV wieku pojawiły się obrazy i rzeźby przebitego siedmioma mieczami serca Bolesnej Matki Zbawiciela. W połowie XVII wieku św. Jan Eudes rozpowszechniał obrazy Matki Bożej, ukazującej - na podobieństwo Jezusa - swe Serce. Na „cudownym medaliku”, rozpowszechnianym po objawieniach, jakie w 1830 r. miała św. Katarzyna Laboure, pod monogramem „M” widnieją dwa serca: Jezusa i Maryi. Także założone w Paryżu w 1836 r. Bractwo Matki Bożej Zwycięskiej szerzyło cześć Serca Maryi. W XIX wieku powstały liczne zgromadzenia zakonne pod wezwaniem Serca Maryi lub Serc Jezusa i Maryi.
Do zaistnienia kultu i nabożeństwa do Niepokalanego Serca Maryi najbardziej przyczyniły się objawienia, jakie miały miejsce w 1917 r. w Portugalii. Kiedy 13 maja troje dzieci: Łucja (lat 10), jej brat cioteczny Franciszek (lat 9) i jego siostra Hiacynta (lat 8) pasły niedaleko od Fatimy owce, ujrzały w południe silny błysk jakby potężnej błyskawicy, który powtórzył się dwa razy. Zaniepokojone dzieci zaczęły zbierać się do domu, gdy ujrzały na dębie postać Matki Bożej i usłyszały Jej głos: „Nie bójcie się, przychodzę z nieba. Czy jesteście gotowe na cierpienia i pokutę, aby sprawiedliwości Bożej zadośćuczynić za grzechy, jakie Jego majestat obrażają? Czy jesteście gotowe nieść pociechę memu Niepokalanemu Sercu?”.
Matka Boża poleciła dzieciom, aby przychodziły na to miejsce 13. dnia każdego miesiąca. W trzecim objawieniu, 13 lipca, prosiła, aby w każdą pierwszą sobotę miesiąca była przyjmowana Komunia św. wynagradzająca. Podczas tych objawień Matka Boża wielokrotnie sama nazwała swe serce „niepokalanym”.
W piątym objawieniu, 13 września, poleciła dzieciom, aby często odmawiały Różaniec w intencji zakończenia wojny. Ostatnie zjawienie się Matki Bożej - 13 października oglądało ok. 70 tys. ludzi. Od samego rana padał deszcz. Nagle rozsunęły się chmury i ukazało się słońce. Z tłumu dały się słyszeć okrzyki przerażenia: bowiem słońce zaczęło zataczać koła po niebie i rzucać strumienie barwnych promieni...
Objawienia fatimskie stawały się coraz bardziej sławne i wywoływały coraz żywsze zainteresowanie, m.in. ze względu na zapowiedziane w nich wydarzenia, a zwłaszcza na tzw. tajemnicę, która została przekazana wyłącznie do wiadomości papieża. Dziś znamy jej treść. Matka Boża zapowiadała nadejście jeszcze straszliwszych wojen niż ta, która się kończyła. Zapowiadała nowe prześladowanie Kościoła, zamach na papieża, rewolucję w Rosji. Prosiła, aby Jej Niepokalanemu Sercu poświęcić cały świat, a zwłaszcza Rosję.
Krwawa bolszewicka rewolucja wybuchła, kiedy jeszcze trwały objawienia. Jej ofiarą stał się również Kościół w Meksyku (1925 r.) oraz w Hiszpanii (1936 r.). A mimo to ostatnie z fatimskich poleceń Maryi nie zostało szybko spełnione. Dopiero kiedy wybuchła II wojna światowa, przypomniano sobie „tajemnicę fatimską” i 13 października 1942 r., w 15-lecie objawień, papież Pius XII drogą radiową ogłosił całemu światu, że poświęcił rodzaj ludzki Niepokalanemu Sercu Maryi.
Pius XII polecił, aby aktu poświęcenia dokonały poszczególne kraje. Pierwsza, z udziałem prezydenta państwa, uczyniła to Portugalia. 4 maja 1944 r. papież ustanowił dzień 22 sierpnia świętem Niepokalanego Serca Maryi. W Polsce zawierzenia naszego narodu Niepokalanemu Sercu Maryi dokonał dopiero po zakończeniu wojny - 8 września 1946 r.
- Prymas Polski kard. August Hlond w obecności całego Episkopatu i około miliona pielgrzymów zgromadzonych na Jasnej Górze przed obrazem Matki Bożej Częstochowskiej. Do tego zawierzenia nawiązał kard. Stefan Wyszyński, kiedy w latach 1956, 1966 i 1971 oddawał naród polski w macierzyńską niewolę Maryi za wolność Kościoła w ojczyźnie i na całym świecie. W następnych latach akty te były ponawiane. Kościół w Polsce zawierzał także Maryi Jan Paweł II za każdym swym pobytem na Jasnej Górze.
Niby życzeniu Matki Bożej stało się zadość, ale trudno w akcie papieża Piusa XII dopatrzyć się wyraźnego zawierzenia Niepokalanemu Sercu Maryi Rosji. Niebawem też czerwony smok rozciągnął panowanie nad wieloma krajami, a na jego krwiożerczą służbę oddało się wielu intelektualistów całego świata. Wydawało się, że wkrótce rzuci do swych stóp całą ludzkość.
Wobec wciąż szalejącego bezbożnictwa wielu biskupów postulowało dokładne spełnienie prośby Fatimskiej Pani. W latach 1950-55 figura Matki Bożej Fatimskiej pielgrzymowała po wielu krajach. Wprawdzie na zakończenie Soboru Watykańskiego II (1964 r.) Paweł VI ogłosił Matkę Jezusa Matką Kościoła i posłał do Fatimy złotą różę, nie doszło jednak do postulowanego zawierzenia świata i Rosji Jej Niepokalanemu Sercu.
Dopiero wydarzenia z 13 maja 1981 r. - zamach na Papieża na Placu św. Piotra - przypomniały fatimską przepowiednię. Ojciec Święty Jan Paweł II spełnia wreszcie prośbę Matki Najświętszej i 7 czerwca 1981 r. zawierza ponownie całą ludzką rodzinę i Rosję Jej Niepokalanemu Sercu. Na owoce tego zawierzenia nie trzeba było długo czekać. Jesteśmy zobowiązani dawać świadectwo faktom, które dokonały się na naszych oczach.
Reforma liturgii w 1969 r. przeniosła święto Niepokalanego Serca Maryi na pierwszą sobotę po uroczystości Serca Pana Jezusa. W tym roku przypadnie ono 19 czerwca. Odprawiane zaś we wszystkie pierwsze soboty miesiąca nabożeństwa wynagradzające przypominają nam obowiązek podejmowania pokuty i zadośćuczynienia za grzechy współczesnego nam świata i za nasze grzechy.

CZYTAJ DALEJ

Jubileusz i objawienia w Paray-le-Monial: miłość, która nie jest kochana

2024-06-08 14:11

[ TEMATY ]

Serce Jezusa

Paray‑le‑Monial

Grażyna Kołek

Przygotowywany przez Papieża dokument o Najświętszym Sercu Pana Jezusa powinien przypomnieć Kościołowi przesłanie, które zostało przekazane w Paray-le-Monial za pośrednictwem św. Małgorzaty Marii Alacoque - uważa rektor tamtejszego sanktuarium. „Pan ukazał jej swoje serce i wyznał swą gorącą miłość do wszystkich ludzi, do każdego człowieka” - przypomina ks. Étienne Kern.

Dodaje on jednak, że „jest to też miłość, która się skarży. Jezus kocha, ale nie jest kochany. Skarży się więc, że w zamian za swą miłość otrzymuje jedynie niewdzięczność i obojętność, zwłaszcza w Eucharystii. Przyznaje, że najwięcej bólu sprawia mu fakt, że w ten sposób zachowują się ci, którzy się Jemu oddali”.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję