Reklama

Niedziela Przemyska

Boże Ciało w Przemyślu

W czwartek, 30 maja 2024 r., Kościół przeżywał kolejny raz uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Z tej okazji ulicami miast i wsi przeszły procesje eucharystyczne do czterech ołtarzy. Podobnie było w Przemyślu.

2024-05-31 09:35

kl. Gabriel Patrylak

Procesja Bożego Ciała w Przemyślu

Procesja Bożego Ciała w Przemyślu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W sercu Archidiecezji Przemyskiej uroczystość z okazji tzw. Bożego Ciała rozpoczęła się Mszą Świętą, sprawowaną w Bazylice Archikatedralnej. Przewodniczył jej Metropolita Przemyski abp Adam Szal, a wraz z nim przy ołtarzu obecni byli pozostali biskupi przemyscy, m.in. Metropolita Przemysko-Warszawski obrządku greckokatolickiego abp Eugeniusz Popowicz.

Podczas homilii abp Adam Szal zaprosił wiernych do refleksji nad tematem Eucharystii. Zwrócił uwagę, że ostatni czas w liturgii ukazuje nam tę piękną tajemnicę, czy to przez okres Wielkiego Postu, Triduum Paschalne i wreszcie okres wielkanocny. – Dziękujemy Panu Bogu za tę tajemnicę, a dzisiaj pocieszamy się słowami Chrystusa: „A oto Ja jestem z wami po wszystkie dni, aż do skończenia świata”. W tym zapewnieniu słychać bicie serca Jezusa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Metropolita Przemyski zwrócił uwagę wiernych na fakt, że przeżywana uroczystość jest dniem wdzięczności i okazją do dawania świadectwa. – Świętujemy obecność Pana Jezusa w Eucharystii. Z radością przychodzimy do świątyni, idziemy na ulice naszych wiosek i miast, aby dzielić się ze światem tą tajemnicją, aby dawać świadectwo naszej wiary, tego że Bóg jest z nami. Idąc ulicami naszego miasta, zawierzymy Chrystusowi wszystkich mieszkańców.

Wspomniane na początku homilii serce ma szczególny wymiar dla wiernych Archidiecezji Przemyskiej, na której terenie trwa obecnie peregrynacja obrazu Najświętszego Serca Pana Jezusa. Wizerunek towarzyszył wiernym także podczas modlitwy w przemyskiej archikatedrze. – Patrzymy na ten obraz Najświętszego Serca Pana Jezusa, który wędruje po naszych parafiach po to, aby przypomnieć nam, że serce Jezusa jest otwarte – mówił abp Szal. – Eucharystia, którą dzisiaj celebrujemy jest darem serca Jezusa.

Nawiązując do fragmentu Pisma Świętego, który umieszczony został na rewersie obrazu NSPJ: „Przyjdźcie do mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię”, hierarcha mówił, że w tym uroczystym dniu przechodzimy właśnie po ukojenie. – Przychodzimy po pomoc, która ma na celu zespolenie naszego serca z sercem Jezusa […] Komunia to miłość i jedność. Przez komunię przemieniamy się w ciało Chrystusa, przez komunię stajemy się do Niego podobni.

Reklama

Pasterz Kościoła przemyskiego zaprosił, by podobnie jak przystrajamy ołtarze na procesję Bożego Ciała, przygotować także ołtarz miłości, wiary i nadziei w naszych sercach. – Ołtarz przebaczenia i pojednania, ołtarz dobroci i poszanowania, nakryjmy ołtarz naszego serca czystym obrusem naszych uczynków, naszego życia zgodnego z Ewangelią.

Na zakończenie homilii Metropolita Przemyski zapraszał wiernych, aby zawierzali siebie i swoje rodziny Najświętszemu Sercu Pana Jezusa, by były one domowym Kościołem, wypełnionym miłością i wzajemnym szacunkiem. – Na miłość Jezusa trzeba odpowiedzieć naszą miłością, wyrażaną przez obronię życia, tego rodzinnego i małżeńskiego, także troską o to, by w naszych rodzinach była jedność i miłość.

Warto zaznaczyć, że podczas Mszy Świętej przy ołtarzu przemyskiej archikatedry, wśród licznie zgromadzonych kapłanów obecni byli: senior Archidiecezji Przemyskiej abp Józef Michalik, biskupi pomocniczy: bp Stanisław Jamrozek i bp Krzysztof Chudzio, a także przedstawiciele Kościoła greckokatolickiego: Metropolita Przemysko-Warszawski obrządku greckokatolickiego abp Eugeniusz Popowicz i ordynariusz eparchii Toronto i Wschodniej Kanady bp Bryan Bayda.

Po zakończonej w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu Eucharystii na ulice miasta wyruszyła centralna, miejska procesja, w której wzięli udział wierni z przemyskich i pod przemyskich parafii, licznie zgromadzeni kapłani i siostry zakonne, a także przedstawiciele obrządku greckokatolickiego.

To właśnie przy Archikatedrze Greckokatolickiej usytuowany był pierwszy z czterech ołtarzy na trasie procesji. Następnie procesja ulicami Asnyka i Franciszkańską dotarła do drugiego ołtarza, który był umiejscowiony przy kościele Ojców Franciszkanów. Dalej przez Rynek i most im. Orląt Przemyskich wierni dotarli na Plac Konstytucji 3 Maja, gdzie przy kościele pw. Trójcy Świętej przygotowano trzeci ołtarz. Ostatnim etapem procesji Bożego Ciała było przejście ulicą Grunwaldzką i Salezjańską do Sanktuarium św. Józefa, gdzie zakończyły się tegoroczne obchody uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przegląd Piosenki i Pieśni Religijnej Angelana w Olbrachtowie

2024-06-17 09:55

[ TEMATY ]

Angelana

Parafia św. Michała Archanioła w Olbrachtowie

Karolina Krasowska

W tegorocznym festiwalu wzięło udział 20 zespołów i prawie 200 śpiewaków z gminy Żary i terenu powiatu, które swoją pieśnią religijną wychwalały Pana Boga

W tegorocznym festiwalu wzięło udział 20 zespołów i prawie 200 śpiewaków z gminy Żary i terenu powiatu, które swoją pieśnią religijną wychwalały Pana Boga

20 zespołów i prawie 200 śpiewaków pieśnią religijną wychwalało Pana Boga. Za nami XVI edycja Przeglądu Piosenki i Pieśni Religijnej Angelana.

Kolejna edycja przeglądu odbyła się 15 czerwca przy parafii św. Michała Archanioła w Olbrachtowie. - Inicjatorem festiwalu był śp. ks. Zygmunt Czepirski, dosłownie 18 lat temu. W tym roku odbywa się jego 16. edycja, z tego względu, że przez 2 lata nie było Angelany, bo była pandemia. Podczas pierwszych przeglądów zbieraliśmy pieniądze na budowę żarskiego Hospicjum, na Dom Samotnej Matki, później także na remont kościoła i wymianę dachu i tak z roku na rok – mówi Joanna Lewandowska, dyrektor Przeglądu Piosenki i Pieśni Religijnej Angelana.

CZYTAJ DALEJ

„Ecce Homo” brata Alberta to coś więcej niż obraz

[ TEMATY ]

św. Brat Albert

Graziako

Adam Chmielowski, „Ecce Homo” (fragment obrazu)

Adam Chmielowski, „Ecce Homo” (fragment obrazu)

„Ecce Homo”. To nie jest zwykły obraz, bo też nie malował go zwykły artysta. Medytacja nad „Ecce Homo” nie jest przeżyciem przede wszystkim estetycznym, jakie nam zwykle towarzyszy, kiedy spotykamy się ze sztuką. Ten obraz nie został namalowany po to, żeby cieszyć oczy. Można powiedzieć nawet mocniej – nie został namalowany po to, żeby zdobić kościół.

Kiedy Brat Albert podarował go arcybiskupowi Szeptyckiemu, do Lwowa, arcybiskup nie umieścił go w kaplicy, ale dał do muzeum archidiecezjalnego; a najpierw trzymał u siebie w mieszkaniu. To nie jest obraz, który był namalowany do świątyni. Już samo pytanie, po co – na jaki użytek został on namalowany, jest pytaniem jakoś niewłaściwym.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Parolin po konferencji w Szwajcarii: Stolica Apostolska pragnie wpierać pokój

2024-06-17 17:51

[ TEMATY ]

Stolica Apostolska

Włodzimierz Rędzioch/Niedziela

Kard. Pietro Parolin

Kard. Pietro Parolin

Stolica Apostolska, zgodnie ze swą naturą i statusem obserwatora wstrzymała się od podpisania końcowego oświadczenia, chociaż wyraziła poparcie dla konkluzji szczytu wysokiego szczebla w sprawie pokoju dla Ukrainy, który odbywał się w Szwajcarii 15-16 czerwca 2024 r. - czytamy w oświadczeniu wydanym przez Sekretarza Stanu kard. Pietro Parolina.

Oto tekst dokumentu w tłumaczeniu na język polski:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję