Reklama

Wenecja, jakiej nie znacie

Plac św. Marka, Pałac Dożów, Canale Grande - to klasyczne punkty wycieczek po Wenecji. Dziś chciałabym zabrać państwa do miejsc mniej uczęszczanych: na dalej położone wyspy weneckiej laguny

Niedziela legnicka 33/2009

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas tej wycieczki najłatwiej będzie przemieszczać się tramwajami wodnymi. Wieloprzejazdowy, ważny przez dwanaście godzin bilet, kosztuje 14 euro.
W ten sposób można odwiedzić zarówno przemysłowe zakątki laguny, jak też miejsca historyczne.

Stolica kryształowych luster

Położona na północ od zabytkowej Wenecji, na pięciu wyspach, Murano jest znana jako ośrodek przemysłu szklarskiego. Rozwija się on tu od XIII wieku, kiedy to wszystkie piece szklarskie z Wenecji przeniesiono dla bezpieczeństwa (chciano w ten sposób zapobiec groźbie pożarów) na wysepkę Murano. Tu wyprodukowano pierwsze na świecie całkowicie bezbarwne szkło tzw. cristallo. Stąd pochodzą słynne, weneckie lustra. Tu powstały żyrandole, które wiszą w Gabinecie Owalnym Białego Domu...
Wzdłuż Fondamenta dei vetrai, jednej z centralnych ulic, w licznych sklepach możemy oglądać kryształy, biżuterię i pamiątki z kolorowego szkła.
Historię rozwoju sztuki szklarskiej na wyspie poznamy, odwiedzając Muzeum Szkła, gdzie znajdują się m.in. renesansowe wyroby z emaliowanego szkła i secesyjne naczynia. Jako jeden z najbardziej wartościowych eksponatów przewodniki wymieniają kielich ślubny rodu Barovierów, pochodzący z XV wieku, z alegorycznymi wyobrażeniami.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Sakralne Murano

Reklama

Zanim Napoleon I zajął Wenecję, w Murano istniało siedemnaście kościołów. Obecnie czynne są dwa. Przy Fondamenta dei vetrai znajduje się dominikański, gotycki kościół z renesansowym portalem - San Pietro Martire. W jego wnętrzu uwagę przykuwa nastawa ołtarzowa twórcy weneckiej szkoły kolorystycznej - Giovanni Belliniego (1430-1516) - „Madonna ze świętymi i dożą Agostino Barbarigo”. Podziwiać tu można także obrazy głównych przedstawicieli szkoły weneckiej XVI wieku: Jacopo Tintoretta (1518-1594) i Paolo Veronesego (1528-1588).
Przy kościele znajduje się muzeum parafialne, w którym umieszczono relikwiarze, kielichy, rzeźby i szaty liturgiczne z XII-XIX wieku. Droga do muzeum prowadzi przez zakrystię, z interesującymi drewnianymi stallami.
Druga świątynia na Murano - wzniesiona w stylu wenecko-bizantyjskim - znajduje się nieopodal Muzeum Szkła. Kościół Santi Maria e Donato, powstał w VII wieku, a przebudowany został w XII wieku. Z gotyckim sklepieniem w kształcie odwróconego kadłuba statku, z kolumnami i kapitelami, zachwyca umieszczoną w absydzie mozaiką z XII wieku, przedstawiającą Matkę Bożą, oraz freskami z XV wieku z czterema ewangelistami.

Centrum koronkarstwa

Tak jak wzdłuż głównej ulicy na Murano przeważają sklepy ze szkłem, tak na Burano - oddalonej o 7 km od Wenecji wyspie - sklepy koronczarskie. Wyspa, która do dziś zachowała klimat osady rybackiej, słynie z małych rybackich domów, z których każdy jest pomalowany na inny, wyrazisty kolor (miało to ułatwić rybakom znalezienie podczas mgły drogi do domu) i z koronek. Burano stało się stolicą włoskiego koronkarstwa w XVI wieku. W 1872 r. na wyspie powstała koronkarska szkoła. Dziś wspaniałą kolekcję sześćdziesięciu ośmiu tysięcy wzorów można oglądać w tutejszym Muzeum Koronek. W jego pobliżu znajduje się kościół San Martino z „Ukrzyżowaniem” Tiepola i „Adoracją pasterzy” Francesca Fontebasso.

Wyspa zmarłych

Reklama

Na północ od Wenecji znajduje się osobliwe miejsce - wyspa św. Michała, będąca ogromnym cmentarzem. Można się na nią dostać linią 41.
Wyspę łatwo poznać z daleka - przez rosnące na niej dostojne cyprysy oraz wysokie cmentarne mury z różowej cegły.
Nekropolia powstała na rozkaz Napoleona I, który zarządził, by zaprzestano pochówków na przykościelnych cmentarzach.
Tuż obok przystanku tramwajowego wznosi się obłożony renesansowy kościół San Michele in Isola, zaprojektowany przez Maura Coducciego w 1469 r. To pierwsza budowla, w której odporny na działanie wody biały kamień istryjskim, użyto obłożono budowlę. Do tej pory służył on jedynie na poziomie gruntu - by zabezpieczać przed wilgocią. Od tego momentu stał się budulcem znajdującym bardzo często zastosowanie przy budowie większości weneckich gmachów. Tuż obok kościoła znajduje się gotycka kaplica przykryta kopułą, a krużganki prowadzą na rozległy cmentarz.
Na wyspie znajdują się rodzinne mauzolea, grobowce rodzin dożów, pomniki nagrobne artystów (m.in. amerykańskiego poety Ezra Pounda - w kwaterze XV, kompozytora Igora Strawińskiego, czy założyciela Les Ballets Russes Siergieja Diagilewa - w kwaterze XIV), arystokratów, dyplomatów i osób niezamożnych (szczątki tych ostatnich po dziesięciu latach są przenoszone do ossuarium). Obok siebie współistnieją tu artyzm i kicz.
W tutejszym klasztorze mieszkają franciszkanie.

Kolebka cywilizacji

Kolejna wyspa, usytuowana na północ od zabytkowej Wenecji, Torcello - była niegdyś najstarszym ośrodkiem cywilizacji weneckiej. Obecnie zamieszkuje ją zaledwie kilkadziesiąt osób.
Powstałe na początku V wieku, swoją potęgę budowało na handlu z Bizancjum oraz produkcji soli pozyskiwanej z salin. Od VII wieku było siedzibą biskupa. Większość mieszkańców przeniosła się na pobliskie wyspy, gdy stopniowe osuszanie się terenów laguny uczyniło z okolic niedostępne bagno.
Na wyspie znajduje się kościół katedralny Santa Maria Assunta (ufundowany w VII wieku, przebudowywany od X do XII wieku). Interesujący pod względem architektonicznym, może poszczycić się imponującą mozaiką przedstawiającą Bożą Rodzicielkę (w absydzie) oraz apoteozą Chrystusa i sądu ostatecznego (z XI-XIII wieku).
Niedaleko katedry stoi kościół Santa Fosca - niewielka świątynia, wzniesiona na planie krzyża, z wydłużonym, trójnawowym prezbiterium, zamkniętym trzema absydami. Jego bryła jest opięta wielobocznym arkadowym „obejściem”.
Pozostałe budowle Torcello zostały rozebrane przez Wenecjan, którzy wykorzystali materiał do wznoszenia innych budowli.

Malownicza wyspa

Na malutką wysepkę, którą według legendy odwiedził św. Franciszek wracając z Ziemi Świętej, można dopłynąć jedynie łodzią (nie jeżdżą tutaj tramwaje wodne). San Francesco del Deserto, bo taką nawę nosi to miejsce, jest zamieszkiwane przez franciszkanów od XIII wieku. Kościół, wzniesiony tu w XV wieku, uległ częściowemu zniszczeniu podczas najazdu Napoleona I. Zakonnicy odbudowali go w drugiej połowie XIX wieku. Ze względu na przyrodę San Francesco del Deserto bywa uznawana za najpiękniejszą z wysp laguny.

Podczas pisania korzystałam z książek „Wenecja” z serii „Miasta marzeń”, Warszawa 2009; „Włochy północne”, przewodnik Pascala, Bielsko-Biała 2005; www.wenecja24.info

Laguna (czyli część morza odcięta od morza otwartego) wenecka - położona w północno-wschodniej części Włoch, między lądem stałym a Adriatykiem, o długości 52 km i szerokości 8-14 km. Połowę jej powierzchni stanowi laguna żywa, czyli otwarta na działanie przypływów i odpływów morza, powodujących normalną cyrkulację wody. Drugą połowę - laguna martwa, składająca się z niewielkich wysp, łach i mielizn, do których nie docierają przypływy morskie.
Mierzeje: Lido i Pellestrina, znajdujące się od strony otwartego morza, pełnią funkcję naturalnej ochrony Wenecji przed gwałtownymi przypływami.
Ogromną rolę w utrzymaniu obecnego stanu terenu odgrywają wybudowane przez ludzi kanały, które kierują bieg wody bardziej na południe lub na północ. W ten sposób zapobiega się wypełnieniu kanałów żeglownych mułem i przekształcenia całej laguny w grzęzawisko.

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do św. Franciszka z Asyżu

Św. Franciszku, naucz nas nie tyle szukać pociechy, co pociechę dawać, nie tyle szukać zrozumienia, co rozumieć, nie tyle szukać miłości, co kochać!

Wszechmogący, wieczny Boże, któryś przez Jednorodzonego Syna Swego światłem Ewangelii dusze nasze oświecił i na drogę życia wprowadził, daj nam przez zasługi św. Ojca Franciszka, najdoskonalszego naśladowcy i miłośnika Jezusa Chrystusa, abyśmy przygotowując się do uroczystości tegoż świętego Patriarchy, duchem ewangelicznym głęboko się przejęli, a przez to zasłużyli na wysłuchanie próśb naszych, które pokornie u stóp Twego Majestatu składamy. Amen.
CZYTAJ DALEJ

Św. Wincenty á Paulo

27 września br. obchodzimy wspomnienie św. Wincentego á Paulo. Urodził się on 24 kwietnia 1581 r. w wiosce Pouy, w południowej Francji. Pochodził z rodziny wieśniaczej i miał czworo rodzeństwa. Dopiero w 12. roku życia poszedł do szkoły. Mimo, że wcześniej zajmował się tylko wypasaniem owiec z nauką radził sobie bardzo dobrze i po szkole wstąpił do seminarium duchownego. W wieku 15 lat otrzymuje niższe święcenia i dostaje się na uniwersytet w Saragossie w Hiszpanii. Święcenia kapłańskie przyjmuje w 1600 r., miał wówczas zaledwie 19 lat. Kontynuował studia w Tuluzie, Rzymie i Paryżu, kształcąc się w dziedzinie prawa kanonicznego. Dobrze zapowiadająca się kariera młodego, zdolnego kapłana zmienia się w los niewolnika. W czasie podróży z Marsylii do Narbonne przez Morze Śródziemne został wraz z całą załogą napadnięty przez tureckich piratów i przywieziony do Tunisu jako niewolnik. W ciągu dwóch lat niewoli miał czterech panów, ostatniego zdołał nawrócić. Obaj uciekli do Europy i zamieszkali w Rzymie. Już wkrótce stał się wysłannikiem papieża Pawła V i trafił na dwór francuski, gdzie za sprawą królowej Katarzyny de Medicis przejął opiekę nad Szpitalem Miłosierdzia. Na własne życzenie objął probostwo w miasteczku Chatillon-les-Dombes, gdzie zetknął się ze starcami, inwalidami wojennymi, chorymi i ubogimi. Aby im jak najlepiej służyć, powołał „Bractwo Miłosierdzia”, a dla kobiet bractwo „Służebnic Ubogich”. W 1619 r. św. Wincenty otrzymał dekret mianujący go generalnym kapelanem wszystkich galer królewskich. Święty przeprowadzał wśród galerników misje i dbał o poprawę warunków życia. W 1625 r. powołał „Kongregację Misyjną” zrzeszającą kapłanów. Papież Urban VIII zatwierdził nowe zgromadzenie w 1639 r. Nowa rodzina zakonna zaczęła rozrastać się i objęła swoją opieką szpital dla trędowatych opactwa Saint-Lazare. Celem zgromadzenia, które dziś nosi nazwę Zgromadzenia Księży Misjonarzy Świętego Wincentego á Paulo jest głoszenie Ewangelii ubogim. W 1638 r. wraz ze św. Ludwiką de Marillac św. Wincenty założył żeńską rodzinę zakonną znaną dziś pod nazwą Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia (szarytki), której charyzmatem była praca z ubogimi i chorymi w szpitalach i przytułkach. Święty zmarł w domu zakonnym św. Łazarza w Paryżu 27 września 1660 r. W roku 1729 papież Benedykt XIII wyniósł Wincentego do chwały błogosławionych, a papież Klemens XII kanonizował go w roku 1737. Papież Leon XIII ogłosił św. Wincentego á Paulo patronem wszystkich dzieł miłosierdzia. Do Polski sprowadziła misjonarzy w 1651 r. jeszcze za życia Świętego królowa Maria Ludwika, żona króla Jana II Kazimierza. W Polsce prowadzili 40 parafii. W naszej diecezji ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy św. Wincentego á Paulo (CM) pochodzi bp Paweł Socha, a misjonarze św. Wincentego pracują w Wyższym Seminarium Duchownym w Paradyżu, Gozdnicy, Iłowej, Przewozie, Skwierzynie, Słubicach, Trzcielu i Wymiarkach. Siostry Szarytki mają swoje domy w Gorzowie Wielkopolskim, Skwierzynie i Słubicach.
CZYTAJ DALEJ

Prezes PiS zabiera głos w sprawie odwołanego kongresu partii

2024-09-27 13:16

[ TEMATY ]

Suwerenna Polska

Prawo i Sprawiedliwość

Jarosław Kaczyński

Prawo i Sprawiedliwość

Jarosław Kaczyński, prezes PiS

Jarosław Kaczyński, prezes PiS

Tłumacząc powody odwołania planowanego na sobotę kongresu PiS, prezes partii Jarosław Kaczyński wskazał, że w tej chwili zainteresowanie społeczne w sposób zrozumiały koncentruje się na powodzi. Jest się czym interesować; doszło do wielu niezrozumiałych działań czy zaniechań - dodał.

Podczas planowanego na 28 września kongresu PiS miało dojść do zmian statutowych i - prawdopodobnie - połączenia z Suwerenną Polską. Wydarzenie zostało jednak przełożone na 12 października. Jak wskazał rzecznik partii Rafał Bochenek w oświadczeniu przesłanym PAP, decyzję podjęto z uwagi na powódź i "krytyczną sytuację w południowo-zachodniej Polsce, wynikającą z szeregu zaniedbań rządu (Donalda - PAP) Tuska".
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję