Reklama

Niedziela Wrocławska

Szczęśliwa, która uwierzyła

W ramach przygotowań do synodu odbył się diecezjalny dzień skupienia dla kobiet. W czasie jego trwania kobiety rozważały słowo Boże, adorowały Jezusa w Najświętszym Sakramencie, słuchały konferencji, uczestniczyły w grupkach dzielenia. Kulminacyjnym momentem była Eucharystia pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego, metropolity wrocławskiego.

2024-04-20 22:21

Marzena Cyfert

Eucharystia na zakończenie diecezjalnego dnia skupienia dla kobiet

Eucharystia na zakończenie diecezjalnego dnia skupienia dla kobiet

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W homilii ksiądz arcybiskup nawiązał do czytań z liturgii słowa i zauważył, że dużo jest ludzi pozornie religijnych. Podkreślił, że istotą wiary jest bezwzględne zaufanie Bogu. Przykładem takiego zaufania jest dla nas Maryja.

– I dlatego możemy ją nazwać szczęśliwą. „Szczęśliwa, która uwierzyła”. Od niej chcemy się uczyć otwartości na słowo Boże, zaufania Bogu, wierności i miłości. Pragniemy również uważnie wsłuchiwać się w Jej macierzyńskie słowa. Jednak przy odkrywaniu tego, co chce nam przekazać Maryja musimy być pokorni i dać się prowadzić Duchowi Świętemu – mówił abp Kupny, zauważając, że to Duch Święty zna wewnętrzne piękno Maryi i to za Jego sprawą Maryja stała się Matką Boga i została napełniona pełnią łaski Bożej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ksiądz arcybiskup nawiązał do św. Grzegorza Wielkiego, który mówił, że czytając Biblię, doświadczamy dotyku Ducha. On sprawia, że nasza dusza żyje w świętym słowie. Jest to słowo żyjące, ponieważ pochodzi od Ducha życia i pozwala czerpać z samego źródła życia Bożego. Z tego samego, z którego czerpała Maryja.

– W ten sposób między Maryją a nami wytwarza się głęboka komunia, rodzi się wspaniała duchowa wspólnota. Ale pod warunkiem, że podobnie jak ona czytamy i interpretujemy Pismo Święte w tym samym Duchu, w jakim zostało napisane – tłumaczył hierarcha. Przekonywał, że bez Ducha Świętego nie jesteśmy w stanie zobaczyć całego piękna Maryi. Możemy się wpatrywać w Jej oblicze i podziwiać, ale bez pomocy Ducha nie odczytamy właściwie przesłania, jakie do nas kieruje.

Zauważył, że wiele medytacji nad słowem Bożym miało miejsce w okresie przygotowań do synodu. Nawiązał do ksiąg mądrościowych Starego Testamentu, w których mądrość porównywana jest do matki troszczącej się o swoje dzieci. Matki, która udziela pożywienia, dba o wychowanie i rozwój duchowy dzieci.

– Ta personifikacja mądrości jako doskonałej niewiasty znalazła odniesienie do Maryi. My dzisiaj nazywamy ją Stolicą mądrości i chcemy od niej uczyć się mądrości. Mądrość Boża ma oblicze Maryi, w Niej się objawia i dlatego czyni Ją dla nas wzorem macierzyńskiej miłości, troski o dom, wychowanie dzieci, kształtowania właściwej atmosfery życia małżeńskiego i rodzinnego – nauczał pasterz Kościoła wrocławskiego.

Reklama

Zauważył, że rodzi się jednak pytanie, czy ten wzór małżonki i matki nie stracił na aktualności. Często bowiem nawet katoliccy publicyści kwestionują ten model i pytają co Maryja ma do zaoferowania współczesnej kobiecie. A współczesne kobiety mają dużo większe aspiracje niż bycie „tylko” strażniczkami ogniska domowego; chcą pełnić ważne role społeczne, polityczne, gospodarcze, podejmować większą aktywność w Kościele.

– Potwierdzają to dyskusje synodalne. Coraz głośniej stawiane są pytania, czy przykład i wzór Maryi żyjącej w tak odległej czasowo epoce, w zupełnie innych warunkach społecznych, może jeszcze być punktem odniesienia dla współczesnej kobiety. A jeśli tak, to w jakiej mierze – pytał abp Kupny.

– Maryja i każda ziemska matka cieszy się twoim wykształceniem, zdobytą ciężką pracą pozycją społeczną, twoimi osiągnięciami; cieszy się z tego, że jesteś kreatywna, wysoce kompetentna w zawodzie, który wykonujesz, że piastujesz coraz wyższe stanowiska w samorządzie, władzy państwowej, że masz coraz większy wpływ na kształtowanie życia społeczno-politycznego i gospodarczego naszego kraju. Z miłością patrzy na twoje zaangażowanie w życie wspólnoty parafialnej, udział w ruchach, stowarzyszeniach religijnych, na twoją troskę o Kościół, aktywne uczestnictwo w liturgii, w procesie ewangelizacji. Jest w pełni zadowolona z twojego świadectwa wiary, nadziei i miłości. Bo taka jest Matka, cieszy ją każdy sukces dziecka – podkreślał metropolita wrocławski.

Reklama

Zauważył, że zdarza się jednak, że poszerzający się obszar tej kobiecej aktywności prowadzi do zakwestionowania tego, co łączy się z kobiecością – otwarcia na dar życia, obdarowania miłością, czynienia ze swojego życia pięknego daru, przede wszystkim dla dziecka, osób sobie bliskich. Podobnie może być i w życiu mężczyzny, który karierę stawia ponad wszystko inne. Dla takich osób przykład życia Świętej Rodziny przestaje być punktem odniesienia i nie stanowi inspiracji do kształtowania swojego życia.

– Spójrzcie na swoje życie oczyma Boga, szukajcie rozwiązania waszych problemów w świetle słowa Bożego, zaufajcie Bogu, dajcie się ogarnąć Jego miłości. Nigdy nie powinnyście wątpić w Boże miłosierdzie – mówił ksiądz arcybiskup i zachęcał, by uwierzyć, że zło może być pokonane siłą dobra i miłości; prosił, by zabiegać o pokój w rodzinach i sąsiedztwie i pozwolić się prowadzić Duchowi Świętemu.

– Wiemy z kart Ewangelii, że najważniejszym pouczeniem Maryi jest zachęta, by uczynić wszystko, cokolwiek nam powie Jezus, Jej Syn. Te słowa Maryja skierowała do sług w czasie wesela w Kanie Galilejskiej. I ciągle je powtarza kolejnym pokoleniom wiernych. Warto postawić sobie pytanie: Czy staramy się słuchać głosu Chrystusa? W jakim stopniu jesteśmy wierni Jego Ewangelii? Maryja, kiedy nie do końca rozumiała wielkie wydarzenia zbawcze, w których uczestniczyła, rozważała je w swoim sercu. My także za Jej przykładem powinniśmy patrzeć na swoje życie w świetle Ewangelii Chrystusa – nauczał ksiądz arcybiskup, podkreślając, że nie należy kwestionować i odrzucać tego, co wydaje się dla nas trudnym. Trzeba to rozważać w sercu i czekać na dar Bożej mądrości.

– Maryja widzi, co dzieje się w sercach Jej dzieci, widzi, co dzieje się w sercach Jej córek, widzi wszystkie wasze kłopoty, zmartwienia, troski, wasze codzienne zmaganie się o dobro dzieci, męża, całej rodziny i modli się za Was. Wie, że Jej Syn może i chce Wam pomóc i o to Go prosi – mówił abp Kupny i w imieniu Kościoła wrocławskiego, słowami Jana Pawła II z listu „Mulieris dignitatem”, podziękował za wszystkie kobiety.

Reklama

– Tak, Kościół wrocławski dziękuje i przeze mnie prosi, by uczynić wszystko, aby za przykładem Matki Najświętszej mocno trwać w wierze i aby więcej miejsca przygotować w sercach na przyjęcie daru Bożej miłości, która zbawia, leczy i napełnia prawdziwą radością – zakończył hierarcha.

Podczas Eucharystii wiele kobiet złożyło deklaracje codziennej modlitwy za kapłanów naszej archidiecezji a na zakończenie abp Józef Kupny uhonorował s. Marię Czepiel i Adrianę Kwiatkowską, główne organizatorki dnia skupienia, specjalnym numizmatem. Podziękował im również za pomoc w pracach związanych z synodem.

– To piękny czas takiego zatrzymania się w codziennej pogoni i duchowego umocnienia, potrzebujemy takich spotkań – mówi Joanna, jedna z uczestniczek i dodaje: – Bardzo ważne były dla mnie też rozmowy i dzielenie się z innymi kobietami, które podobnie myślą i borykają się na co dzień z podobnymi problemami.

Pierwsza część spotkania: https://wroclaw.niedziela.pl/artykul/100997/Maryja-ekspert-od-szczescia

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Za nami doroczna pielgrzymka Przyjaciół Paradyża

2024-05-05 19:17

[ TEMATY ]

Przyjaciele Paradyża

Wyższe Seminarium Duchowne w Paradyżu

Karolina Krasowska

Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego

Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego

Modlą się o nowe powołania i za powołanych, a także wspierają kleryków przygotowujących się do kapłaństwa. Dziś przybyli do Wyższego Seminarium Diecezjalnego na doroczną pielgrzymkę.

5 maja odbyła się diecezjalna pielgrzymka „Przyjaciół Paradyża" do Sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni Powołań Kapłańskich w Paradyżu. Spotkanie rozpoczęło się od Godzinek o Niepokalanym Poczęciu NMP i konferencji rektora diecezjalnego seminarium ks. Mariusza Jagielskiego. Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego. – Gromadzimy się przed obliczem Matki Bożej Paradyskiej jako rodzina Przyjaciół Paradyża w klimacie spokoju, wyciszenia, refleksji i modlitwy, ale przede wszystkim w klimacie ofiarowanej miłości, o której tak dużo usłyszeliśmy dzisiaj w słowie Bożym – mówił na początku homilii pasterz diecezji. – Dziękuję wam za pełną ofiary obecność i za to całoroczne towarzyszenie naszym alumnom, kapłanom i tym wszystkim wołającym o rozeznanie drogi życiowej, dla tych, którzy w tym roku podejmą tę decyzję. Nasza modlitwa podczas Eucharystii jest źródłem i znakiem pewności, że jesteśmy we właściwym miejscu, bowiem Pan Jezus jest z nami i gwarantuje owocność tego spotkania swoim słowem, mówiąc „bo, gdzie są zebrani dwaj lub trzej w Imię Moje, tam Jestem pośród nich”.

CZYTAJ DALEJ

Smagła Góralko z Rusinowej Polany, módl się za nami...

2024-05-05 20:50

[ TEMATY ]

Rozważania majowe

Wołam Twoje Imię, Matko…

Karol Porwich/Niedziela

Po kilku dniach wędrówki powracamy na gościnną ziemię krakowską. Z dzisiejszego „przystanku” ucieszą się miłośnicy gór, zwłaszcza Tatr.

Rozważanie 6

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli ocalić siebie i swoją tożsamość

2024-05-05 18:59

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

Abp Marek Jędraszewski

Abp Marek Jędraszewski

I dawne, i niezbyt odległe, i współczesne pokolenia, jeśli chcą ocalić siebie i swoją tożsamość, muszą nieustannie zwracać się do Chrystusa, który jest naszą skałą, kamieniem węgielnym, na którym budujemy wszystko - mówił abp Marek Jędraszewski w czasie wizytacji kanonicznej w parafii św. Sebastiana w Skomielnej Białej.

W czasie pierwszej Mszy św. proboszcz ks. Ryszard Pawluś przedstawił historię parafii w Skomielnej Białej. Sięga ona przełomu XV i XVI w. Pierwsza kaplica pod wezwaniem św. Sebastiana i św. Floriana powstała w 1550 r., a w XVIII w. przebudowano ją na kościół. Drewnianą budowlę wojska niemieckie spaliły w 1939 r. a już dwa lata później poświęcono tymczasowy barokowy kościół, a proboszczem został ks. Władysław Bodzek, który w 1966 r. został oficjalnie potwierdzony, gdy kard. Karol Wojtyła ustanowił w Skomielnej Białej parafię. Nowy kościół oddano do użytku w 1971 r., a konsekrowano w 1985 r. - Postawa wiary łączy się z zatroskaniem o kościół widzialny - mówił ksiądz proboszcz, podsumowując zarówno duchowy, jak i materialny wymiar życia wspólnoty parafialnej w Skomielnej Białej. Witając abp. Marka Jędraszewskiego, przekazał mu ciupagę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję