Reklama

Duszpasterstwo „TALENT”

Uczciwy pracodawca potrafi dobrze wpływać na życie kilku, kilkudziesięciu, a może nawet kilkuset pracowników i ich rodzin. Uczciwy i solidny przedsiębiorca potrafi swoim przykładem pociągnąć innych przedsiębiorców - i tu znowu dobry przykład potrafi wpłynąć nie tylko na życie innego przedsiębiorcy, ale na życie wielu ludzi zatrudnionych u niego. Dlatego warto zatroszczyć się o duchowe i intelektualne potrzeby oraz społeczne zaangażowanie tak ważnej grupy społecznej, jaką są przedsiębiorcy. Taki cel stawia sobie od 10 lat sercańskie Duszpasterstwo Przedsiębiorców i Pracodawców

Niedziela małopolska 7/2009

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Duszpasterstwo przedsiębiorców i pracodawców zrodziło się z inicjatywy przedsiębiorcy z Gdowa Marka Świeżego, który usłyszał i głęboko przemyślał słowa Jana Pawła II skierowane do polskich przedsiębiorców podczas homilii wygłoszonej 2 czerwca 1997 r. w Legnicy. Tak opowiada o tym sam Marek Świeży: - Powstawanie duszpasterstwa przedsiębiorców i pracodawców było długim, bo aż dwuletnim procesem. Właśnie trwała kolejna pielgrzymka Jana Pawła II do Polski. Było czerwcowe południe i zrobiłem sobie krótką przerwę w pracy, żeby wpaść na obiad do domu. Włączyłem telewizor. Trwała właśnie transmisja z Mszy św. i wtedy usłyszałem słowa Papieża: „Zwracam się tu przede wszystkim do tych braci w Chrystusie, którzy zatrudniają innych. Nie dajcie się zwieść wizji natychmiastowego zysku, kosztem innych. Strzeżcie się wszelkich pokus wyzysku. W przeciwnym razie każde dzielenie eucharystycznego Chleba stanie się dla was oskarżeniem”.

Idź z tym do biskupa

Reklama

Po tych słowach, które usłyszał inicjator spotkań przedsiębiorców, pojawiło się w nim autentyczne uczucie buntu. Pomyślał wtedy, że kolejny raz przedsiębiorcy, pracodawcy, biznesmeni są napominani, ale Kościół nie podejmuje starań, aby uczyć tego, jak być uczciwym biznesmenem w trudnych czasach rodzącego się wolnego rynku. Sam zresztą zadawał sobie takie pytania. Ale wtedy na tematy nurtujące młodego przedsiębiorcę i pracodawcę trudno było porozmawiać nawet w konfesjonale. Niewielu księży miało też doświadczenie w tej dziedzinie. - Przez kilka dni ciągle wracała myśl o tym, co powiedział Papież - opowiada Marek Świeży. - Wówczas pojawiła się możliwość wyjechania z parafialną pielgrzymką do Rzymu. Zdecydowałem, że muszę na tę pielgrzymkę jechać i... porozmawiać o moich przemyśleniach z Ojcem Świętym. Moje plany się spełniły. Podczas generalnej audiencji w Bazylice św. Piotra udało mi się stanąć przy barierce w kaplicy św. Józefa, licząc, że tamtędy może pójdzie Papież. I poszedł! Zatrzymał się, a ja mu drżącym głosem tak jak umiałem opowiedziałem o moich strapieniach. Ojciec Święty coś jeszcze zapytał, a potem powiedział: „Idź z tym do swojego biskupa”. Te słowa Jana Pawła II dojrzewały, zachęciły do działania i wydały owoc po dwóch latach od pielgrzymki. Zresztą słowa Papieża w dziesięcioletniej już działalności duszpasterstwa wciąż żyją. Ile razy pojawia się możliwość rozszerzenia jego działalności na kolejne diecezje, tyle razy zawsze pierwszymi krokami są te do miejscowego biskupa, by prosić o pozwolenie i błogosławieństwo w duszpasterskiej posłudze.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Trudne początki

Duszpasterstwo zainicjowało swoją działalność w grudniu 1999 r. Marek Świeży zwrócił się do zaprzyjaźnionego sercanina z propozycją zorganizowania spotkania duszpasterskiego dla przedsiębiorców. Doszło do niego na terenie archidiecezji krakowskiej w Wyższym Seminarium Misyjnym Księży Sercanów w Stadnikach. Okazało się, że odzew był niewielki - przybyło tylko ośmiu przedsiębiorców. Pan Marek nie tracił jednak nadziei i mobilizował księży sercanów - ich założyciel o. Leon Dehon w sposób szczególny angażował się w życie społeczne, będąc prekursorem duszpasterstwa przedsiębiorców w XIX-wiecznej Francji - do dalszych działań. Koordynatorem spotkań został ks. Ryszard Krupa, który podjął się w następnym roku zorganizowania pierwszego spotkania Duszpasterstwa Przedsiębiorców i Pracodawców w formie dnia skupienia w Koszycach Małych k. Tarnowa. Rok później bp Wiktor Skworc zgodził się na to, aby duszpasterstwo rozszerzyło swoją działalność pod opieką księży sercanów w diecezji tarnowskiej. Obecnie duszpasterską „przystań” przedsiębiorcy i pracodawcy mają również w diecezjach: bielsko-żywieckiej, kaliskiej, katowickiej, lubelskiej i warszawskiej.

Z potrzeby chwili

- Duszpasterstwo powołane zostało z potrzeby chwili. Przedsiębiorcy znajdują między sobą większe zrozumienie swoich problemów. O wielu sprawach nie mogą rozmawiać ze swoimi pracownikami i rodzinami. Tutaj znajdują płaszczyznę do rozmów w pewnym sensie anonimowych - mówi ks. Grzegorz Piątek SCJ, odpowiedzialny za duszpasterstwo. Dla odpowiedzialnych za duszpasterstwo ważne są wskazania Jana Pawła II, które zawarł w swoim liście z okazji 75-lecia istnienia Zgromadzenia Księży Sercanów w Polsce. Ojciec Święty pisał m.in., że celem tej nowej i ważnej działalności duszpasterskiej jest „duchowa i społeczna formacja tych, którzy tworzą nowe miejsca pracy, oraz troska, aby podejmowana przez nich działalność gospodarcza była zgodna z wymogami ewangelicznej miłości i sprawiedliwości”.

Formy działalności

Podstawową formą działalności duszpasterstwa są organizowane kilkanaście razy w roku w różnych miejscach Polski dni skupienia. Organizowane są tak, aby przedsiębiorcy, którym z reguły brakuje czasu, mogli w ciągu kilku godzin wysłuchać wykładu, przeprowadzić dyskusję, wziąć udział we Mszy św. i wspólnym posiłku. Zapraszani wykładowcy poruszają tematy społeczne, zawodowe czy komentuję nowe dokumenty społeczne Kościoła. Dużym powodzeniem cieszą się ponadto dwudniowe rekolekcje wielkopostne, w których uczestniczy corocznie do 130 osób. Ponieważ prowadzenie firmy wymaga doskonalenia zawodowego, od 2003 r. duszpasterstwo organizuje warsztaty specjalistyczne, podczas których można skonfrontować własne doświadczenia z doświadczeniem innych. Z kolei, by wyjść naprzeciw problemom rodzinnym, organizuje się dni refleksji dla przedsiębiorców z małżonkami. „Ofertę” duszpasterstwa uzupełniają pielgrzymki do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach, do sanktuarium św. Józefa w Kaliszu czy do miejsc świętych w różnych krajach Europy. Ważnym narzędziem integrowania środowiska przedsiębiorców stały się rajdy turystyczne, w których uczestniczą również duszpasterze.
Warto nadmienić, że w 2008 r. Duszpasterstwo „Talent” zorganizowało 32 różnego typu spotkania, w których wzięło udział prawie 600 osób.
Głównymi organizatorami tych form działalności duszpasterstwa są księża sercanie. Koordynatorem jest od 2001 r. ks. Grzegorz Piątek, któremu pomaga także ks. Przemysław Król i ks. Ryszard Krupa. Duszpasterze korzystają z wydatnej pomocy osób świeckich, z którymi ustalają roczny program spotkań i którzy pomagają organizować je w poszczególnych ośrodkach. Duszpasterstwo ma swój biuletyn pt. „Talent”, ukazujący się cztery razy do roku w nakładzie 1, 2 tys. egzemplarzy. Ma on głównie cel informacyjny, ale znaleźć w nim można również artykuły formacyjne i świadectwa. Na wysokim poziomie graficznym i merytorycznym jest także na bieżąco aktualizowana strona internetowa www.dp.scj.pl - wszyscy zainteresowani powinni tam zajrzeć.

Talent - duszpasterstwo przedsiębiorców i pracodawców
ul. Saska 2, 30-715 Kraków, tel. 012 656-08-84
dpip@scj.pl, www.dp.scj.pl

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozważania na niedzielę: Jak się modlić w konkretnej sprawie?

2025-07-25 09:40

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

Mat.prasowy

Opowiadam o wydarzeniach, które nie mieszczą się w logice, a jednak naprawdę się wydarzyły. Osoba, po ciężkim wypadku - została uzdrowiona. Kobieta, która całe życie żyła w ciemności, aż… przeczytała jedno zdanie. Kapłan, który szedł przez piekło wojny, by odprawić Mszę. Kolejny raz przekonajmy się, że modlitwa to nie ostatnia deska ratunku — to pierwsza linia frontu.

– o głodnych muzykach z oblężonego Leningradu,
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV: miłujmy tak, jak miłuje nas Bóg

2025-07-27 12:21

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

Vatican News

Dziś liturgia zachęca nas, abyśmy w modlitwie i miłości czuli się miłowani i miłowali, tak jak Bóg nas miłuje - powiedział Ojciec Święty w rozważaniu poprzedzającym niedzielną modlitwę „Anioł Pański”.

Nawiązując do czytanego w XVII niedzielę zwykłą roku C fragmentu Ewangelii (Łk 11, 1-13) papież zaznaczył, iż słowa modlitwy „Ojcze nasz” przypominają nam, że jesteśmy miłowanymi dziećmi poznającymi wspaniałość miłości Boga. Komentując następnie słowa o człowieku wstającym w nocy, by pomóc swemu przyjacielowi ugościć niespodziewanego przybysza, Leon XIV podkreślił, że Bóg zawsze nas wysłuchuje, gdy się do Niego modlimy. Zachęcił do wytrwałości w modlitwie.
CZYTAJ DALEJ

Reformę należy zacząć ją od siebie [Felieton]

2025-07-27 13:00

ks. Łukasz Romańczuk

Proces synodalny trwa, a Stolica Apostolska oczekuje dalszej transformacji Kościoła. Bardzo często słyszy się dziś opinie, że Kościół przeżywa kryzys i że jest potrzebna reforma. Na czym ta reforma ma polegać?

W każdej epoce były takie kryzysy dlatego, że walkę dobra ze złem każde pokolenie podejmuje na nowo. Każde pokolenie i każdy człowiek musi podejmować tę walkę ze złem, dlatego ten kryzys będzie obecny zawsze. Kościół musi się stale reformować, ale prawdziwa reforma Kościoła nie polega na zmianie struktur, bo to jest drugorzędna sprawa. Podstawową sprawą jest nawrócenie ludzkich serc. I tę reformę należy zacząć od siebie, od swojego życia duchowego i fizycznego, od swojego stosunku do bliźnich, od swojego stosunku do żywych obowiązków, do społeczeństwa, do kultury, do polityki, do posiadania i używania dóbr doczesnych. Każdy musi zacząć reformę od siebie – nie żądać od papieża czy biskupa, by zmieniał obowiązujące w Kościele zasady. Potrzebne jest dziś bowiem nawrócenie wszystkich – polskich rodzin, by byli prawdziwymi naśladowcami Jezusa Chrystusa. Potrzebne jest nawrócenie naszej polskiej młodzieży - ideowo i moralnie. Potrzebne jest też nawrócenie naszych polityków, aby myśleli kategoriami „dobra wspólnego” - tzw. „bonum commune” [łac] - w kontekście filozofii i etyki, odnosi się do korzyści i pomyślności, które dotyczą całej społeczności, a nie tylko jednostek. Pojęcie to ma głębokie korzenie w historii i jest fundamentalne w prawie kanonicznym oraz świeckim. Potrzebne jest nawracanie pracowników, urzędników, lekarzy, duchownych, nauczycieli i wszystkich innych. Nawrócenie potrzebne jest każdemu z nas.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję