Studenci spotkali się w dniach 22-24 marca. Rekolekcjom towarzyszyło hasło „Mojżesz – w drodze do wolności”, a nauki wygłosił ks. dr Mariusz Jagielski, rektor diecezjalnego seminarium duchownego. - Przypatrując się Mojżeszowi możemy dziś zapytać o naszą tożsamość, o nas samych, o to z czego się nasza tożsamość rodzi i jak nas prowadzi do wolności – wyjaśnia rekolekcjonista. - Życie z Bogiem prowadzi człowieka do coraz większej wolności, prawdziwe życie duchowe czyni nas coraz bardziej wolnymi przez to, że dzięki Bogu odkrywamy, kim jesteśmy.
Więcej na ten temat ukaże się w papierowym wydaniu Niedzieli (numer z 7 kwietnia 2024). Zapraszamy do galerii zdjęć.
W tym roku Wieki odpust był połączony z jubileuszem 50-lecia diecezji i 25. rocznicą wizyty Jana pawła ii w Gorzowie
W sanktuarium w Rokitnie 18 czerwca odbyły się główne uroczystości odpustowe ku czci Najświętszej Maryi Panny z Rokitna.
W tym roku były one połączone z jubileuszem 50-lecia diecezji i 25. rocznicą wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Gorzowie. Mszy św. przewodniczył biskup polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz. Eucharystię koncelebrowali ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej bp Tadeusz Lityński i metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga. – My dziękujemy, bo za to dobro duszpasterskie, charytatywne, materialne, które dokonało się nie tylko na przestrzeni tych 50 lat, ale również wcześniej, od 1945 r., trzeba dziękować i tak jak nasi przodkowie – przyszłość zawierzyć Bogu. I o tę wiarę, nadzieję i miłość chcemy dziś prosić poprzez modlitwę w tej bliskiej, zażyłej łączności z Tą, która jest naszą Patronką – powiedział Pasterz diecezji bp Tadeusz Lityński. Z kolei bp Lechowicz w homilii zwrócił uwagę, jak ważne w życiu chrześcijanina jest naśladowanie Maryi w relacji, która łączyła Ją z Jezusem i jak ważne w życiu Kościoła jest poszukiwanie Jezusa i Jego woli. – Patrząc na życie Maryi odkrywamy, że wszystko, co było związane z Jezusem zaczynało się od słuchania Boga. Gdyby Maryja nie była uważna na słowo Boże, nie stałaby się Matką Jezusa i nie dochowałaby Mu wierności w chwilach, gdy wszyscy się od Niego odwrócili, nawet najbliżsi uczniowie. Tymczasem w dniu Zwiastowania i w każdym innym dniu powtarzała „Niech mi się stanie według słowa Twego” – mówił biskup polowy. – Najważniejsze wydarzenia w życiu Maryi były połączone ze słuchaniem. Doskonale uchwycił istotę życia Maryi autor obrazu, który czcimy w tym sanktuarium w Rokitnie. Odsłonięte ucho jest symbolem wrażliwości Maryi na docierające do Jej uszu słowa, zarówno Boga, jak i człowieka. Wzorem Maryi miejcie uszy otwarte na słowo Jezusa i słowo człowieka, poprzez które wyraża on swoje niepokoje, nadzieje, potrzeby i oczekiwania. Stawajcie się wspólnotą idącą tą samą drogą i słuchającą się nawzajem – niech inspiracją ku temu staje się Cudowny Obraz Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej człowieka i uważnie słuchającej Boga – życzył Kościołowi zielonogórsko-gorzowskiemu duszpasterz polowy.
Unia Europejska i blok państw Ameryki Południowej Mercosur zawarły porozumienie handlowe. Dokument podpisany przez szefową Komisji Europejskiej Ursule von der Leyen zakłada utworzenie strefę wolnego handlu, która obejmie ponad 700 mln konsumentów. Porozumienia obawiają się europejscy rolnicy. Umowie sprzeciwiały się m.in. Polska i Francja.
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podpisała w sobotę po południu w stolicy Paragwaju Asuncion porozumienie handlowe z przedstawicielami Mercosur, międzynarodowej organizacji gospodarczej zrzeszającej państwa Ameryki Południowej.
Ponad 30 lat temu Philip Mulryne zaczynał zawodniczą karierę w Manchesterze United, ocierając się o seniorską kadrę. Później był ważnym ogniwem Norwich City, zanotował też 27 występów w barwach reprezentacji Irlandii Północnej. Kontuzja pokrzyżowała jego sportowe plany, choć nie to zdecydowało o jego dalszych losach. W pewnym momencie życia poczuł po prostu powołanie do służby Bogu.
Wstąpił do seminarium, ukończył studia z filozofii i teologii, a potem został dominikaninem.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.