Reklama

Niedziela Częstochowska

Rozpoczęły się XXII Radomszczańskie Dni Rodziny

Msza św. w kolegiacie św. Lamberta oraz Marsz dla Życia i Rodziny rozpoczęły XXII Radomszczańskie Dni Rodziny, które odbywają się pod hasłem: „Do was, młodzi, należy przyszłość rodziny, Kościoła i świata”.

– Staramy się co roku brać udział w tym marszu. Mamy taką potrzebę, ponieważ chcemy pokazać, jak ważna jest rodzina. Nie idziemy przeciwko komuś, ale za życiem – powiedział Ariel Krawczyk, który maszerował z żoną Martą i córką Łucją.

– Rodzina to podstawa społeczeństwa. Dla nas ona jest najważniejsza, to przyszłość naszego narodu – wtórowała przedmówcy Iwona. Jej mąż Paweł zwrócił uwagę na fakt, że warto odważyć się publicznie zamanifestować swoje przywiązanie do rodziny w czasach, kiedy jest ona deprecjonowana i wyśmiewana, a dla wielu niemodna. – Założenie rodziny i życie w niej wymaga samozaparcia, ponieważ dzisiaj jest taka moda, żeby prowadzić życie bez zobowiązań i się nie wiązać, a rodzina to zobowiązanie – podkreślił. Małżeństwu towarzyszył syn Michałek.

Maciej Orman/Niedziela

Udział w marszu był bardzo ważnym wydarzeniem również dla Katarzyny i Dominika, którzy uczestniczyli w nim z córeczką Zuzią. – Jesteśmy osobami wierzącymi i dlatego chcieliśmy uczestniczyć w tym marszu. To nie wymaga żadnej odwagi i powinno być czymś normalnym dla każdego katolika – przyznał Dominik.

Po raz pierwszy dla życia i rodziny szli Maria i Mateusz z synem Tymonem. – To ma dla nas duże znaczenie, ponieważ mamy dziecko, a ponadto przygotowujemy się do ślubu – wyjaśniła Maria.

Maciej Orman/Niedziela

Zdaniem Tadeusza Olczyka takie wydarzenia mają wskazać na wartość rodziny i konieczność szacunku dla niej w czasach, kiedy przeżywa kryzys. – Wiemy, że dominuje dzisiaj kultura tymczasowości i bezdecyzyjności. Wielu młodych nie planuje zawarcia sakramentalnego małżeństwa na stałe. Zawiera się związki tymczasowe, aby żyć dla siebie, a małżeństwo to jest miłość i troska przede wszystkim o współmałżonka i o dzieci – zaznaczył organizator Radomszczańskich Dni Rodziny.

Dodał, że na rodzicach ciąży odpowiedzialne zadanie właściwego wychowania młodych do życia w rodzinie. – To zadanie rodziców, którzy będą też wymagać od swoich dzieci i mówić o tym, co może ich spotkać, gdy ulegną tej kulturze, o której powiedziałem.

Reklama

Maciej Orman/Niedziela

Marsz zakończył się w kościele św. Marii Magdaleny zawierzeniem rodzin św. Janowi Pawłowi II, patronowi rodzin.

XXII Radomszczańskie Dni Rodziny potrwają do 11 czerwca. Ich program jest dostępny TUTAJ.

2023-05-28 20:04

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozpoczęły się XXI Radomszczańskie Dni Rodziny

Mszą św. w kościele św. Lamberta w Radomsku oraz Marszem dla Życia i Rodziny 5 czerwca rozpoczęły się XXI Radomszczańskie Dni Rodziny, przeżywane pod hasłem: „Miłość rodzinna powołaniem i drogą do świętości”.

Eucharystia była również zwieńczeniem rekolekcji ewangelizacyjnych dla małżeństw, które trwały od 3 czerwca pod hasłem: „Umiłowałem cię odwieczną miłością”.

CZYTAJ DALEJ

Abp Galbas do mężczyzn na Jasnej Górze: pobożność maryjna jest dla twardych facetów

2023-09-23 21:44

BPJG

O tym, że chrześcijanin nie wstydzi się być w mniejszości, a pobożność maryjna wyrażająca się w wierności Chrystusowi aż po krzyż jest dla twardych facetów, którzy mają jasne zasady, nie boją się stanąć do walki duchowej mówił na Jasnej Górze podczas 7. „Męskiego Oblężenia” abp Adrian Galbas. Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. z udziałem uczestników 7. „Męskiego Oblężenia” Jasnej Góry. Tematem spotkania był „Mężczyzna w Kościele”.

W homilii abp Galbas podkreślał, że w czasach, kiedy „większość” często kieruje się modą, namiętnościami, ideologią, albo grupowym interesem, „chrześcijanin nie wstydzi się być w mniejszości, bo idzie za podpowiedzią swojego prawego sumienia, kształtowanego w szkole Chrystusa i Maryi oraz formowanego w oparciu o zdrową naukę Kościoła”. Udaje się do Maryi, która jest niezawodną pomocą w umacnianiu wiary, która „pomaga nam walczyć w sobie samych z głupotą, pustosłowiem, z bezużytecznym wierzeniem we wszystko co mówią ci, którzy często nie mają nic do powiedzenia, ale także z nieskromnością, wulgarnością, egoizmem i krótkowzrocznością”.

CZYTAJ DALEJ

Uroczystości w Turzy, czyli w Małym Katyniu

2023-09-24 20:31

Bartosz Walicki

Uroczystości w Lesie Turzańskim

Uroczystości w Lesie Turzańskim

Las w podsokołowskiej Turzy jest miejscem spoczynku skrytobójczo zamordowanych więźniów obozu przejściowego NKWD w Trzebusce funkcjonującego od sierpnia do paź-dziernika 1944 roku. Przez łagier przewinęło się około 2,5 tys. osób, w tym żołnierzy Armii Krajowej. Kilkuset z nich zostało bestialsko uśmierconych i złożonych w bezimiennych, le-śnych mogiłach. W okresie Polski Ludowej komunistyczna władza dbała, aby mroczne ta-jemnice Turzy skrywała zasłona milczenia, ale dzięki świadkom ówczesnych wydarzeń pamięć o tragicznych wydarzeniach była kultywowana. Pierwsze uroczystości patriotyczne w miejscu nazwanym „Małym Katyniem” odbyły się w 1988 roku. W 1995 roku wzniesiono tu symboliczny pomnik. W ostatnich latach pamięć o ofiarach zbrodni turańskiej w szczególny sposób pielęgnuje Towarzystwo Miłośników Ziemi Sokołowskiej.

W obchodach wzięli liczny udział mieszkańcy Sokołowa Małopolskiego i okolicznych parafii, a także goście z dalszych stron powiatów rzeszowskiego i kolbuszowskiego. Nie za-brakło parlamentarzystów, przedstawicieli samorządu różnego stopnia, służb mundurowych i organizacji społecznych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję