Reklama

Niedziela Przemyska

Sesja naukowa w 20. rocznicę kanonizacji św. Józefa Sebastiana Pelczara

W rocznicę kanonizacji św. Józefa Sebastiana Pelczara odbyła się sesja naukowa poświęcona osobie Świętego Biskupa. W murach Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu, którym patronuje św. Biskup przemyski, zgromadzili się wszyscy, którzy chcieli wrócić do wspomnień z tamtych dni.

2023-05-22 10:54

kl. Gabriel Patrylak

Sesja odbywała się w auli Instytutu Teologicznego

Sesja odbywała się w auli Instytutu Teologicznego

- Dokładnie 20 lat temu, 18 maja 2003r. na placu św. Piotra w Rzymie św. Jana Paweł II kanonizował św. Józefa Sebastiana Pelczara, co znamienne Ojciec Święty uczynił to w dniu swoich 83. Urodzin. OD tego wydarzenia minęło zaledwie dwie dekady, jednak czas szybko biegnie, a pamięć ludzka jest zawodna. Potrzebna przypominania szlachetności ludzi, którzy odeszli, a która wydaje się być bardzo aktualna we współczesnym kontekście, bo ludzie szybko zapominają o świętości tych, którzy odeszli. Św. Józef Sebastian Pelczar jest jednym z patronów Wyższego Seminarium Duchowego w Przemyślu. Był najpierw jego wychowankiem, a po studiach rzymskich, został profesorem w Instytucie Teologicznym w Przemyślu – wprowadzał do sesji naukowej ks. dr Konrad Dyrda – rektor Wyższego Seminarium Duchowego w Przemyślu.

Sesja obejmowała cztery referaty. Pierwsze wystąpienie dotyczyło tematu: Świadectwo życia i myśli św. Józefa Sebastiana Pelczara odczytane dzisiaj – przedstawił je biskup pomocniczy diecezji kaliskiej bp dr Łukasz Buzun. Całe jego życie, było drogą wierności temu powołaniu, którym został obdarzony. Powoli wzrastał na tej drodze, tutaj kształtowała się jego wiara, jego zawierzenie Panu Bogu, maryjność oraz całe nabożeństwo i kult Najświętszego Serca Pana Jezusa – mówił bp Buzun.

W kolejnym referacie s. dr Jadwiga Kupaczewska, sercanka mówiła o świętym biskupie jako założycielu Zgromadzenia Sióstr Sercanek. – w Przemyślu wszystko się zaczęło – tak mógłby powtórzyć św. Józef Sebastian Pelczar, w tym seminarium wszystko się zaczęło. Zaczęły się jego plany, ale zaczęła się przede wszystkim jego przygoda z Panem Bogiem – mówiła prelegentka. Wskazując na dokumenty historyczne s. Kupaczewska wskazywał na kluczowe momenty prowadzące do powstania nowego zgromadzenia zakonnego. - Od samego początku św. Józef Sebastian Pelczar uważał siebie za założyciela Zgromadzenia – mówiła.

Reklama

Następne wystąpienie zostało poświęcone tematowi św. Józefa Sebastiana Pelczara w przemyskim środowisku kościelnym. Ks. prof. dr hab. Józef Wołczański wskazał, że lata życia świętego przypadły na kilka epok historycznych. Mimo trudnych i wymagających czasów św. Józef Sebastian Pelczar miał szczęście do ludzi, którzy go otaczali. Pobyt ks. Józefa Sebastian Pelczara w przemyskim środowisku był nie zwykle twórczy i obfitujący w przyszłości w rożne dzieła.

Niejako podsumowaniem wcześniejszych referatów były wspomnienia abp. Józefa Michalika z uroczystości kanonizacji. Jak wspomniał ówczesny metropolita przemyski, kanonizacja zaczęła się rok wcześniej, kiedy powołano zespół do zbadania cudu za wstawiennictwem ówczesnego błogosławionego. Sama uroczystość natomiast zgromadziła rzesze wiernych także z naszej archidiecezji.

Na zakończenie sesji naukowej uczestnicy przeszli do archikatedry gdzie pod przewodnictwem abp. Adama Szala sprawowano Msze św. i modlono się przy relikwiach św. Józefa Sebastiana Pelczara.

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ostatnia droga Prymasa Stefana Wyszyńskiego

2023-05-28 00:12

[ TEMATY ]

prymas

Prymas Tysiąclecia

Archiwum Instytutu Prymasowskiego

Dziś przypada 42. rocznica śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego. Prymas Tysiąclecia zmarł w Warszawie 28 maja 1981 r. o godz. 4.40 nad ranem, w święto Wniebowstąpienia Pańskiego. A oto krótki opis ostatniej drogi Prymasa - od momentu gwałtownego pogorszenia stanu zdrowia Kardynała, co nastąpiło dwa miesiące wcześniej.

Gwałtowne pogorszenie samopoczucia kard. Stefana Wyszyńskiego nastąpiło 1 kwietnia 1981 r. Coraz wyraźniejsze stają się objawy choroby, wyrażające się w postępującym osłabieniu organizmu i narastających dolegliwościach przewodu pokarmowego. Tego dnia Prymas udaje się do kliniki Akademii Medycznej przy ul. Banacha. Zostają tam wykonane szczegółowe badania stwierdzające obecność płynu w jamie brzusznej. W swych zapiskach odnotowuje: „Rozpoczyna się Via dolorosa wśród przyjaciół Hioba. Dzień dla mnie doniosły, wydaje mi się, że jest to initium fini (początek końca)”.

CZYTAJ DALEJ

Dziś uroczystość Zesłania Ducha Świętego

[ TEMATY ]

Zielone Świątki

Zesłanie Ducha św.

Adobe.Stock.pl

Dziś - siedem tygodni po obchodach zmartwychwstania Jezusa Chrystusa - Kościół katolicki obchodzi uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Tym samym świętuje swoje narodziny, bo w tym dniu, jak pisze św. Łukasz w Dziejach Apostolskich, grono Apostołów zostało "uzbrojone mocą z wysoka" a Duch Święty czyni z odkupionych przez Chrystusa jeden organizm - wspólnotę. Uroczystość Zesłania Ducha Świętego kończy w Kościele okres wielkanocny.

W języku liturgicznym święto Ducha Świętego nazywa się "Pięćdziesiątnicą" - z greckiego Pentecostes, tj. pięćdziesiątka, - bo obchodzi się je 50-go dnia po Zmartwychwstaniu Pańskim.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Nycz: miłość musi kosztować, miłość musi się samoograniczyć

2023-05-28 12:58

[ TEMATY ]

Piekary Śląskie

PAP/Zbigniew Meissner

Miłość musi kosztować, musi się samoograniczyć. jeżeli ktoś tego nie potrafi zrozumieć i przyjąć w imię trendów w tym dzisiejszym świecie, to zaczynają się problemy i z rodziną i nie tylko z rodziną - mówił w niedzielę uczestnikom pielgrzymki mężczyzn do Piekar Śląskich, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Na uroczystości do Piekar Śląskich, które należą do najważniejszych wydarzeń religijnych na Górnym Śląsku, przybyli m.in. premier Mateusz Morawiecki, ministrowie, parlamentarzyści i samorządowcy, a spośród duchownych m.in. kard. Stanisław Dziwisz i kard. Kazimierz Nycz, który przewodniczył mszy św. i wygłosił homilię.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję