Reklama

Aktualności

Franciszek: gorliwość ewangelizacyjna wypływa ze świętości

O aktualności nauczania św. Pawła VI, zawartego w adhortacji apostolskiej Evangelii nuntiandi, który wskazywał, że gorliwość ewangelizacyjna wypływa ze świętości mówił dziś Ojciec Święty podczas audiencji ogólnej.

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Papież przypomniał, że Evangelii nuntiandi jest wielką kartę ewangelizacji w świecie współczesnym. Jego poprzednik podkreślał w niej, że ewangelizacja jest przede wszystkim świadectwem osobistego spotkania z Jezusem Chrystusem. Przytoczył często cytowane słowa tego, że „człowiek naszych czasów chętniej słucha świadków, aniżeli nauczycieli; a jeśli słucha nauczycieli, to dlatego, że są świadkami” (n. 41).

Franciszek zaznaczył, że świadectwo obejmuje również wyznawaną wiarę, czyli niepodważalne i jawne przylgnięcie do Boga Ojca i Syna i Ducha Świętego. Nie może ono pomijać spójności między tym, w co się wierzy, a tym, co się głosi. Przypomniał trzy istotne pytania stawiane przez Pawła VI:: „Czy wierzysz w to, co głosisz? Czy żyjesz tym, w co wierzysz? Czy głosisz to, czym żyjesz?”. Podkreślił, iż świadectwo życia autentycznie chrześcijańskiego oznacza drogę świętości. Dodał, że Paweł VI uczy, iż gorliwość ewangelizacyjna wypływa ze świętości. Bez niej słowo ewangelizatora „z trudem przeniknie do serca współczesnych ludzi”, lecz grozi jej, że „stanie się czcza i daremna”.

Ojciec Święty wskazał, że także Kościół ewangelizując ewangelizuje samo siebie, żeby mógł zachować swą świeżość, żarliwość i moc w głoszeniu Ewangelii” (EN, 15). Jest on powołany do nieustannego nawrócenia i odnowy. Przestrzegł przed rutyną i powtarzaniem starych schematów. „Jest to Kościół, który prowadzi dialog ze współczesnym światem, który nawiązuje braterskie relacje, który tworzy przestrzenie spotkania, wprowadzając w życie dobre praktyki gościnności, przyjmowania, uznawania i integrowania innych oraz odmienności, i który troszczy się o wspólny dom, jakim jest świat stworzony” – stwierdził papież.

2023-03-22 09:39

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ban Ki-moon: ONZ czeka na mocny głos Papieża

[ TEMATY ]

ONZ

Franciszek

Steve Cadman / Foter / CC BY-SA

Franciszek jest ogromnym autorytetem moralnym, a jego głos przypominający o prawdziwych wartościach jest dziś niezwykle potrzebny. Przed papieską wizytą w USA wskazuje na to sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon. W wywiadzie dla Radia Watykańskiego podkreśla on, że wystąpienie Papieża w nowojorskiej siedzibie ONZ budzi duże oczekiwania.

„Z wielkim entuzjazmem oczekujemy na wizytę Papieża Franciszka. Dla mnie będzie to już czwarte spotkanie z nim, ale on pierwszy raz będzie gościł w siedzibie ONZ" - powiedział polityk. Zwrócił uwagę, że papież po raz pierwszy weźmie udział w pracach Zgromadzenia Ogólnego ONZ, co będzie wydarzeniem bez precedensu w historii stosunków między tą organizacją a Stolicą Apostolską.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Ducha Świętego

[ TEMATY ]

nowenna

Pio Si/Fotolia.com

Jak co roku w oczekiwaniu na Niedzielę Zesłania Ducha Świętego Kościół katolicki będzie odprawiał nowennę do Ducha Świętego i tym samym trwał we wspólnej modlitwie, podobnie jak apostołowie, którzy modlili się jednomyślnie po wniebowstąpieniu Pana Jezusa czekając w Jerozolimie na zapowiedziane przez Niego zesłanie Ducha Świętego.

Ponieważ nowenna do Ducha Świętego przypada w maju i czerwcu, dlatego łączy się ją z nabożeństwami majowymi czy też czerwcowymi w następujący sposób:

CZYTAJ DALEJ

Zanurzony w sprawy świata, nie stracił z oczu nieba

2023-05-28 18:30

Marzena Cyfert

Eucharystii przewodniczył abp Józef Kupny

Eucharystii przewodniczył abp Józef Kupny

Abp Józef Kupny przewodniczył uroczystej Sumie odpustowej w parafii Ducha Świętego. Uroczystość była okazją do świętowania 40-lecia kapłaństwa proboszcza parafii ks. Andrzeja Nicałka. Jubileusze świętowali również ks. Janusz Nowicki, proboszcz parafii św. Maksymiliana M. Kolbego w Jelczu-Laskowicach i ks. Józef Meler, proboszcz parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Lubszy.

– Najważniejszym jubilatem dnia dzisiejszego jest ks. abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, który został wyświęcony na kapłana 31 marca 1983 r. w Katowicach. Z tej to okazji otaczamy dzisiaj naszą modlitwą czcigodnego Jubilata – mówił w słowie powitania ks. Andrzej Nicałek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję