Reklama

Niedziela Przemyska

Koncert "wdzięczni za serce w Przemyślu

Przemyśl. W bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny odbył się koncert kolęd polsko-ukraińskiego zespołu Taraka.

Fot Aleksander Zieliński/ Kancelaria Sejm

Koncert odbywał się w archikatedrze przemyskiej

Koncert odbywał się w archikatedrze przemyskiej

Koncert „Serce za Serce” miał miejsce w uroczystość Objawienia Pańskiego, tzw. Trzech Króli, który to dzień jest zarazem dniem oczekiwania na Boże Narodzenie wiernych Kościołów Wschodnich. Został zorganizowany z inicjatywy wicemarszałek Sejmu RP Małgorzaty Gosiewskiej.

Miejsce i czas tego wydarzenia nie były przypadkowe. Przemyśl to jedno z pierwszych miast, do których docierali ukraińscy uchodźcy. W pierwszych tygodniach wojny tylko na dworzec pociągami ewakuacyjnymi przyjeżdżało codziennie nawet kilkanaście tysięcy osób. Wszyscy mogli tutaj odnaleźć bezpieczeństwo i opiekę. Koncert był podziękowaniem przede wszystkim dla mieszkańców Przemyśla, a symbolicznie dla wszystkich Polaków , służb mundurowych oraz licznego grona wolontariuszy, którzy po wybuchu wojny na Ukrainie 24 lutego 2022 r. otworzyli swoje serca i domy. - Przemyśl stał się „sercem świata” i był tym miejscem, gdzie uciekający przed wojną mogli wreszcie poczuć się bezpiecznie. Za to serdecznie mieszkańcom Przemyśla dziękuję – podkreśliła inicjatorka wydarzenia wicemarszałek Małgorzata Gosiewska.

W przemyskiej katedrze zabrzmiały najpiękniejsze kolędy w językach polskim i ukraińskim. „Gdy jesteśmy razem – jesteśmy jedną rodziną” takie hasło oraz piosenka w wykonaniu polsko-ukraińskiego zespołu Taraka wybrzmiały jako pierwsze. - Czas pokazał, że ubiegły i obecny rok są dla nas żywą lekcją Ewangelii: „Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili” (Por. Mt 25,40). Pomimo trudnych i bolesnych kart wspólnej historii w obliczu nieszczęścia sąsiadów , zachowaliśmy się jak trzeba. Walczymy nie tylko o przyszłość Ukrainy, ale również o jutro dla Polski, całej Europy, a nawet świata- powiedziała jedna z uczestniczek koncertu.

Reklama

Wydarzenie stanowiło też apel o to, aby nie zapominać o trwającej wojnie. - Przez ten koncert chcemy pokazać światu, jak należy pomagać - podsumowała Małgorzata Gosiewska. Wzięli w nim udział przedstawiciele władzy parlamentarnej, samorządowej, służb mundurowych, instytucji, duchowieństwa oraz mieszkańcy Przemyśla i wolontariusze.

Współorganizatorem koncertu była Caritas Archidiecezji Przemyskiej. Wydarzenie patronatem objęli metropolita przemyski abp Adam Szal i Sejm Rzeczypospolitej Polskiej

2023-01-12 09:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nieznane cuda Ojca Pio

Niedziela Ogólnopolska 18/2022, str. 68-69

[ TEMATY ]

O. Pio

Archiwum Głosu Ojca Pio

Ten święty daje konkretne znaki swej obecności wśród ludzi. Są nimi wymodlone łaski i cuda, które dzieją się na naszych oczach.

Dla wielu osób stygmatyk z Pietrelciny jest najskuteczniejszym świętym. Lista łask otrzymanych za jego przyczyną i cudów, które dzieją się z jego udziałem, nieustannie się powiększa, a za każdym z takich niezwykłych wydarzeń stoją konkretni ludzie. Bracia kapucyni wysłuchali wielu osób, które dawały świadectwa działania Ojca Pio. Brat Roman Rusek, który jako krajowy koordynator Grup Modlitwy Ojca Pio codziennie spotyka się z czcicielami zakonnika z Pietrelciny, opowiada nam o cudach wymodlonych za pośrednictwem tego świętego.

CZYTAJ DALEJ

Ostatnia droga Prymasa Stefana Wyszyńskiego

2023-05-28 00:12

[ TEMATY ]

prymas

Prymas Tysiąclecia

Archiwum Instytutu Prymasowskiego

Dziś przypada 42. rocznica śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego. Prymas Tysiąclecia zmarł w Warszawie 28 maja 1981 r. o godz. 4.40 nad ranem, w święto Wniebowstąpienia Pańskiego. A oto krótki opis ostatniej drogi Prymasa - od momentu gwałtownego pogorszenia stanu zdrowia Kardynała, co nastąpiło dwa miesiące wcześniej.

Gwałtowne pogorszenie samopoczucia kard. Stefana Wyszyńskiego nastąpiło 1 kwietnia 1981 r. Coraz wyraźniejsze stają się objawy choroby, wyrażające się w postępującym osłabieniu organizmu i narastających dolegliwościach przewodu pokarmowego. Tego dnia Prymas udaje się do kliniki Akademii Medycznej przy ul. Banacha. Zostają tam wykonane szczegółowe badania stwierdzające obecność płynu w jamie brzusznej. W swych zapiskach odnotowuje: „Rozpoczyna się Via dolorosa wśród przyjaciół Hioba. Dzień dla mnie doniosły, wydaje mi się, że jest to initium fini (początek końca)”.

CZYTAJ DALEJ

W jedności Ducha

2023-05-28 13:14

Tomasz Lewandowski

Kościół na Popowicach wypełnił się członkami wspólnot charyzmatycznych modlącymi się przez Zesłaniem Ducha Świętego.

Kościół na Popowicach wypełnił się członkami wspólnot charyzmatycznych modlącymi się przez Zesłaniem Ducha Świętego.

W parafii NMP Królowej Pokoju na wrocławskich Popowicach odbyło się wspólne czuwanie wspólnot charyzmatycznych Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym Archidiecezji Wrocławskiej przed Zesłaniem Ducha Świętego.

Eucharystii o północy przewodniczył bp Maciej Małyga. W homilii hierarcha tłumaczył, jak zbliżyć się do tajemnicy Ducha Świętego. – Można próbować mówić o Duchu Świętym takim, jakim On jest: jakby płomień ognia, jakby powiew wiatru, jakby gołębica. Ale można też poznawać Ducha Świętego poprzez Jego działanie – po owocach. I tutaj z pomocą przychodzą nam biblijne katalogi darów Ducha Świętego, jak np. u proroka Izajasza: dary mądrości, rozumu, bojaźni Bożej, pobożności. Albo jak napisał św. Paweł: „Owocem zaś Ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, łagodność, opanowanie”. Wtedy poznajemy Ducha Świętego poprzez Jego moc działającą w nas – zaznaczał bp Małyga.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję