Reklama

Niedziela Przemyska

Abp Adam Szal: Ojczyzna to dziedzictwo i wyzwanie dla nas

Jeżeli dzisiaj obserwujemy bezprzykładny atak na religię, na wiarę, na Kościół to odczytujemy ten atak jako agresje również wobec narodu, wobec państwa, wobec naszej niepodległości. Mamy więc przed sobą wielkie zadanie – zadanie zmierzające do tego, aby wychować młode pokolenie – mówił abp Adam Szal podczas Mszy św. w intencji ojczyzny sprawowanej w przemyskiej archikatedrze.

2022-11-11 11:18

Łukasz Sztolf

Zakończenie synodu zbiegło się z uroczystościami odpustowymi w archikatedrze przemyskiej

Zakończenie synodu zbiegło się z uroczystościami odpustowymi w archikatedrze przemyskiej

Biskup przemyski wychodząc od słów Jana Pawła II zwrócił uwagę, że ojczyzna to dziedzictwo, z którym wiążą się wyzwania: - wielki patriota, który dał wiele dowodów na swoją miłość do ojczyzny św. Jana Paweł II potrafił wiele razy, w sposób bardzo syntetyczny, ukazać dzieje naszej ojczyzny i wynikające z tych dziejów obowiązki, które na nas spoczywają. Mówił o tym, że ojczyzna to dziedzictwo, na które składają się pokolenia, to dziedzictwo, w których jest wiele osiągnięć, upadków zwycięstw i klęsk i w tym dziedzictwie jesteśmy wszyscy zakorzenieni, po to, aby utożsamiać się z ojczyzną, z narodem. Rzeczywiście, bardzo bogate i trudne są dzieje naszej ojczyzny, w kolejną rocznicę odzyskania niepodległości zastanawiamy się nad tym dziedzictwem, nie tylko nad tym, które miało miejsce 104 lata temu, ale także nad tym, które wyznaczały czasy rozbiorów. Zastanawiamy się nad tym dziedzictwem, które stanowiły poszczególne dynastie królewskie, które stanowiły wielkie zwycięstwa i wielkie porażki. Zastanawiamy się nad tym dziedzictwem i traktujemy je nie tylko jako okazje do wspomnień, do wzruszeń, ale także jako wyzwani dla każdego z nas – zauważył.

Abp Szal wspomniał św. Józefa Sebastiana Pelczara i bł. ks. Bronisława Markiewicz jako tych, którzy byli prawdziwymi patriotami. Zwracają uwagę, że bł. ks. Markiewicz – patron roku duszpasterskiego w archidiecezji przemyskiej – swoją działalnością duszpasterską i wychowawczą budował prawdziwy patriotyzm szczególnie wśród młodzieży.

Wskazując na istotę celebrowania Święta niepodległości abp Szal odniósł się do słów. Bł. ks. Bronisława Markiewicza: - bardzo często podczas świąt niepodległościowych, staramy się myśleć i mówić o tym, co jest najważniejsze. Ponad 150 lat temu młody kapłan przemyski pisał o tym, że najważniejsze jest to, aby w narodzie była jedność – mówił abp Szal odnosząc się do bł. ks. Bronisława Markiewicza. Kontynuując wskazywał, że trwałym fundamentem jedności w narodzie jest Chrystus – podkreślał.

Reklama

Metropolita przemyski zaznaczył jak ważną rolę w budowaniu patriotyzmu ma młodzież: - zauważmy, że w czasach bł. ks. Bronisława Markiewicza bardzo ważną rolę w działaniach niepodległościowych odgrywała młodzież, która była formowana w różnych grupach patriotycznych, młodzież, która walczyła w obroni ojczyzny, walczyła o niepodległość ojczyzny. Jakże wiele mamy do zrobienia w tym względzie, by młode pokolenie uwrażliwić na sprawy ojczyzny. By ojczyzna nie była tylko tam, gdzie jest dobrze, ale gdzie jest nasza wspólna ziemia, kultura, język, wspólna wiara – apelował biskup przemyski.

Na zakończenie kaznodzieja odniósł się do osoby Matki Bożej – Królowej Polski: - Prośmy Maryję – naszą Królową, aby wspierała nas w tej miłości ojczyzny, w tej wzajemnej miłości między nami wszystkimi mieszkającymi na tej pięknej ziemi – zakończył abp Adam Szal.

W uroczystości wziął udział także abp Eugeniusz Popowicz metropolita przemysko-warszawski obrządku greckokatolickiego oraz bp Krzysztof Chudzio – biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

WIERZĘ W KOŚCIÓŁ CHRYSTUSOWY. List pasterski Metropolity Lubelskiego na Adwent 2022 r.

2022-11-27 16:21

Karol Porwich/Niedziela

Umiłowani w Chrystusie Panu, Siostry i Bracia!

CZYTAJ DALEJ

Tomaszów Mazowiecki: rusza LabOratorium Wiary, w pierwszej konferencji m. in. abp Ryś i prof. Zoll

2022-11-25 18:03

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

konferencja

Tomaszów Mazowiecki

Magdalena Pijewska/Niedziela

„Kościół Ostatniej Szansy - możliwości i stracone szanse współczesnego Kościoła” - pod tym hasłem rozpoczyna się cykl spotkań w ramach powstającego przy duszpasterstwie księży filipinów LabOratorium Wiary. W dyskusji udział wezmą m. in. abp. Grzegorz Ryś, prof. Andrzej Zoll, Sławomir Lachowski założyciel mBanku czy Anna Jochim-Labuda dyrektorka puckiego hospicjum. Spotkanie odbędzie się w niedzielę 27 listopada w Tomaszowie Mazowieckim.

– Od dziesięciu lat przy parafii Świętej Rodziny prowadzonej przez księży filipinów w Tomaszowie Mazowieckim istnieje Msza Święta Ostatniej Szansy. To ostatnia Msza w mieście, gromadząca głównie ludzi młodych z Tomaszowa i okolic, ludzi szukających swojego miejsca w Kościele, ludzi którzy byli i odeszli, albo mu się przyglądają, poznając ten Kościół. Stwierdziliśmy, że to na tyle ciekawe środowisko, że ci ludzie mogą być też ciekawą inspiracją dla nas, dla duchownych, również w kontekście trwającego synodu. Postanowiliśmy zaproponować, by to środowisko spotykało się regularnie w ramach projektu, który nazwaliśmy LabOratorium wiary - oratorium, które założył św. Filip, połączone z kwestią badania, dociekania, szukania odpowiedzi – wyjaśnia KAI ks. Grzegorz Chirk, filipin.

CZYTAJ DALEJ

Caritas Polska: 2-3 grudnia obędzie się ogólnopolska zbiórka żywności "Tak. Pomagam!"

2022-11-28 07:24

[ TEMATY ]

Caritas

Adobe Stock

Caritas Polska we współpracy ze swoimi oddziałami diecezjalnymi organizuje 2-3 grudnia w supermarketach, sieciach handlowych i w sklepach osiedlowych w całym kraju XXI zbiórkę żywności pod hasłem "Tak, Pomagam!".

Zgodnie z tradycją z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia Caritas Polska we współpracy z Caritas diecezjalnymi organizuje w supermarketach, sieciach handlowych i sklepach osiedlowych w całym kraju zbiórkę żywności pod hasłem "Tak, Pomagam!". W ubiegłym roku w akcji wzięło udział ponad 14,6 tys. wolontariuszy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję