Reklama

Kościół

Papież: jak św. Pius V szukajmy prawdy w Jezusie

Nauczanie św. Piusa V jest dla nas przede wszystkim zachętą do poszukiwania prawdy. To Jezus jest prawdą nie tylko w sensie ogólnym, ale również w wymiarze wspólnotowym i osobistym – powiedział Franciszek, przypominając o 450. rocznicy śmierci tego wielkiego papieża i reformatora Kościoła z doby Soboru Trydenckiego. Z tej okazji do Rzymu przybyła pielgrzymka diecezji północnowłoskiej Alessandrii, z której pochodził ten papież dominikanin.

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Franciszek przypomniał, że Pius V był jedynym papieżem pochodzącym z Piemontu. Jego pontyfikat trwał zaledwie sześć lat, ale stawił w nim czoła wielu wyzwaniom dotyczącym zarówno duszpasterstwa, jak i zarządzania Kościołem. Jako reformator podejmował odważne decyzje. Zajmował się między innymi reformą liturgii. To właśnie jego imię nosił wydany po soborze Mszał.

„W ostatnich latach dużo się mówiło o liturgii, przede wszystkim o jej zewnętrznych formach. Trzeba jednak dołożyć większych starań, by celebracja Eucharystii stała się rzeczywiście źródłem życia wspólnoty. Liturgia bowiem, na skrzyżowaniu dróg wspólnoty, jak i wobec krzyży życia każdego z nas, wprowadza nas w kapłaństwo Chrystusa i obdarza nas nowym sposobem życia, który św. Paweł ujmuje tymi słowami: «raduję się w cierpieniach za was i ze swej strony w moim ciele dopełniam braki udręk Chrystusa dla dobra Jego Ciała, którym jest Kości󳻓 - mówił Ojciec Święty.

W tej samej audiencji uczestniczyła też młodzież z innej włoskiej diecezji Spoleto Nursja. Byli to młodzi, którzy otrzymali sakrament bierzmowania bądź przygotowują się do jego przyjęcia. Papież nazwał ich nowym pokoleniem chrześcijan, młodymi uczniami Jezusa. Nawiązał przy tym do tragicznego trzęsienia ziemi, które 6 lat temu nawiedziło ten centralny region Włoch.

„Życie chrześcijańskie to dom, który buduje się na fundamencie chrztu. Wy pochodzicie z terenów, gdzie na skutek trzęsienia ziemi zawaliło się, bądź zostało uszkodzonych, wiele budynków. Wiecie, jaka jest różnica między domem solidnym, który jest odporny na wstrząsy, i domem kruchym, który się rozpada. Również Jezus posłużył się tym obrazem. Pamiętacie? Kiedy mówił, że do Królestwa Bożego nie wchodzi się dzięki pięknym słowom: «Panie, Panie», lecz wypełniając wolę Bożą w naszym życiu. Przywieźliście dziś do mnie kamień ze starego opactwa św. Eutychiusza, aby został pobłogosławiony i stał się symbolem odbudowy tego miejsca. Otóż, drodzy chłopcy i dziewczęta, dziś błogosławię każdego z was, abyście stali się żywymi kamieniami, z których zostanie zbudowana wspólnota chrześcijańska. Żywymi kamieniami w rodzinie, parafii, wśród przyjaciół, w środowisku sportowym itd. Być żywym kamieniem – jest to możliwe dzięki mocy Ducha Świętego, który w bierzmowaniu umacnia was jako chrześcijan, dzieci Boże i członków Kościoła“ - powiedział papież.

2022-09-17 15:54

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież zawierza Maryi Rzym, Włochy i cały świat

[ TEMATY ]

modlitwa

papież Franciszek

koronawirus

Wczorajszy dzień w Kościele rzymskim był szczególnie poświęcony modlitwie oraz postowi w intencji Włoch i całego świata w obliczu pandemii koronawirusa.

Jego kulminacyjnym momentem była Msza celebrowana przez wikariusza Ojca Świętego dla diecezji rzymskiej kard. Angelo De Donatisa w sanktuarium Matki Bożej Miłości. Była ona odprawiona ze względów bezpieczeństwa bez udziału wiernych oraz transmitowana przez telewizję. Została poprzedzona przesłaniem Papieża, w którym zawierzył świat wstawiennictwu Matki Bożej.

CZYTAJ DALEJ

Prawo w edukacji i wychowaniu – sympozjum naukowe w Miejscu Piastowym

2022-12-06 11:26

Wojciech Madejski

Sympozja katechetyczne odbywają w Miejscu Piastowym już do 20 lat.

Sympozja katechetyczne odbywają w Miejscu Piastowym już do 20 lat.

W dniach 25 – 26 listopada 2022 r. odbyło się XX sympozjum naukowe adresowane do osób związanych zawodowo z praca w oświacie, wychowaniu i katechezie.

W wydarzeniu wzięło udział ok. 200 osób. Obecny był Podkarpacki wicekurator oświaty Stanisław Fundakowski. Po raz pierwszy obok gospodarzy i Wydziału Nauki Katolickiej Kurii Metropolitalnej w Przemyślu współorganizatorem spotkań był warszawski Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego – Wydział Prawa Kanonicznego. Przedmiotem wystąpień było przesłanie, które wzywa do umiejętności właściwego stosowania prawa wobec zmieniających się warunków w dydaktyce i działalności opiekuńczej. Przedłożenia naukowe zaprezentowali: ks. dr Rafał Kamiński - prodziekan Wydziału Prawa Kanonicznego UKSW w Warszawie, prof. dr hab. Zbigniew Krysiak - SGH Warszawa, prezes Instytutu Myśli Szumana, dr Rafał Czupryk - Uniwersytet Rzeszowski, pełnomocnik Wojewody Podkarpackiego ds. Rodzin, Seniorów, dr Aleksandra Brzemia - Bonarek - UPJPII Kraków, dr Michał Poniatowski - UKSW Warszawa. Głos zabrali także ks. abp Adam Szal – Metropolita Przemyski oraz Przełożony Generalny Księży Michalitów ks. Dariusz Wilk. Za stronę organizacyjną odpowiedzialni byli ks. dr hab. Waldemar Janiga, ks. dr Leszek Przybylski, ks. dr Paweł Wojakiewicz.

CZYTAJ DALEJ

Uroczystość ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze

2022-12-06 17:01

[ TEMATY ]

Jasna Góra

grudzień

niepokalane poczęcie NMP

Karol Porwich/Niedziela

Modlitwa w obronie życia dzieci poczętych, nieszpory, a po nich „procesja światła”, akt zawierzenia i „hołd z kwiatów” złożą się na obchody na Jasnej Góry uroczystości ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny obchodzone 8 grudnia. Tego dnia minie także 69. rocznica Apelu Jasnogórskiego.

W południe, w Kaplicy Matki Bożej odprawiona zostanie Msza św. o radość życia dla każdego człowieka oraz o nawrócenie dla tych, którzy daru życia nie szanują. O tym, że „życie dziecka zaczyna się pod sercem matki” przypomną też słowa bł. ks. Popiełuszki wyryte na dzwonie „Głos Nienarodzonych”. Podobnie jak rok temu, każdy kto opowiada się za życiem może w niego symbolicznie uderzyć, by dać „swój głos tym, którym się go odbiera i budzić sumienia innych”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję