Reklama

Niedziela Przemyska

Wychowanie do wartości w katolickiej szkole w Jarosławiu

W 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej w Publicznym Katolickim Liceum Ogólnokształcącym im. Anny Jenke w Jarosławiu w ramach rozpoczęcia nowego roku szkolnego miało miejsce uroczyste otwarcie wystawy Instytutu Pamięci Narodowej - Oddział w Rzeszowie pt. „Polska Walcząca”.

2022-09-15 10:07

ks. Grzegorz Delmanowicz

Uczniowie szkoły podczas apelu.

Uczniowie szkoły podczas apelu.

Ekspozycja składa się z siedemnastu plansz, które prezentują początki konspiracji we wrześniu 1939 r., formy walki przeciwko okupantowi zarówno niemieckiemu, jak i sowieckiemu, powstanie i działalność władz Rzeczpospolitej na uchodźstwie, działalność podziemnego sądownictwa i edukacji, przebieg Akcji „Burza” oraz wybuch Powstania Warszawskiego. W uroczystości uczestniczył wraz z pracownikami i uczniami „Katolika” ks. prał. Marian Bocho. Proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej pw. Bożego Ciała przy Kolegiacie w Jarosławiu podkreślił: - II wojna światowa pociągnęła za sobą miliony ofiar wśród polskich obywateli i niezliczone, niepowetowane straty dla naszej Ojczyzny i dla naszego narodu. Miliony musiały opuścić swoje domy, a tysiące Polaków przelało krew w walce z wrogiem. Jednocześnie zaznaczył, że inicjatywy i działania podejmowane przez naszych rodaków w czasie wojny powinny inspirować wszystkich nauczycieli i uczniów do niezłomności, heroizmu, a nade wszystko do twórczej służby na rzecz Rzeczpospolitej. Wystawę można oglądać w szkole do końca września.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Matera: papież odwiedził jadłodajnię dla ubogich

2022-09-25 13:58

[ TEMATY ]

Franciszek

Vatican Media

Papież Franciszek odwiedził w Materze jadlodajnię dla ubogich Mensa della Fraternità (Stołówka Braterstwa) im. Ks. Giovanniego Mele. Spotkał się z jej personelem i poświęcił tę nowo powstałą placówkę.

Ojciec Święty przyjechał do stołówki po zakończeniu Mszy św. wieńczącej włoski Krajowy Kongres Eucharystyczny. Jadłodajnia jest jednym z dzieł-symboli kongresowych. Stworzyła ją Fundacja im. Giuseppe Tamburrino.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Obłóczyny kleryków trzeciego roku WSD połączone z obrzędem admissio

2022-09-25 08:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Musimy bardzo uważać, niech każdy człowiek, którego otrzymujemy jest darem, bo jak tego nie ma to będziecie się chować za te swoje sutanny przed ludźmi, najpierw za sutanny będziecie się chować, a potem za wysokie płoty, a potem będzie napis – uwaga zły pies. – mówił do uczestników liturgii arcybiskup łódzki.

CZYTAJ DALEJ

Licheń: zakończył się Kongres Młodych Osób Konsekrowanych

2022-09-26 07:32

Ponad 600 osób: sióstr i braci zakonnych, oraz świeckich konsekrowanych z całej Polski uczestniczyło w Kongresie Młodych Osób Konsekrowanych, który zakończył się dziś w Licheniu. Hasłem spotkania były słowa z Księgi Izajasza: „Powstań i świeć” (Iz 60, 1a). Czterodniowe wydarzenie było okazją do wysłuchania licznych konferencji ale też do dyskusji i nieformalnych rozmów w luźnej atmosferze.

Przesłanie do uczestników Kongresu przekazał kard. Raniero Cantalamessa. “To prawda, że w Kościele powszechnym jest spadek liczby praktykujących czy chrztów, itp. Ale także jest prawdą, że wśród wierzących jest coraz więcej osób, które wierzą naprawdę i w sposób osobisty, są zdecydowane i ich wiara i praktyka religijna jest owocem osobistego przekonania” - mówił kaznodzieja Domu Papieskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję