Reklama

Kościół

Franciszek do uczestników Synodu Biskupów UKGK: szukajcie nowych sposobów towarzyszenia wiernym

„Synod musi mieć na celu dobro Kościoła i poszczególnych wiernych. Powinien być także miejscem wzajemnej pomocy w poszukiwaniu nowych sposobów towarzyszenia wiernym” – napisał papież Franciszek w przesłaniu do uczestników Synodu Biskupów Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego. List odczytał podczas Boskiej Liturgii w soborze archikatedralnym w Przemyślu nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio.

[ TEMATY ]

Ukraina

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Drodzy Bracia Biskupi, łączę się duchowo z Waszym cierpieniem, zapewniając o swojej modlitwie i zaangażowaniu, które niekiedy ze względu na delikatną sytuację, nie pojawia się w mediach” – napisał Franciszek, odnosząc się do trwającej wojny.

„Synod musi mieć na celu dobro Kościoła i poszczególnych wiernych. Powinien być także miejscem spotkania i wzajemnej pomocy na wspólnej drodze życia w poszukiwaniu nowych sposobów towarzyszenia wiernym” – podkreślił papież.

Ojciec Święty przypomniał, że „bliskość pasterzy z wiernymi jest kanałem, który buduje się dzień po dniu i który przynosi żywą wodę nadziei”. Stwierdził, że ludzie rozumieją pasterzy, jeśli ci „robią wszystko, co w ich mocy, żeby dać im Boga, dając im siebie, będąc blisko jako świadkowie Boga na ziemi”. Z kolei nie rozumieją, jeśli „tylko mówią o Bogu”.

Reklama

„Niech Kościół będzie miejscem, gdzie się czerpie nadzieję, gdzie się znajduje otwarte drzwi, gdzie otrzymuje się pociechę i zachętę” – podkreślił Franciszek.

Zachęcił uczestników synodu do „twórczego kontynuowania wiary ojców”. Zapewnił też o swojej modlitwie za Kościół i naród ukraiński o lepsze jutro.

W ostatnich dwóch latach Synody Biskupów UKGK odbywały się w formie online ze względu na pandemię koronawirusa. Z kolei w tym roku, z powodu wojny obrady zostały przeniesione z Kijowa do Przemyśla. Potrwają do 15 lipca.

Podziel się cytatem

Ukraiński Kościół Greckokatolicki jest największym katolickim Kościołem wschodnim na świecie. Przynależność do niego deklaruje 5,2 mln wiernych. Kościół ten pozostaje w jedności z papieżem i uznaje jego prymat.

2022-07-07 13:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jaceniuk: papież uczyni wszystko na rzecz pokoju na Ukrainie

[ TEMATY ]

Ukraina

European People's Party - EPP / Foter / Creative Commons Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0)

W trakcie 18 minutowej audiencji dla premiera Ukrainy Arsenija Jaceniuka papież Franciszek zapewnił, że uczyni wszystko, co w jego mocy na rzecz pokoju na Ukrainie - powiedział po audiencji szef ukraińskiego rządu.

Ojciec Święty ofiarowując w darze premierowi Jaceniukowi wieczne pióro zaznaczył, że ufa, iż tym piórem podpisze on porozumienie pokojowe. Następnie dodał, że uczyni wszystko, co w jego mocy, aby do niego doszło.
Natomiast premier Jaceniuk ofiarował papieżowi Franciszkowi zdjęcie z kijowskiego Majdanu Niepodległości w noc Nowego Roku. zaznaczył przy tym, że to właśnie w tym miejscu tysiące jego rodaków walczyło o wolność i swe prawa.

CZYTAJ DALEJ

Kanada/ Wywiad ostrzega, by nie ufać popularnym aplikacjom; m.in. takim jak chiński TikTok

2023-01-26 07:17

[ TEMATY ]

TikTok

pixabay.com

Kanadyjski wywiad elektroniczny przygotowuje zalecenia w sprawie chińskiej aplikacji TikTok i ostrzega użytkowników, by nie zezwalali na dostęp instalowanych aplikacji do prywatnych danych.

Rządowe centrum cyberbezpieczeństwa, którego częścią jest wywiad elektroniczny (CSE – Communications Security Establishment) przygotowuje nowe rekomendacje dla Kanadyjczyków w sprawie używania TikToka i innych aplikacji, które po zainstalowaniu na telefonie próbują uzyskać dostęp do przechowywanych prywatnych danych – podały kanadyjskie media. W minionych miesiącach w USA pracownikom federalnym zakazano korzystania z TikToka ze względu na bezpieczeństwo narodowe.

CZYTAJ DALEJ

Bp Jan Piotrowski powołał szkołę dla katechistów

2023-01-26 17:45

[ TEMATY ]

bp Jan Piotrowski

Kielce

katechista

flickr.com/episkopatnews

Bp Jan Piotrowski

Bp Jan Piotrowski

Bp Jan Piotrowski we wspomnienie Narodzenia św. Pawła Apostoła odprawił Mszę św. w Koinonii św. Pawła w Kielcach, inaugurując podczas tej uroczystości szkolę dla katechistów. Będzie ją prowadziło Stowarzyszenie Życia Apostolskiego „Koinonia św. Pawła”.

– Papież Franciszek ustanowił posługę świeckiego katechisty, jako trwały element instytucjonalny. Nasz biskup bierze ten dar i składa go diecezji, aby byli tu katechiści i słowo Boże było głoszone – mówił ks. Marian Królikowski, przełożony generalny wspólnoty.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję