Reklama

Kościół

Kard. Krajewski: papież ma ramię wiary i ramię miłosierdzia

Kard. Konrad Krajewski zaznacza, że po wejściu w życie konstytucji apostolskiej „Praedicate Evangelium”, Urząd Dobroczynności zachowuje swoją nazwę. Natomiast dokument przewiduje, że staje się on Dykasterią ds. Posługi Miłosierdzia, czyli swego rodzaju „ministerstwem” podlegającym bezpośrednio papieżowi i zmienia się jego pozycja w ramach Kurii Rzymskiej.

[ TEMATY ]

kard. Krajewski

papież Franciszek

Urszula Buglewicz/Niedziela Lubelska

Jałmużnik Papieski w rozmowie z Radiem Watykańskim zauważył, że choć jego urząd istnieje już od XII wieku, to od Niedzieli Zesłania Ducha Świętego zmieniło się bardzo dużo, a paradoksalnie jednocześnie niewiele.

„Papież kiedyś mówił w ten sposób, że ma dwa ramiona, jedno to ramię miłosierdzia, a drugie – ramię wiary. Te dwie dykasterie powinny być na samym początku, zaraz po dykasterii, czyli ministerstwie ds. ewangelizacji, a zatem również misyjności Kościoła. Zmienia się jedynie zakres, który, jak podkreślił papież, dotyczy całego świata. Reprezentujemy jego bliskość wobec ludzi pokrzywdzonych, ubogich tam, gdzie papież chce być obecny przez swojego jałmużnika, czyli przez to ministerstwo ds. miłosierdzia. Oprócz tego, wszystko pozostaje jak było. Ta dykasteria jest jedną z najważniejszych dla papieża. Tak jak sprawa wiary, tak również sprawa miłosierdzia. Jedno z drugim musi iść w parze” – podkreślił kard. Krajewski.

Zwrócił uwagę że „jałmużnik ma wiele przywilejów związanych z jego tytułem, związanych z tym, że jest kardynałem, że jest biskupem, ale te wszystkie przywileje są dla biednych, nie dla niego”. „Natomiast rezygnując ze wszystkich przywilejów nie tylko jest się bliżej papieża, ale także bliżej ubogich. W szpitalu, kiedy do mnie zadzwonił, a było to w czasie COVID-u, powiedział: «Słyszałem, że masz dwa łóżka w pokoju, w którym leżysz». Mówię, że owszem, ale jedno jest puste. Papież odpowiedział: «Wcale nie jest puste». Odpowiedziałem: «jak to nie jest puste, przecież widzę, że tak jest». Franciszek stwierdził: «Tam leżą wszystkie twoje przywileje, począwszy od koloru sutanny, od krzyża, pierścienia i biretu. Wszystko co ci dałem, zostaw tam w szpitalu i wyjdź bez tego, i wtedy możesz być jałmużnikiem»” - ujawnił kard. Krajewski.

2022-06-09 15:23

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek: jak normalny człowiek - potrzebuję przyjaciół

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Jak normalny człowiek - potrzebuję przyjaciół" – powiedział wczoraj wieczorem papież Franciszek występując w programie Fabio Fazio „Che tempo che fa" na antenie włoskiej telewizji publicznej Rai Tre. Ojciec Święty mówił o wojnie, migrantach, ochronie środowiska naturalnego, relacji między rodzicami a dziećmi, na temat zła i cierpienia, modlitwy, przyszłości Kościoła, potrzeby przyjaciół i przebaczenia, które jest „prawem człowieka".

Kultura obojętności i umierające dzieci

CZYTAJ DALEJ

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

2023-01-24 20:30

[ TEMATY ]

czyściec

stock.adobe.com

Nieprzeliczona, nieobjęta wprost myślą jest rozmaitość tych mąk, gdyż każda wina ma swój odpowiednik w cierpieniu. Najstraszniejszą męką duszy jest tęsknota za Bogiem, którą odczuwa stale z wyjątkiem okresu, który spędza w niektórych kręgach czyśćca, gdzie niemożność zwracania się do Niego myślą – jest najokrutniejszą męką właśnie.

We wszystkich zresztą innych kręgach dusza rwie się ku górze, ku światłu, ku Bogu i cierpi z powodu niemożności zbliżenia się do Niego przez swoje nieodpokutowane jeszcze winy. Żadne pragnienie, do jakiego serce ludzkie jest zdolne, nie może się z tym równać, gdyż jest to pragnienie powrotu do swego Stwórcy i Pana wiedzącej, wyzwolonej już z ciasnoty zmysłów, nieśmiertelnej duszy. Bóg ciągnie ją ku sobie jak olbrzymi o prze-możnej, obezwładniającej sile magnes. Tęsknota za Bogiem jest więc czymś, czego dusza wyzbyć się nie może, tak jak ślepe, bezwolne opiłki metalu nie mogą przestać rwać się ku przyciągającym je biegunom. Tęsknota ta jest więc niejako tłem, na którym zarysowują się rozmaite desenie i zygzaki cierpień, udręczeń i stanów pokutującej duszy.

CZYTAJ DALEJ

Sympozjum ,,Oblicza pojednania”

2023-01-28 14:31

[ TEMATY ]

Toruń

O. Tadeusz Rydzyk

radiomaryja.pl

W pojednaniu powinniśmy myśleć po katolicku i po polsku, w duchu najlepszych Polaków, naszych wzorców. Śp. ks. bp Stanisław Stefanek mówił o tym, dlaczego nie możemy radzić sobie w Polsce. Kiedyś dawaliśmy radę w najtrudniejszych czasach, nawet komunizmu, gdy nas dzielili. Teraz nie możemy sobie poradzić, bo Polacy i katolicy korzystają z mediów, które nie są polskiego ducha – powiedział o. Tadeusz Rydzyk, CSsR, prof. AKSiM, dyrektor i założyciel Radia Maryja, podczas sympozjum ,,Oblicza pojednania” w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

W Akademii Kultury Społecznej i Medialnej odbywa się kolejne sympozjum z cyklu ,,Oblicza”. Tegoroczne spotkanie przebiegło pod hasłem „Oblicza pojednania” z okazji wspomnienia św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję