Reklama

Niedziela Przemyska

Spotkanie opłatkowe Rodziny Szkół im. Jana Pawła II Archidiecezji Przemyskiej w Krośnie

- Nie ma lepszego sposobu ewangelizowania, jak przykład swojego życia. Byśmy wszyscy, jak tu jesteśmy, wszyscy związani ze św. Janem Pawłem II przejęli się obowiązkiem głoszenia Dobrej Nowiny- mówił abp Adam Szal w homilii podczas Eucharystii połączonej ze spotkaniem opłatkowym Rodziny Szkół im. Jana Pawła II Archidiecezji Przemyskiej, które odbyło się w Krośnie.

2022-01-14 14:17

archiwum parafii

Spotkani odbywało się w sanktuarium św. Jana Pawła II

Spotkani odbywało się w sanktuarium św. Jana Pawła II

Metropolita przemyski w okolicznościowej homilii zwracając się do dzieci, młodzieży i nauczycieli nawiązał do odczytanej Ewangelii o uzdrowieniu teściowej św. Piotra w jego domu. – Obraz domu Piotra to symbol naszej wspólnoty, którą jest Ojczyzna, parafia. Którą są nasze szkoły i którą jesteśmy my, jako zebrani w Rodzinie Szkół Jana Pawła II – powiedział kaznodzieja.

Do tego „domu” należy zawsze zapraszać Chrystusa. – Chcemy rozmawiać z Nim, co czynimy w każdej modlitwie. Chcemy poprosić Go o to, żeby nas wspierał – zachęcał arcybiskup.

Reklama

Z kolei nawiązując do postaci św. Jana Pawła II, metropolita przemyski przypominał, że w swoim nauczaniu polski papież zachęcał do tego, aby tworzyć wspólnoty szkolne i rodzinne, które się razem miłują, modlą się i ewangelizują. – Bo prawdziwa szkoła, prawdziwa wspólnota rodzinna, prawdziwa Ojczyzna to ta, która tworzy jedność. Która jest zjednoczona wspólnym celem. Która ma między swoimi członkami miłość – wyjaśniał abp Szal.

Dodał, że tam gdzie jest miłość, tam jest też modlitwa. – Dobrze wiemy, że w naszych szkołach jest katecheza, która służy dzieciom i młodzieży, aby ich nauczyć modlitwy. By prowadzić do spotkania na tej płaszczyźnie, jaką jest relacja między sercem dziecka, a Sercem Bożym – powiedział hierarcha. Dlatego te wspólnoty szkole to okazja do pogłębiania swojej relacji z Panem Bogiem.

To nadaje cel takiej wspólnocie, jakim jest oddziaływanie na innych, czyli ewangelizacja. – Nie ma lepszego sposobu ewangelizowania, jak przykład swojego życia – podkreślił ordynariusz archidiecezji przemyskiej. – Byśmy wszyscy, jak tu jesteśmy, wszyscy związani z Janem Pawłem II przejęli się tym obowiązkiem głoszenia Dobrej Nowiny – dodał.

Reklama

Na zakończenie abp Adam Szal wyraził smutek, że obecnie w Ojczyźnie polskiego papieża są postawy antychrześcijańskie. – Trzeba pomyśleć, co mamy w tej sytuacji robić. Czy spuszczać głowę i mówić, że taki jest świat i nic się nie da zrobić? Czy po prostu być sobą, pełnić swoje obowiązki, być dobrym chrześcijaninem, uczniem Chrystusa i naśladowcą naszego patrona, św. Jana Pawła II? – zastanawiał się kaznodzieja i ostrzegał przed bezkrytycznym karmieniem się antychrześcijańskimi informacjami z telewizji, radia i prasy.

W tegorocznym spotkaniu opłatkowym wzięło udział 20 szkół z podkarpacia wraz z gronem pedagogicznym z całej archidiecezji przemyskiej. Chociaż centralnym punktem spotkania Rodziny Szkół im. Jana Pawła II była oczywiście Eucharystia to w programie przewidziane było także spotkanie i życzenia, wspólne kolędowanie, a także omówienie bieżących spraw i planów na przyszłość Archidiecezjalnej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież na Marsz dla życia w Waszyngtonie

2022-01-22 14:38

[ TEMATY ]

Franciszek

pixabay

50 tys. osób przeszło wczoraj ulicami Waszyngtonu w największym Marszu dla życia w Stanach Zjednoczonych. Pozdrawiając jego uczestników Papież Franciszek podkreślił, że „dopiero wówczas, gdy świętość osoby ludzkiej jest respektowana i jej prawa uznane, różne formy niesprawiedliwości społecznej mogą zostać przezwyciężone”.

Waszyngtoński marsz odbył się już po raz 49. Ma on miejsce zawsze w rocznicę wyroku Sądu Najwyższego, który 22 stycznia 1973 roku zezwolił w tym kraju na aborcję. Jego uczestnicy mają nadzieję, że zwiększająca się ochrona życia poczętego w poszczególnych stanach USA wkrótce doprowadzi do zniesienia wspomnianego wyroku i tym samym pozostawienia kwestii ochrony życia w gestii prawodawstwa poszczególnych stanów. Przepisy chroniące życie nienarodzonych od momentu, gdy wyczuwalne jest bicie ich serca, obowiązują już m.in. w Arizonie, Teksasie, na Florydzie, w Arkansas, Alabamie, Ohio i Missouri. A kolejne 26 stanów chce zmienić swe prawo, występując szczególnie przeciwko aborcji chirurgicznej.

CZYTAJ DALEJ

Jedność w różnorodności czy pojednana różnorodność?

W ramach obchodów 114. Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan 21 stycznia w auli św. Jadwigi w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie odbył się ekumeniczny panel z udziałem duchownych Kościołów: prawosławnego, ewangelicko-augsburskiego, ewangelicko-reformowanego i rzymskokatolickiego.

Wśród słuchaczy byli klerycy Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej i Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Sosnowieckiej. Zebranych powitał ks. dr hab. Ryszard Selejdak, rektor WSD w Częstochowie, wyrażając nadzieję, „że panel ten przyczyni się w znaczący sposób do lepszego zrozumienia złożonej problematyki związanej z dialogiem ekumenicznym, pozwoli lepiej poznać wspólne korzenie i jednocześnie źródła różnicy”.

CZYTAJ DALEJ

Jedność wyrażona pracą

2022-01-22 17:56

ks. Łukasz Romańczuk

Głuszyna: W parafii Wszystkich Świętych ks. proboszcz Grzegorz Tabaka wraz z wiernymi postanowili nie tylko skupić się na modlitwie w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Mieszkańcy Gluszyny podjęli decyzję o rozpoczęciu prac, w celu uporządkowania miejscowego poniemieckiego cmentarza ewangelickiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję