Reklama

Niedziela Przemyska

Spotkanie opłatkowe Rodziny Szkół im. Jana Pawła II Archidiecezji Przemyskiej w Krośnie

- Nie ma lepszego sposobu ewangelizowania, jak przykład swojego życia. Byśmy wszyscy, jak tu jesteśmy, wszyscy związani ze św. Janem Pawłem II przejęli się obowiązkiem głoszenia Dobrej Nowiny- mówił abp Adam Szal w homilii podczas Eucharystii połączonej ze spotkaniem opłatkowym Rodziny Szkół im. Jana Pawła II Archidiecezji Przemyskiej, które odbyło się w Krośnie.

archiwum parafii

Spotkani odbywało się w sanktuarium św. Jana Pawła II

Spotkani odbywało się w sanktuarium św. Jana Pawła II

Metropolita przemyski w okolicznościowej homilii zwracając się do dzieci, młodzieży i nauczycieli nawiązał do odczytanej Ewangelii o uzdrowieniu teściowej św. Piotra w jego domu. – Obraz domu Piotra to symbol naszej wspólnoty, którą jest Ojczyzna, parafia. Którą są nasze szkoły i którą jesteśmy my, jako zebrani w Rodzinie Szkół Jana Pawła II – powiedział kaznodzieja.

Do tego „domu” należy zawsze zapraszać Chrystusa. – Chcemy rozmawiać z Nim, co czynimy w każdej modlitwie. Chcemy poprosić Go o to, żeby nas wspierał – zachęcał arcybiskup.

Z kolei nawiązując do postaci św. Jana Pawła II, metropolita przemyski przypominał, że w swoim nauczaniu polski papież zachęcał do tego, aby tworzyć wspólnoty szkolne i rodzinne, które się razem miłują, modlą się i ewangelizują. – Bo prawdziwa szkoła, prawdziwa wspólnota rodzinna, prawdziwa Ojczyzna to ta, która tworzy jedność. Która jest zjednoczona wspólnym celem. Która ma między swoimi członkami miłość – wyjaśniał abp Szal.

Reklama

Dodał, że tam gdzie jest miłość, tam jest też modlitwa. – Dobrze wiemy, że w naszych szkołach jest katecheza, która służy dzieciom i młodzieży, aby ich nauczyć modlitwy. By prowadzić do spotkania na tej płaszczyźnie, jaką jest relacja między sercem dziecka, a Sercem Bożym – powiedział hierarcha. Dlatego te wspólnoty szkole to okazja do pogłębiania swojej relacji z Panem Bogiem.

To nadaje cel takiej wspólnocie, jakim jest oddziaływanie na innych, czyli ewangelizacja. – Nie ma lepszego sposobu ewangelizowania, jak przykład swojego życia – podkreślił ordynariusz archidiecezji przemyskiej. – Byśmy wszyscy, jak tu jesteśmy, wszyscy związani z Janem Pawłem II przejęli się tym obowiązkiem głoszenia Dobrej Nowiny – dodał.

Na zakończenie abp Adam Szal wyraził smutek, że obecnie w Ojczyźnie polskiego papieża są postawy antychrześcijańskie. – Trzeba pomyśleć, co mamy w tej sytuacji robić. Czy spuszczać głowę i mówić, że taki jest świat i nic się nie da zrobić? Czy po prostu być sobą, pełnić swoje obowiązki, być dobrym chrześcijaninem, uczniem Chrystusa i naśladowcą naszego patrona, św. Jana Pawła II? – zastanawiał się kaznodzieja i ostrzegał przed bezkrytycznym karmieniem się antychrześcijańskimi informacjami z telewizji, radia i prasy.

W tegorocznym spotkaniu opłatkowym wzięło udział 20 szkół z podkarpacia wraz z gronem pedagogicznym z całej archidiecezji przemyskiej. Chociaż centralnym punktem spotkania Rodziny Szkół im. Jana Pawła II była oczywiście Eucharystia to w programie przewidziane było także spotkanie i życzenia, wspólne kolędowanie, a także omówienie bieżących spraw i planów na przyszłość Archidiecezjalnej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II.

2022-01-14 14:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

XXI Jasnogórskie Spotkania Środowiska Policyjnego

2022-09-25 19:41

[ TEMATY ]

policja

Karol Porwich/Niedziela

W niedzielę 25 września odbyły się XXI Jasnogórskie Spotkania Środowiska Policyjnego. Mszy św. na Wałach Jasnogórskich przewodniczył bp Wiesław Lechowicz, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Policji. W homilii zaapelował o wsparcie społeczne i prawne dla policjantów, którzy często fałszywie oskarżeni muszą dowodzić swej niewinności przed sądami. – Policjant stojąc na straży prawa ma prawo oczekiwać, że ustawodawstwo będzie sprzymierzeńcem jego pracy i służby – podkreślił.

Eucharystię poprzedziło złożenie wieńców przy pomnikach marszałka Józefa Piłsudskiego i bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz apel pamięci przed pomnikiem Nieznanego Żołnierza, gdzie wspominano m.in. funkcjonariuszy policji oraz pracowników wymiaru sprawiedliwości zamordowanych w czasie Zbrodni Katyńskiej.

CZYTAJ DALEJ

Wszędzie działa Bóg, tylko trzeba umieć Go zauważyć. Wiedział o tym o. Pio

2022-09-22 11:18

[ TEMATY ]

św. o. Pio

pl.wikipedia.org

Jak pięknie i dobrze jest żyć, mając pewność, że Ktoś wszystko przemyślał i zna sens. Wszędzie działa bowiem Bóg, tylko trzeba umieć Go zauważyć. Wiedział o tym Ojciec Pio.

Przez przypadek cię spotkałem…, przypadkiem się dowiedziałem, że…, przypadkiem zdarzyło się… Często słowa te można usłyszeć z ust wielu ludzi, może nawet sami je wypowiadamy. Zrządzenie losu, splot wydarzeń, traf, pech – to im przypisujemy niekiedy winę za zdarzenia, które nas spotykają… Czy naprawdę przypadek rządzi naszym życiem, wyborami i doświadczeniami?

CZYTAJ DALEJ

Leon Knabit OSB: Czy ufamy Bożej pomocy we wszystkich okolicznościach naszego życia?

2022-09-26 08:23

[ TEMATY ]

o. Leon Knabit

Karol Porwich

W ostatnich miesiącach wspominaliśmy trzy ważne bitwy, w których Polska odniosła zwycięstwo. Pod Grunwaldem – 15 lipca 1410, pod Warszawą – 15 sierpnia 1920 i pod Wiedniem – 12 września 1683. Każdej z tych bitew towarzyszyła modlitwa. W 1920 roku cała Warszawa modliła się tak, jak nigdy dotąd, nie mówiąc już o interwencji Matki Boskiej, a królowie, którzy osobiście brali udział w bitwie – Władysław Jagiełło i Jan III Sobieski (po bitwie napisał do papieża „przybyliśmy, zobaczyliśmy a Bóg zwyciężył”) rano przed bitwą „słuchali” Mszy św. Jagiełło nawet dwóch i do tego był u spowiedzi.

Mamy przykład, że silna wiara połączona z modlitwą przynosi natychmiastową odpowiedź Boga. A jakby dla kontrastu bitwa z Turkami stoczona 10 listopada 1444 pod Warną skończyła się zupełną klęską wojsk chrześcijańskich. Szanse na zwycięstwo pogrzebał naczelny dowódca, król Władysław III (Warneńczyk), który przez swoje nieroztropne działania stracił głowę. Turcy opanowali na długie lata półwysep bałkański. Sam król zresztą nigdy nie był wzorem moralnego życia. „ Historia jest nauczycielką życia”. Warto więc dzisiaj pomyśleć, czy my tak naprawdę ufamy Bożej pomocy we wszystkich okolicznościach naszego życia? Nie tylko przed wielkimi bitwami? Gorszą nas czasem Msze święte odprawiane przy okazji wydarzeń państwowych lub społecznych. Szkodliwy sojusz tronu z ołtarzem! A może to jednak jest wyraz wiary odziedziczonej po przodkach, którzy nawet akty państwowe zaczynali: W imię Pańskie – amen? Bez Boga ani do proga! I dlatego od pieśni „Kiedy ranne...” zaczynał się program radiowy i dzień w jednostce wojskowej, a nauka w szkole zaczynała się i kończyła modlitwą. I dziś jeszcze wielu żegna się przed jedzeniem, przed podróżą i przed jakimś ważnym wydarzeniem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję