Reklama

Niedziela Łódzka

Bełchatów: praca nie jest miejscem jedności i miłości, ale jest miejscem ciągłego konfliktu

- Praca ma to do siebie, że przede wszystkim łączy ludzi. Praca jest doświadczeniem wspólnoty, nawet jeśli komuś się wydaje, że wykonuje pracę sam, to przecież wykonuje ją z racji na innych.- mówił abp Grzegorz Ryś.

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

W wigilię wspomnienia św. Barbary – patronki górników - przedstawiciele zarządu PGE Górnictwo i Energetyka oraz załóg Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów i Turów uczestniczyli we wspólnym dziękczynieniu za kolejny rok górniczej pracy. Liturgii celebrowanej w bełchatowskiej parafii pw. Miłosierdzia Bożego na osiedlu Bińków przewodniczył metropolita łódzki ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś.

O pracy ludzkiej, wolności, odzyskiwaniu wzroku wiary oraz wspólnocie pracy i życia mówił w homilii skierowanej do górników metropolita łódzki.

Reklama

Przypominając pierwszą wizytę Jana Pawła II w Polsce i jego słowa wypowiedziane na krakowskich Błoniach łódzki pasterz tłumaczył - człowiek bardzo potrzebuje mieć obok siebie drugiego. Mamy potrzebę być ze sobą razem. Ten moment, kiedy Jan Paweł II przyjechał do Polski po raz pierwszy - po raz pierwszy pozwolił nam zobaczyć siebie w ogromnej wspólnocie ludzi. To był taki czas, w którym poczuliśmy, że nikt z nas nie jest sam, że nie jesteśmy skazani na życie, na wiarę, na zmaganie się w rozmaitych obszarach życia w pojedynkę. Jest obok nas drugi człowiek i jest nas kilkanaście milionów. Jakie poczucie siły, jaki przypływ nadziei, jakie poczucie, że może się coś zmienić. – podkreślił kaznodzieja.

Metropolita łódzki odwołując się do encykliki papieża Jana Pawła II Laborem exercens - o ludzkiej pracy zauważył, że – praca ma to do siebie, że przede wszystkim łączy ludzi. Praca jest doświadczeniem wspólnoty, nawet jeśli komuś się wydaje, że wykonuje pracę sam, to przecież wykonuje ją z racji na innych. Papież napisał ten tekst znając dziesięciolecia innego myślenia o ludzkiej pracy – że praca nie jest miejscem jedności i miłości, ale jest miejscem ciągłego konfliktu. – podkreślił kaznodzieja.

Kończąc homilię, hierarcha życzył Górnikom – by wspólnota, której doświadczacie z ludźmi pracy prowadziła was zawsze ku dobru. Żebyście się wzajemnie prowadzili ku dobru, żebyście się wspólnie wspierali idąc za Jezusem, żebyście się wzajemnie wspierali w całkowitym zdaniu się na Jezusa! Żebyśmy nigdy nie ulegli temu niebezpieczeństwu, że bycie z drugim, z innymi, potrafi nam odebrać właściwe widzenie i słyszenie rzeczywistości. – zakończył.

Reklama

Po liturgii - z uwagi na trwającą pandemię i obostrzenia epidemiologiczne - nie odbyła się tradycyjna defilada prowadzona przez orkiestrę górniczą ulicami Bełchatowa.

Na terenie centralnej Polski znajduje się Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów, która usytuowana jest na terenie gminy Kleszczów w powiecie bełchatowskim w województwie łódzkim. Głównym odbiorcą kopalni jest Elektrownia Bełchatów. Kopalnia pracuje na dwóch polach wydobywczych – Bełchatów i Szczerców.

2021-12-04 09:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Trwa budowa Orientarium

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Na jesień tego roku zostanie oddana do użytku najnowsza, a być może największa atrakcja turystyczna miasta Łodzi – Orientarium, w którym zamieszkają rekiny, płaszczki, słonie indyjskie i orangutany. Zwiedzający będą mogli z bliskiej odległości podziwiać zwierzęta w warunkach bardzo zbliżonych do tych, w jakich żyją w Azji.

Budowa Orientarium rozpoczęła się we wrześniu 2018 roku. Cała inwestycja obejmie połowę obecnego terenu Ogrodu Zoologicznego. Nowoczesne pawilony, woliery oraz wybiegi zajmą powierzchnię ponad 7,5 ha. Kompleks zostanie podzielony na strefę wejściowo-konferencyjną oraz ekspozycyjną. Wraz z całym dotychczasowym terenem zoo będzie bardzo atrakcyjnym miejscem, w którym całe rodziny będą mogły spokojnie spędzić cały dzień, podglądając zwierzęta z Azji i innych krańców świata.

CZYTAJ DALEJ

Warto pięknie żyć - 5. rocznica śmierci Helenki Kmieć

2022-01-22 22:13

[ TEMATY ]

Helena Kmieć

Archidiecezja Krakowska

- Była gotowa oddać życie za wiarę. To podstawa, by po 5 latach myśleć o jej procesie beatyfikacyjnym – uważa bp Jan Zając.

CZYTAJ DALEJ

Ekumeniczne braterstwo

2022-01-23 00:33

Karol Porwich

W cerkwi prawosławnej parafii Ikony Matki Boskiej Częstochowskiej w Częstochowie 22 stycznia na zakończenie 114. Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, odprawiono wieczernię czyli prawosławne Nieszpory, której przewodniczył ks. Marcin Bielawski, proboszcz parafii. Wśród zgromadzonych byli obecni duchownych różnych denominacji: ks. Adam Glajcar z Kościoła, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej, ks. Krzysztof Michałek-Góral z Kościoła ewangelicko-reformowanego oraz ks. Jarosław Grabowski, kierownik Referat dialogu: ekumenicznego, międzyreligijnego, z niewierzącymi Kurii Metropolitalnej w Częstochowie oraz władze świeckie w osobie Krzysztofa Matyjaszczyka, prezydenta Częstochowy i Jarosław Jan Klimaszewskiego, prezydenta Bielska-Białej.

Po modlitwach gospodarz miejsca zaprosił o zabranie głosu ks. Jarosława Grabowskiego, który na wstępie wyraził uznanie dla faktu bycia razem przedstawicieli różnych Kościołów w jednym miejscu; jeszcze jakiś czas temu było to niemożliwe, teraz „częstochowska ekumenia” może być przykładem, że niemożliwe staje się możliwym. Przedstawił imponującą liczbę chrześcijan zamieszkujących ziemię, którzy są prześladowani w różnych jej zakątkach. Trafnie określił męczeństwo chrześcijan różnych denominacji pewnym przejawem jedności: – „Pomimo podziału pielgrzymujemy razem. Pomimo agresji i prześladowań jesteśmy wierni Chrystusowi. Bycie chrześcijaninem nigdy nie było i nie jest łatwe. Ono wciąż zobowiązuje i stawia przed nami nowe wyzwania.”. W dalszej części wypowiedzi ks. Grabowski wskazał na wiarę jako zwornik jedności, który nie jest jakimś rodzajem umowy zawartej w jakimś interesie: – „Jedność wymaga, abyśmy byli gotowi porzucić rywalizację. Musimy otworzyć się na siebie. Od nas, wierzących, oczekuje się, abyśmy powrócili do tego, co istotne: razem dawać światu czytelne świadectwo o Bogu żywym. To świadectwo jest zadaniem, które nas łączy, pomimo niepełnej komunii kościelnej.” W dalszej części kazania mówił o potrzebie jedności chrześcijan właśnie ze względu na prześladowania. Przytoczył słowa papieża Franciszka o potrzebie jedności chrześcijan i uzupełnił je: – „Czytelne braterstwo jest wyraźnym i przyciągającym znakiem wiary w Chrystusa, jest ono konieczne, aby na współczesne dramaty, na globalizację obojętności chrześcijanie mogli odpowiedzieć globalizacją solidarności i braterstwa.” Właśnie braterstwo – mówił dalej kaznodzieja – ten znak rozpoznawszy chrześcijan, było istotnym elementem budowania europejskiej cywilizacji: – „Czy w naszych czasach stara i prosta Ewangelia braterstwa czy nie jest czymś przestarzałym, nie jest marzeniem w świecie zdominowanym przez skomplikowane prawa i wszechobecny indywidualizm? Braterstwo przypomina nam, że jesteśmy wielką i małą rodziną dzieci Bożych, żyjących zarówno na całym świecie, jak i w naszej wspólnocie parafialnej.” Swoją wypowiedź zakończył apelem o braterstwo: – „Nie uciekajmy od bycia razem, nie wznośmy między sobą płotów, nie palmy mostów naszym indywidualizmem! W braterstwie istnieje mądrość, która pozwala widzieć dalej niż głupota nienawiści.” Zwieńczeniem Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan był minikoncert pieśni kolędowych w wykonaniu chóru prawosławnej parafii. Był to debiut chóru, który zawiązany jesienią ubiegłego roku, dopiero teraz mógł się zaprezentować szerszej publiczności. Po nim wystąpił pochodzący z Białegostoku znakomity chór „Armonia”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję