Reklama

Niedziela Przemyska

Lekcja patriotyzmu w katolickim liceum w Jarosławiu

Miesiąc listopad był dla społeczności Publicznego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Jarosławiu okazją do odnowienia i pogłębienia miłości do Polski.

archiwum szkoły

Szkoła uczy miłości do ojczyzny

Szkoła uczy miłości do ojczyzny

10 listopada br. nauczyciele i uczniowie wzięli udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”. Po wspólnym odśpiewaniu „Mazurka Dąbrowskiego” o symbolicznej godzinie 11:11, Patrycja Winiarz – uczennica kl. 2a, przybliżyła społeczności szkolnej okoliczności, w jakich Polska odzyskała niepodległość. Następnie p. Zenon Fajger – edukator Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Rzeszowie dokonał otwarcia wystawy historycznej pt. „Ojcowie Niepodległości, która ukazuje liderów walki o wolną Polskę, kalendarium najistotniejszych wydarzeń, kopie dokumentów związanych z 11 listopada 1918 r. oraz mapy ilustrujące proces zmiany granic II Rzeczypospolitej w latach 1918-1921. Kolejną częścią spotkania poprzedzającego święto Odzyskania Niepodległości był konkurs pieśni patriotycznej, zorganizowany przez samorząd uczniowski.

Członkowie społeczności szkolnej wykonali następujące utwory: „Przybyli ułani pod okienko” (3A), „Rota” (nauczyciele), Wojenko, wojenko” (3a), Warszawskie dzieci” (2a), „Szara Piechota” (3b), „Legiony” (1a).

Reklama

Uczestnicy konkursu otrzymali okolicznościowe foldery poświęcone wydarzeniu odzyskania niepodległości przez Polskę oraz symboliczne nagrody. Spotkanie zostało zakończone wspólnym odśpiewaniem hymnu szkoły.

14 listopada br., tacy uczniowie, jak: Wojciech Kwaśniak, Radosław Socha, Kornelia Kozicka, Natalia Kołcz, Anna Gałasiewicz, Barbara Lewandowska, Patrycja Winiarz, Aleksandra Zając, Magdalena Małka, Zuzanna Dyjor, Irmina Niemiec, zaprezentowali wiernym zgromadzonym w Kolegiacie Jarosławskiej program słowno-muzyczny o tematyce patriotycznej, podkreślając, że patriotyzm to indywidualna i społeczna postawa, oznaczająca przywiązanie i miłość do własnej Ojczyzny. Nie może jej zabraknąć w podejściu do przeszłości, teraźniejszości i przyszłości naszego kraju.

Uczniowie jarosławskiego „Katolika”, mając na uwadze konieczność odkrywania wartości narodowej tradycji, kultury czy języka, uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych pt. „Zośka i inni – dalsze losy bohaterów Kamieni na szaniec”, przeprowadzonych przez zaproszonego edukatora Instytutu Pamięci Narodowej. Dwie klasy wzięły również udział w lekcji on-line przygotowanej przez Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej.

2021-11-29 09:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jedność w różnorodności czy pojednana różnorodność?

W ramach obchodów 114. Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan 21 stycznia w auli św. Jadwigi w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie odbył się ekumeniczny panel z udziałem duchownych Kościołów: prawosławnego, ewangelicko-augsburskiego, ewangelicko-reformowanego i rzymskokatolickiego.

Wśród słuchaczy byli klerycy Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej i Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Sosnowieckiej. Zebranych powitał ks. dr hab. Ryszard Selejdak, rektor WSD w Częstochowie, wyrażając nadzieję, „że panel ten przyczyni się w znaczący sposób do lepszego zrozumienia złożonej problematyki związanej z dialogiem ekumenicznym, pozwoli lepiej poznać wspólne korzenie i jednocześnie źródła różnicy”.

CZYTAJ DALEJ

22 stycznia zmarł Apostoł Rzymu, św. Wincenty Pallotti

[ TEMATY ]

święty

Włodzimierz Rędzioch

Kościół św. Zbawiciela na Falach. Rzym

Kościół św. Zbawiciela na Falach. Rzym

„Święty, apostoł Rzymu, nie żyje”, „Ojciec ubogich nie żyje” - tak w styczniu 1850 r. były zatytułowane artykuły włoskiego dziennika "Giornale di Roma" informujące o zgonie ks. Wincentego Pallottiego.

Powodem jego nagłej śmierci było ostre zapalenie płuc, którego nabawił się w święto Trzech Króli - po uroczystościach Epifanii w kościele św. Andrzeja della Valle ks. Pallotti oddał swój płaszcz biedakowi, na skutek czego bardzo się przeziębił.

CZYTAJ DALEJ

Powierniczka ludzkich spraw

2022-01-22 22:50

Marzena Cyfert

Nabożeństwu przewodniczył ks. Adam Błaszczyk

Nabożeństwu przewodniczył ks. Adam Błaszczyk

Kochają ją całym sercem i powierzają jej wstawiennictwu najtrudniejsze sprawy. Każdego 22. dnia miesiąca na modlitwie do św. Rity zbierają się wierni wielu parafii.

Tak jest m.in. w parafii Świętej Trójcy we Wrocławiu-Krzykach, gdzie modlą się członkowie Wspólnoty Rodzin im. św. Rity wraz ze swymi duszpasterzami i wszyscy czciciele świętej. Spotykają się na Eucharystii i specjalnym nabożeństwie z poświęceniem róż i olejów. Przynoszą swoje prośby i podziękowania. – Dobrze, że tutaj przychodzicie na wspólną modlitwę do św. Rity. To wyjątkowa święta. Zabierzcie do domów róże jej poświęcone. Wszędzie tam, gdzie jesteście i gdzie Bóg Was posyła, w Waszych domach i pracy, niech obecność św. Rity przynosi pokój, przebaczenie, zgodę. Zapraszam już 22 lutego na kolejne nabożeństwo – mówił podczas spotkania ks. Adam Błaszczyk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję