Reklama

Niedziela Przemyska

Spotkanie historyczne w Jarosławiu

W dniach od 14 do 16 maja 1915 roku miała miejsce wielka bitwa o Jarosław. I wojna światowa przyniosła wiele krzywd, cierpień i zniszczeń materialnych. Pamięć o tym bolesnym wydarzeniu była okazją do zorganizowania w Jarosławskim Ośrodku Kultury i Sztuki spotkania historycznego. W gronie widzów i słuchaczy obecni byli przedstawiciele władz samorządowych miasta i powiatu, dyrektorzy szkół i nauczyciele, członkowie towarzystw historycznych i regionalnych oraz licznie przybyli mieszkańcy miasta.

2021-11-24 09:24

Henryk Grymuza

Program artystyczny uczniów jarosławskiej „Czwórki”.

Program artystyczny uczniów jarosławskiej „Czwórki”.

Trwające trzy godziny wydarzenie o walorach patriotycznych zainaugurował koncert pieśni z okresu Wielkiej Wojny w wykonaniu uczennic i uczniów Szkoły Podstawowej nr 4 im. Stefana Żeromskiego. Program opatrzony tytułem „Serce w plecaku” obejmował m. in. takie pieśni jak: „Szara piechota”, „Legiony”, „”Wojenko, wojenko” , „Przybyli ułani pod okienko” itp. Był to starannie i z wielkim zaangażowaniem przygotowany segment wspomnianego spotkania historycznego.

Ważnym punktem programu zorganizowanego 18 listopada br. był wykład wiceprezesa Stowarzyszenia „Ocalić przeszłość dla przyszłości” Jerzego Czechowicza. Jest on znanym w Jarosławiu i regionie badaczem historii najnowszej. Przedstawił zebranym wiele okoliczności ilustrujących wydarzenia wojenne na Ziemi Jarosławskiej. Scharakteryzował też cmentarze i inne miejsca pochówku poległych żołnierzy.

Reklama

Uczestnicy spotkania obejrzeli dokumentalny film TVP Oddział Rzeszów pt. „Kamienie pamięci – wojenne cmentarze w Jarosławiu”. Materiał wiele uwagi poświęca przede wszystkim Cmentarzowi Wojennemu z czasów I wojny światowej usytuowanemu przy ulicy Pruchnickiej.

Dopełnieniem całości przedsięwzięcia jest wystawa uruchomiona w holu JOKiS pt. „Bitwa o Jarosław 1915”. Zgromadzono na niej zdjęcia wspomnianej nekropolii. które posiada w swoich zbiorach Jerzy Czechowicz.

Na uwagę zasługuje fakt szczególnej dbałości burmistrza Jarosławia, Szkoły nr 4 i stowarzyszenia „Ocalić przeszłość dla przyszłości” o edukację historyczną dzieci i młodzieży. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane w ramach projektu Gminy Miejskiej Jarosław pt. „Renowacja cmentarza wojennego w Jarosławiu z okresu I wojny światowej” jako świadectwo historii dofinansowanego z Funduszu Promocji Kultury.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niedzielski: medycy, nauczyciele i służby mundurowe powinny podlegać obowiązkowi szczepień

2021-12-03 09:03

[ TEMATY ]

Adam Niedzielski

szczepienia

facebook.com/MZGOVPL

Uważam, że ludzie powinni mieć prawo wyboru co do szczepień, ale pewne grupy powinny podlegać obowiązkowi szczepień – powiedział w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski. Wskazał, że taki obowiązek mógłby objąć medyków, nauczycieli i służby mundurowe.

Szef MZ w Polsat News był pytany, czy jego zdaniem szczepienia przeciw SARS-CoV-2 powinny być obowiązkowe.

CZYTAJ DALEJ

Symbole i zwyczaje Adwentu

Niedziela podlaska 49/2002

[ TEMATY ]

adwent

Karol Porwich/Niedziela

Bóg w swojej wielkiej miłości do człowieka dał swego Jednorodzonego Syna, który przyszedł na świat by dokonać dzieła odkupienia ludzi. Jednak tę łaskę każdy z nas musi osobiście przyjąć. Zadaniem Kościoła jest przygotowanie ludzi na godne przyjęcie Chrystusa. Kościół czyni to, między innymi, poprzez ustanowienie roku liturgicznego. Adwent rozpoczyna nowy rok kościelny. Jest on pełnym tęsknoty oczekiwaniem na Boże Narodzenie, na przyjście Chrystusa. Adwent to okres oczyszczenia naszych serc i pogłębienia miłości i wdzięczności względem Pana Boga i Matki Najświętszej.

Wieniec adwentowy

CZYTAJ DALEJ

Prezydent z okazji Barbórki: bez pracy górników nie mogłaby funkcjonować polska gospodarka

2021-12-04 11:14

[ TEMATY ]

górnicy

prezydent.pl

Wyrażam wielki szacunek i dziękuję za trudną i ogromnie potrzebną pracę, bez której nie mogłaby funkcjonować polska gospodarka i nie byłoby możliwe spokojne, bezpieczne życie Polaków - napisał w życzeniach do górników prezydent Andrzej Duda.

W sobotę przypada Barbórka - tradycyjny Dzień Górnika.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję