Reklama

Niedziela Przemyska

Odpust w parafii Chrystusa Króla w Jarosławiu

W ostatnią niedzielę roku liturgicznego, 21 listopada 2021 r., swoją uroczystość patronalną obchodziła parafia pw. Chrystusa Króla w Jarosławiu. Sumie odpustowej o godz. 12:15 przewodniczył abp Józef Michalik, który wygłosił także okolicznościową homilię.

TV Angel

Kościół parafialny Chrystusa Króla w Jarosławiu

Kościół parafialny Chrystusa Króla w Jarosławiu

Emerytowany metropolita przemyski na początku homilii zwrócił uwagę, że „Królestwo Boże nie jest z tego świata”, więc ma wymiar wieczny. – Nie opiera się na sile ludzkiej, ale na prawdziwe – mówił hierarcha i zaznaczył, że w czasie swojego nauczania Pan Jezus nie ukrywał warunków pod jakimi wchodzi się do Jego Królestwa. Jednym z nich jest życie prawdą i miłością. – To bardzo ważna rzecz, żebyśmy próbowali zbliżyć się do poznania tej chrystusowej prawdy i przyjęcia jej – zachęcał kaznodzieja.

Arcybiskup senior podkreślał, że życie doczesne na ziemi jest integralnie związane z życiem wiecznym. – Wejście nasze do nieba jest warunkowe tym, że zaczniemy już żyć w tym Królestwie na ziemi. Przez nasze czyny, jako synowie, jako dzieci, jako przyjaciele Chrystusa i dziedzice tego Królestwa. Każde słowo, każdy czyn liczy się w tej perspektywie miłości Boga i bliźniego skoro Pan Jezus do swego Królestwa zaprasza tych, którzy dali chleb głodnemu, odwiedzili chorego lub uwięzionego. Nie ma rady – tłumaczył był przewodniczący KEP.

Reklama

– Bóg jest Miłością. Tylko miłość może być biletem do nieba – zapewniał kaznodzieja. Bowiem Miłość Boga jest wielka, lecz warunkiem tu jest nawet skromna, ale czysta i bezinteresowna miłość. – Miłość do Boga, do drugiego człowieka. Miłość do pokrzywdzonego, do potrzebującego mojej pomocy. Miłość to największa i najważniejsza cecha rozpoznawcza człowieka wierzącego. To jedyna przepustka do nieba! – przekonywał.

Królestwo Boże to nie tylko idea, ale konkretna rzeczywistość. – Wiara chrześcijańska nie jest czystą teorią, ideą. Nie jest nawet systemem etycznym. Jest realnym spotkaniem z Bogiem, który objawił się nam widzialnie, konkretnie w Jezusie i daje nam wskazówki do życia w tym wymiarze kontaktu z Nim, właśnie w tym królestwie, które już się rozpoczyna na ziemi – powiedział abp Michalik.

Dlatego chrześcijanie nie mogą żyć nienawiścią. – Nie mogą zachęcać ani uczyć nienawiści, bo nienawiść wyklucza miłość, wyklucza Boga który jest Miłością – apelował.

Reklama

Niestety z wielkim niepokojem ludzie wierzący patrzą na współczesne czasy. – Widzimy, że zanika miłość w relacjach między ludźmi. Zanika kultura przebaczenia i pojednania. Rośnie agresja, a ojcem tych pomysłów, tych reakcji i zachowań jest ktoś kto jest nieprzyjacielem Boga, czyli szatan – podkreślił hierarcha. – Taka jest gorzka prawda, którą trzeba nazwać po imieniu. Trzeba dotknąć tej prawdy. Bowiem prawda nas wyzwoli, jeśli ją wyznamy w sercu naszym – dodał.

Ponadto jesteśmy dzisiaj świadkami bolesnego podziału społeczeństwa, które staje się coraz bardziej partyjne i zatroskana o los własnej grupy. – Ale to jest obowiązek nas wszystkich, żebyśmy kryterium Miłości przykładali do naszych rodzin, sąsiadów, nauczycieli, kolegów i koleżanek w pracy, do naszych kapłanów, biskupów. Żebyśmy przykładali do nich to kryterium moralności, miłości bliźniego i próbowali tak patrzeć na drugiego człowieka, jak patrzył bł. kard Wyszyński „nie zmuszą mnie, żeby ich nienawidził. Będę się modlił o ich nawrócenie” – apelował gorąco abp Józef Michalik.

Polska pokazuje niestety pomarksistowskie dziedzictwo. – I dziś jest podminowana nienawiścią do imienia Bożego, nienawiścią do Kościoła, nienawiścią do przykazań moralnych. To jest smutna rzeczywistość – ubolewał hierarcha. – Widzimy, że trzeba leczyć chorą duszę naszego narodu. To leczenie nie może być powierzchowne. Trzeba odważnie nazwać grzechy po imieniu i piętnować wady i nałogi. Trzeba wyspowiadać naród! Nie po to, aby go potępiać, ale aby go rozgrzeszyć, odrodzić i otworzyć drogę do nawrócenia – dodał.

Jednak, aby dokonała się wspomniana przemiana potrzeba ogromu modlitwy. – Dlatego jest sens naszych modlitw, naszej obecności tutaj, naszej ufności do Pana Boga, do Matki Najświętszej, do naszych patronów. Pamiętajmy, że naszym celem jest zwycięstwo! I my jesteśmy po zwycięskiej stronie! – zapewniał. Dlatego z nadzieją trzeba przyglądać się zrywom modlitewnym w naszej Ojczyźnie, jak m.in. działalność Radia Maryja, męski różaniec, różaniec spod granic.

Na zakończenie abp Józef Michalik przypomniał, że uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata jest dniem patronalnym dla Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. – Ludzi świeckich podejmujących za Kościół i wiarę. Warto i trzeba podjąć nowe zadanie, może niepozorne, ale według mnie bardzo ważne i trudne. Niech wróci wspólna modlitwa wieczorna do naszych rodzina. Ona z wielu rodzin wyparowała, wypłynęła. Niech wróci! Jeśli ona wróci zwycięstwo będzie po naszej stronie! – prosił były metropolita przemyski.

– To ten rodzinny pacierz zdecyduje czy Chrystus będzie Królem naszej rodziny i naszych serc. O to zabiegajmy, to postanówmy, w ten prosty ale mocny sposób uczymy się być rycerzami Chrystusa Króla! – zakończył abp Michalik.

2021-11-23 11:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

23 stycznia: Niedziela Słowa Bożego

2022-01-20 08:03

[ TEMATY ]

Pismo Święte

Niedziela Słowa Bożego

Karol Porwich/Niedziela

Zgodnie z motu proprio papieża Franciszka "Aperuit illis" w Kościele katolickim w III niedzielę okresu zwykłego obchodzony jest Niedziela Słowa Bożego. W tym roku przypada ona 23 stycznia. Jej celem jest pogłębianie świadomości znaczenia Pisma Świętego w życiu wierzących oraz w liturgii.

W nocie Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zaznaczono, że "poprzez teksty biblijne odczytywane podczas liturgii, sam Bóg mówi do swojego ludu i sam Chrystus głosi swoją Ewangelię".

CZYTAJ DALEJ

Wincenty Pallotti

Niedziela sosnowiecka 6/2005

[ TEMATY ]

wspomnienia

wspomnienie

TER

Rzeźba św. Wincentego Pallottiego

Rzeźba św. Wincentego Pallottiego

Włoski ksiądz katolicki, założyciel Pallotynów, urodził się w Rzymie 21 kwietnia 1795 r.

Był pełnym gorliwości apostolskiej kapłanem diecezjalnym. W 1835 r. z grona jego przyjaciół i współpracowników - księży, zakonników i świeckich - powstało Zjednoczenie Apostolstwa Katolickiego. Wkrótce Pallotti powołał do życia wspólnotę księży i braci (Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego - Pallotyni), mającą na celu zakładanie, ożywianie i scalanie Zjednoczenia Apostolstwa Katolickiego. Obecnie ze wspólnotą księży i braci współdziała kilka wspólnot sióstr, instytuty świeckie i stowarzyszenia świeckich. Swoje dzieło oddał Pallotti pod opiekę Maryi, Królowej Apostołów. W Niej widział najbardziej autentyczny przykład apostolstwa dla wszystkich katolików, a w szczególności świeckich.

CZYTAJ DALEJ

Kim jest Teofil, dla którego Łukasz napisał Ewangelię?

2022-01-22 17:56

[ TEMATY ]

Ewangelia

Sr. Amata CSFN

1. Początek Ewangelii Łukasza

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję