Reklama

Niedziela Przemyska

Uroczystości odpustowe w parafii Chrystusa Króla w Przeworsku

W niedzielę, 21 listopada 2021 r., gdy Kościół katolicki obchodził uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata swój odpust przeżywała wspólnota parafialna pw. Chrystusa Króla w Przeworsku. Uroczystej Eucharystii o godz. 13:00 transmitowanej przez TVP Polonia przewodniczył abp Adam Szal.

2021-11-23 11:20

archiwum parafii

Uroczystości odpustowe w przeworskiej wspólnocie

Uroczystości odpustowe w przeworskiej wspólnocie

W homilii metropolita przemyski przypomniał, że Jezus Chrystus jest Królem, którego tronem jest krzyż. – Krzyż to tron niezwykłego Króla. Z Jego nauczania wynika bardzo jasno, że Jego Królestwo jest inne od tego, do którego jesteśmy przyzwyczajeni – powiedział kaznodzieja. – Chrystus ma dla nas wierzących obraz swojego Królestwa. Dobrze, że w uroczystość Chrystusa Króla wspominamy właśnie to Królestwo – dodał.

– Dobrze, że wspominamy to Królestwo teraz, kiedy na naszych oczach dokonuje się w wielu przypadkach detronizacja Chrystusa. Bo bywa jakże często, że człowiek we współczesnym świecie siebie chce mianować, obwołać królem. Zapominając o tym, że kiedyś będzie musiał stanąć przed tym Królem, którego Królestwo nie jest z tego świata. Będzie musiał stanąć po to, aby zdać sprawę ze swojego życia – przypominał kaznodzieja.

Reklama

Arcybiskup też wskazał drogą, która prowadzi wprost do Królestwa niebieskiego – Przez poszukiwanie prawdy, miłości i sprawiedliwości możemy wejść do tego Królestwa – podpowiadał zebranym.

Chrystus nie chce być królem w ludzkim rozumieniu. – Przyszedł przecież, aby służyć. Doświadczył przy tym cierpienia, opuszczenia i zniszczenia, ogołocenia – powiedział kaznodzieja. – Bo kieruje Nim przede wszystkim miłość bezgraniczna. Przecież do końca nas umiłował – wyjaśniał hierarcha.

Z nauczania Jezusa wynika też jeszcze jeden wniosek dotyczący ludzkiego życia. – To życie tutaj na ziemi nie jest bez znaczenia dla chrystusowego Królestwa. Żyjąc na ziemi dorastamy do i realizujemy to powołanie do tego, aby być uczestnikami Jego Królestwa – tłumaczył dalej arcybiskup. Jest to zatem ogromne wyzwanie dla ludzi wierzących, aby świat nie przysłonił im prawdziwego celu, czyli Królestwa niebieskiego, zbawienia.

Reklama

Za św. Józefem Sebastianem Pelczarem, metropolita przemyski przypominał, że każdy ma obowiązek zapisania się pod sztandar jakiegoś króla. – Jedną drogą jest ta, którą proponuje nam Chrystus. Ta droga jest trudna, związana z wyrzeczeniem, z dźwiganiem krzyża – powiedział hierarcha. Z koeli drugą drogę proponuje szatan. – Proponuje on na pozór drogę łatwą, bez hamulców, ale w konsekwencji niszczącą nasze ciało, niszczącą przede wszystkim naszą duszę – uzupełnił hierarcha zachęcając, aby wszyscy, którzy przyjęli chrzest i korzystają z sakramentów świętych zapisali się pod sztandar Jezusa.

Na zakończenie abp Szal przypomniał, że „królestwo Chrystusa to Królestwo światła i pokoju”. – Staje przed nami pytanie: do jakiej chorągwi i do jakiego wojska ty należysz? – motywował do refleksji metropolita przemyski.

– Dziękujemy dzisiaj Chrystusowi, za to że jest dla na Królem. A królestwo, które daje nam perspektywę zbawienia zbudowane jest na prawdzie, nadziei, dobru, które oby było naszym udziałem teraz i w przyszłości. Bo nikt nie może dać nam pełnej nadziei oprócz tej, którą daje nam Chrystus Król – zakończył homilię abp Adam Szal.

Po Eucharystii zgromadzeni w świątyni pw. Chrystusa Króla w Przeworsku i łączący się za pośrednictwem transmisji realizowanej przez TVP Polonia odmówili litanię i akt zawierzenia Chrystusowi Królowi, odśpiewali uroczyste Te Deum i otrzymali błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pierwsze piątki miesiąca

Kto dziewięć piątków odprawi jak trzeba,
nie umrze w grzechach, lecz pójdzie do nieba

CZYTAJ DALEJ

Wchodzi w życie dekret dotyczący stałego lektoratu i akolitatu udzielanego także kobietom

2021-12-03 10:35

[ TEMATY ]

akolita

Karol Porwich/Niedziela

12 grudnia 2021 r. wchodzi w życie dekret ogólny Konferencji Episkopatu Polski dotyczący wieku oraz przymiotów kandydatów i kandydatek do stałego lektoratu i akolitatu.

„Dekret ogólny Konferencji Episkopatu Polski w sprawie wieku i przymiotów kandydatów do posługi stałego lektoratu i akolitatu, nie będących kandydatami do święceń” został wydany przez Konferencję Episkopatu Polski 11 czerwca 2021 r., a jego promulgacja i wejście w życie zgodnie z wymogami prawa kościelnego dokonuje się po dokonaniu sprawdzenia przez Stolicę Apostolską (recognitio). Dekret recognitionis został wydany przez Kongregację ds. Biskupów w dniu 13 października 2021 r. Promulgacja dokumentu decyzją Przewodniczącego KEP nastąpiła w dniu dzisiejszym (3 grudnia 2021 r.), a jego wejście w życie ogłoszono na dzień 12 grudnia 2021 r. (3. niedziela adwentu – „Gaudete”). Z dniem wejścia w życie dekret ogólny będzie obowiązywał we wszystkich diecezjach Polski.

CZYTAJ DALEJ

Wstrząs w kopalni Bielszowice - nie ma kontaktu z dwoma górnikami

2021-12-04 11:16

[ TEMATY ]

górnicy

Karol Porwich /Niedziela

Po wstrząsie, do którego doszło w sobotę rano w kopalni Bielszowice, nie ma kontaktu z dwoma pracującymi pod ziemią górnikami; trwa akcja ratownicza - przekazał Wyższy Urząd Górniczy.

Dyspozytor Wyższego Urzędu Górniczego powiedział PAP, że do wstrząsu doszło przed godz. 9. w tzw. ruchu Bielszowice - części kopalni Ruda, należącej do Polskiej Grupy Górniczej, w rejonie jednej ze ścian wydobywczych 780 metrów pod ziemią.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję