Reklama

Watykan

Włochy: 60 lat Wydziału Medycyny Katolickiego Uniwersytetu Najświętszego Serca

Jutro papież Franciszek w Poliklinice Gemelli odprawi Mszę z okazji 60-lecia otwarcia Wydziału Medycyny Katolickiego Uniwersytetu Najświętszego Serca. O swoim doświadczeniu zawodu lekarza i znaczeniu troski o osobę ludzką opowiedział Radiu Watykańskiemu prof. Rocco Bellantone, dziekan wydziału. „Jan Paweł II uczył nas, że nawet w cierpieniu można triumfować fundamentalnymi wartościami duchowymi” – powiedział.

[ TEMATY ]

Włochy

medycyna

papież Franciszek

Gemelli

Vatican News

60 lat Wydziału Medycyny Katolickiego Uniwersytetu Najświętszego Serca

60 lat Wydziału Medycyny Katolickiego Uniwersytetu Najświętszego Serca

Jak zaznaczył prof. Bellantone, wizyta Ojca Świętego jest dla wszystkich jeszcze większym wzmocnieniem motywacji prowadzenia uniwersytetu i szpitala, który realizuje katolickie zasady i stara się zapewnić szacunek wobec każdej osoby ludzkiej, co – jak podkreślił – „jest ważniejsze nawet od zaawansowania i wysokiego poziomu pod względem medycznym i technicznym”.

Powiedział o swoim doświadczeniu kliniki, która nauczyła go personalizmu w medycynie. Jako uczeń dr. Francesca Crucittiego, który był chirurgiem św. Jana Pawła II, miał wielokrotnie okazję spotykać się z polskim papieżem, co zawsze było wielkim przeżyciem.

Reklama

„Przybyłem tutaj, przyciągnięty ogromną sławą, jaką cieszył się Uniwersytet i Poliklinika, z nadzieją, że dobrze nauczę się medycyny. Stopniowo byłem coraz bardziej włączany w tzw. atmosferę «zasad» w stosunku do osoby ludzkiej. Naznaczyło to całą moją karierę, od czasów studenckich, aż do bycia dziekanem. To była cudowna podróż życia, nie tylko zawodowa – powiedział Bellantone. – Miałem szczęście asystować u boku mojego nauczyciela podczas niektórych zabiegów św. Jana Pawła II, i mogłem spędzić długie chwile przy tej niezwykłej postaci. Jego stosunek do cierpienia był jak niezwykła podróż, która urzekła nas wszystkich. Dla całej kliniki był to kamień milowy, który doprowadził nas do coraz większego zrozumienia, że nawet w cierpieniu mogą zatriumfować podstawowe wartości duchowe”.

Jak dodał, „pandemia była dramatycznym wyzwaniem, które zrewolucjonizowało szpital, ale pozwoliło też na refleksję na temat wartości, która wcześniej wydawała się nie do pomyślenia”. Podkreślił także rolę młodych lekarzy i studentów zaangażowanych we wdrożenie koniecznych zmian w klinice by przygotować warunki dla pacjentów covidowych. „Wszyscy w naszej klinice, ale przede wszystkim nasi młodzi lekarze i studenci zareagowali w niezwykły sposób i sprawili, że klinika w ciągu kilku tygodni zmieniła swoją strukturę i część szpitala zostało przeznaczonych do leczenia chorych na COVID-19. Największą satysfakcją było zawsze skuteczne leczenie tych pacjentów, oraz wielkie uznanie dla człowieczeństwa chorych” – zaznaczył Bellantone.

Papież Franciszek przybędzie, by odprawić Mszę jutro przed południem. Poliklinika Gemelli jest szpitalem naukowym i dydaktycznym Katolickiego Uniwersytetu Najświętszego Serca w Mediolanie, który obchodzi w tym roku stulecie swojego istnienia. W 1961 r. papież Jan XXIII zainaugurował działalność Wydziału Medycyny i Chirurgii. W klinice wielokrotnym pacjentem był św. Jan Paweł II.

2021-11-04 16:53

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Włochy: w sobotę Marsz dla Życia, 40 lat po aborcyjnym referendum

[ TEMATY ]

Włochy

marsz dla życia

Adobe Stock

W przyszłą sobotę na Forach Cesarskich w Rzymie odbędzie się ogólnokrajowy Marsz dla Życia. W tym roku jest on silnie zainspirowany niedawnym przemówieniem papieża na tzw. stanach generalnych o kryzysie demograficznym we Włoszech. W obecności premiera Mario Draghiego Franciszek podkreślił, że społeczeństwo, które nie przyjmuje życia, przestanie istnieć.

Jak przypominają organizatorzy Marszu, w ubiegły poniedziałek minęła 40. rocznica referendum, w którym 67 proc. Włochów poparło przyjętą trzy lata wcześniej przez parlament ustawę aborcyjną. W jej wyniku zginęło 6 350 000 nienarodzonych dzieci zgładzonych podczas aborcji chirurgicznej. Do tego trzeba doliczyć kolejne miliony ofiar aborcji farmakologicznej.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: najbliżsi współpracownicy papieża zarażeni COVID-19

2022-01-18 11:48

[ TEMATY ]

COVID‑19

Karol Porwich/Niedziela

Kardynał Pietro Parolin i arcybiskup Edgar Peña Parra mają pozytywny wynik testu na obecność COVID-19 - jak potwierdziły źródła watykańskie. Kard. Parolin wykazuje objawy. Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej oraz substytut otrzymali dwie dawki szczepionki i zastrzyk przypominający – podaje na komunikatorze Twitter amerykański dziennikarz Edward Pentin.

Przypomnijmy, że Stolicy Apostolska oraz Państwo Watykańskie wprowadziły nakaz zaszczepienia się przez wszystkich pracowników a także osoby odwiedzające te instytucje przeciwko COVID-19, lub wykazaniem się zaświadczeniem o przebytej chorobie (tzw. green pass).

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Sympozjum Ekumeniczne: synodalność w ujęciu katolickim, prawosławnym i luterańskim

2022-01-19 09:51

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

W tym roku Łódzkie Dni Modlitw o Jedność Chrześcijan rozpoczęła Konferencja Ekumeniczna poświęcona dwóm tematom: synodalności i mandatum.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję