Reklama

Niedziela Wrocławska

Kongres Rodzin - Naszym charyzmatem jest miłość

W parafii Świętej Rodziny we Wrocławiu odbył się I Charyzmatyczny Kongres Rodzin zorganizowany przez Rodziny w Duchu Świętym Archidiecezji Wrocławskiej. Prelegentami byli Monika i Marcin Gomułkowie – znani jako „Gomułeczki”, szczęśliwi małżonkowie i rodzice trójki dzieci, prowadzą vloga „Początek wieczności”, na którym promują sakramentalne małżeństwo – i dominikanin o. Mateusz Kosior, ceniony kaznodzieja i duszpasterz.

Magdalena Lewandowska

Prelegenci Kongresu, od prawej Marcin i Monika Gomułkowie, od lewej strony organizatorzy Tomasz i Katarzyna Węgrzynowie

Prelegenci Kongresu, od prawej Marcin i Monika Gomułkowie, od lewej strony organizatorzy Tomasz i Katarzyna Węgrzynowie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

– Kto myśli, że zostanie kanonizowany po śmierci? – pytał zebranych na Kongresie małżonków Marcin Gomułka. – Wiem, że w nas jest takie myślenie: wszyscy, ale nie ja. Ale to powinno być nasze pragnienie. Ja chcę być święty. Nie będę na pewno jak św. o. Pio czy św. s. Faustyna, ale chce być święty jako mąż i ojciec, bo tego pragnie dla mnie Bóg. I was też do tego zapraszam – zachęcał.

Podkreślał, że ślub nie jest punktem dojścia, ale dopiero początkiem: – Pamiętajcie, ślub nie jest punktem dojścia, dlatego nie zgadzamy się z żoną z życzeniami: "Abyście byli tak szczęśliwi, jak w dniu ślubu". My ciągle jesteśmy "przed". Ewangelia nas wyprzedza, a my ją naśladujemy, próbujemy dogonić, ciągle jesteśmy w drodze. A mapę do świętości otrzymaliśmy od Jezusa na Górze Błogosławieństw.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

O. Mateusz Kosior wyjaśniał w swojej prelekcji, że nie miłość jest Bogiem, ale Bóg jest miłością. Tłumaczył, że jeżeli traktujemy małżonka jako spełnienie swojego życia, to popełniamy wielki błąd. Naszym źródłem i spełnieniem jest Bóg. – Celem związku nie jest nasycenie moich pragnień. Druga osoba w żadnym wypadku tego nie zrealizuje, bo zostałem stworzony ku czemuś większemu. Nawet jeśli bym posiadł cały świat, on jest mniejszy niż moje pragnienie. Bo każdy z nas spełnić się może tylko w Bogu – podkreślał. I dodał, że jeżeli nie będziemy czerpać sił z Bożego źródła, to szybko się wypalimy: – Musisz zrozumieć słowa Pana Jezusa, że bez Niego nic dobrego nie możemy uczynić. Skąd weźmiesz siłę? Co możesz zrobić sam? Cały czas dajesz, ale skąd czerpiesz? Puść i oddaj swoje życie. Wtedy Jezus je weźmie, pobłogosławi i przemieni. I wtedy to będzie ci się udzielało. W innym wypadku małżonek lub dziecko wyssie z ciebie całą energię. Jeśli nie masz w sobie źródła, to przychodzi spustoszenie – ostrzegał. Dominikanin tłumaczył, że tylko w Bogu znajduje się źródło nieskończone, które uczy jak kochać naprawdę.

Reklama

Kongres był wprowadzeniem w I rok formacyjny Rodzin w Duchu Świętym. – Myśl, żeby Odnowa w Duchu Świętym skupiła się również na rodzinach, zrodziła się już kilka lat temu, zapoczątkowali ją Joanna i Norbert Dawidczykowie. To był płomień wrzucony do Odnowy Charyzmatycznej. Dzisiaj w każdej diecezji w Odnowie coś dla rodzin zaczyna się dziać – opowiadają organizatorzy Kongresu Katarzyna i Tomasz Węgrzynowie. – W naszej archidiecezji powstały Rodziny w Duchu Świętym – to jest odpowiedź na realne potrzeby małżeństw, bo nie raz słyszeliśmy od małżeństw, które chciały być w Odnowie, ale formować się jako małżonkowie, że kierowano ich do Domowego Kościoła. Sami jesteśmy taką parą. Chcemy być we wspólnocie charyzmatycznej, ale jako małżonkowie – podkreśla Tomasz.

Rodziny w Duchu Świętym zapraszają wszystkie małżeństwa do wspólnej formacji. – Zapraszamy wszystkie małżeństwa, które jeszcze głębiej chcą wejść w relację z Bogiem i współmałżonkiem. Zapraszamy młodych małżonków, którzy rozpoczynają dopiero swoją drogę. Zapraszamy też te małżeństwa, które przeżywają jakiś kryzys, są w trudnej sytuacji. Tematem I roku formacyjnego będzie „Powrót do Nazaretu”, bo wierzymy, że nie ma lepszego wzoru małżeństwa niż Maryja i Józef i razem z nimi chcemy iść do Jezusa – tłumaczy Tomasz Węgrzyn.

Spotkania odbywać się będą raz w miesiącu. – Często spotkania Odnowy w Duchu Świętym odbywają się w tygodniu, a dla rodzin z dziećmi nie jest łatwo w nich uczestniczyć – szkoła, zadania domowe, choroby maluchów. Zazwyczaj któryś z małżonków zostaje w domu, nie formują się razem. Stwierdziliśmy, że zrobimy coś zupełnie innego: raz w miesiącu większe spotkanie ze wspólnym stołem, opieką dla dzieci, w weekend, żeby nie wpływało to negatywnie na życie rodzinne. Centrum spotkań będzie oczywiście Eucharystia, wspólne uwielbienie, konferencje wprowadzające do tego, co małżonkowie będą wspólnie robić w domu – mówi Katarzyna Węgrzyn. – Oprócz spotkania głównego bardzo ważna będzie formacja małżonków w domu – dodaje Tomasz. – Widzimy po sobie, że jeśli w domu nie ma modlitwy osobistej i wspólnej, jeśli nie ma czytania Słowa Bożego, jeśli nie ma przebaczenia i miłości zaczerpniętej od Jezusa, to tak naprawdę te konferencje raz w miesiącu do niczego nas nie zaprowadzą. Dla nas głównym miejscem formowania będzie nasz dom. To ten „Nazaret” do którego chcemy powrócić zgodnie z rokiem formacji.

Reklama

Na spotkania zaproszeni są również małżonkowie z małymi dziećmi – będzie dla nich przygotowany specjalny kącik zabaw. – Rodziny z małymi dziećmi nie bójcie się tego, że jesteście wykluczenie, bo moje dziecko jest za małe, żeby pójść do diakonii dzieci, bo będzie przeszkadzać na spotkaniu. Zapraszamy na nasze spotkania – zachęca Kasia. – Wiadomo, prowadzący musi się dostosować, czasami któreś dziecko zapłacze, krzyknie, ale to nie jest aż tak uciążliwe, a dzięki temu małżonkowie mogą być na spotkaniu razem.

Rodziny obecne na Kongresie bardzo doceniły taką możliwość: – Przychodzą do nas mamy z małymi dziećmi i dziękują, że w końcu ktoś pomyślał o nich, że mogą przyjść na spotkania z maluchami, jest dla nich specjalny kącik, a starsze dzieciaki mają zorganizowaną opiekę. Sami mamy małe dzieci, więc wiem, jakie to ważne – uśmiecha się Kasia.

Kongres Rodzin to wprowadzenie w nowy rok formacyjny. Spotkania odbywać się będą raz w miesiącu w parafii Świętej Rodziny. – Nasza formacja we wspólnocie rozpocznie się z początkiem Roku Liturgicznego, zapraszamy 18 grudnia na spotkanie „Cnota wiary”. Wcześniej w listopadzie odbędzie się Dzień Jedności Odnowy w Duchu Świętym, podczas którego przygotowany został specjalny blok dla rodzin, żeby pokazać, że Odnowa otworzyła się na rodziny i chce je skupiać – zaprasza Tomasz.

Wszystkich zainteresowanych dołączeniem do Rodzin w Duchu Świętym zachęcamy do kontaktu: Tomasz Węgrzyn 531 890 193 i Katarzyna Węgrzyn 884 890 193 lub mail rodzinywduchuswietym@wroclaw.odnowa.org.

2021-10-23 20:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli: ten męczennik może nam wiele wymodlić

2024-03-22 18:36

[ TEMATY ]

Warszawa

sanktuarium

św. Andrzej Bobola

polona.pl

Kustosz narodowego sanktuarium św. Andrzej Boboli jezuita o. Waldemar Borzyszkowski zauważa od lat wzmożenie kultu męczennika. Teraz, kiedy wolność Polski jest zagrożenia, szczególnie warto modlić się za jego wstawiennictwem - zaznacza w rozmowie z KAI. W dniach 16-24 marca odbywa się ogólnonarodowa nowenna o pokój, pojednanie narodowe i ochronę życia za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli i bł. Jerzego Popiełuszki.

Joanna Operacz (KAI): Czy w sanktuarium św. Andrzeja Boboli widać, że ten XVII-wieczny męczennik jest popularnym świętym? Czy jest bliski ludziom?

CZYTAJ DALEJ

Francja: kościół ks. Hamela niczym sanktuarium, na ołtarzu wciąż są ślady noża

2024-04-18 17:01

[ TEMATY ]

Kościół

Francja

ks. Jacques Hamel

laCroix

Ks. Jacques Hamel

Ks. Jacques Hamel

Kościół parafialny ks. Jacques’a Hamela powoli przemienia się w sanktuarium. Pielgrzymów bowiem stale przybywa. Grupy szkolne, członkowie ruchów, bractwa kapłańskie, z północnej Francji, z regionu paryskiego, a nawet z Anglii czy Japonii - opowiada 92-letni kościelny, mianowany jeszcze przez ks. Hamela. Wspomina, że w przeszłości kościół często bywał zamknięty. Teraz pozostaje otwarty przez cały dzień.

Jak informuje tygodnik „Famille Chrétienne”, pielgrzymi przybywający do Saint-Étienne-du-Rouvray adorują krzyż zbezczeszczony podczas ataku i całują prosty drewniany ołtarz, na którym wciąż widnieją ślady zadanych nożem ciosów. O życiu kapłana męczennika opowiada s. Danièle, która 26 lipca 2016 r. uczestniczyła we Mszy, podczas której do kościoła wtargnęli terroryści. Jej udało się uciec przez zakrystię i powiadomić policję. Dziś niechętnie wraca do tamtych wydarzeń. Woli opowiadać o niespodziewanych owocach tego męczeństwa również w lokalnej społeczności muzułmańskiej.

CZYTAJ DALEJ

Patriotyzm może mieć różne oblicza

2024-04-18 23:18

Grzegor Finowski / UPJPII

    Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie rozpoczęło 12 kwietnia projekt „Trzy kobiety. Trzy drogi. Patriotyzm jako misja Uniwersytetu”, włączając się w program „Z kobietami – patriotkami”.

Św. Jadwiga Królowa, Hanna Chrzanowska, błogosławiona pielęgniarka i Emilia Wojtyłowa, matka Ojca św. Jana Pawła II to trzy bohaterki projektu, którego celem jest popularyzacja ich życia i działalności, a także na przykładzie tych wyjątkowych kobiet próba odpowiedzi na pytanie – jak patriotyzm może stać się misją? Działalność na niwie rodzinnej, wspierająca, wychowująca dzieci w duchu najwyższych wartości, działalność społeczna czy polityczna – patriotyzm może mieć różne oblicza. Konferencja była też świetnym czasem dla refleksji – w jaki sposób z postaw tych trzech kobiet można czerpać wzorce na dziś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję