Reklama

Franciszek

Papież: solidarność nadaje treść wierze

Papież Franciszek przyjął dziś w Sali Klementyńskiej Pałacu Apostolskiego członków fundacji Centesimus Annus Pro Pontifice, którzy spotkali się w Rzymie na corocznej międzynarodowej konferencji. Celem założonej przed 28 laty przez Jana Pawła II instytucji jest popularyzowanie nauczania społecznego Kościoła.

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP

Tematem tegorocznego spotkania jest poszukiwanie rozwiązań dla bolączek świata, takich jak niesprawiedliwość, nierówność i wykluczenie. Franciszek zaznaczył, że współczesne systemy ekonomiczne niszczą życie w imię bożka pieniądza, zaszczepiają pazerne postawy wobec zasobów ziemi i podsycają wiele form nierówności. „Nie możemy pozostać na to obojętni, ale odpowiedzią na niesprawiedliwość i wyzysk nie może być wyłącznie potępienie, ale przede wszystkim aktywne promowanie dobra” – wskazał papież.

Przypomniał, że promowaniem dobra zajmuje się właśnie fundacja Centesimus Annus Pro Pontifice. Papież wyraził wdzięczność jej członkom zwłaszcza za działalność edukacyjną, zaangażowanie w finansowanie studiów i badań dla młodzieży nad nowymi modelami rozwoju ekonomicznego i społecznego, inspirowanymi przez społeczne nauczenie Kościoła. Podkreślił, że to właśnie członkowie fundacji wprowadzają je w życie, budując fundamenty pod gospodarki szanujące godność człowieka.

Reklama

„Katolicka nauka społeczna jest skarbem tradycji Kościoła! Solidarność, współpraca, odpowiedzialność – te trzy słowa, które w tych dniach stawiacie w centrum waszej refleksji, przywołują na myśl tajemnicę Trójjedynego Boga. Bóg jest komunią osób i kieruje nas do samorealizacji poprzez wielkoduszne otwarcie się na innych (solidarność), przez współpracę (współdziałanie) i poprzez zaangażowanie na ich rzecz (odpowiedzialność) – podkreślił Franciszek. – W każdym przejawie życia społecznego: w relacjach międzyludzkich, w pracy, w zaangażowaniu obywatelskim, w relacji ze stworzeniem, w polityce: w każdej sferze jesteśmy dziś bardziej niż kiedykolwiek zobowiązani do dawania świadectwa troski o innych, do wychodzenia poza siebie, do bezinteresownego zaangażowania się w budowanie społeczeństwa bardziej sprawiedliwego i równego, w którym nie przeważa egoizm i partykularne interesy. Jednocześnie jesteśmy wezwani do czujności, jeśli chodzi o poszanowanie osoby ludzkiej, jej wolności i ochronę jej nienaruszalnej godności. Jest to misja wprowadzania w życie nauki społecznej Kościoła”.

Papież przypomniał, że poprzez wcielenie Bóg stał się nam bliski. Wszyscy jesteśmy więc wezwani do uznania w każdej kobiecie siostry i w każdym mężczyźnie brata. Żyjąc w takim przekonaniu możemy współpracować ze sobą dla dobra wszystkich, nie zamykając się na nikogo, nikogo nie wykluczając i nie ulegając uprzedzeniom.

„Jako chrześcijanie jesteśmy wezwani do miłości bez granic i bez ograniczeń, do znaku i świadectwa, że potrafimy wyjść poza mury egoizmu oraz interesów osobistych i narodowych; poza władzę pieniądza, która często decyduje o losach narodów; poza zasieki ideologii, które dzielą i potęgują nienawiść; poza wszelkie bariery historyczne i kulturowe, a przede wszystkim poza obojętność, która jest na porządku dziennym.


Podziel się cytatem

Wszyscy możemy być braćmi, a zatem musimy myśleć i działać jak bracia wobec wszystkich. Może się to wydawać nieosiągalną utopią. Jednak my wierzmy, że jest to możliwy do zrealizowania sen, ponieważ jest to marzeniem Trójjedynego Boga. Z jego pomocą możemy to marzenie zrealizować jeszcze na tym świecie – zapewnił Ojciec Święty. – Dlatego wielkim zadaniem jest budowanie świata większej solidarności, sprawiedliwości i uczciwości. Dla wierzącego nie jest to wyjście poza nauczanie katolickie, ale sposób na nadanie treści wierze, chwalenie Boga, który jest miłośnikiem człowieka i życia”.

Reklama

Wydarzeniem, które zrodziło ideę utworzenia fundacji Centesimus Annus Pro Pontifice było opublikowanie encykliki Jana Pawła II „Centesimus annus” 1 maja 1991 roku, w setną rocznicę encykliki „Rerum novarum” Leona XIII. Ojciec Święty przekazuje w niej swoją wizję dotyczącą kwestii społecznych, która stawia człowieka w centrum wszelkich działań gospodarczych.

Lektura tego tekstu skłoniła katolickich liderów biznesu i finansów do połączenia sił w rozpowszechnianiu podstawowych zasad społecznego nauczania Kościoła wyrażonych w encyklice, a jednocześnie poszukiwania nowych źródeł finansowania działalności Stolicy Apostolskiej, które musi odpowiadać na wciąż rosnące potrzeby całego Kościoła i ludzkości.

Biznesmeni i bankierzy zaczęli szukać poparcia dla swojego pomysłu fundacji. Pod kierunkiem kard. Rosalio Castillo Lary i abp. Giovanniego Lajolo pomysł nabrał realnych kształtów i został przedstawiony Ojcu Świętemu. 5 czerwca 1993 r. Jan Paweł II ustanowił fundację Centesimus Annus Pro Pontifice.

2021-10-23 17:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prasa Peru i Chile po wizycie papieża

W pierwszych reakcjach po tygodniowej wizycie papieża Franciszka w Chile i Peru największe gazety Ameryki Łacińskiej dokonały zróżnicowanego bilansu tego wydarzenia. Z jednej strony krytycznie odnoszą się do wizyty w Chile, z drugiej – chwalą jako sukces wizytę w Peru.

Prasa Peru i Chile po wizycie papieża

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Ziobro: obraz Zjednoczonej Prawicy jest znacznie lepszy od jego opisu we wrogich nam mediach

2022-01-19 07:36

[ TEMATY ]

Zbigniew Ziobro

Archiwum Ministerstwa Sprawiedliwości

Oceniam sytuację Zjednoczonej Prawicy przez pryzmat wszystkich problemów, z którymi musimy się mierzyć. One rzutują na relacje między nami, ponieważ niekiedy odmiennie diagnozujemy sytuację. Jednak rzeczywisty obraz koalicji jest znacznie lepszy od jego opisu we wrogich nam mediach – powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro w wywiadzie opublikowanym w środę w "Gazecie Polskiej".

Zbigniew Ziobro w wywiadzie w "Gazecie Polskiej" został m.in. zapytany o to, w jakim stanie jest koalicja Zjednoczonej Prawicy. "Oceniam naszą sytuację przez pryzmat wszystkich problemów, z którymi musimy się mierzyć" – powiedział minister sprawiedliwości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję