Reklama

Niedziela Przemyska

XI Podkarpackie Forum Charyzmatyczne

W dniach 8-9 października w Krośnie odbyło się XI Podkarpackie Forum Charyzmatyczne.

2021-10-14 11:21

Klaudyna Konarzewska

Spotkania odbywały się w kościele św. Piotra i Jana

Spotkania odbywały się w kościele św. Piotra i Jana

W tym roku hasłem wydarzenia były słowa: „Obuduj mój Kościół”. Forum tradycyjnie już poprowadził zespół Mocni w Duchu wraz z o. Jackiem Olczykiem SJ oraz o. Remigiuszem Recławem SJ.

Reklama

Geneze hasła i myśli przewodniej tłumaczy o. Jacek Olczyk: Hasło zrodziło się najbardziej z takiego kontekstu, że przewidywaliśmy, że to będzie mniej więcej czas końca pandemii i mamy takie doświadczenie, że zwłaszcza wspólnoty modlitewne, jakoś się porozpadały w czasie pandemii. Bardzo często albo zawiesiły spotkania albo miały jakieś spotkania online, ale to wszystko jakoś się pokruszyło, więc odbuduj mój Kościół – to hasło zrodziło się w takim kontekście. Oczywiście nie mogliśmy przewidzieć takich rzeczy, że to będzie czas taki bardzo napięty w Kościele, bo różne afery dokładnie przed forum wyszły na światło dzienne – to są rzeczy, które pokazują, że ten Kościół jest jakby dziurawy, jakoś rozbity, potrzebuje odbudowy, więc to hasło się bardzo dobrze zbiegło, żebyśmy nad się mogli zatrzymać – wyjaśnia jezuita.

XI edycja Forum Charyzmatycznego odbywała się w kościele św. Piotra i Jana w Krośnie, organizatorem jest proboszcz parafii ks. Jan Bielec i wspólnota Mocni w Duchu z Łodzi. Podczas wydarzenia jedną z konferencji wygłosił abp Józef Michalik, który przewodniczył również Eucharystii na zakończenie.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ile razy w ciągu dnia mogę przyjąć Ciało Chrystusa?

2021-10-20 12:55

[ TEMATY ]

duchowość

Eucharystia

Msza św.

Adobe Stock

Ile razy tak naprawdę można przystępować do Komunii św. w ciągu jednego dnia? Czy nie moglibyśmy przyjmować Jezusa tyle razy, ile chcemy?

Zwykle spotykam ludzi, którzy mają dokładnie odwrotny problem i trzeba ich namawiać, żeby przynajmniej w okresie świątecznym wyspowiadali się i przyjęli Komunię św. Dobrze jest nosić w sobie pragnienie tak częstego przystępowania do Komunii św. Przypomnę jednak tę znaną pewnie zasadę, że możemy tylko dwa razy przystąpić do Komunii św. w ciągu dnia.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Wyszyński – Wojtyła: tandem tysiąclecia

2021-10-22 08:39

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

bł. kard. Stefan Wyszyński

Insytut Prymasowski kard. S. Wyszyńskiego

Przepełniony po brzegi Plac św. Piotra, 22 października 1978 roku. Msza św. inauguracyjna pontyfikatu nowo wybranego papieża. Zaciekawienie z domieszką sensacji – papież z dalekiego kraju, Polak, pierwszy nie-Włoch na tronie Piotrowym od 455 lat. Jaki będzie? Co zrobi? – Padają mury i żelazne kurtyny, Europa białych plam, leżąca gdzieś na Wschodzie, poza zasięgiem, zaczyna wypełniać się informacjami.

Homagium, czyli tradycyjne oddanie czci Ojcu Świętemu – kard. Wyszyński pada na kolana, ale Jan Paweł II całuje go w rękę. Dzień później, już w węższym gronie, w trakcie audiencji dla Polaków, wypowiada słynną dziś kwestię: „Nie byłoby na Stolicy Piotrowej tego Papieża Polaka, który dziś pełen bojaźni Bożej, ale i pełen ufności rozpoczyna nowy pontyfikat, gdyby nie było Twojej wiary, niecofającej się przed więzieniem i cierpieniem, Twojej heroicznej nadziei, Twojego zawierzenia bez reszty Matce Kościoła, gdyby nie było Jasnej Góry – i tego całego okresu dziejów Kościoła w Ojczyźnie naszej, które związane są z Twoim biskupim i prymasowskim posługiwaniem”.

CZYTAJ DALEJ

Finał Konkursu „Aktywna Parafia” 2021 – znamy zwycięzców

2021-10-23 13:53

[ TEMATY ]

projekt

Ekai.pl

W Warszawie odbył się dziś finał organizowanego przez Katolicką Agencję Informacyjną Konkursu „Aktywna Parafia” 2021. W konkurencjach sprawnościowych wzięło udział pięć wspólnot z całego kraju. Zwycięzcą została Parafia pw. Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w Skawie.

Konkurs „Aktywna Parafia” miał na celu propagowanie działań społecznych, ochronę zdrowia i promocję aktywnego trybu życia w parafiach w czasie wychodzenia z pandemii. Wydarzenie odbywało się pod patronatem honorowym bp. Artura Mizińskiego – Sekretarza Generalnego Konferencji Episkopatu Polski. Był to projekt dofinansowany z funduszu prewencyjnego PZU.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję