Reklama

Niedziela Przemyska

Abp Adam Szal przewodniczył Mszy św. przy grobie św. Jana Pawła II

W czwartek, 7 października 2021 r., podczas kolejnego dnia wizyty „ad limina Apostolorum” biskupi z archidiecezji warmińskiej, białostockiej, lubelskiej i przemyskiej łacińskiej zgromadzili się na porannej Eucharystii w Bazylice św. Piotra w Rzymie przy grobie św. Jana Pawła II. Modlitwie przewodniczył i okolicznościową homilię wygłosił abp Adam Szal, metropolita przemyski.

2021-10-07 12:08

Episkopatnews

Homilię wygłosił Metropolita Przemyski

Homilię wygłosił Metropolita Przemyski

W homilii hierarcha nawiązał do pomnika Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego, który znajduje się na dziedzińcu Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Lublinie wyrażającym homagium jakie złożył Prymas Tysiąclecia Papieżowi Polakowi. – Dziwnym zbiegiem Opatrzności Bożej osoby te św. Jan Paweł II i bł. Stefan biskup miały wiele wspólnego – zauważył hierarcha. Pomimo wielu różnic, jak data urodzenia, miejsce zamieszkania czy charakter to obydwu Wielkich Polaków łączyło samotne wychowanie przez ojców w rodzinach, gdzie pielęgnowana była żywa wiara.

Metropolita przemyski zauważył, że na przestrzeni lat Karol Wojtyła, jako młody biskup, brał przykład z Prymasa Tysiąclecia. – Uczył się od niego miłości pasterskiej, uczył się nadziei i odwagi w biskupiej posłudze. A echem tej nauki były ciągle aktualne słowa św. Jana Pawła II „nie lękajcie się” – powiedział abp Szal.

Reklama

Arcybiskup podkreślił, że obaj Wielcy Polacy bardzo kochali Kościół Święty i próbowali gorliwie duszpasterzować swojej Ojczyźnie w sytuacji trudnej stworzonej przez system komunistyczny. –Mieli świadomość prób ateizacji społeczeństwa, zwłaszcza młodego pokolenia. Obaj doświadczyli ograniczeń w duszpasterstwie, zwłaszcza w katechezie, w działalności charytatywnej, także trudności w budownictwie sakralnym. Ale patrząc na ich życie, że trudności nie zniechęciły ani Prymasa Polski, ani arcybiskupa krakowskiego. Obaj podejmowali wiele inicjatyw o których ciągle pamiętamy wspominając Wielką Nowennę czy trwająca jeszcze peregrynację kopii obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Bo dla obu Maryja była dobrą Matką. Obaj starali się być wiernymi w podobnie brzmiącym zawołaniu biskupim Soli Deo per Mariam i Totus tuus – powiedział kaznodzieja.

Zdaniem abp. Szala, w liturgiczne wspomnienie Matki Bożej Różańcowej warto przypominać ich duchowość różańcową, bo kard. Wyszyński w trakcie internowania w Stoczku w planie dnia zapisał trzykrotnie modlitwę różańcową. – Uważał, że różaniec święty w przedziwny sposób łączy modlitwę myśli z modlitwa warg, gdy każe rozważać dzieje miłości Chrystusa Pana na ziemi – zauważył. – Dobrze wiemy, że św. Jan Paweł II nie rozstawał się z różańcem. Jednym z najpiękniejszych prezentów jakie rozdawał tym, z którymi się spotykał był właśnie różaniec – dodał.

Metropolita przemyski zaznaczył również, że w życiu św. Jana Pawła II i bł. kard. Stefana Wyszyńskiego nigdy nie zabrakło troski o Ojczyznę. – Obaj obronili naszą powojenną Ojczyznę od ateizacji i laicyzacji – powiedział hierarcha.

Reklama

– Dziś kiedy modlimy się przy grobie św. Jana Pawła II możemy zauważyć, że obie te postaci są dla nas darem i zadaniem, To prorocy naszych czasów. To obrońcy życia. To obrońcy rodziny katolickiej. To nauczyciele i świadkowie wiary, którzy pokazują nam drogę do świętości – zaakcentował kaznodzieja.

Dlatego prosił wszystkich, aby przez życie iść drogą wskazaną właśnie przez św. Jana Pawła II i bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. – Iść służąc całym sercem, tak jak oni całym sobą Jedynemu Bogu, mając oręż modlitewny w naszych dłoniach. Czyńmy to zgodnie z wymową dzisiejszej Ewangelii, z wielką wytrwałości i miłością – powiedział metropolita przemyski.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Maria Stachurska: ludzie chcą słyszeć i mówić o Stanisławie Leszczyńskiej

2021-10-23 08:04

[ TEMATY ]

Stanisława Leszczyńska

Kamil Gregorczyk

Stanisława Leszczyńska

Stanisława Leszczyńska

Sporo ludzi chce dowiedzieć się i rozmawiać o Stanisławie Leszczyńskiej. Zauważam wręcz pewne „zapotrzebowanie” na Leszczyńską – mówi PAP Maria Stachurska, reżyser filmu „Położna”.

Film otrzymał główną nagrodę, Złoty Opornik, w konkursie polskich filmów dokumentalnych w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Niepokorni Niezłomni Wyklęci”.

CZYTAJ DALEJ

Małopolskie: Powstanie centrum im. Heleny Kmieć - polskiej wolontariuszki zamordowanej w Boliwii

2021-10-23 10:57

[ TEMATY ]

Helena Kmieć

Tomasz Reczko

Centrum Wolontariatu Misyjnego im. Heleny Kmieć - młodej polskiej wolontariuszki, która w 2017 roku została zamordowana w Boliwii powstanie w Trzebini (Małopolskie). Zbiórkę pieniędzy na ten cel zainauguruje w niedzielę premiera filmu dokumentalnego o niej.

Centrum Wolontariatu Misyjnego im. Heleny Kmieć - żywe miejsce pamięci zamierza stworzyć fundacja jej imienia wraz z Wolontariatem Misyjnym Salvator w Trzebini, w którego działalność Helena była zaangażowana od 2012 roku.

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. Inauguracja roku akademickiego na IFT

2021-10-23 16:34

[ TEMATY ]

IFT Zielona Góra

Katarzyna Krawcewicz

23 października Mszą świętą w parafii Ducha Świętego w Zielonej Górze zainaugurowano nowy rok akademicki w Instytucie Filozoficzno-Teologicznym im. św. Edyty Stein i Diecezjalnym Studium Organistowskim.

- Każde ważne przedsięwzięcie dobrze jest rozpocząć z Bożym błogosławieństwem. Dlatego dziś chcemy prosić Pana Boga, żeby pobłogosławił ten trud odkrywania prawdy, a także budowania wspólnoty i budzenia w sobie coraz większej odpowiedzialności za drogę, która została nam powierzona na mocy chrztu świętego, na mocy sakramentu bierzmowania – powiedział bp Tadeusz Lityński, który przewodniczył Eucharystii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję