Reklama

Niedziela Przemyska

Bp Jamrozek do mundurowych: pełnicie trudną, ale potrzebną nam wszystkim służbę

– Pełnicie trudną, ale potrzebną nam wszystkim służbę. To wy dokładacie wysiłku, aby zapewnić ład i porządek, chronić granic, pomagać w sytuacjach kataklizmów czy pożarów. Dzięki Wam możemy się czuć bezpiecznie w naszym życiu codziennym – powiedział bp Stanisław Jamrozek podczas XXII Pielgrzymki Służb Mundurowych Województwa Podkarpackiego do Sanktuarium Matki Bożej Leżajskiej. Pielgrzymka była połączona z XXII Dożynkami Powiatowymi.

2021-09-09 09:37

archiwum sanktuarium

Uroczystościom przewodniczył bp Jamrozek

Uroczystościom przewodniczył bp Jamrozek

Pielgrzymka odbywa się corocznie 8 września, gdy w Bazylice oo. Bernardynów w Leżajsku przeżywana jest uroczystość odpustowa. Wydarzenie rozpoczęło się uroczystym przemarszem żołnierzy i innych służb mundurowych spod Miejskiego Centrum Kultury do leżajskiego sanktuarium. Następnie uroczystej Mszy świętej przewodniczył bp Stanisław Jamrozek.

W homilii biskup zwrócił uwagę, że Maryja jest mocno zapisana w historii człowieka. – Ona uczy nas jak składać swoje życie w Bożych rękach. A kto tak czyni włącza się zawsze w historię zbawienia i będzie ją pisał w sposób bardzo piękny. Dlatego postawa Matki Najświętszej jest aktualna na wszystkie czasy i w każdym miejscu – podkreślił kaznodzieja.

Reklama

Biskup zachęcał zebranych, aby swoim życiem świadczyli o Bogu. – Każdy z nas ma być człowiekiem Bożym. To jest ktoś kto odpowiada na Boże zaproszenie, przyjmuje wyzwania do których Pan Bóg go wzywa. On wybiera każdego z nas do spełnienia konkretnej misji – powiedział kaznodzieja. – To także misja służb mundurowych, to misja służb samorządowych, misja powołanych do kapłaństwa, zakonu. Misja rolników i wszystkich ludzi świeckich. Jesteśmy powołani do wielkich zadań niezależnie od tego, co robimy i czym się zajmujemy – dodał.

Biskup zauważył też, że często strój pokazuje pełnione przez ludzi funkcje, a Pan Bóg każdego wzywa, by przyoblekał piękny „strój duchowy”. – Żeby być pięknym jak Maryja, żeby odbijać w sobie oblicze Jej jedynego Syna Jezusa Chrystusa, bo wszyscy mamy być Jego obrazem – zauważył hierarcha. – Ten strój jest wezwaniem do tego, żeby godnie reprezentować poszczególne służby. Żebyśmy byli dumni z tego kim jesteśmy i co czynimy – dodał.

>

Reklama

Hierarcha zauważył także ogrom pracy wszystkich służb mundurowych. – Pełnicie trudną, ale potrzebną nam wszystkim służbę. To wy dokładacie wysiłku, aby zapewnić ład i porządek, chronić granic, pomagać w sytuacjach kataklizmów czy pożarów. To wy jesteście wezwani, żeby też pomagać ludziom odkrywać ich godność, kiedy się zagubią, znajdują się w więzieniach. Dzięki Wam możemy się czuć bezpiecznie w naszym życiu codziennym – powiedział bp Jamrozek.

Kaznodzieja podkreślił również, że zadania, które Pan Bóg zleca funkcjonariuszom wymagają ofiarnego zaangażowania, wrażliwości na drugiego człowieka, poczucia odpowiedzialności i ogromnej cierpliwości. – Potrzebujecie zatem duchowej mocy, tak potrzebnej w waszej codziennej misji. I o te moce dzisiaj się chcemy modlić. Jestem przekonany, że po to przybyliście tutaj, żeby o te dary tak bardzo potrzebne zabiegać. Żeby też dziękować Panu Bogu za Jego błogosławieństwo w minionym roku, co podobnie też czynią rolnicy, którzy tutaj przybyli – powiedział hierarcha.

Życzył także mundurowym, aby zakładając swoje stroje służbowe zawsze starali się być ludźmi pełnymi „serdecznego miłosierdzia”, jak mówi św. Paweł. – A miłosierdzie to jest litość na widok ludzkiej biedy czy nieszczęścia – podkreślił kaznodzieja.

Biskup Jamrozek wyraził także ogromną wdzięczność za zaangażowanie na rzecz drugiego człowieka tak licznie przybyłym członkom służb mundurowych, jak i obecnym rolnikom powiatu leżajskiego. – Chcę też podziękować rolnikom, bo dzięki waszej pracy my możemy korzystać z tego dobra, jakim jest chleb codzienny. Jest to na pewno dla nas wszystkich wezwanie, żeby ten chleb szanować, go nie marnować, bo jest wielu ludzi, którzy tego chleba potrzebują powiedział kaznodzieja.

Zwracając się dalej do rolników zachęcał ich do modlitwy w intencji obfitych plonów. – Proście o to, żeby Pan Bóg pobłogosławił waszej pracy. Żeby to ziarno, które jest zasiewane, żeby ono wydało bardzo obfite plony. Modlę się, żeby te zdroje łaski Pan Bóg rozlewał na wszystkich nas tutaj obecnych – apelował bp Jamrozek.

Podczas mszy św. nastąpiło odnowienie Aktu Zawierzenia Służb Mundurowych Matce Bożej Leżajskiej, w którym mundurowi przyrzekli coroczne pielgrzymowanie w dniu 8 września przed Jej Cudowny Obraz w leżajskim sanktuarium.

Do sanktuarium przybyli również parlamentarzyści, przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej oraz rolnicy z wieńcami dożynkowymi, gdyż pielgrzymka połączona była z XXII Dożynkami Powiatowymi.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święci Archaniołowie – Michał, Rafał i Gabriel


Książę niebieski, święty Michale,
Ty sprawy ludzkie kładziesz na szale;
W dzień sądu Boga na trybunale
Bądź mi patronem, święty Michale.

CZYTAJ DALEJ

Solidarnie w obronie religii

2021-09-22 07:48

Niedziela Ogólnopolska 39/2021, str. 14-16

[ TEMATY ]

profanacja

profanacja kościoła

Jarosław Jakubczak,/ Twitter Max Martin Skalenius,/pkwp.org/newsy, /stopprofanacjom.pl

Obrażanie uczuć religijnych katolików, czy w ogóle ludzi wierzących w Boga, nasila się od lat, nie tylko w Polsce.

Zjawisko to, wskazuje na bardzo poważny i głęboki kryzys demokracji, przede wszystkim zaś na kryzys antropologiczny. Człowiek ceniący wartości ogólnoludzkie – prawdę, dobro, piękno – nie będzie obrażał innych ludzi, nie będzie naigrawał się z ich wiary, nie będzie kpił z symboliki religijnej, która jest dla nich święta. Nie będzie miotał bez opamiętania wulgaryzmami, wiedząc, że mogą je słyszeć dzieci oraz niepełnoletnia młodzież. Nie będzie obrażał uczuć religijnych osób wierzących, profanując np. krzyż albo wykorzystując go do celów pozareligijnych czy wręcz antyreligijnych (np. do promocji aborcji czy do prowadzenia sporów politycznych). Nie będzie atakował wolności religijnej, która jest jednym z podstawowych praw człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Kraków: jubileuszowa edycja konkursu „Indeks marzeń” dla niepełnosprawnych

2021-09-28 17:01

[ TEMATY ]

niepełnosprawni

mimowszystko.org

To już ostatnie dni, by wziąć udział w jubileuszowej, 10. edycji konkursu stypendialnego „Indeks marzeń” Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”. Jest on skierowany do maturzystów i studentów z niepełnosprawnościami.

W ramach konkursu zostanie wyłonionych 9 laureatów z niepełnosprawnością - maturzystów lub studentów - którzy otrzymają 9-miesięczne stypendia w wysokości 1000 zł na naukę w wybranej przez siebie uczelni w roku akademickim 2021/2022. Przyznawanie stypendium odbywa się w ramach Akademii Odnalezionych Nadziei.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję