Reklama

Niedziela Przemyska

Kapłan archidiecezji przemyskiej został pustelnikiem

Proszę o miłosierdzie Boże i o łaskę służenia Mu przez przyjęcie porządku życia eremickiego – powiedział ks. Rafał Szykuła, kapłan archidiecezji przemyskiej, który oficjalnie rozpoczął życie pustelnicze w lesie na Pogórzu Przemyskim. Potwierdził swój wybór złożeniem czasowych ślubów pustelniczych na ręce abp. Adama Szala.

2021-09-07 11:44

Magdalena Dudycz

ks. Rafał składa śluby wobec abp. Adama Szala

ks. Rafał składa śluby wobec abp. Adama Szala

Uroczystość złożenia czasowych ślubów pustelniczych miała miejsce w niedzielę, 5 września 2021 r., w kościele parafialnym Matki Bożej Szkaplerznej w Drohobyczce, na terenie której znajduje się erem nowego pustelnika.

W homilii metropolita przemyski nawiązał do odczytanej perykopy Ewangelii o uzdrowieniu głuchoniemego, który usłyszał od Jezusa „Effata!”. – Chrystus otwiera nie tylko oczy i uszy, ale otwiera i serca. Bo wydarzenie uzdrowienia jest także otwarciem się serca głuchoniemego – powiedział hierarcha. – To jest także przypomnienie, że Pan Jezus i nas dotyka. Dotyka wielokrotnie i na różne sposoby – dodał.

Reklama

Arcybiskup przypomniał, że Pan Bóg często woła do każdego człowieka, aby otworzył się na Bożą Miłość. – Abyśmy wyszli poza siebie. Byśmy umieli świadczyć o tych wydarzeniach, tak jak świadczył zapewne głuchoniemy. Chcemy zrozumieć, że naszym powołaniem jest dawanie siebie – powiedział kaznodzieja. Miało to niezwykle ważne znaczenie wobec rozpoczęcie życia pustelniczego przez ks. Rafała Szykułę.

– Dzisiaj jesteśmy świadkami wydarzenie niezwykłego, nietuzinkowego. Świadkami jakby odnowienia tego stylu, który nazywamy życiem pustelniczym – zaznaczył abp Szal przypominając, że od samego początku pierwsi apostołowie zastanawiali się co mają czynić, aby być blisko Boga. Początkowo była to postawa męczeńskiej śmierci. – Ale okazało się, że czasy prześladowań się skończyły. Wtedy ludzie szukali innych sposób czytając Ewangelię świętą jak chociażby wzorem św. Antoniego Pustelnika zrozumieć, że trzeba zostawić wszystko i pójść gdzieś z boku – tłumaczył hierarcha.

>

Reklama

Metropolita przemyski zachęcał, aby wierni polecali życie i posługę pustelniczą ks. Rafała w swoich modlitwach, a on odwzajemniał się im dobrym świadectwem, modlitwą, pracą, słowem i swoim życiem duchowym. – Chcemy zaakceptować to jego powołanie, choć dla biskupa to nie jest łatwa akceptacja, bo jeden z kapłanów, wykształcony, uformowany, aktywny działacz, gdy chodzi o Odnowę w Duchu Świętym nagle dochodzi do przekonania, że trzeba usunąć się z życia czynnego. Albo inaczej, to życie czynne przemienić na inną formę po to, aby w ten sposób być dla nas znakiem, zachętą do większej gorliwości – zauważył abp Szal.

Wyraził także nadzieję, że to jego otwarcie się na Słowo Boże, będzie owocowało także pośrednio i we wspólnocie Kościoła przemyskiego. – Byśmy patrząc na kogoś, kto w pewnym sensie podejmuje inny styl, bardziej wymagający, trudniejszy w wielu przypadkach od tego naszego ustabilizowanego. Żeby ten jego przykład nas zachęcał do refleksji, do myśli do tego by poprzez nasze życie zbliżyć się do i otworzyć na Boże działanie – prosił metropolita przemyski.

Po homilii odbył się obrzęd złożeniem czasowych ślubów pustelniczych przez ks. Rafała Szykułę. – Twoje życie pustelnicze dokonuje się w Kościele Przemyskim, dlatego niech twoja codzienność wspiera ten Kościół w podążaniu drogą świętości. Bądź świadkiem obecności Boga pośród nas, a sam strzegąc tej obecności w sobie, wysławiaj niezgłębioną dobroć naszego Zbawiciela, który nam, grzesznikom, udziela tak wielu swoich łask – mówił w trakcie obrzędu abp Adam Szal.

Pustelnik przyrzekł na rok czystość, ubóstwo i posłuszeństwo oraz strzeżenie obyczajów monastycznych według podjętych zasad życia. Na znak złożonego przyrzeczenia eremita otrzymał specjalną szatę, która ma mu przypominać o podjętym stanie życia, monastyczną Liturgię Godzin, która ma go prowadzić w przebywaniu z Bogiem na modlitwie Kościoła oraz krzyż, który jest dziedzictwem egipskich eremitów.

Ks. Rafał Szykuła ma 37 lat i jest kapłanem archidiecezji przemyskiej. Święcenia kapłańskie przyjął 30 maja 2009 r. w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu. Wcześniej był diecezjalnym duszpasterzem Odnowy w Duchu Świętym. Pełnił także posługę wikariusza w kilku parafiach, a rok spędził już na nieformalnym życiu pustelniczym w Rajskiem w Bieszczadach, które było przygotowaniem do niedzielnej uroczystości.

Ocena: +10 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Wacław

28 września obchodzimy wspomnienie liturgiczne św. Wacława - jednego z patronów katedry Wawelskiej. O tym szczególnym patronacie z prof. dr. hab. Jerzym Rajmanem, kierownikiem Katedry Historii Średniowiecznej Akademii Pedagogicznej w Krakowie, rozmawia Marcin Konik-Korn

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Bp Tadeusz Lityński: Pielgrzymka jest dla wielu kotwicą duchowego ratunku

2021-09-28 20:24

[ TEMATY ]

bp Tadeusz Lityński

Rokitno

Kęszyca Leśna

Pielgrzymka na Jasną Górę

Karolina Krasowska

28 września kierownicy pieszych pielgrzymek z całej Polski modlili się w Rokitnie

28 września kierownicy pieszych pielgrzymek z całej Polski modlili się w Rokitnie

- Boża miłość nigdy się nie poddaje! Ale zawsze daje człowiekowi tyle czasu ile on potrzebuje. Zawsze próbuje, bo nie rezygnuje z nikogo! - mówił bp Tadeusz Lityński podczas Mszy św. w rokitniańskiej bazylice sprawowanej dziś w intencji kierowników pieszych pielgrzymek na Jasną Górę, którzy po raz pierwszy przybyli do naszej diecezji z całej Polski.

Od 27 do 29 września w domu rekolekcyjnym w Kęszycy Leśnej odbywa się spotkanie kierowników pielgrzymek z całej Polski. Dziś nawidzili oni diecezjalne sanktuarium w Rokitnie, gdzie spotkał się z nimi bp Tadeusz Lityński. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję