Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo do katechetów: Nie chodzi jedynie o przekaz wiedzy, ale o nasz osobisty związek z Bogiem

– Jesteśmy dobrą nowiną dla tego świata, który zdaje się zapominać o Bogu. Nie chodzi jedynie o przekaz wiedzy, ale o nasz osobisty związek z Bogiem. Chodzi nam o Niego samego – mówił w homilii abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 28 sierpnia przewodniczył Mszy św. w kościele seminaryjnym Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana, z racji konferencji katechetycznej przed nowym rokiem szkolnym.

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

konferencja

katecheci

WSD Częstochowa

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na konferencję przybyli katecheci z całej archidiecezji częstochowskiej.

Na początku Mszy św. ks. dr hab. Roman Ceglarek, wikariusz biskupi ds przekazu wiary, nauczania i wychowania katolickiego w archidiecezji częstochowskiej wskazał m.in. na ewangelizację i konieczność głoszenia Chrystusa w duchu nowego dyrektorium o katechizacji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

W homilii abp Depo nawiązał do słów św. Pawła Apostoła „abyście coraz bardziej się doskonalili” – W prostocie jest piękno, ale w prostocie jest również trud, tak jak w mówieniu prawdy i czynieniu miłości. Każdy z nas i każda z was otrzymuje swoją własną miarę i z tej miary będzie odpowiadał przed Bogiem. Sami nie tylko możemy, ale jesteśmy dobrą nowiną dla współczesnego świata – mówił abp Depo.

Metropolita częstochowski podkreślił, że „nie chodzi tylko o odkrywanie prawdy, ale o odkrywanie Boga samego. Ten kto odkrył Chrystusa w mocy i świetle Ducha Świętego musi do Niego prowadzić”. – Jesteśmy dobrą nowiną dla tego świata, który zdaje się zapominać o Bogu. Mamy prowadzić ludzi, którzy zagubili się pośród współczesnego świata. Nie możemy zatrzymać dla siebie tej radości płynącej z wiary, którą my pokładamy w Chrystusie – podkreślił.

– Nie wolno zmarnować żadnego talentu, którym człowiek został przez Boga obdarowany. Z każdego trzeba będzie kiedyś zdać sprawę Bogu i z niego się rozliczyć – zaapelował do katechetów.

– Nie wolno nam zgodzić się na zmarnowanie tego talentu, którym jest każdy i każda z nas. Jesteśmy darem od Boga. Każdy z nas jest darem w ręku Boga i nie możemy zgodzić się na jakiekolwiek zniekształcenie, które oferuje nam świat – kontynuował arcybiskup i dodał: – Nim pójdziemy z jakimkolwiek przekazem ewangelicznym, jakiegokolwiek talentu, to już mówimy sobą, swoją twarzą, swoim spojrzeniem.

Abp Depo opowiedział zdarzenie z życia św. Matki Teresy z Kalkuty. – Kiedyś dziennikarz zapytał ją. Matko jaka jest największa przeszkoda w dziele ewangelizacji świata. I liczył na to, że Matka Teresa będzie wyliczać jakieś skandale, a ona odpowiedziała: Ja i ty – mówił arcybiskup i zacytował słowa św. Matki Teresy z Kalkuty: „Chcę być ołówkiem w ręku Boga, żeby to Bóg zapisywał swoje dzieła przeze mnie”.

Reklama

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

–To bardzo dobra wskazówka dla nas wszystkich. Niech Bóg pisze przez nas w ludzkich umysłach i sercach. Słyszymy o czwartej fali pandemii, nie wiemy, co jest na granicy Polski z Białorusią, nie wiemy co jest w Afganistanie i w USA. Boimy się. A Bóg jest i w Jego ręku są nasze losy świata – zaznaczył.

Abp Depo zacytował również słowa Benedykta XVI ze Światowych Dni Młodzieży w Kolonii, w 2005 r.: „Na szerokich połaciach świata występuje dzisiaj dziwne zapominanie o Bogu. Wydaje się, że wszystko toczy się jednakowo także bez Niego. Jednocześnie jednak występuje poczucie frustracji, niezadowolenia z wszystkiego i z wszystkich. Chce się wołać: Nie można żyć w ten sposób! Naprawdę nie!” – cytował arcybiskup.

„W ten sposób obok zapomnienia o Bogu istnieje niejako rozkwit religijny. Nie chcę dyskredytować tego wszystkiego, co kryje się w tym kontekście. Może to być również szczera radość z odkrycia. Lecz mówiąc z pewną przesadą, nierzadko religia staje się jakby produktem do konsumpcji. Wybiera się to, co się podoba, a niektórzy potrafią nawet czerpać z tego zysk. Jednakże religia poszukiwana metodą «zrób to sam» ostatecznie nam nie pomaga. Jest wygodna, ale w chwili kryzysu pozostawia nas samym sobie. Pomóżcie ludziom odkrywać prawdziwą gwiazdę, która wskazuje drogę: Jezusa Chrystusa! My sami starajmy się poznawać Go coraz lepiej, aby móc w przekonujący sposób prowadzić do Niego także innych” – mówił wówczas Benedykt XVI.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Konferencja katechetyczna odbyła się w dwóch grupach. Mszy św. dla katechetów z regionu częstochowskiego i radomszczańskiego przewodniczył ks. dr Jan Koclęga, wykładowca teologii.

Reklama

– Jako katecheci nie jesteście zwykłymi pracownikami szkoły. Jesteście heroldami wiary. Na progu nowego roku katechetycznego trzeba sobie uświadomić, że idę głosić Bożą miłość, idę głosić prawdy wiary – mówił w homilii ks. Koclęga i wskazał na konieczność nieustannej relacji z Bogiem.

– Łatwo jest ulec iluzji tego świata, a jak trudno jest iść za chlebem prawdy Ewangelii. Katecheta jest podobny do rzeki. Rzeka to przestrzeń życia. Rzeka to wielkie dobro, ale pod jednym warunkiem, że nie jest zatruta. Jeśli do rzeki wprowadzimy zanieczyszczenia to staje się brudnym ściekiem i nie ma w niej życia – kontynuował i zaapelował: „Zadbajcie o waszą wewnętrzną rzekę. Jeśli chcesz sukcesów w katechezie i dotarcia z Bogiem do umysłów i serc ludzkich, to trzeba mieć zdrową wewnętrzną rzekę wiary, miłości i zaufania Bogu”.

Podczas konferencji katecheci zapoznali się z nowymi propozycjami dydaktycznymi i katechetycznymi potrzebnymi do pracy z młodymi ludźmi, które przedstawili: ks. Sebastian Kosecki, autor książki “Starszy brat”, ks. Jakub Raczyński, duszpasterz akademicki i zaangażowany w Szkole Nowej Ewangelizacji.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Redaktorki „Niedzieli”: Karolina Mysłek i Agata Kowalska wskazały możliwość wykorzystania w katechezie „Mojego Pisma Tęcza. W przyjaźni z Bogiem” i „Niedzieli Młodych”.

Ks. Paweł Wróbel z referatu katechetycznego Kurii Metropolitalnej w Częstochowie zaprezentował nową aplikację mobilną „Mocni Duchem” (mocniduchem. archiczest.pl), jako pomoc w przygotowaniu do sakramentu bierzmowania i serię wydawniczą „Boży Baranek” pomocną w przygotowaniu do I komunii świętej.

W rozmowie z „Niedzielą” Aleksandra Mielczarek, katechetka ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Wieluniu zapytania o to jak dotrzeć dzisiaj do młodych ludzi z z przekazem wiary podkreśliła: – W szkole na katechezie trzeba przede wszystkim dawać świadectwo, mówić o miłości Boga. Trzeba być dobrym człowiekiem i tego uczyć. Ważne jest, aby mówić, że Bóg kocha każdego człowieka.

– Każdy z młodych ludzi w Kościele i w parafii znajdzie swoje miejsce tylko sam musi chcieć i dać sobie szansę. Młodzież dzisiaj bardzo dużo pyta o tematy z życia moralnego, etycznego. Odpowiadając na trudne nieraz pytania trzeba mówić to, co jest ważne, a nie to co się młodym podoba – dodała katechetka.

2021-08-28 18:23

Ocena: +1 -4

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Wacław Depo po wizycie ad limina Apostolorum: dziękuję Bogu za łaskę spotkań

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Ks. Tomasz Podlewski

Trwa wizyta biskupów polskich ad limina Apostolorum. Zakończyła się trzecia z czterech tur tej wizyty, w której brali udział biskupi Kościoła częstochowskiego: abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i bp Andrzej Przybylski.

Ks. Tomasz Podlewski

CZYTAJ DALEJ

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i orędowniczka Bożego Miłosierdzia

2024-04-18 06:42

[ TEMATY ]

św. Faustyna Kowalska

Graziako

Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia – sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach

Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia –
sanktuarium w
Krakowie-Łagiewnikach

Jan Paweł II beatyfikował siostrę Faustynę Kowalską 18 kwietnia 1993 roku w Rzymie.

Św. Faustyna urodziła się 25 sierpnia 1905 r. jako trzecie z dziesięciorga dzieci w ubogiej wiejskiej rodzinie. Rodzice Heleny, bo takie imię święta otrzymał na chrzcie, mieszkali we wsi Głogowiec. I z trudem utrzymywali rodzinę z 3 hektarów posiadanej ziemi. Dzieci musiały ciężko pracować, by pomóc w gospodarstwie. Dopiero w wieku 12 lat Helena poszła do szkoły, w której mogła, z powodu biedy, uczyć się tylko trzy lata. W wieku 16 lat rozpoczęła pracę w mieście jako służąca. Jak ważne było dla niej życie duchowe pokazuje fakt, że w umowie zastrzegła sobie prawo odprawiania dorocznych rekolekcji, codzienne uczestnictwo we Mszy św. oraz możliwość odwiedzania chorych i potrzebujących pomocy.

CZYTAJ DALEJ

Kraków: 14. rocznica pogrzebu pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich

2024-04-18 21:40

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

para prezydencka

Archidiecezja Krakowska

– Oni wszyscy uważali, że trzeba tam być, że trzeba pamiętać, że tę pamięć trzeba przekazywać, bo tylko wtedy będzie można budować przyszłość Polski – mówił abp Marek Jędraszewski w katedrze na Wawelu w 14. rocznicę pogrzebu pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich, którzy razem z delegacją na uroczystości 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej zginęli pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r.

Nawiązując do spotkania diakona Filipa z dworzaninem królowej Kandaki, abp Marek Jędraszewski w czasie homilii zwrócił uwagę, że prawda o Chrystusie zapowiedzianym przez proroków, ukrzyżowanym i zmartwychwstałym, trafia do serc ludzi niekiedy odległych tradycją i kulturą. – Znajduje echo w ich sercach, znajduje odpowiedź na ich najbardziej głębokie pragnienia ducha – mówił metropolita krakowski. Odwołując się do momentu ustanowienia przez Jezusa Eucharystii, arcybiskup podkreślił, że Apostołowie w Wieczerniku usłyszeli „to czyńcie na moją pamiątkę”. – Konieczna jest pamięć o tym, co się wydarzyło – o zbawczej, paschalnej tajemnicy Chrystusa. Konieczne jest urzeczywistnianie tej pamięci właśnie w Eucharystii – mówił metropolita zaznaczając, że sama pamięć nie wystarczy, bo trzeba być „wychylonym przez nadzieję w to, co się stanie”. Tym nowym wymiarem oczekiwanym przez chrześcijan jest przyjście Mesjasza w chwale.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję