Reklama

Niedziela Przemyska

41. Piesza Przemyska Pielgrzymka dotarła na Jasną Górę.

Co zostaje z pielgrzymki, z czym wrócimy do domu? Z jakimi postanowieniami? To już zależy od nas – mówił we Mszy św. na zakończenie 41. Pieszej Przemyskiej Pielgrzymki Na Jasną Górę abp Adam Szal – metropolita przemyski.

2021-07-15 12:28

radiofara.pl

Pielgrzymi grupy św. Józefa wchodzą na Jasną Górę

Pielgrzymi grupy św. Józefa wchodzą na Jasną Górę

W homilii, która wygłosił ordynariusz przemyski wskazał, że przez minione dni pątnicy szli razem z Jezusem i Maryją drogą do zbawienia. „Wędrowaliśmy przez 12 dni – tyle trwa Piesza Pielgrzymka idąca z Przemyśla na Jasną Górę. Mieliśmy okazję brać do ręki różaniec. Rozważać tajemnice radosne, światła, tajemnice bolesne i chwalebne. W ten sposób z Jezusem i Jego Matką szliśmy drogą prowadzącą do zbawienia. A dzisiaj w Bazylice wysłuchaliśmy ewangelii o zwiastowaniu” – zauważył kaznodzieja.

Reklama

Odnosząc się do odczytanej Ewangelii o zwiastowaniu Pańskim hierarcha wskazał, że Maryja uczy pątników użyczania siebie Panu Bogu: „Archanioł Gabriel daje świadectwo prawdzie, a prawda była niezwykła: Oto Maryja jest pełną łaski, jest wybrana na Matkę Zbawiciela. Maryja jest tą, która jest w sposób szczególny uprzywilejowana. Próbujemy zrozumieć w tym naszym wędrowaniu tajemnicę Maryi. Stała się napełniona Panem Bogiem, łaską Bożą i użyczyła Panu Bogu samej siebie, użyczyła samej siebie także swoim bliskim – św. Józefowi, którego czcimy sposób szczególny w tegorocznej pielgrzymce, ale także użyczyła samej siebie św. Elżbiecie i jej rodzinie. Oddała się do dyspozycji Panu Bogu i ludziom. Maryja otaczała opieką Jezusa, syna Bożego. Jej misja została z woli Chrystusa przybitego do krzyża rozciągnięta na cały Kościół. Od tej chwili, od tajemnicy ukrzyżowania Matka Najświętsza otacza Jezusa obecnego w Kościele jako Matka Kościoła – mówił hierarcha.

Odnosząc się do roku św. Józefa Sebastiana Pelczara, jaki trwa w archidiecezji przemyskiej, kaznodzieja pytał, jakie jest jego przesłanie dla uczestników tegorocznej pielgrzymki: „Co by powiedział dzisiaj nam pątnikom 41. Pieszej Pielgrzymki Przemyskiej na Jasną Górę, jak ją czcić? Pierwszym sposobem to naśladowanie Maryi, jej relacji do Boga i do objawionego planu zbawienia. Według bp Pelczara, Maryja jest Arką Przymierza. W czasie pielgrzymki Matka Boża zachęca nas do żywego kontaktu z Chrystusem w Eucharystii, do tej nowej manny, którą jest Chrystus”. – mówił abp Szal.

41. Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę wyruszyła z Przemyśla 4 lipca. Ze stolicy archidiecezji wyruszyły dwie grupy, poza tym w podobnym terminie wyruszyły grupy pielgrzymkowe z Leska, Radymna Jarosławia, Leżajska Krosna, Brzozowa, Przeworska i Łańcuta. Z uwagi na obostrzenia pielgrzymka miała charakter sztafetowy, codziennie inna grupa podejmowały poszczególne odcinki trasy pielgrzymkowej. Uroczyste wejście na Jasną Górę odbyło się 15 lipca. Ostatni etap pielgrzymowania pokonała grupa św. Józefa z Radymna. Cała trasę z poszczególnymi grupami szedł abp Michalik i mała grupa kapłanów.

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sto lat księdza Franciszka

2021-07-23 07:47

ks. Łukasz Romańczuk

Ks. Franciszek Hanek kończy dziś 100 lat

Ks. Franciszek Hanek kończy dziś 100 lat

Ksiądz kanonik Franciszek Hanek jest obecnie najstarszym kapłanem archidiecezji wrocławskiej. Dziś, 23 lipca skończył 100 lat.

Na spotkanie z księdzem seniorem, udaliśmy się do Mielca, gdzie obecnie kapłan rezyduje. Podkarpacie to rodzinne strony ks. Franciszka, który w 1996 r. przechodząc na emeryturę, powrócił w to miejsce. – Początkowo ks. Hanek przebywał w swoim rodzinnym domu razem z bratem. Po jego śmierci został przyjęty w naszej parafii i razem z nami pełni posługę kapłańską. Jeżeli siły mu pozwalają, to spowiada, odprawia Mszę św. i uczestniczy w wydarzeniach parafialnych – mówi kustosz mieleckiej bazyliki, ks. Janusz Kłęczek.

CZYTAJ DALEJ

Gdyby św. ojciec Kolbe przeżył wojnę, to zbudowałby imperium medialne

2021-07-23 09:10

[ TEMATY ]

o. Maksymilian Kolbe

Mat.prasowy

Wielu biografów czy publicystów, którzy piszą o ojcu Maksymilianie, mówi o jego ofierze za współwięźnia i męczeńskiej śmierci w Auschwitz. Zbliża się 80. rocznica tego wydarzenia. Natomiast po dziś dzień nie w pełni doceniana jest działalność, którą wykonywał wcześniej. Można odnieść wrażenie, że za samą tę działalność godziłoby się uznać heroiczność jego cnót i doprowadzić do procesu beatyfikacyjnego.

Tak też opisuje życie i postawę o. Maksymiliana jego biograf, Czesław Ryszka:

CZYTAJ DALEJ

Przed Trybunałem Watykańskim zaczyna się historyczny proces ws. nadużyć finansowych

2021-07-27 07:09

[ TEMATY ]

Watykan

Po raz pierwszy od prawie 300 lat przed Trybunałem w Watykanie staje kardynał oskarżony o nadużycia finansowe. Wtorek to pierwszy dzień historycznego procesu włoskiego kardynała Angelo Becciu i 9 innych osób w sprawie podejrzanych transakcji w Sekretariacie Stanu.

Zarzuty dotyczą defraudacji, przestępstw finansowych, korupcji, oszustw, wymuszeń i nadużycia urzędu. W związku z dużą liczbą oskarżonych i reprezentujących ich prawników proces toczyć się będzie w udostępnionej Trybunałowi sali w Muzeach Watykańskich. To największy proces w najnowszych dziejach Watykanu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję