Reklama

Niedziela Przemyska

50 rocznica zakończenia peregrynacji w Jarosławiu

„Wielbi dusza moja Pana”. Takie motto towarzyszy zainaugurowanym w niedzielę 11 lipca obchodom 50 rocznicy zakończenia Peregrynacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w Diecezji Przemyskiej. Końcowe uroczystości odbyły się w mieście Kostków, Ostrogskich, Zamoyskich i Sobieskich. Uczestniczyło w nich kilkadziesiąt tysięcy wiernych. Pośród licznie przybyłych członków Episkopatu Polski obecni byli, ku ogromnej radości duchowej, prymas ks. kardynał Stefan Wyszyński oraz kardynał Karol Wojtyła.

2021-07-12 10:44

Henryk Grymuza

Trony duszpasterskie oraz popiersie ks. Br. Fili ówczesnego proboszcza Kolegiaty.

Trony duszpasterskie oraz popiersie ks. Br. Fili ówczesnego proboszcza Kolegiaty.

Pierwszy dzień tegorocznych rocznicowych obchodów upłynął pod znakiem prezentacji dokumentalnych i materialnych dowodów tego niezwykłego wydarzenia. W Kolegiacie Bożego Ciała odbył się wernisaż wystawy pt. „W hołdzie Matce Bożej ze świętym Janem Pawłem II i Kardynałem Stefanem Wyszyńskim”.

Reklama

Wierni uczestniczący w wystawie wysłuchali pełnych dostojeństwa słów księdza prałata Mariana Bocho, który przypomniał okoliczności jej uruchomienia oraz fakty związane z gromadzeniem cennych eksponatów. Na samym wstępie powitał dostojnych gości. Był wśród nich ceniony działacz opozycyjny Adam Pęzioł. Ksiądz Marian zauważył między innymi: - Maryja wędruje przez Polskę i świat, a przede wszystkim przez ludzkie serca. Chciałbym życzyć Państwu, aby spotkanie z tą historią było okolicznością, aby Maryja dała odczuć swą obecność w życiu każdego z was i w życiu waszych rodzin.

W przygotowanie i aranżację wystawy wiele trudu i talentu włożyli między innymi organista Michał Daleszczyk, Joanna Kociuba i kilka innych osób. Ksiądz Marek Szczepański zapoznał zebranych szczegółowo z wydarzeniami sprzed półwiecza oraz scharakteryzował zgromadzone eksponaty, m. in. relikwie św. Jana Pawła II, fotografie przybyłych na Nawiedzenie gości, oryginalne wystąpienia powitalne i kończące peregrynację, pamiątkowe medale, albumy, strój kard. Wyszyńskiego, szaty liturgiczne, kopię obrazu Matki Bożej Częstochowskiej wykonaną w 1966 roku przez prof. Leonarda Torwirta, ornat abp Antoniego Baraniaka itp.

Na okoliczność tego doniosłego jubileuszu parafia Bożego Ciała przygotowała i wydała opracowanie autorstwa ks. Mariana Bocho i Piotra Michalskiego pt. „Prymas Tysiąclecia. Opatrznościowy Pasterz”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W Dniu Dziadków można uzyskać specjalny odpust

2021-07-24 17:44

[ TEMATY ]

modlitwa

odpust

dziadkowie

Dzień Dziadka

Dzień Osób Starszych

Karol Porwich/Niedziela

Pierwszy Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych będzie przeżywany w niedzielę 25 lipca. Penitencjarnia Apostolska zachęca do zyskania odpustu zupełnego tego dnia za siebie albo duszę cierpiącą w czyśćcu. Jakie są warunki? Wylicza je Vatican News.

W celu zyskania odpustu zupełnego należy spełnić tzw. zwykłe warunki, do których zaliczają się: spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach papieża. Dodatkowym warunkiem może być: uczestnictwo w uroczystościach prowadzonych przez Ojca Świętego w Watykanie albo w innych miejscach na świecie. Wystarczy także odwiedzić osobę chorą lub pomóc jej w potrzebie, aby taki odpust zyskać.

CZYTAJ DALEJ

Częstochowa/ PSP: wybuch samochodu dostawczego, dwie osoby zginęły

2021-07-26 17:26

Trzy osoby zostały poszkodowane w wybuchu samochodu dostawczego przy ul. Wrocławskiej w Częstochowie – podała w twitterowym wpisie w poniedziałek po południu Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej.

Dwie z tych osób poniosły śmierć.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję