Reklama

Niedziela Przemyska

Nowi lektorzy na Kazanowie

W I Niedzielę Wielkiego Postu, 21 lutego 2021 r., podczas Eucharystii o godz. 11:30 dziesięciu młodych chłopaków z Liturgicznej Służby Ołtarza otrzymało błogosławieństwo do pełnienia we wspólnocie parafialnej funkcji lektora.

2021-02-23 09:56

Łukasz Sztolf

Obrzęd ustanowienia lektorów

Obrzęd ustanowienia lektorów

Mszy świętej przewodniczył proboszcz ks. prał. Jan Mazurek, a kandydatów do funkcji lektora przygotowywał przez kilka miesięcy wikariusz ks. Łukasz Heliniak.

Reklama

Przygotowanie do objęcia tej funkcji ministranci przygotowywali się od grudnia, zarówno w formie zdalnej jak i na spotkaniach w małej grupie – mówi ks. Heliniak – opiekun ministrantów. W ramach przygotowania podejmowano tematy natchnienia i autora Pisma Świętego, a także osobistą relację ze słowem Bożym. Następnie, kandydaci na lektorów uczyli się także obsługi mszału i innych ksiąg liturgicznych. Na przygotowanie przyszłych ministrantów składają się zbiórki i tzw. asysta – nauka praktycznych umiejętności służenia. Do funkcji lektora, konieczne jest także przygotowanie z zakresu dykcji i fonetyki, tak aby lektor w sposób zrozumiały odczytywał fragmenty z Pisma Świętego – kończy duszpasterz.

Do zadań nowych lektorów należy publiczne odczytywanie tekstów Pisma Świętego i modlitwy wiernych podczas Eucharystii i nabożeństw, jak też własne studium Słowa Bożego i wprowadzanie go w swoje życie. W sumie w parafii św. Benedykta oraz Cyryla i Metodego posługuje około 35 ministrantów.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowe obostrzenia w Polsce

2021-02-24 15:10

[ TEMATY ]

koronawirus

Screen

Niedzielski: trzecia fala koronawirusa się rozpędza; średnia dzienna zakażeń na poziomie 8 tys. przypadków, przed tygodniem było ich 6 tys. Przyrost obłożenia łóżek covidowych o 1200, wcześniej notowaliśmy spadki.

Szef MSZ wskazywał na środowej konferencji prasowej, że w Polsce rozpędza się trzecia fala koronawirusa. "Ta dynamika zaczyna być przedmiotem troski, bo wzrosty, z którymi mamy teraz do czynienia stają się naprawdę coraz większe i dynamika zakażeń zaczyna doganiać tę, z którą mieliśmy do czynienia na początku drugiej fali, w październiku" - dodał.

CZYTAJ DALEJ

Czarnek: Dziś wszyscy patrzą na świat nauki i oczekują od naukowców rozwiązania problemów

Dziś wszyscy patrzą na świat nauki i oczekują od naukowców z całego świata, w tym również od naukowców z Polski, rozwiązania problemów, w których cały świat się znalazł – powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podczas uroczystej gali XI edycji programu LIDER.

W programie Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przyznaje pieniądze młodym naukowcom na realizację innowacyjnych pomysłów i tworzenie zespołów badawczych.

CZYTAJ DALEJ

Przemyśl: Wpisanie imienia

2021-02-25 09:47

Przemysław Dziob

Uczestnicy podczas obrzędu otrzymali notatnik do lepszego przeżywania Wielkiego Postu

Uczestnicy podczas obrzędu otrzymali notatnik do lepszego przeżywania Wielkiego Postu

W kościele oo. Franciszkanów odbyło się Spotkanie Młodych Animatorów drugiego roku formacji Ruchu Światło-Życie archidiecezji przemyskiej.

Celem spotkania rocznika formacyjnego było wejście w intensywny okres Wielkiego Postu. Jako pierwszy rocznik formacji oazowej naszej archidiecezji zrealizowaliśmy i uczestniczyliśmy w Obrzędzie Wpisania Imienia. Obrzęd ten wprowadził nas na drogę dopiero rozpoczynającego się Wielkiego Postu, mogliśmy także jako w pełni świadomi i dojrzali chrześcijanie odnowić przyrzeczenia ze sakramentu Chrztu Świętego. Jest to bezpośrednie przygotowanie do szczytu formacji – Triduum Paschalnego przeżywanego w formie rekolekcji. Pierwotnie, owo nabożeństwo polegało na wpisaniu się do księgi zamierzających przyjąć sakrament chrztu i bierzmowania oraz zjednoczyć się z Panem w komunii świętej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję