Reklama

Niedziela Przemyska

Dożynki

W Klimkówce tradycje dożynkowe wiecznie żywe

2020-09-04 10:47

Jan Penar


"Ciebie jedną kocham

Reklama

Cudowna, rodzinna ziemio.

Bądź błogosławiona,

Stworzona dla nas,

Reklama

abyś wspierała dusz naszych słabość,

abyś powiększała uczuć małość

piękna, dobra, umiłowana

karmicielko ziemio"

Stefan Żeromski

Tak pięknych strof na cześć ziemi ojczystej można znaleźć dużo w naszej polskiej literaturze opiewającej ziemię jako matkę, żywicielkę, która żywi wszelkie istoty, a potem znów w siebie przyjmuje. Często można spotkać określenie, że ziemia to największy skarb, a Ojczyzna to jest ta ziemia, na której mieszkamy. Plony, jakie wydawała ziemia, dobry urodzaj był zawsze jednym z najważniejszych pragnień ludności wiejskiej, gdyż odsuwał od niej widmo nędzy i głodu. Nic więc dziwnego, że po trudnym przednówku, jaki towarzyszył mieszkańcom dawnej wsi, żniwa były dla nich okresem pełnym świętości, zapału i nadziei na dostatnie życie. Tak o tym pisze Władysław Reymont w powieści „ Chłopi”:

„… Wielka uroczysta cichość przejęła żniwne pola, zrobiło się jakby święte nabożeństwo znojne, nieustannej i owocnej pracy. Słońce podnosiło się coraz wyżej, skwar wzmagał się z godziny na godzinę, ogniste blaski zalewały pola i żniwny dzień toczył się kiej to pszeniczne złoto i dzwonił kiej złotem, ciężkim, źrałem ziarnem… Wieś stała pusto i jakby wymarła… że już na wszystkich polach, jak jeno można było sięgnąć okiem, w straszliwym skwarze… od świtu do późnego wieczora połyskiwały sierpy i kosy, bielały koszule i szła cicha, wytężona robota i nikto się już nie lenił… a jeno przygięty nad zagonem kiej wół, w pocie czoła pracował… Ale mimo tej ciężkiej pracy i takiego utrudzenia, iż niejeden zasypiał nad miską wieczorem, kiej pościągali z pól, Lipce jakże się trzęsły od wrzawy radosnej, śmiechów, rozpowiadań, śpiewań a muzyki. Skończył się bowiem przednówek, stodoły były pełne i każden, choćby najbiedniejszy, hardo podnosił głowę i z dufnością patrzał w jutro…”

Żniwa tradycyjnie rozpoczynała św. Małgorzata( 20 VII). Trwały one, w zależności od pogody do Matki Boskiej Zielnej (15VIII). Mawiano nawet wtedy: „Na Wniebowzięcie pokończone żęcie”. Był to na wsi okres pracowity, gwarny i wesoły .Po skończeniu ostatniego łanu dziewczęta, które najlepiej pracowały przy żniwach, wiły wieńce dożynkowe. Ozdabiały je jarzębiną, kwiatami, owocami i kolorowymi wstążkami. Zboże na wieńce ścinał uroczyście najlepszy żniwiarz. Te ostatnie kłosy, które były symbolem całego plonu, musiały być najdorodniejsze, gdyż ziarno wysiane z nich w jesieni, ma dać obfite plony w przyszłym roku.

Dożynki łączono z Dniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, świętem przypadającym 15 sierpnia, które dawniej lud obchodził jako dzień Matki Bożej Dożynkowej.

Ta sama Matka Boża Dożynkowa nazywana jest Zielną, gdyż w tym dniu święci się w kościołach kolorowe wiązanki złożone z różnych ziół, owoców, kwiatów, warzyw jako symbol bogactwa przyrody.

Święto Matki Bożej Wniebowziętej Dożynkowej obchodzone jest zawsze w Klimkówce bardzo uroczyście dzięki Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich, które stoją na straży naszej regionalnej i narodowej tradycji.

Tak też było i w tym roku, kiedy w dniu 15 sierpnia Panie z KGW na czele z przewodniczącą Panią Marią Barć, sołtysem i przedstawicielami Rady Sołeckiej wniosły do kościoła pełen przepychu wieniec dożynkowy. Chociaż w tym roku uroczystość ta miała charakter bardziej skromny z powodu pandemii koronawirusa, to jednak nasze koło, przy zachowaniu wszelkich wymogów sanitarnych, postanowiło utrzymać ciągłość tej pięknej tradycji dożynkowej związanej ze świętem Matki Boskiej Zielnej.

Wieniec imitował wspaniałą koronę uwitą z tegorocznych zbóż. Najdorodniejsze kłosy pszenicy, owsa i żyta splecione w artystyczny sposób w kształcie dużej korony ozdobionej polnymi kwiatami, bukszpanem, czerwoną jarzębiną i pachnącymi ziołami Panie z KGW ofiarowały Matce Bożej Wniebowziętej. Korony zdobią głowy niezwykłych osób, więc tę dożynkową koronę uwitą z pachnących darów przyrody przeznaczyły Królowej naszych pól, łąk, sadów, lasów i ogrodów, gdyż Jej tylko taki dar się należy.

Zapach świeżych kłosów zbóż, polnych kwiatów i ziół promieniował z dożynkowego wieńca, na który z zachwytem patrzyli licznie zgromadzeni w świątyni parafianie. Spośród złocistych kłosów wieńca wyglądała uśmiechnięta twarz Świętego Jana Pawła II, który błogosławił naszej parafii, naszej Ojczyźnie i całemu światu. W kościele panował odświętny nastrój pełen powagi i zadumy. Zaś przepych kolorowych ludowych strojów Pań z koła i białych koszul Panów im towarzyszących, dziękczynno – błagalne śpiewy, zapach zbóż i kwiatów oraz widok dostojnego wieńca dożynkowego – wszystko to przywoływało atmosferę dawnej naszej wioski wiernej tradycji ludowej.


Msza Święta i homilia ks. proboszcza związana z kultem Matki Boskiej Królowej Polski oraz rozbrzmiewające śpiewy pieśni Maryjnych i tych własnego autorstwa Pań z KGW, to główne części tej pięknej uroczystości dożynkowej. Oto niektóre fragmenty śpiewanych pieśni, których autorką jest Pani Maria Barć:

Plon stokrotny Matki Ziemi

Przynosimy przed ołtarze.

Ziemia nasza chleb nam rodzi,

A Ty Panie wciąż rozmnażasz.

Wieniec żniwny też składamy

Bogu w Trójcy Przenajświętszej

Za wszystkie zebrane plony

Przyjm Panie korną podziękę.

Zapachniało dziś w kościele

Chlebem, kwiatem, owocami.

Bóg zatrzymał się nad wioską

I nam wszystkim błogosławi.

Tobie Matko Boża Zielna

Kwiaty piękne przynosimy

Oraz dary – wonne zioła

Boś Ty kwiatów jest Królowa.

Tobie Jezu nasz z Kościółka

Składamy dziś dziękczynienie,

Że od klęsk i chorób strzeżesz,

Dajesz moc i ukojenie.

Śpiewom akompaniował na keyboardach nauczyciel muzyki Pan Jacek Gierlach.

Wszystko to dodawało otuchy słuchającym je rolnikom, nawet i tym, którzy już zwątpili w skuteczność swojej pracy na roli. Dożynki są świętem plonów, świętem, które uczy nas szacunku dla chleba, o czym tak pięknie pisał nasz poeta C .K .Norwid, kiedy musiał przebywać poza granicami swojej Ojczyzny. Oto jego słowa:

„… Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba

Podnoszą z ziemi przez uszanowanie

Dla darów nieba.

Tęskno mi Panie…”

To piękne, ludowe dożynkowe święto uczy nas również cenić pracę rolnika.

Dziękujemy Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich, które stoją na straży naszych pięknych, regionalnych zwyczajów ludowych. Ich pełne przepychu stroje ludowe, bogaty repertuar już rzadko spotykanych pieśni ludowych, które prezentują z okazji różnych uroczystości i religijnych, i świeckich oraz osobisty ich wdzięk może nie tylko zachwycać słuchaczy, ale i przenosić ich w atmosferę dawnej wsi spokojnej, wsi wesołej, wsi z chatami krytymi strzechą i szumiącymi, złocistymi łanami zbóż. Obraz takiej wsi pozostał już tylko w przyśpiewkach. Dziękujemy więc za pielęgnowanie i ocalanie od zapomnienia naszej polskiej tradycji ludowej, za przekazywanie cennego dziedzictwa naszych przodków, które umacnia naszą dumę narodową i pogłębia nasz patriotyzm.

Podziękować należy również Pani Marii Barć , która obecnie kieruje kołem i wkłada dużo wysiłku by jego prezentacja była godna szacunku, a może nawet i podziwu mieszkańców naszej wioski i okolicy.

Dziękujemy Panu Sołtysowi, który ściśle współpracuje z kołem, jest jego wiernym sojusznikiem i zawsze wspiera Panie w trudnych sytuacjach. I niech już tak będzie.

Panie z KGW ofiarowały Matce Bożej koronę dożynkową w podzięce za opiekę nad naszą parafią i ojczyzną, proszą również by Polacy bronili zawsze wartości chrześcijańskich i nie pozwolili na deprawację naszych rodzin, dzieci i młodzieży. Dlatego zdecydowanie potępiamy pojawiające się w Polsce ideologie, które dają przyzwolenie na profanację i bezczeszczenie miejsc kultu dla Polaków, miejsc, które mają dla nas historyczne i religijne znaczenie, ponieważ obraża to nasze uczucia religijne i naszą dumę narodową.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa w intencji życia przed Trybunałem

2020-09-21 11:49

[ TEMATY ]

aborcja

aborcja eugeniczna

Trybunał Konstytucyjny

Artur Stelmasiak

Czerwone wstążki na ogrodzeniu Trybunału Konstytucyjnego symbolizujące ofiary aborcji eugenicznej.

Czerwone wstążki na ogrodzeniu Trybunału Konstytucyjnego symbolizujące ofiary aborcji eugenicznej.

Fundacja Życie i Rodzina oraz Komitet Inicjatywy Ustawodawczej #ZatrzymajAborcję organizują wspólny różaniec w intencji dobrego wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji eugenicznej.

Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego mogą zakończyć haniebne praktyki selekcji nienarodzonych dzieci. 22 października 2020 Trybunał Konstytucyjny zajmie się rozpatrywaniem wniosku o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją RP tzw. aborcji eugenicznej, czyli zabijania dzieci podejrzanych o chorobę lub niepełnosprawność. Wcześniej Trybunał przez trzy lata hamował wydanie orzeczenia w tej sprawie.

W związku z tym od 21 września, co tydzień, przed Trybunałem odbywać się będzie publiczna modlitwa różańcowa o wydanie dobrego, zgodnego z Konstytucją orzeczenia.

Fundacja Życie i Rodzina i Komitet Inicjatywy Ustawodawczej #ZatrzymajAborcję organizują wspólny różaniec w intencji dobrego wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji eugenicznej. Pierwsze spotkanie odbędzie się 21 września 2020 r. (poniedziałek) w Warszawie przy al. Jana Christiana Szucha 12a, przed Trybunałem Konstytucyjnym w godzinach od 18.00-19.30. Kolejne spotkania odbywać się będą co tydzień o tej samej porze i w tym samym miejscu.

W czwartek, 22 października 2020 r. Trybunał Konstytucyjny na czele z Prezes TK Julią Przyłębską, rozpozna sprawę niezgodności z konstytucją tzw. przesłanki eugenicznej w polskiej ustawie aborcyjnej. Dzieje się to po trzech latach oczekiwania i licznych naciskach ze strony opinii publicznej, a także w chwili, gdy w Sejmie czeka na rozpatrzenie największa w historii Polski inicjatywa pro-life #ZatrzymajAborcję.

Dopuszczanie selekcji i zabijania nienarodzonych ze względu na możliwość wystąpienia wad wrodzonych przypomina najgorsze nazistowskie praktyki. Jest hańbą dla polskiego państwa. Trybunał Konstytucyjny ma szansę wreszcie tę hańbę zakończyć.

"Od chwili złożenia w Sejmie projektu #ZatrzymajAborcję oraz pierwszego wniosku do Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie, legalnie zamordowano ponad 3000 poczętych dzieci. W imię obrony każdego człowieka i bezpieczeństwa obywateli bez względu na stan ich zdrowia, domagamy się jak najszybszego wydania orzeczenia ratującego życie nienarodzonych dzieci. Dlatego też będziemy spotykać się pod Trybunałem co tydzień aby pokazać Sędziom, że jest to sprawa najwyższej wagi." - mówi Kaja Godek, pełnomocnik Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej #ZatrzymajAborcję.

CZYTAJ DALEJ

Katolicy w USA wolą Donalda Trumpa

2020-09-22 15:37

[ TEMATY ]

Donald Trump

pandemia

wPolityce.pl /PAP/EPA

Donald Trump

Donald Trump

Katolicy w USA czują się głęboko dotknięci przez pandemię. Ich największe obawy budzą kwestie gospodarki, zatrudnienia i opieki zdrowotnej, ale widziane w perspektywie COVID-19 – wynika z badań przeprowadzonych przez RealClear Opinion Research. Jeśli chodzi o zbliżające się wybory prezydenckie, to badania jasno pokazały, że katolicy wolą Donalda Trumpa od byłego wiceprezydenta Joe Bidena.

Sondaż pokazuje, że pandemia koronawirusa i wynikający z niej lockdown wyparły inne kwestie widoczne w poprzednich badaniach, takie jak imigracja czy polityka zagraniczna. „Wszystkie ważne kwestie, takie jak: edukację, gospodarkę czy wolność religijną, postrzegamy teraz przez pryzmat pandemii” – powiedział Carl M. Cannon, szef biura RealClear Opinion Research w Waszyngtonie.

Badanie ujawniło też duży niepokój respondentów związany z przemocą wobec katolików, która ma miejsce w ostatnich miesiącach w USA. Badanych niepokoi wandalizm, ataki na kościoły i antychrześcijańskie hasła wznoszone podczas antyrasistowskich protestów. Niepokój u amerykańskich wierzących budzi także niszczenie pomników świętych i bohaterów narodowych. Większość respondentów wyraziła zaniepokojenie z powodu spalenia Biblii przez protestujących w Portland i wezwania do niszczenia wizerunków przedstawiających Jezusa jako „białego Europejczyka”.

Trzy czwarte badanych martwi także bezpieczeństwo narodowe, kondycja wymiaru sprawiedliwości, podatki, stosunki rasowe, imigracja i polityka zagraniczna. Inne kwestie, które niepokoją wierzących, to wolność wyznania i aborcja. 76 proc. katolików popiera znaczne ograniczenia dotyczące usuwania ciąży. Większość respondentów uważa, że katolicy powinni robić więcej dla uzdrowienia podziałów rasowych w Ameryce.

W sondażu koronawirus pojawił się nie tylko jako problem zdrowotny, ale także jako kwestia, która ma konsekwencje religijne. Większość ankietowanych stwierdziła, że czuje się teraz dość bezpiecznie, żeby zacząć chodzić na Msze, podczas gdy około czterech na dziesięciu uważa, że jest to nadal niebezpieczne. Ponad siedmiu na dziesięciu katolików (71 proc.) stwierdziło, że brak możliwości uczestniczenia we Mszy podczas pandemii był dla nich niepokojący. Zaledwie jedna osoba na 10 zadeklarowała, że zamierza chodzić na Mszę rzadziej.

Katolicy uznali również, że pandemia COVID-19 jest doświadczeniem skłaniającym do refleksji. Ponad sześciu na dziesięciu respondentów stwierdziło, że pandemia zmusiła ich do innego myślenia o swojej wierze (61 proc.). 81 proc. sprowokowała do innego myślenia o polityce, a aż 92 proc. do refleksji nad swoim zdrowiem. Co więcej, prawie wszyscy przyznali, że sprawiła, iż poczuli się bliżej Boga i swoich rodzin.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję