Reklama

Kościół

Zmarł ks. prof. Ireneusz Mroczkowski, wybitny teolog płocki

17 sierpnia zmarł ks. prał. prof. dr hab. Ireneusz Mroczkowski, wybitny teolog moralista związany z Płockiem. Był wieloletnim wykładowcą w Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku i w Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Podejmował wiele inicjatyw naukowych, społecznych i kulturalnych: „Był otwarty na sprawy współczesnego Kościoła i świata” – uważa bp Piotr Libera. Ksiądz profesor Mroczkowski miał 71 lat.

[ TEMATY ]

śmierć

pl.wikipedia.org

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bp Piotr Libera mówi, że „hiobowa wiadomość o tej śmierci spadła na diecezję jak grom”: „Ksiądz profesor był wybitnym polskim moralistą, autorem wielu publikacji, znakomitym znawcą tematyki moralnej i etycznej w Kościele, wieloletnim wykładowcą w płockim seminarium, członkiem Rady Społecznej przy Biskupie Płockim, człowiekiem bardzo wrażliwym i otwartym na problemy współczesnego Kościoła i świata. On nimi żył” – uważa Pasterz Kościoła płockiego.

Wiele osób widziało, że od lat zmaga się z chorobą nowotworową, ale nikt nie spodziewał się teraz jego śmierci: „Modlimy się za księdza profesora ze współpracownikami. Wierzymy, że Pan Bóg rychło przyjmie tego męża Kościoła do grona zbawionych” – podkreśla bp Libera.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. prał. prof. dr hab. Ireneusz Mroczkowski urodził się 29 grudnia 1949 r. w Makowie Mazowieckim, pochodził z parafii Rzewnie (obecnie diec. łomżyńska). Ukończył Niższe Seminarium Duchowne i Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku (1974). W trakcie studiów seminaryjnych został wcielony do wojska w ramach 54. Batalionu Ratownictwa Terenowego w Bartoszycach, czyli tzw. jednostce kleryckiej. W tym czasie utrzymywał kontakt z władzami seminaryjnymi i dał świadectwo przywiązania do Kościoła. Święcenia kapłańskie przyjął 16 czerwca 1974 r. w Makowie Mazowieckim, z rąk bp. Bogdana Sikorskiego. Pierwszą placówką duszpasterską była parafia pod wezwaniem Świętej Trójcy w Rypinie. Po dwóch latach został przeniesiony do parafii św. Michała w Płońsku.

W 1977 roku ks. Ireneusz został skierowany na studia magistersko-licencjackie na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w Lublinie w zakresie teologii moralnej. 26 czerwca 1979 obronił pracę magisterską pod tytułem Problematyka moralna w dziełach Stanisława Przybyszewskiego pod kierunkiem ks. prof. Stanisława Witka. Po uzyskaniu licencjatu kościelnego, ks. Mroczkowski został wysłany do Rzymu, gdzie w latach 1980–1984 podjął studia z teologii moralnej na Akademii Alfonsjańskiej. Pracę doktorską na temat La dimensione etico-teologica dei diritti dell’uomo, pod kierunkiem o. prof. Jullio de La Torre, obronił 18 maja 1984 roku.

Reklama

Po powrocie z Rzymu ks. Ireneusz został skierowany do Płocka, gdzie objął funkcję opiekuna pierwszego roku alumnów Wyższego Seminarium Duchownego i wykładowcy z zakresu teologii moralnej, katolickiej nauki społecznej oraz etyki i spowiednictwa. Wykładał w Soborowym Studium Teologiczno-Pastoralnym Diecezji Płockiej (sekcja katolików świeckich) oraz Kolegium Teologicznym Diecezji Płockiej. Sprawował też opiekę nad seminaryjnym Kołem Miłosierdzia, którego członkowie organizowali akcje charytatywne i współpracowali z siostrami Matki Teresy z Kalkuty.

W roku 1985 został zaangażowany jako asystent w Sekcji Teologii Moralnej KUL w Lublinie, gdzie pracował 17 lat. W ramach wykładów monograficznych podejmował zagadnienia praw człowieka, prawa naturalnego oraz sakramentologii. Ważnym tematem, który rozwijał w swoich badaniach naukowych była teologicznomoralna wizja cielesności. Najpierw został zatrudniony na KUL na etacie asystenta, a od 1 października 1987 roku został starszym asystentem. Na stanowisko adiunkta został powołany 1 października 1990 roku, a 1 czerwca 1998 objął stanowisko profesora nadzwyczajnego. W latach 1997–2002 pełnił na KUL funkcję kierownika Katedry Teologii Moralnej Ogólnej.

Kolokwium habilitacyjne na podstawie książki „Osoba i cielesność. Moralne aspekty teologii ciała” oraz licznych artykułów naukowych miało miejsce 6 czerwca 1994 roku wobec Rady Wydziału Teologii i zakończyło się pozytywną uchwałą tejże Rady, która 24 października 1994 roku została zatwierdzona przez Centralną Komisję ds. Stopni i Tytułów Naukowych. Uchwała o nadaniu mu tytułu profesora teologii na podstawie dorobku naukowego w postaci artykułów i książki „Zło i grzech. Studium filozoficzno-teologiczne” została podjęta 26 czerwca 2001 roku. Ks. Mroczkowski jest autorem 278 publikacji, w tym 13 monografii i 5 książek pod redakcją. Wypromował 4 doktorów i 156 magistrów. Był recenzentem w wielu przewodach profesorskich, habilitacyjnych i doktorskich na różnych uczelniach w Polsce.

Reklama

Od roku 1984 prowadził wykłady kursoryczne w Filii ATK w Płocku, która w roku 1999 została przemianowana na filę UKSW. W latach 1995–2000 wykładał etykę ogólną w Szkole Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku. W latach 1999–2005 dojeżdżał z wykładami z etyki do Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku. Pod koniec roku akademickiego 2001/2002 zakończył pracę naukowo-dydaktyczną na KUL i od 1 października 2002 roku został zatrudniony na USKW w Warszawie na Wydziale Teologicznym. Od roku 2010 został przeniesiony do Katedry Antropologii i Bioetyki na Wydziale Nauk o Rodzinie, który miał wówczas siedzibę w Łomiankach. Pracował na UKSW do 30 września 2018 roku, po czym podjął wykłady w Państwowej Uczelni Zawodowej im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie na Wydziale Ochrony Zdrowia i Nauk Społecznych.

W ramach posługi w diecezji płockiej był asystentem kościelnym Klubu Inteligencji Katolickiej w Płocku (1987-1999). Pełnił funkcję redaktora naczelnego „Studiów Płockich” (1997-2012), rektora WSD w Płocku przez dwie 3-letnie kadencje (1999-2005), członka Rady ds. Ekonomicznych Diecezji Płockiej (1999). Pełnił także funkcję opiekuna duchowego wdów i dziewic konsekrowanych (2007-2018), przewodniczącego Komisji ds. małżeństwa i rodziny 43. Synodu Diecezji Płockiej (2012-2015), przewodniczącego Rady Społecznej przy Biskupie Płockim (2015). Był członkiem Komisji do Spraw Dialogu między Kościołem Rzymskokatolickim i Kościołem Starokatolickim Mariawitów (1997–2011). W roku 2006 został pierwszym przewodniczącym Stowarzyszenia Teologów Moralistów w Polsce i pełnił tę funkcję przez kilka kadencji. Aktywnie działał w wielu stowarzyszeniach świeckich i kościelnych. Był autorem bloga na stronie internetowej diecezji płockiej. Ks. Mroczkowski był kanonikiem honorowym Kapituły Katedralnej Płockiej (1996) i kapelanem Ojca Świętego (prałatem -1997). W 2007 r. został odznaczony Wielkim Orderem św. Zygmunta.

Ks. Mroczkowski obdarowany łaską wiary i ubogacony owocnymi spotkaniami z ludźmi inaczej myślącymi, nie przejmował ich poglądu na świat, ale potrafił tak cudownie słuchać, że człowiek w jego obecności mógł wybrzmieć w pełni swej tożsamości. Pozostając sobą, Profesor z Płocka, był gotowy zniżyć się do swego słuchacza, co potwierdza jego personalizm, nad którym tak zapamiętale reflektował, szukając głębszego zrozumienia natury osoby ludzkiej. Od wielu lat zmagał się z chorobą nowotworową. Zmarł nagle 17 sierpnia 2020 r. w domu rodzinnym w Borutach.

2020-08-17 14:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmarł ks. prof. Czesław Bartnik, zasłużony teolog i filozof

[ TEMATY ]

śmierć

KUL

KUL

W wieku 91 lat zmarł ks. prof. Czesław Bartnik. Był wieloletnim profesorem dogmatyki na Wydziale Teologii KUL, promotorem wielu prac naukowych, autorem ponad 3000 tekstów teologicznych.

Czesław Bartnik urodził się 9 sierpnia 1929 r w Źrebcach k. Szczebrzeszyna. Szkołę średnią rozpoczął w 1944 r. w tajnym nauczaniu w Radecznicy, a następnie kontynuował w Szczebrzeszynie i Liceum Biskupim w Lublinie. W 1948 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Lublinie. Święcenia kapłańskie przyjął w Lublinie w 1953 r.

CZYTAJ DALEJ

Wałbrzych. Wyniki II etapu 28. Konkursu Wiedzy Biblijnej

2024-04-18 14:32

[ TEMATY ]

Wałbrzych

bp Marek Mendyk

Civitas Christiana

konkurs biblijny

ks. Krzysztof Moszumański

okwb

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Laureaci etapu diecezjalnego 28. OKWB w Wałbrzychu

Laureaci etapu diecezjalnego 28. OKWB w Wałbrzychu

W siedzibie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Wałbrzychu przy ul. Młynarskiej w czwartek 18 kwietnia odbył się diecezjalny etap 28. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej.

Do rywalizacji przystąpiło 30 uczniów z terenu diecezji świdnickiej. W tym roku tematem biblijnych zmagań były: Księga Sędziów oraz Dzieje Apostolskie. Gościem specjalnym w czasie biblijnych zmagań był bp Marek Mendyk, który przewodniczył Mszy świętej dla uczestników w Wałbrzyskiej Kolegiacie, a następnie towarzyszył finalistom, aż do rozstrzygnięcia wyników.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Ripamonti: jesteśmy świadkami wycofywania się z prawa do azylu w Europie

2024-04-18 17:39

[ TEMATY ]

Unia Europejska

Włochy

migracja

Ks. Ripamonti

robertopierucci/pl.fotolia.com

W Europie jesteśmy świadkami wycofywania się z prawa do azylu - uważa ks. Camillo Ripamonti, kierujący Centro Astalli - jezuickim ośrodkiem dla uchodźców w Rzymie. Postawę taką sankcjonuje, jego zdaniem, Pakt Migracyjny, przyjęty kilka dni temu przez Parlament Europejski.

Według niego fakty i sytuacje z 2023 roku pokazały, że „zjawiska migracji nie rozwiązuje się poprzez outsourcing [kierowanie migrantów do krajów trzecich - KAI], push-backi, brak realnej polityki ratowniczej na morzu i przyspieszone procedury na granicy”. „Tego, co uważa się za problem migracyjny, nie rozwiązuje się poprzez usuwanie ludzi z ziemi europejskiej, ale poprzez usuwanie przyczyn przymusowej migracji” - wskazał włoski duchowny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję