Reklama

Wiadomości

Żeby Polska...

Nasz redaktor honorowy nagrodzony

Podczas uroczystej gali w Zamku Ujazdowskim w Warszawie 7 listopada Towarzystwo Patriotyczne Jana Pietrzaka ogłosiło tegorocznych laureatów nagrody „Żeby Polska była Polską”. Wśród nagrodzonych, obok Jerzego Kropiwnickiego – solidarnościowego działacza opozycyjnego, poety Jana Długosza, Józefa Ruszara – dyrektora Instytutu Literatury w Krakowie i aktorki Ewy Dałkowskiej, znalazł się ks. inf. Ireneusz Skubiś – przez wiele lat redaktor naczelny Niedzieli, założyciel międzynarodowego już Ruchu „Europa Christi”. – Statuetki otrzymały osoby, które szczególnie przyczyniły się do tego, że żyjemy w wolnej Polsce – powiedział Jan Pietrzak, pomysłodawca nagrody, i podkreślił, że laureaci to wspaniali Polacy, bo dzięki nim Polska staje się Polską na naszych oczach.

Laudację na temat osoby ks. Skubisia wygłosił prof. Jan Żaryn, historyk, publicysta Niedzieli. Wskazał na trzy cechy charakterystyczne księdza infułata. Pierwszą z nich było oddanie młodzieży, wprowadzanie jej na właściwe drogi w czasach, kiedy był duszpasterzem akademickim. Druga – to korzystanie z niezwykłego narzędzia oddziaływania duszpasterskiego, którym jest prasa katolicka – reaktywowany i prowadzony przez niego przez lata Tygodnik Katolicki Niedziela. Kolejną cechą jest rozumienie znaków czasu, czego efektem jest ostatnie dzieło ks. Skubisia – Ruch „Europa Christi”, który w obliczu zagrożeń podejmuje działania na rzecz obrony chrześcijańskich korzeni Europy.

W imieniu nieobecnego na uroczystości księdza infułata nagrodę odebrał Piotr Grzybowski, publicysta Niedzieli, który odczytał list laureata. „Przyjmując nagrodę, pragnę wyrazić solidarność z postawą pana Jana Pietrzaka, będącego niezłomnym strażnikiem prawdy i polskości. W mojej 33-letniej służbie Bogu i ojczyźnie na stanowisku redaktora naczelnego Tygodnika Katolickiego Niedziela w duchu umiłowania Kościoła Chrystusowego zawsze chciałem dostrzec też naszą wspólną ojczyznę Polskę” – napisał ksiądz infułat. „Są to dwie miłości mojego życia: Kościół i ojczyzna. Mamy tak wspaniałych bohaterów i świętych, tak wspaniałą kulturę opartą na wartościach chrześcijańskich, tak niezwykłą historię, nad którą pochylał się Jan Paweł II, że nie można w mrocznym niekiedy dziś czasie tego nie przypominać, na tym się nie opierać”.

Nagrody „Żeby Polska była Polską” przyznano w tym roku po raz dziewiąty. Towarzystwo Patriotyczne w poprzednich latach wyróżniło nimi m.in.: premiera Jarosława Kaczyńskiego, reżysera filmowego Antoniego Krazuego oraz pisarza Marka Nowakowskiego.

2021-11-30 08:34

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O nowy Cud nad Wisłą

Niedziela Ogólnopolska 33/2020, str. 44

[ TEMATY ]

Cud nad Wisłą

Ks. Ireneusz Skubiś

Bożena Sztajner/Niedziela

Ks. inf. Ireneusz Skubiś

Ks. inf. Ireneusz Skubiś

Dziś, gdy ateizm o bolszewickich barwach zachłannie i fałszywie wkrada się do Europy oraz chce zniszczyć jej tożsamość, trzeba się modlić o następny Cud nad Wisłą.

Święty Andrzej Bobola przypomina nam, że my – Polacy powinniśmy modlić się do Maryi, Matki Jezusa, jako do Królowej Polski, gdyż tytuł ten pochodzi z woli Bożej Opatrzności. Potwierdzają to objawienia prywatne, choćby o. Juliusza Mancinellego w XVI wieku. Do nich też nawiązuje św. Andrzej Bobola, który należy do świętych patronów Polski.

CZYTAJ DALEJ

Papież zapewnił o modlitwie za ofiary trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii oraz wojny na Ukrainie

2023-02-08 11:26

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

Na zakończenie dzisiejszej audiencji ogólnej Ojciec Święty nawiązał do tragicznego trzęsienia ziemi, które nawiedziło w poniedziałek południowo-wschodnią Turcję i północno-zachodnią Syrię. Liczba ofiar śmiertelnych przekroczyła 8,7 tys. osób.

„Moje myśli kierują się w tej chwili ku mieszkańcom Turcji i Syrii, poważnie zniszczonych trzęsieniem ziemi, które spowodowały tysiące ofiar śmiertelnych i rannych. Poruszony modlę się za nich i wyrażam moją bliskość tym narodom, rodzinom ofiar i wszystkim, którzy cierpią z powodu tej niszczącej katastrofy. Dziękuję tym, którzy angażują się w niesienie pomocy. Zachęcam wszystkich do okazania solidarności z tymi obszarami, częściowo już udręczonymi długą wojną. Módlmy się wspólnie, aby ci nasi bracia i siostry mogli iść naprzód w obliczu tej tragedii i prośmy Matkę Bożą, aby ich chroniła. „Zdrowaś Maryjo…” – powiedział Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Sto pięćdziesiąt porcji!

2023-02-08 15:29

Małgorzata Pabis

Tym razem kucharze z restauracji Agape ugotowali pyszny kapuśniak.

Tym razem kucharze z restauracji Agape ugotowali pyszny kapuśniak.

    Po raz piąty Kościół Rektoralny Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach w ramach akcji „Zupa od św. Siostry Faustyny” zakupił i dostarczył do Dzieła Pomocy św. Ojca Pio sto pięćdziesiąt porcji zupy.

    Posiłki zostały dostarczone w środę, 8 lutego. - Tym razem kucharze z restauracji Agape ugotowali pyszny kapuśniak. Mamy nadzieję, że smakował on wszystkim, którzy od rana czekali w kolejce, by otrzymać coś ciepłego do zjedzenia, bo zima w Krakowie nie odpuszcza – mówi Małgorzata Pabis, rzecznik prasowy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach i dodaje, że już za kilka dni, jeśli fundusze na to pozwolą, do Dzieła Pomocy św. Ojca Pio, zostaną dostarczone pączki w Tłusty Czwartek. - Wierzymy, że nasi darczyńcy nie zawiodą i uda nam się zrealizować i to zamierzenie – podkreśla.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję