Reklama

Wiadomości

Żeby Polska...

Nasz redaktor honorowy nagrodzony

Podczas uroczystej gali w Zamku Ujazdowskim w Warszawie 7 listopada Towarzystwo Patriotyczne Jana Pietrzaka ogłosiło tegorocznych laureatów nagrody „Żeby Polska była Polską”. Wśród nagrodzonych, obok Jerzego Kropiwnickiego – solidarnościowego działacza opozycyjnego, poety Jana Długosza, Józefa Ruszara – dyrektora Instytutu Literatury w Krakowie i aktorki Ewy Dałkowskiej, znalazł się ks. inf. Ireneusz Skubiś – przez wiele lat redaktor naczelny Niedzieli, założyciel międzynarodowego już Ruchu „Europa Christi”. – Statuetki otrzymały osoby, które szczególnie przyczyniły się do tego, że żyjemy w wolnej Polsce – powiedział Jan Pietrzak, pomysłodawca nagrody, i podkreślił, że laureaci to wspaniali Polacy, bo dzięki nim Polska staje się Polską na naszych oczach.

Reklama

Laudację na temat osoby ks. Skubisia wygłosił prof. Jan Żaryn, historyk, publicysta Niedzieli. Wskazał na trzy cechy charakterystyczne księdza infułata. Pierwszą z nich było oddanie młodzieży, wprowadzanie jej na właściwe drogi w czasach, kiedy był duszpasterzem akademickim. Druga – to korzystanie z niezwykłego narzędzia oddziaływania duszpasterskiego, którym jest prasa katolicka – reaktywowany i prowadzony przez niego przez lata Tygodnik Katolicki Niedziela. Kolejną cechą jest rozumienie znaków czasu, czego efektem jest ostatnie dzieło ks. Skubisia – Ruch „Europa Christi”, który w obliczu zagrożeń podejmuje działania na rzecz obrony chrześcijańskich korzeni Europy.

W imieniu nieobecnego na uroczystości księdza infułata nagrodę odebrał Piotr Grzybowski, publicysta Niedzieli, który odczytał list laureata. „Przyjmując nagrodę, pragnę wyrazić solidarność z postawą pana Jana Pietrzaka, będącego niezłomnym strażnikiem prawdy i polskości. W mojej 33-letniej służbie Bogu i ojczyźnie na stanowisku redaktora naczelnego Tygodnika Katolickiego Niedziela w duchu umiłowania Kościoła Chrystusowego zawsze chciałem dostrzec też naszą wspólną ojczyznę Polskę” – napisał ksiądz infułat. „Są to dwie miłości mojego życia: Kościół i ojczyzna. Mamy tak wspaniałych bohaterów i świętych, tak wspaniałą kulturę opartą na wartościach chrześcijańskich, tak niezwykłą historię, nad którą pochylał się Jan Paweł II, że nie można w mrocznym niekiedy dziś czasie tego nie przypominać, na tym się nie opierać”.

Nagrody „Żeby Polska była Polską” przyznano w tym roku po raz dziewiąty. Towarzystwo Patriotyczne w poprzednich latach wyróżniło nimi m.in.: premiera Jarosława Kaczyńskiego, reżysera filmowego Antoniego Krazuego oraz pisarza Marka Nowakowskiego.

2021-11-30 08:34

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kościół był zawsze z narodem

Ludzie szli do kościoła po nadzieję i wsparcie swojej ludzkiej godności, po uzyskanie łaski większej pewności siebie.

Dobrze, że media poświęciły tak wiele czasu ważnej rocznicy podpisania porozumień, które stanowią także datę formalnego powstania Solidarności.

CZYTAJ DALEJ

Komunikat w sprawie odmówienia poświęcenia Pralni Społecznie Odpowiedzialnej

2022-01-21 17:46

M.K.

- Zarząd Koła Wrocławskiego TPBA zdecydował, że odda darczyńcom przekazane środki na wsparcie nowej pralni celem zachowania tożsamości w działaniu stowarzyszenia katolickiego - czytamy w komunikacie wydanym przez Koło Wrocławskie Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta

Pełna treść komunikatu:

CZYTAJ DALEJ

Jedność wyrażona pracą

2022-01-22 17:56

ks. Łukasz Romańczuk

Głuszyna: W parafii Wszystkich Świętych ks. proboszcz Grzegorz Tabaka wraz z wiernymi postanowili nie tylko skupić się na modlitwie w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Mieszkańcy Gluszyny podjęli decyzję o rozpoczęciu prac, w celu uporządkowania miejscowego poniemieckiego cmentarza ewangelickiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję