Pomysł, aby nabożeństwa majowe odbywały się w takiej formie rozpoczął się z inicjatywy s. Sandry Lisoń , Franciszkanki Rodziny Maryi oraz ks. Mateusza Ciesielskiego, wikariusza parafii NMP Królowej Polski. - Założyciel naszego zgromadzenia św. Zygmunt Szczęsny Feliński, bardzo propagował i rozszerzył kult nabożeństw maryjnych. Ułożył rozważania, a nabożeństwa odbywały się w intencji odnowy moralnej narodu. Podzieliłam się tym z ks. Mateuszem, który wpadł na pomysł, abyśmy odnowili tradycję śpiewania Litanii Loretańskiej przy kapliczkach w Brzegu Dolnym - zaznacza s. Sandra, dodając: - Przejechałam się rowerem po mieście sprawdzając, gdzie znajdują się kapliczki i wybraliśmy z nich 10, a finalnie utworzyły one krąg wokół miasta.
Taka forma nabożeństwa jest świetną okazją, aby przypomnieć o takich miejscach w mieście. - Okazuje się, że wszystkie kapliczki mają swoich “opiekunów”. Ujawniają się one na poszczególnych nabożeństwach. Przy tej okazji opowiadają nam historię tych miejsc, a także dzielą się tym, co udało się przy kapliczkach zrobić. Każda z nich jest zaopiekowana i zadbana, są świeże kwiaty, wykoszone trawniki - wskazał ks. Mateusz Ciesielski, dodając: - Utworzyła się już taka stała grupa uczestników ok. 30-40 osób, a dodatkowo przychodzą osoby, które mieszkają w pobliżu i jest też coraz więcej ludzi spoza Brzegu Dolnego.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Nabożeństwa majowe przy kapliczkach nawiązują do polskiej tradycji, która powoli zaczyna znikać z krajobrazu krajowego. - Inicjatywa ta spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem. Ludzie podkreślają, że przypomina im ona to, co było kiedyś. Jest to także świetna okazja do integracji - mówi s. Sandra, a ks. Mateusz dodaje: - Przy ostatnim nabożeństwie koło bloków, jeden pan powiedział takie ciekawe zdanie, że czterdzieści lat tu mieszka, a po raz pierwszy jest na majówce przy tej kapliczce.
Ksiądz Mateusz nawiązuje także do Roku Jubileuszowego. - W tym czasie stajemy się jak “Pielgrzymi nadziei” i w tym duchu chcemy pielgrzymować do poszczególnych kapliczek i na nowo odświeżyć miejsca, które powstały z czyjejś wiary, czy to jako wotum, prośba, czy upamiętnienie czegoś ważnego dla ludzi, którzy tu mieszkali przed laty.
To także forma ewangelizacji i przypomnienia, że w maju czcimy Matkę Bożą poprzez śpiew Litanii Loretańskiej. - Jest to nasze wyjście do ludzi. A oni są bardzo zaciekawieni tym, że jesteśmy w tym konkretnym miejscu. Usłyszą, zobaczą i może się zaciekawią i zainteresują - opowiada siostra franciszkanka.
Po śpiewie Litanią Loretańską czytane są rozważania. - Ich autorem jest św. Zygmunt Szczęsny Feliński, założyciel sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi. Jest to wybranych 10 rozważań poświęconych wydarzeniom z życia Maryi.
Nabożeństwa odbywają się we wtorki i czwartki o godz. 18:30. Informację i plan znajduje się na stronie parafii