Reklama

Niedziela Łódzka

Patronat, który zobowiązuje

Niedziela łódzka 46/2012, str. 6-7

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

patron

Archiwum Urzędu Miasta Bełchatów

Uroczystości rozpoczęły się procesją do ołtarza polowego

Uroczystości rozpoczęły się procesją do ołtarza polowego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystości religijne związane z ogłoszeniem bł. Jana Pawła II patronem Bełchatowa poprzedziła nadzwyczajna sesja Rady Miasta, w której uczestniczyli m.in.: abp Marek Jędraszewski, wicekanclerz Kurii Metropolitalnej Łódzkiej - ks. prał. Jarosław Pater, dziekan bełchatowski - ks. prał. Janusz Krakowiak, przewodnicząca Rady Miasta - Ewa Skorupa, prezydent miasta Bełchatowa - Marek Chrzanowski.

Ogłoszenie bł. Jana Pawła II patronem miasta i wprowadzenie jego relikwii do kościoła farnego zwieńczyły VIII Bełchatowskie Dni Papieskie. W ich ramach odsłonięto również papieskie popiersie, dar artystów z węgierskiego miasta Csongrad.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Msza św. koncelebrowana w intencji bełchatowian, której przewodniczył abp Marek Jędraszewski, zgromadziła w ogrodach parafii farnej kilka tysięcy mieszkańców miasta. W Liturgii uczestniczyło kilkudziesięciu kapłanów diecezjalnych. Obecny był bp Marek Izdebski z Kościoła ewangelicko-reformowanego. Przybyli parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych miasta Bełchatowa i powiatu bełchatowskiego, a także goście z partnerskiego miasta Csongrad. Wśród delegacji reprezentujących różne środowiska Bełchatowa wyróżniał się stan górniczy. Poczty sztandarowe wystawiły m.in.: służby mundurowe, związki, organizacje, stowarzyszenia, szkoły. Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Dęta Kopalni Węgla Brunatnego „Bełchatów”.

W procesji do ołtarza polowego Metropolicie łódzkiemu oraz kapłanom asystowały poczty sztandarowe. Na początku orszaku niesiono krzyż, a na końcu - proboszcz parafii farnej ks. prał. Janusz Krakowiak szedł z relikwiami bł. Jana Pawła II.

Zgromadzonych powitał ks. prał. Krakowiak, a następnie abp Marek Jędraszewski ogłosił decyzję Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów ustanawiającą bł. Jana Pawła patronem Bełchatowa.

Świadek wiary, obrońca człowieka

W homilii abp Marek Jędraszewski nawiązał m.in. do przepowiedni św. Malachiasza - De labore Solis (z pracy Słońca) - odnoszącej się do Jana Pawła II. Metropolita łódzki mówił, że Papież Polak był na pewno, w jakiejś mierze, słońcem dla współczesnego świata, dla przełomu wieków i tysiącleci. Jednakże za autorytetem i niekwestionowaną przez nikogo wielkością krył się ogromny trud - służby słowa głoszącego pokój, przebaczenie i miłosierdzie. Każdą chwilę Jan Paweł II poświęcał żarliwej modlitwie. Dla tych, którzy mieli szczęście być blisko niego, było widoczne, jak ukradkiem wyjmuje różaniec i się modli. Był jakby nieobecny, ale jednocześnie bardzo uważny i wrażliwy wobec tego, co się wokół niego działo i co do niego mówiono.

Reklama

Ksiądz Arcybiskup zwrócił uwagę, że podczas swych pielgrzymek Jan Paweł II ukazywał się światu jako rzecznik praw człowieka, a także obrońca wolności i prawa do życia. Polacy mają pod tym względem szczególne powody do wdzięczności. Począwszy od niezwykłej modlitwy na warszawskim pl. Zwycięstwa w czerwcu 1979 r., gdy prosił, aby Duch Święty zstąpił na tę ziemię i przemienił jej oblicze. Przemiany, które zachodziły w wielu krajach, miały miejsce dlatego, że nie wstydził się bronić najsłabszych, pokrzywdzonych, odrzuconych, których wielcy tego świata pozbawili prawa do głosu.

Od początku pontyfikatu Jan Paweł II był też papieżem ludzi chorych. Zwracał się do nich z miłością i serdecznością, błogosławił im. Kiedy Pan Bóg odbierał mu po kolei to wszystko, czym zachwycał świat i zdobywał go dla siebie: sprawność fizyczną, piękny głos, pozostał mu jedynie gest błogosławieństwa, który pamiętamy z Wielkanocy 2005 r., a który był jednocześnie gestem pożegnania z nami.

My, którzy zostaliśmy, mamy szczególny obowiązek pamiętać o Janie Pawle II i z powagą traktować słowa, które do nas kierował. Przyszłość Europy, Polski, a także Bełchatowa zależy od tego, w jaki sposób przyjmiemy dzisiaj moc słów, z którymi Jan Paweł II zwracał się do świata na początku swego pontyfikatu - 22 października 1978 r. na Placu św. Piotra: „Otwórzcie drzwi Chrystusowi”. „Nie bójcie się tych drzwi otwierać, bo jedynie Chrystus wie, co kryje się w sercu człowieka. Jedynie On, który oddał za nas swoje życie, ma prawo oczekiwać choć cząstki tej miłości, która przewyższa nasz egoizm i sprawia, że świat może się stać bardziej ludzki” - zakończył abp Marek Jędraszewski.

Reklama

Po Mszy św. wszyscy jej uczestnicy mogli ucałować relikwie bł. Jana Pawła II.

Z woli mieszkańców

- Ten dzień przechodzi do historii Bełchatowa. Jest bowiem jednym z najważniejszych w historii naszego miasta - mówił prezydent Marek Chrzanowski, dziękując za ustanowienie Jana Pawła II patronem Bełchatowa. - To wyróżnienie zostanie przez nas wszystkich potraktowane jako wezwanie, aby sprostać temu, że jesteśmy miastem, któremu patronuje ten wielki człowiek - podkreślał Prezydent.

- Ogłoszenie bł. Jana Pawła II patronem miasta Bełchatowa jest spełnieniem woli jego mieszkańców - stwierdził ks. prał. Janusz Krakowiak. Pod petycją w tej sprawie podpisało się dwa tysiące wiernych - dodał.

Wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Rodzin Katolickich w Bełchatowie Leszek Szczepaniak przypomniał: - Wystąpiliśmy z inicjatywą ustanowienia bł. Jana Pawła II patronem Bełchatowa, ponieważ uważamy, że zasługuje na to w sposób szczególny. Inicjatywa spotkała się z aprobatą mieszkańców miasta, władz samorządowych i samej Stolicy Apostolskiej. Cieszymy się, że znajdujemy się w gronie miast, które posiadają bł. Jana Pawła II za patrona. Dołożymy wszelkich starań, by podołać wyzwaniu i odpowiedzialności, jakie teraz na nas spoczywają”.

Oby wszyscy mieszkańcy Bełchatowa trafnie rozpoznali możliwości oraz wezwania, jakie przynosi ze sobą patronat Jana Pawła II i odważnie, z wiarą, a także z nadzieją zechcieli podjąć trud ich realizacji.

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Raport nie obciąża naszego papieża

W ciągu 24 miesięcy przekopano archiwa, przebadano tysiące dokumentów i przesłuchano 90 świadków z USA i Włoch, którzy mogli cokolwiek wnieść do wyjaśnienia tej sprawy.

Długo oczekiwany raport, mający odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób Theodore Edgar McCarrick – najwyższy rangą i najważniejszy do 2018 r. duchowny Kościoła rzymskokatolickiego, któremu udowodniono czyny pedofilskie, mógł zostać najpierw biskupem, później arcybiskupem i kardynałem oraz objąć jedną z ważniejszych stolic biskupich na świecie – został ogłoszony po 2 latach intensywnych prac.

CZYTAJ DALEJ

Święty Jan Nepomucen

Niedziela podlaska 20/2001

[ TEMATY ]

święty

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen urodził się w Pomuku (Nepomuku) koło Pragi. Jako młody człowiek odznaczał się wielką pobożnością i religijnością. Pierwsze zapiski o drodze powołania kapłańskiego Jana pochodzą z roku 1370, w których figuruje jako kleryk, zatrudniony na stanowisku notariusza w kurii biskupiej w Pradze. W 1380 r. z rąk abp. Jana Jenzensteina otrzymał święcenia kapłańskie i probostwo przy kościele św. Galla w Pradze. Z biegiem lat św. Jan wspinał się po stopniach i godnościach kościelnych, aż w 1390 r. został mianowany wikariuszem generalnym przy arcybiskupie Janie. Lata życia kapłańskiego św. Jana przypadły na burzliwy okres panowania w Czechach Wacława IV Luksemburczyka. Król Wacław słynął z hulaszczego stylu życia i jawnej niechęci do Rzymu. Pragnieniem króla było zawładnąć dobrami kościelnymi i mianować nowego biskupa. Na drodze jednak stanęła mu lojalność i posłuszeństwo św. Jana Nepomucena.

Pod koniec swego życia pełnił funkcję spowiednika królowej Zofii na dworze czeskim. Zazdrosny król bezskutecznie usiłował wydobyć od Świętego szczegóły jej spowiedzi. Zachowującego milczenie kapłana ukarał śmiercią. Zginął on śmiercią męczeńską z rąk króla Wacława IV Luksemburczyka w 1393 r. Po bestialskich torturach, w których król osobiście brał udział, na pół żywego męczennika zrzucono z mostu Karola IV do rzeki Wełtawy. Ciało znaleziono dopiero po kilku dniach i pochowano w kościele w pobliżu rzeki. Spoczywa ono w katedrze św. Wita w bardzo bogatym grobowcu po prawej stronie ołtarza głównego. Kulisy i motyw śmierci Świętego przez wiele lat nie był znany, jednak historyk Tomasz Ebendorfer około 1450 r. pisze, że bezpośrednią przyczyną śmierci było dochowanie przez Jana tajemnicy spowiedzi. Dzień jego święta obchodzono zawsze 16 maja. Tylko w Polsce, w diecezji katowickiej i opolskiej obowiązuje wspomnienie 21 maja, gdyż 16 maja przypada św. Andrzeja Boboli. Jest bardzo ciekawą kwestią to, że kult św. Jana Nepomucena bardzo szybko rozprzestrzenił się na całą praktycznie Europę.

W wieku XVII kult jego rozpowszechnił się daleko poza granice Pragi i Czech. Oficjalny jednak proces rozpoczęto dopiero z polecenia cesarza Józefa II w roku 1710. Papież Innocenty XII potwierdził oddawany mu powszechnie tytuł błogosławionego. Zatwierdził także teksty liturgiczne do Mszału i Brewiarza: na Czechy, Austrię, Niemcy, Polskę i Litwę. W kilka lat potem w roku 1729 papież Benedykt XIII zaliczył go uroczyście w poczet świętych.

Postać św. Jana Nepomucena jest w Polsce dobrze znana. Kult tego Świętego należy do najpospolitszych. Znajduje się w naszej Ojczyźnie ponad kilkaset jego figur, które można spotkać na polnych drogach, we wsiach i miastach. Często jest ukazywany w sutannie, komży, czasem w pelerynie z gronostajowego futra i birecie na głowie. Najczęściej spotykanym atrybutem św. Jana Nepomucena jest krzyż odpustowy na godzinę śmierci, przyciskany do piersi jedną ręką, podczas gdy druga trzyma gałązkę palmową lub książkę, niekiedy zamkniętą na kłódkę. Ikonografia przedstawia go zawsze w stroju kapłańskim, z palmą męczeńską w ręku i z palcem na ustach na znak milczenia. Również w licznych kościołach znajdują się obrazy św. Jana przedstawiające go w podobnych ujęciach. Jest on patronem spowiedników i powodzian, opiekunem ludzi biednych, strażnikiem tajemnicy pocztowej.

W Polsce kult św. Jana Nepomucena należy do najpospolitszych. Ponad kilkaset jego figur można spotkać na drogach polnych. Są one pamiątkami po dziś dzień, dawniej bardzo żywego, dziś już jednak zanikającego kultu św. Jana Nepomucena.

Nie ma kościoła ani dawnej kaplicy, by Święty nie miał swojego ołtarza, figury, obrazu, feretronu, sztandaru. Był czczony też jako patron mostów i orędownik chroniący od powodzi. W Polsce jest on popularny jako męczennik sakramentu pokuty, jako patron dobrej sławy i szczerej spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Rada KEP ds. Społecznych o relacji Kościół – Państwo: Wroga separacja szkodzi dobru człowieka

2024-05-21 18:51

[ TEMATY ]

episkopat

Episkopat News

Kościół i Państwo, niezależne i autonomiczne - każde w swojej dziedzinie, są zobowiązane do współpracy dla dobra wspólnego. Wroga separacja szkodzi dobru człowieka - napisali członkowie Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Społecznych w stanowisku wydanym po spotkaniu Rady, które miało miejsce 21 maja w Warszawie. Obradom przewodniczył bp Marian Florczyk.

W wydanym po obradach stanowisku dotyczącym aktualnej relacji Kościół - Państwo członkowie Rady zauważyli, że „w obecnej rzeczywistości polityczno-społecznej zamiast separacji skoordynowanej, typowej dla państwa świeckiego, promowany jest wzorzec separacji wrogiej, właściwej dla ideologii laicyzmu”. Członkowie Rady wskazali, że separacja skoordynowana to „wzajemna autonomiczna współpraca Kościoła i Państwa, zapewniająca realizację dobra wspólnego opartego o transcendentną godność człowieka i naturalne prawo moralne”. „W tym modelu Państwo jest bezstronne wyznaniowo a w konsekwencji otwarte na współpracę z Kościołami i wspólnotami religijnymi” - czytamy w stanowisku. Separacja wroga natomiast, polega „na usuwaniu i ostatecznym zwalczaniu symboli religijnych i przejawów kultu religijnego, eliminowaniu społecznej roli Kościoła oraz wszelkich przejawów prywatnego i publicznego życia religijnego”.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję