Reklama

Włochy

„Brat naszego Boga”

W najbliższy czwartek, w dzień dwóch wyjątkowych rocznic – 103. urodzin św. Jana Pawła II i 3. rocznicę założenia Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na Angelicum w Rzymie – odbędzie się premiera sztuki „Brat naszego Boga” Karola Wojtyły w reżyserii Jarosława Kiliana oraz wykład wybitnego filozofa prawa i etyka: ks. prof. Franciszka Longchamps de Bérier. Oba wydarzenia zorganizowane będą na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu w Rzymie.

[ TEMATY ]

Rzym

Mat.prasowy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Brat naszego Boga” Karola Wojtyły

18 maja, w 103. rocznicę urodzin Jana Pawła II, serdecznie zapraszamy na premierę spektaklu „Brat naszego Boga” Karola Wojtyły w reżyserii Jarosława Kiliana, w wykonaniu studentów Angelicum.

„Brat naszego Boga” to sztuka napisana przez Karola Wojtyłę w latach 1944-1950. Opowieść przedstawia życie polskiego malarza i zakonnika, św. Brata Alberta (Adama) Chmielowskiego, który porzucił karierę artystyczną, by poświęcić się służbie ubogim. Jarosław Kilian wyjaśnia: „Brat naszego Boga” jest trudnym i bardzo ważnym dramatem, który opowiada o błogosławionym bracie Albercie Chmielowskim i o misji artysty w dziele zbawienia. To jest wielki i niezwykle ciekawy temat. Jan Paweł II w czasie jednej ze swoich wizyt w Polsce powiedział, że artysta jest jak pies Łazarza, który liże rany ludzkości. Właśnie ta sztuka pięknie o tym opowiada.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Spektakl, który odbędzie się w trzecią rocznicę powstania Instytutu Kultury im. św. Jana Pawła II, rozpocznie się 18 maja o godzinie 18.00. w kościele św. Dominika i Sykstusa na Angelicum (Largo Angelicum, 1, 00184 Rzym). Wstęp wolny! Występ odbędzie się w języku angielskim.

Karol Wojtyła był związany z teatrem przez wiele lat jako krytyk, eseista, filozof-teoretyk, dramaturg. Jako młody student filologii polskiej w Krakowie, w czasie II wojny światowej współtworzył wraz z Mieczysławem Kotlarczykiem Teatr Rapsodyczny. Był nie tylko jednym z czołowych aktorów tego teatru, ale także współautorem jego podstawowych idei, co jednocześnie przygotowywało go do powołania w przyszłej posłudze duszpasterskiej.

Bolesław Taborski, wybitny angielski tłumacz dzieł dramatycznych Karola Wojtyły, pisał: Wojtyła jako dramaturg nie był nikomu dłużny i konsekwentnie budował własną wizję dramatu ludzkiej egzystencji: wizję miejsca człowieka na ziemi w boskim planie stworzenia.

Profesor Jarosław Kilian jest historykiem sztuki i reżyserem teatralnym. Był stypendystą British Council i Departamentu Stanu Stanów Zjednoczonych. Jako reżyser teatralny kształcił się pod kierunkiem Petera Brooka w Wiedniu. Od 2016 roku jest dyrektorem Teatru Lalka w Warszawie. Reżyserował opery, spektakle plenerowe, sztuki dla dzieci, a przede wszystkim inscenizacje klasyki europejskiej i polskiej Moliera, Williama Szekspira, Juliusza Słowackiego i Aleksandra Fredry.

Reklama

Spektakl “Brat naszego Boga” jest współorganizowany przez Instytut Kultury św. Jana Pawła II na Angelicum oraz Instytut Polski w Rzymie, a współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

Wykład ks. prof. Franciszka Longchamps de Bérier

„Hominum causa: ‘Wszelkie prawo stanowione jest ze względu na ludzi’ spór o istotę człowieka”

Zapraszamy na publiczny wykład ks. Franciszka Longchamps de Bériera, profesora prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Odbędzie się on w czwartek, 18 maja 2023 r. – w 103. rocznicę urodzin Karola Wojtyły. Wykład pt. „Hominum causa: „Wszelkie prawo jest ustanowione ze względu na ludzi” i spór o istotę człowieka” rozpocznie się o godz. 16:30 na Angelicum (Largo Angelicum, 1, 00184, Rzym) jako część cyklu „Wykłady Janopawłowe”.

Wykład dotyczył będzie antropologicznego znaczenia takiego odnoszenia prawa do człowieka, które jawi się jako uniwersalne. Bez wątpienia pozostaje to pouczające na tle rozważań o demokracji. Relacja między człowiekiem a prawem sprawia, że prawo staje się znaczącym narzędziem realizacji ludzkich wartości i służenia człowiekowi jako bytowi istniejącemu przed prawem. Relacja ta wskazuje również na człowieka jako osobę, a więc na fakt, że ta ostatnia relacja – ta między homo a persona – jest tematem, który już dawno powinien zostać rozważony.

Ks. Franciszek Longchamps de Bérier – profesor prawa i kierownik Katedry Prawa Rzymskiego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie; wykłada również na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Posiada tytuł LLM Uniwersytetu Georgetown. Jest księdzem katolickim i ekspertem ds. bioetyki Konferencji Episkopatu Polski oraz członkiem Komisji Prawnej COMECE.

Reklama

Wykład będzie prowadzony w języku angielskim.

Comiesięczne otwarte „Wykłady Janopawłowe” wygłaszane przez uczonych z całego świata organizuje Instytut Kultury św. Jana Pawła II przy Wydziale Filozoficznym Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu – Angelicum w Rzymie, rzymskiej Alma Mater Karola Wojtyły.

Rekrutacja na „JP2 Studies”

Rusza rekrutacja na kolejną edycję „JP2 Studies”. Roczny interdyscyplinarny program podyplomowy na Angelicum w Rzymie odbędzie się w roku akademickim 2023/2024. Zapraszamy studentów duchownych i świeckich do refleksji nad intelektualnym i duchowym dziedzictwem św. Jana Pawła II. Kursy prowadzone przez wybitnych uczonych odbywać się będą na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu (Angelicum), rzymskiej Alma Mater Jana Pawła II, gdzie napisał on swój doktorat. Program prowadzony jest w języku angielskim.

Instytut Kultury św. Jana Pawła II jest interdyscyplinarną placówką naukowo-dydaktyczną powołaną na Wydziale Filozoficznym Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu (Angelicum) w Rzymie w setną rocznicę urodzin Jana Pawła II. Misją Instytutu jest refleksja nad najważniejszymi problemami współczesnego Kościoła i świata, inspirowana życiem i myślą św. Jana Pawła II. Tym samym celem Instytutu jest nie tylko studiowanie dorobku Wielkiego Papieża, ale także namysł nad najważniejszymi zagadnieniami kultury duchowej, takimi jak solidarność, miłosierdzie, sztuka chrześcijańska, miejsce Kościoła we współczesnym świecie czy duchowy kryzys Europy.

Instytut Kultury im. Św. Jana Pawła II prowadzony jest we współpracy z Fundacją św. Mikołaja i jest w całości finansowany przez prywatnych darczyńców. Serdecznie zapraszamy do dołączenia do ich grona!

Więcej informacji: angelicum.it

2023-05-16 09:29

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzym: dokonano renowacji tablicy poświęconej bł. kard. Stefanowi Wyszyńskiemu

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Rzym

Ambasada RP przy Stolicy Apostolskiej

Z inicjatywy Ambasadora RP przy Stolicy Apostolskiej i Zakonie Maltańskim, Janusza Kotańskiego, w roku beatyfikacji, została przeprowadzona renowacja rzymskiej tablicy pamiątkowej poświęconej bł. kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu wraz z filarem, na którym jest zawieszona.

Znajduje się ona w Bazylice Najświętszej Maryi Panny na Zatybrzu, słynącej ze wspaniałej średniowiecznej mozaiki w absydzie, a której historia sięga II-III w. n.e. Świątynia była kościołem tytularnym Prymasa Tysiąclecia (zwyczajowo każdemu kardynałowi przydziela się jeden z rzymskich kościołów). Bazylika stanowiła też kościół tytularny następcy Prymasa Wyszyńskiego – kard. Józefa Glempa. Interrex, jak mówiono w czasach komunistycznego zniewolenia o Prymasie Wyszyńskim, nie był pierwszym polskim kardynałem związanym z tą świątynią. Dokładnie naprzeciwko tablicy poświęconej bł. kard. Wyszyńskiemu znajduje się nagrobek kard. Stanisława Hozjusza, żyjącego w XVI w. biskupa chełmińsko-warmińskiego i dyplomaty w służbie Rzeczypospolitej.

CZYTAJ DALEJ

Ekspertka: dzisiejszej nocy duża szansa na obserwację zorzy polarnej

2024-05-10 19:36

[ TEMATY ]

zorza polarna

wikipedia/United States Air Force photo by Senior Airman Joshua Strang - Public-Domain

Zorza polarna

Zorza polarna

Prognozowana jest bardzo silna burza geomagnetyczna, w związku z czym dzisiejszej nocy będzie duża szansa na obserwację zorzy polarnej - powiedziała PAP Helena Ciechowska z Centrum Badań Kosmicznych PAN.

"Od kilku dni naukowcy obserwują silne rozbłyski na Słońcu - dokładnie w obszarach oznaczonych numerami 3663 i 3664. Niektóre z nich to rozbłyski erupcyjne, wyrzucające plazmę słoneczną w przestrzeń kosmiczną. Najsilniejsze wśród nich to rozbłyski klasy X. W trakcie majówki obserwowaliśmy trzy rozbłyski klasy X, w poniedziałek - kolejne dwa, a od poniedziałku jeszcze pięć. Dołączają do nich mniejsze, o klasie M i C" - opisała specjalistka z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych CBK PAN.

CZYTAJ DALEJ

Rzym: Papież Franciszek odwiedzi Kapitol

2024-05-11 13:55

[ TEMATY ]

Rzym

Papież Franciszek odwiedzi Wzgórze Kapitolińskie w Rzymie 10 czerwca o godzinie 9:00. Wiadomość, która została ogłoszona przez kapelana lokalnej policji Roma Capitale, ks. Massimo Cocci, podczas inauguracji nowego posterunku policji drogowej na Piazza del Campidoglio, została teraz potwierdzona przez Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

26 marca 2019 r., dokładnie dziesięć lat po ostatniej wizycie papieża na Kapitolu, papież Franciszek odwiedził Campidoglio - Kapitol. Ówczesna burmistrz Rzymu, Virginia Raggi (dziś burmistrzem jest Roberto Gualtieri), przyjęła papieża w Palazzo Senatorio, a następnie towarzyszyła mu w prywatnym spotkaniu w swoim gabinecie. Była także u jego boku podczas innych etapów wizyty, w tym ostatnim w Sali Juliusza Cezara, skąd papież zaapelował do Rzymu i Rzymian: "Niech Rzym, zapłodniony krwią męczenników umie czerpać ze swej kultury, ukształtowanej przez wiarę w Chrystusa zasoby kreatywności i miłości niezbędne do przezwyciężenia obaw, które grożą zablokowaniem inicjatyw i możliwych dróg. Mogą one sprawić, że miasto rozkwitnie, stanie się bardziej braterskie i stworzy możliwości rozwoju, zarówno obywatelskiego jak i kulturowego, gospodarczego i społecznego. Niech Rzym będzie miastem mostów, a nie murów!".

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję